دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تغییرات آب و هوایی که به هزاران سال وقت، نیاز داشت اکنون در چند دهه نیاز دارد

تغییرات آب و هوایی که ازنظر تاریخی به هزاران سال وقت، نیاز داشت اکنون در چند دهه رخ میدهد
چرا این برای ما مهم است؟ بالا رفتن سریع درجه حرارت، یک چالش است زیرا آب و هوا را با سرعتی بیشتر از آنچه برای به دست آوردن سازگاری توسط بسیاری از جانوران لازم است تغییر میدهد!
تکامل عام مادی به میلیون ها سال و یا حداقل هزاران سال، زمان نیاز دارد ولی تغییراتی که در زمانی بسیار اندک رخ میدهد، امکان سازگاری بر اساس تکامل عام را نمیدهد. خطر اصلی اینجاست: ویران کردن محیط اطراف ما با سرعتی بسیار بیشتر از قدرت سازگاری ما با آن رخ میدهد.
بله حیات واقعا تهدید میشود.
فرصت کافی برای سازگاری نیست در حالی که طمع ورزی ها و خوخواهی های انسان امروز، طبیعت را با سرعتی شگفت انگیز تغییر میدهد.
در سلسله مباحثی درهمین کانال تحت عنوان تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغز چگونه است؟ مفصلا به نقش گرما در بهبود یا اختلال در عملکرد سلول های مغزی اشاره شد و نقش تغییرات آب و هوایی در محصول تکامل چند میلیون ساله، بررسی شد.
محصول تکامل مادی چند میلیون ساله یعنی مغز، خودش تابع قوانین تکامل است و هر جا شرایط تکامل، وجود داشته باشد رشد و ارتقا پیدا میکند ولی این ارتقا با برخی عوامل، محدود میشود:
1- کند و محدود بودن سرعت تکثیر و رشد سلول های عصبی به دلیل نیاز بالای این سلول ها به انرژی
2- محدود بودن انرژی دریافتی به دلیل محدودیت های اقتصادی و فشارهای اقتصادی لیبرال دموکراسی بر اکثریت مردم جهان.
3- حذف یا کاهش انتخاب طبیعی: شرایط زندگی امروز انسان، با کنترل و مهار انتخاب طبیعی قدرتمند، راه تکامل و سازگاری قدرتمند مغز را گرفته است؛ به طوری که طی صد هزار سال اخیر، مغز انسان نه تنها بزرگتر نشده است بلکه از نئاندرتال تا هموساپینس، کوچکتر هم شده است و امروز هم تحت شرایط محیطی انسان امروز، در برخی نژادها کوچکتر شده است.
این درحالی است که تغییرات محیط زیست ما به دلیل انقلاب صنعتی با سرعتی عجیب، پیش میرود.
تاثیر این تغییرات، محدود به سلول های خاصی از بدن انسان نیست؛ به خصوص سلول هایی که تحت تاثیر مداخله های پزشکی انسان، سرعت تکامل وارتقای آن، کندتر شده است. تاثیر زیانبار تغییرات سریع آب و هوایی بر سلول های مغزی، شدیدتر از دیگر سلول ها خواهد بود و در اینجا، به حساسیت اقدامات انسان امروز درکاهش گرمایش جهانی پی می بریم.
آیا میتوان بی تفاوت ماند و سلول های عصبی حساس انسان را که نقش مهمی در متفاوت شدن او از حیوانات دارد در معرض دگرگون شدن و مرگ به دلیل تغییرات آب و هوایی قرار داد؟!
آب و هوای زمین و الگوهای آب و هوایی در درازمدت میشود که از جایی تا جای دیگر، متفاوت است. در حالی که بسیاری از مردم تصور میکنند اثر گلخانه ای و تغییرات آب و هوایی هم معنی هستند، دانشمندان اصطلاح تغییر آب و هوا را برای توصیف تحولات پیچیده ای به کار می برند که بر تشکیلات و تغییرات آب و هوا در سیاره ما تاثیر گذار است زیرا برخی مناطق با این تحولات، در کوتاه مدت سردتر میشود. تغییر آب و هوایی فقط بالا رفتن میانگین درجه حرارت را در بر نمی گیرد بلکه پدیده های آب و هوایی سخت را هم دربرمیگیرد و باعث تغییر در تعداد موجودات زنده زمین و محل زیست طبیعی آنها و بالا رفتن سطح دریاها و تاثیرهای متفاوت دیگری می شود.
همه این تغییرات با ادامه زیاد شدن گازهای گلخانه ای درون اتمسفر جو توسط بشریت، حتمی است و باعث تغییر در رخدادهای آب و هوایی میشود که زندگی همه موجودات کره زمین، وابسته به آن است.
چه کاری میتوانیم بکنیم تا این اثر گلخانه ای حرارتی- که انسان باعث آن شده است- کاهش یابد؟
با این تغییراتی که در آستانه ایجاد آن هستیم چه کنیم؟
وقتی در حال نزاع هستیم تا این را بفهمیم سرنوشت زمین(سواحل و جنگل ها و مزارع و کوه های پوشیده با برفها) در حال نزاع و ستیز(با شرایط محیطی)است.
نمونه هایی از تغییرات محیطی در نتیجه تغییرات آب و هوایی:
کوه یخی در آبهای قطب جنوب آب میشود. تغییر آب و هوا منجر به شتاب گرفتن میانگین از دست رفتن یخ ها در همه جای قاره، میشود. با بالا رفتن سطح دریاها آبهای اقیانوس های شور به ساحل اور-گلیدز در ایالت فلوریدا وارد میشود و در این زمان گیاهان و حیوانات بومی شروع به سازگاری با شرایط متغیر، میکنند.
ساحل غربی ایالات متحده از چند سال قبل دچار خشکسالی شده است و آب و هوای گرم و قحطی، منجر به زیاد شدن آتش سوزی ها و ویرانی آن شده است. در مالزی در نزدیکی خط استوا تعداد زیادی از جنگل ها سوزانده میشود تا کشاورزان، پالم بکارند. روغن پالم استخرج میشود و کربن موجود در این روغن، وارد جو زمین می شود و در ایجاد گرمایش گلخانه ای نقش دارد.

تغییرات آب و هوایی بر گیاهان و حیوانات در قطب شمال تاثیرمی گذارد. با وجود اینکه دانشمندان علت مرگ برخی از خرس های قطبی را نمی دانند ولی کارشناسان هشدارمیدهند تعداد زیادی از خرس های قطبی برای یافتن غذا دچار مشکل شده اند زیرا یخی- که خرس ها در طول تاریخ از آن کمک میگرفتند- نازکتر شده و خیلی زود آب شده است.
دریاچه ارومیه درایران- که زیستگاه بسیاری از پروندگان بوده است- به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال کوچکتر شدن است.
آمازون مساحتی نزدیک به یک میلیون زمین فوتبال از پوشش گیاهی خود را در هر سال از دست میدهد تا زمین کشاورزی ساخته شود و کربنی که وارد جو میوشد، تغییرات آب و هوایی را سرعت میبخشد. ....
گازهای گلخانه ای به نور، اجازه ورود میدهد ولی اجازه خروج حرارت را نیمدهد و مانند دیوارهای شیشه ای است به همین دلیل به آن خانه های پلاستیکی یا گلخانه شیشه ای گفته میشود
نور خورشید، سطح زمین را روشن میکند، در این جا نیرو گرفته میشود و دوباره در جو زمین به صورت حرارت، منعکس میگردد. در اتمسفر مولکول های گازهای گلخانه ای بخشی ازاین حرارت را گیر می اندازد و بقیه به فضا میرود. آن مولکول ها حرارت بیشتری را نگه میدارد.
دانشمندان از سال 1824 م. تاثیر گلخانه ای را درک کردند و جوزف فورییر محاسبه کرد که اگر جو اتمسفر نبود زمین بسیار سردتر میشد. تاثیر گلخانه ای حرارتی طبیعی، چیزی است که زمین را شایسته زندگی کرده است. و بدون آن، سطح زمین حدود 60 درجه فارنهایت یا 33 درجه سانتیگراد سردتر میشد. شیمیدان سوئدی ساوانت ارهینوس کشف کرد انسان میتواند اثر گلخانه ای حرارتی را بیشترکند و این از طریق ساختن دی اکسید کربن است که یکی از گازهای گلخانه ای است.
حدود یکصد سال جستجوهای آب و هوایی، فهم پیشرفته ای از احتباس حرارتی داده است. گازهای گلخانه ای در طول عمر زمین، کم و زیاد شده است ولی در حدود چند هزار سال گذشته نسبتا ثابت بوده است. در این دوره یعنی صد و پنجاه سال اخیر، متوسط درجه حرارت جهانی ثابت بوده است. از طریق سوخت های فسیلی و دیگر فعالیت هایی که باعث آزاد شدن مقادیر زیاد گازهای گلخانه ای میشود؛ به خصوص در چند دهه اخیر، دانشمندان هشدار میدهند انسان اثر گلخانه ای آب و هوایی را بیشتر میکند و زمین را بسیار گرم میکند.
آیا تغییرات در درجه حرارت طبیعی است؟
فعالیت بشری تنها عاملی نیست که بر آب و هوای زمین تاثیر میگذارد. آتشفشان ها و اختلافات در پرتوهای خورشیدی به دلیل بادها و طوفان های خورشیدی و موقعیت زمین نسبت به خورشید و پدید النینو نقش های مهمی دارد و تاثیر گذار است. دانشمندان نقش این عوامل طبیعی را در بالا بردن اثر گلخانه ای آب و هوایی جدید، فقط 2% میدانند. دگرگونی آب وهوایی در نتیجه فعالیت های انسان مانند در تصرف گرفتن زمین جنگها نقش بسیار مهمتری دارد.
مقیاس زمانی کوتاه اثر گلخانه ای حرارتی، منحصر به فرد است برای نمونه آتشفشانها مولکول هایی را تولید میکند که سطح زمین را به شکل موقت سرد میکند ولی تاثیر آن فقط چند سال باقی میماند. حوادثی مانند النینو در دروه های کوتاه عمل میکند. از سوی دیگر انواع دگرگونی ها در درجه حرارت های جهانی- که در دوره های یخبندان در طول هزاران سال نقش داشته است- طی هزاران سال با موازنه گازهای گلخانه ای در اتمسفر- که به صورت طبیعی جذب میشود- انجام شده است. نتیجه اینکه تثبیت گازهای گلخانه ای و درجه حرارت تا حدی پایدار میشود و این باعث شکوفایی تمدن بشری در اّب و هوای ثابت است.
مقادیر زیادی برف بر گرینلند میبارد ولی امروز این برف ها چهار بار سریعتر ذوب میشود و این نشان میدهد گرینلند به نقطه بحرانی مهمی در بالا رفتن سطح دریاها تبدیل شده است. انسان از زمان انقلاب صنعتی میزان دی اکسید کربن را تقریبا سه برابر بالاتر برده است
تغییراتی که ازنظر تاریخی به هزاران سال وقت، نیاز داشت اکنون در چند دهه رخ میدهد.

چرا این برای ما مهم است؟ بالا رفتن سریع درجه حرارت یک چالش است زیرا آب و هوا را با سرعتی بیشتر از آنچه برای به دست آوردن سازگاری توسط بسیاری از جانوران لازم است تغییر میدهد همچنین شرایط آب و هوایی جدید، قابل پیشبینی نیست و این خطری برای همه اشکال حیات است.
در طول تاریخ، آب وهوای زمین به صورت منظم در میان درجه حرارت های نزدیک به هم دگرگون میشد و این را امروز در آمریکای شمالی و اروپا میبینیم. متوسط درجه حرارت جهانی امروز با دوره های یخبندان، نزدیک به پنج درجه سانتیگراد است و تغییرات در طول هزاران سال، به کندی رخ میدهد ولی با گازهای گلخانه ای صفحات یخی مانند گرینلند و قاره قطب جنوب رو به آب شدن رفته است و منجر به بالا رفتن سطح دریاها شده است. به نظر میرسد تا سال 2050 سطح دریاها یک گام یا 2.5 گام بالاتر بیاید و با بالا رفتن درجه حرارت، ممکن است آب و هوا به روشی که قابل انتظار نیست دگرگون شود و با بالا رفتن سطح دریاها ممکن است آب وهوا سخت تر هم شود. و این به معنی طوفان های شدیدتر و بارندگی های وسیعی است که پس از آن، خشکسالی ها می آید و محصولات کشاورزی کاهش می یابد.
برخی توضیحات از دکتر سید سلمان فاطمی نورولوژیست
https://www.nationalgeographic.com/environment/global-warming/global-warming-overview/https://nasainarabic.net/main/articles/view/aaqa?fbclid=IwAR3XQz5itCDdFqwrwoeTl5B0tODsLvXRgJc1-kLv7GAAL_XEzT23SnyOykA


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
قدم زدن و حرکت دید را تغیدر محل کار ارزش خودت را بآیا احتمال دارد رویا از آسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز مادران و کودکان در زمابزار بقای موجود زنده از اعداد بینهایت در دنیای متوهم چیستنزاع بین علم و جهل رو به پجهش های ژنتیکی مفید در ساژن یا نقشه توسعه مغز و نقملاحظات بیهوشی قبل از جردرمان ام اس(مولتیپل اسکلآب زندگی است قسمت چهارمسوپاپ ها یا ترانزیستورهامغز به تنهایی برای فرهنگ احیای بینایی نسبی یک بیمبیماری ای شبیه ام اس مولتتکامل چشمهندسه ی رایج کیهانحقیقت خواب و رویاکوچک شدن مغز از نئاندرتامنابع انرژی از نفت و گاز درگیری مغز در بیماران مبالکتروتاکسی(گرایش و حرکساخت شبکه عصبی با الفبای نقش نگاه از پایین یا نگاهادراک ما درک ارتعاشی است بیشتر کمردردها نیازی به تاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهارمکاربرد روباتهای ريزنانومنبع هوشیاری کجاست؟ قسمترقیبی قدرتمند در برابر مانسان ها می توانند میدان شنا در ابهای گرم جنوب نیانقش داروهاي مختلف معروف ارتباط غیرکلامی بین انسابحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سی و ششمگنجینه ای به نام ویتامین مهندسی ژنتیک در حال تلاش روزه داری سلول های بنیادایمپلانت مغزی کمک میکند شرکت نورالینک ویدیویی ازنقطه بی بازگشتاز انفجار بزرگ تا انفجار برای خودآگاه بودن تو بایتاثیر ترکیبات استاتین (سهیچ کس مانند تو نگاه نمیکخانواده پایدارریشه های مشترک حیاتپمبرولیزوماب در بیماری چما تحت کنترل ژنها هستیم یاگر نیروی مغناطیس نباشد عماد الدین نسیمی قربانی از تکینگی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک بررسي علل احتمالي تغيير تاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدوچرخه سواری ورزشی سبک و پیشرفتی مستقل از ابزار هزمین زیر خلیج فارس تمدنی مدل های ریز مغز مینی برینابزار بقا از نخستین همانصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بچگونه جمعیت های بزرگ شکل تبدیل تراکت صوتی مصنوعی واکنش به حس جدیدفراموشی همیشه هم بد نیستدانشمندان روشی برای تبدیآیا ما تنها موجودات زنده زبان و بیان، در سایه پیشرمسئول صیانت از عقیده کیسابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتمدن پیشرفته ی پیشینیاننخستین روبات های زنده ی جتغییر زودتر اتصالات مغزیورزش هوازی مرتب خیلی به قورزش هوازی ، بهترین تمریقدرت انسان در نگاه به ابعدر چه مرحله ای از خواب ، رآیا برای تولید مثل همیشه سفری به آغاز کیهانمغز چون ابزار هوش است دلیابزارهای پیشرفته ارتباط بلندی در ذهن ما درک بلندیتوهمات و شناخت حقیقتنشانه های گذشته در کیهان جهش های ژنتیکی غیر تصادفژنها نقشه ایجاد ابزار هوممانتین یا آلزیکسا یا ابدرمان تومورهای مغزی با اآب زندگی است قسمت اولسودمندی موجودات ابزی بر مغز برای فراموشی بیشتر کاحیای بینایی نسبی یک بیمبیماری اسپینال ماسکولار تکامل ابزار هوش ، راه پر هندسه بنیادینحقیقت راستین انسان علم بکووید نوزده و خطر بیماری منابع بی نهایت انرژی در ددرگیری مغزی در سندرم کووالگوبرداری از طبیعتساختار شبکه های مغزی ثابنقش نظام غذایی در تکامل مادغام میان گونه های مختلبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت نوزدهمکاربرد روباتهای ريز، در منبع هوشیاری کجاست؟ قسمترموزی از نخستین تمدن بشرانسان جدید از چه زمانی پاشناخت و معرفت، و نقش آن دنقش ذهن و شناخت در حوادث ارتروز یا خوردگی و التهابحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیحس و ادراک قسمت سیزدهمگویید نوزده و ایمنی ساکتمولتیپل اسکلروز در زنان ایمپلانت نخاعی میتواند دشش مرحله تکامل چشمچند نرمش مفید برای کمردراز بحث های کنونی در ویروسبرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر دوپامین و سروتونینهیچگاه از فشار و شکست نترخارق العاده و استثنایی برژیم های غذایی و نقش مهم پنج اکتشاف شگفت آور در موماه رجباگر نعمت فراموشی نبود بسعوامل موثر در پیدایش زبااز تکینگی تا مغز از مغز تنیکولا تسلابررسی و اپروچ جدید بر بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس ديدن با چشم بسته در خواب پاسخ گیاهان در زمان خوردزمان واقعیت است یا توهممدیریت اینترنت بر جنگابزار بقا از نخستین همانسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقچگونه جمعیت های بزرگ شکل تبدیل سلولهای محافط به سواکسن های شرکت فایزر آمرفرایند پیچیده ی خونرسانیداروهای مصرفی در ام اسآیا مغز تا بزرگسالی توسعزبان و تکلم برخی بیماریهمسئولیت جدیدابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتمدن بشری و مغز اخلاقینرمش های مفید برای درد زاتغییر عمودی سر انسان از پورزش و میگرنلمس کوانتومیدر هم تنیدگی مرزها و بی مآیا بزرگ شدن مغز فقط در دسقوط درون جاذبه ای خاص، چمغز چگونه صداها را فیلتر ابزارهای بقا از نخستین هبلعیدن ستاره توسط سیاهچاتوپیراماتنظام مثبت زندگیجهشهای مفید و ذکاوتی که دژنها ، مغز و ارادهمنابع انرژي پاک سرچشمه حدرمان تشنجآب زندگی است قسمت دومسیلی محکم محیط زیست بر انمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟احساس گذر سریعتر زمانبیماری اضطراب عمومیتکامل داروینی هنوز در حاهندسه در پایه ی همه ی واکحقایق ممکن و غیر ممکنکودک ایرانی که هوش او از مناطق خاصی از مغز در جستجدرگیری مغزی در سندرم کووالتهاب شریان تمپورالسازگاری با محیط بین اجزانقش نظریه تکامل در شناساادغام دو حیطه علوم مغز و بار بزرگ ایستادن بر دو پاتاثیر نگاه و مشاهده ناظر هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هفتمکتاب زیست شناسی باورمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمترمز و رازهای ارتباط غیر کانسان عامل توقف رشد مغزشناسایی تاریخچه ی تکاملینقش روی و منیزیم در سلامتارزش حقیقی زبان قسمت اولبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاحس و ادراک قسمت ششمگوشه بیماری اتوزومال رسسمواد کوانتومی جدید، ممکناین پیوند نه با مغز بلکه ششمین کنگره بین المللی سچند جهانیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی مرزهای اخلاق و علوم تاثیر دپاکین بر بیماری مهیپرپاراتیروئیدیسمخدا موجود استرژیم های غذایی و نقش مهم پوست ساعتی مستقل از مغز دماپروتیلیناگر نعمت فراموشی نبود بسعوامل ایجاد لغت انسانی و از تکینگی تا مغز از مغز تنیاز به آموزش مجازی دیجیبررسی ژنها در تشخیص بیماتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدی متیل فومارات(زادیوا)(پختگی پس از چهل سالگي به زمان شگفت انگیزمدارک ژنتیکی چگونه انسانابزار بقا از نخستین همانپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های تکاملی در مغز وچگونه حافظه را قویتر کنیتداخل مرزها و صفات با بینواکسن کووید 19 چیزهایی که فرایند تکامل و دشواری هاداروهای ام اسآیا همه جنایت ها نتیجه بیزبان و شناخت حقیقت قسمت چمستند جهان متصلابزار بقای موجود زنده از استفاده از سلول های بنیاتمدنی قدیمی در شمال خلیج نرمش های مفید در سرگیجهتغییرات منطقه بویایی مغزتغییرات آب و هوایی که به ورزش بهترین درمان بیش فعلوب فرونتال یا پیشانی مغدر هم تنیدگی کوانتومی و پآیا تکامل و تغییرات ژنتیسلول های بنیادی منابع و امغز ناتوان از توجیه پیداابزارهای بقا ازنخستین همبه مغز خزندگان خودت اجازتوانایی مغز و دیگر اجزای نظریه ی تکامل در درمان بیجهشهای مفید و ذکاوتی که دژنهای مشترک بین انسان و ومنابع انرژی از نفت و گاز درمان جدید میگرن با انتی آب زندگی است قسمت سومسیاهچاله های فضایی منابعمغز بزرگ چالش است یا منفعاحساسات کاذببیماری بیش فعالیتکامل داروینی هنوز در حاهوموارکتوس ها ممکن است دحمله ویروس کرونا به مغزکودکان میتوانند ناقل بی منبع هوشیاری کجاست قسمت درگیری اعصاب به علت میتوامیوتروفیک لترال اسکلروستون فقرات انسان دو پا جلنقش هورمون های تیروئید دارتقا و تکامل سنت آفرینش بار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هفدهمکتاب، سفری به تاریخمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمترمز بقای جهش ژنتیکیانسانیت در هم تنیده و متصشناسایی سلول های ایمنی انقش روزه داری در سالم و جارزش حقیقی زبان قسمت دومبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک سی و هفتمروش مقابله مغز با محدودیگوشت خواری یا گیاه خواریموجود بی مغزی که می توانداینکه به خاطرخودت زندگی صرع و درمان های آنچندین ماده غذایی که مانناز تلسکوپ گالیله تا تلسکبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر داروهای ضد التهاب هاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وپیموزایدماجرای جهل مقدساگر با مطالعه فیزیک کوانعواملی که برای ظهور لغت ااز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیبررسی سیستم تعادلی بدن اتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایدید تو همیشه محدود به مقدپروژه ی ژنوم انسانیزندگی هوشمند در خارج از زمروری بر تشنج و درمان هایابزار بقا از نخستین همانسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تنگاه محدود و تک جانبه، مشتروس جریان انرژیواکسن کرونا و گشودن پنجرفرایند حذف برخی اجزای مغداروهای تغییر دهنده ی سیآیا هوش مصنوعی می تواند نزبان و شناخت حقیقت قسمت امشکلات نخاعیابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در مورد هتمساح حد واسط میان مغز کونرمشهای مهم برای تقویت عتغییرات تکاملی سر انسان ورزش در کمر دردلوتیراستامدر هم تنیدگی کوانتومی و دآیا جنین انسان، هوشمندی سلول عصبی شاهکار انطباق مغز و سیر تکامل ان دلیلی ابزارهای بقای موجود زندهبه بالا بر ستارگان نگاه کتوازن مهمتر از فعالیت زینظریه ی تکامل در درمان بیجواب دانشمند سوال کننده ژنهای هوش ، کدامندمنابع انرژی از نفت و گاز درمان جدید کنترل مولتیپلآزمون ذهنی گربه شرودینگرسیاهچاله و تکینگی ابتدایمغز بزرگ چالشهای پیش رواخلاق و علوم اعصاببیماری تی تی پیتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی می تواند بر اححمایت از طبیعتکودکان خود را مشابه خود تمنبع هوشیاری کجاست قسمت درختان اشعار زمینامید نیکو داشته باش تا آنسخن پاک و ثابتنقش هورمون زنانه استروژنارتوکين تراپی روشی جديد بارداری بدون رحمتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هجدهمکجای مغز مسئول پردازش تجمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمروی و منیزیم در تقویت استانعطاف پذیری مکانیسمی علشواهدی از نوع جدیدی از حانقش رژیم غذایی بر رشد و اارزش حقیقی زبان قسمت سومبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وححس و ادراک- قسمت بیست و پروش های صرفه جویی در ایجاگیلگمش باستانی کیستموجودات مقهور ژنها هستنداینکه خانواده ات سالم باضررهای مصرف شکر و قند بر چه زیاد است بر من که در ایاز تکنیکی تا مغز از مغز تبرخی نرمش های گردنتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هاوکينگ پیش از مرگش رسالخطا در محاسبات چیزی کاملراه فراری نیستپیموزایدماده ی تاریکاگر تلاش انسان امروز براعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی شبیه نور تو نیستبررسی علل کمر درد در میانتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کافلج نخاعی با الکترودهای دژا وو یا اشنا پنداریپروژه ی ژنوم انسانیزندگی زمینی امروز بیش از مرکز هوشیاری، روح یا بدن ابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز تفاوتهای جنسیتی راهی برانگاه انسان محدود به ادراتری فلوپرازینواکسن کرونا از حقیقت تاتفرد حساس از نظر عاطفی و بداروهای ضد بیماری ام اس وآیا هوش مصنوعی زندگی بشرزبان و شناخت حقیقت قسمت دمشکلات بین دو همسر و برخیابزار بقای موجود زنده از استیفن هاوکینگ در تفسیر تنفس هوازی و میتوکندریچرا مغزهای ما ارتقا یافت تنفس هوازی و میتوکندریچرا ویروس کرونای دلتا واثبت امواج الکتریکی در عصوزن حقیقی معرفت و شناختلیس دگرامفتامین یا ویاسدر کمتر از چند ماه سوش جدآیا جهان ذهن و افکار ما مسلولهای ایمنی القا کنندهمغز آیندگان چگونه است ؟ابزارهای بقای از نخستین به خودت مغرور نشوتوسعه هوش مصنوعی قادر اسنظریه ی ریسمانجاذبه و نقش آن در شکلگیریژنهای حاکم بر انسان و انسمنابع انرژی از نفت و گاز درمانهای بیماری پارکینسآسيب میکروواسکولاریا آسسیاهچاله ی تولید کنندهمغز بزرگ و فعال یا مغز کواخلاق پایه تکامل و فرهنگبیماری دویکتکامل داروینی هنوز در حاهوش مصنوعی و کشف زبان هایحوادث روزگار از جمله ویرکوری گذرای ناشی از موبایمنبع هوشیاری کجاست قسمت درد باسن و پا به دلیل کاهامید درمان کرونا با همانسرنوشتنقش ویتامین K در ترمیم اسارتباط میکروب روده و پاربازگشت از آثار به سوی خداتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت هشتمکرونا چه بر سر مغز می آورمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرویا و خبر از آیندهاولین مورد PML به دنبال تکشواهدی از دنیسوان(شبه نئنقش رژیم غذایی در رشد و اارزش خود را چگونه میشناسبحثی درباره احساسات متفاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیحساسیت روانی متفاوتروش هایی ساده برای کاهش اگیاه خواری و گوشت خوار کدمیهمانهای ناخوانده عامل اینترنت بدون فیلتر ماهواضررهای شکر بر سلامت مغزنهایت معرفت و شناخت درک عاز تکینگی تا مغز و از مغز برخی یونها و مولکول های متاثیر درجه حرارت بر عملکهدف یکسان، در مسیرهای متخطر آلودگی هواراه های جدید برای قضاوت رپیچیدگی های مغزمگسماده ی خالیاپی ژنتیکعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن مغز محدود به دورتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا و استخوانفلج بل، فلجی ترسناک که آندژاوو یا آشناپنداریپرواز از نیویورک تا لوس آزندگی زودگذرمرکز حافظه کجاستابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغز تقلید مرحله ای نسبتا پیشنگاه از درون مجموعه با نگتری فلوپرازینواکسن کرونا ساخته شده توفرضیه ای جدید توضیح میدهداروی فامپیریدین یا نورلآیا هوش ارثی دریافتی از پزبان و شناخت حقیقت قسمت سمشکلات روانپزشکی پس از سابزار بقای موجود زنده از استخوان های کشف شده، ممکتنفس بدون اکسیژنچرا پس از بیدار شدن از خوجمجمه انسان های اولیهوزوز گوشلا اکراه فی الدیندر آستانه ی موج پنجم کوویآیا جهش های ژنتیکی، ویروسلولهای بنیادی مصنوعی درمغز انسان ایا طبیعتا تماابزارهای دفاعی و بقای موبه زودی شبکه مغزی به جای توسعه برخی شغل ها با هوش نظریه تکامل در درمان بیمجدایی خطای حسی استکلرال هیدرات برای خوابانمنابع انرژی از نفت و گاز درهای اسرارآمیز و پوشیدهآسیب ها ناشی از آلودگی هوسیاره ی ابلهانمغز بزرگترین مصرف کننده اختلال خواب فرد را مستعد بیماری دیستروفی میوتونیتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحافظه و اطلاعات در کجاست کی غایب شدی تا نیازمند دلمنبع هوشیاری کجاست قسمت دستورالعمل مرکز کنترل بیامگا سه عامل مهم سلامتسریعترین کامپیوتر موجودنقش ژنتیک در درمان اختلاارتباط ماده و انرژیبازگشت به ریشه های تکاملتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت پنجمکریستال زمان(قسمت اولمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرویا بخشی حقیقی از زندگی اولین مورد پیوند سر در انشکل های متفاوت پروتئین هنقش زنجبیل در جلوگیری از از نخستین همانند سازها تبحثی درباره احساساتی غیرتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحخفاش با شیوع همه گیری جدیروش صحبت کردن در حال تکامگالکانزوماب، دارویی جدیمیگرن سردردی ژنتیکی که بایندرالطلای سیاهچهار میلیارد سال تکامل باز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از تکامل مغزخطرات هوش مصنوعیراه های جدید برای قضاوت رپیچیدگی های مغزی در درک زمبانی ذهنی سیاه و سفیدابزار هوش در حال ارتقا ازعامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین کا در سبزیجاتفلج خوابدگرگونی های نژادی و تغییپرورش مغز مینیاتوری انسازونیسومایدمرکز حافظه کجاستابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز- از مغزتتقلید از روی طبیعتنگاه حقیقی نگاه به درون اتسلیم شدن از نورون شروع مواکسن ایرانی کرونا تولیدقلب و عقلداروی لیراگلوتیدآیا هوش سریعی که بدون احسزبان شناسی مدرن در سطح سلمشکلات روانپزشکی در عقب ابزار بقای موجود زنده از استروژن مانند سپر زنان دتو یک جهان در مغز خودت هسچرا بیماری های تخریبی مغجنسیت و تفاوت های بینایییک پیشنهاد خوب برای آسان لایو دوم دکتر سید سلمان فدر درمان بیماری مولتیپل آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجسلسله مباحث هوش مصنوعیمغز انسان برای ایجاد تمداتفاق و تصادفبه زیر پای خود نگاه نکن بتوصیه های سازمان بهداشت نظریه تکامل در درمان بیمجریان انرژی در سیستم های کمردردمنابع انرژی از نفت و گاز درک فرد دیگر و رفتارهای اآشنا پنداریسیاره ابلهانمغز حریص برای خون، کلید تاختلال در شناسایی حروف و بیماری ضعف عضلات نزدیک بتکامل زبانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشحافظه و اطلاعات در کجاست کیهان خود را طراحی میکندمنبع هوشیاری کجاست قسمت ذهن ما از در هم شکستن منبامروز دانش ژنتیک هیچ ابهسرگیجه از شایعترین اختلانقش گرمایش آب و هوا در همارتباط متقابل با همه ی حیبازخورد یا فیدبکتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و چهکریستال زمان(قسمت دوم)منبع هوشیاری کجاست؟(قسمرویا تخیل یا واقعیتاولین هیبرید بین انسان و شگفتی های زنبور عسلنقش زبان در سلطه و قدرت ااز نخستین همانند سازها تبخش فراموش شده ی حافظهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیخلاصه ای از مطالب همایش مروشهای نو در درمان دیسک بگامی در درمان بیماریهای میگرن شدید قابل درمان اسایا کوچک شدن مغزانسان الطوفان فقر و گرسنگی و بی سچهار ساعت پس از کشتار خوکاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی اختلالات عصبی مثانهتاثیر درجه حرارت بر عملکهدف از خلقت رسیدن به ابزادفاع در برابر تغییر ساختراه پیروزی در زندگی چیستپیوند مغز و سر و چالشهای مباحث مهم حس و ادراکابزار بقا از نخستین همانعادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تبزرگترین خطایی که مردم منکاتی در مورد تشنجتاثیر رو ح و روان بر جسمویتامین دی گنجینه ای بزرفلج خواب چیستدانش بی نهایتآلودگی هوا و ویروس کرونازونا به وسیله ویروس ابله مرکز خنده در کجای مغز استابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تقویت استخوان در گرو تغذنگاهی بر قدرت بینایی دراتشنج چیستواکسن اسپایکوژنقیچی ژنتیکیداروی تشنجی دربارداریآیا هشیاری کوانتومی وجودزبان شناسی نوین نیازمند مشاهده گر جدای از شیء مشاابزار بقای موجود زنده از اسرار بازسازی اندام هاتو پیچیده ترین تکنولوژی چرا حیوانات سخن نمی گوینجنسیت و تفاوت های بینایییک آلل ژنتیکی که از نئاندلبخند بزن شاید صبح فردا زدر سال حدود 7 میلیون نفر آیا خداباوری محصول تکاملسلطان جنگل یا صاحب ملکوتمغز انسان برای شادمانی طاتوبان اطلاعات و پلِ بینبوزون هیگز چیستتوصیه های غیر دارویی در سنظریه تکامل در درمان بیمجریان انرژی در سیستم های کمردرد ناشی از تنگی کانامنابع انرژی از نفت و گاز درک نیازمند شناخت خویش اآغاز فصل سرما و دوباره تکسیاره ابلهانمغز زنان جوانتر از مغز مراختلال در شناسایی حروف و بیماریهای تحلیل عضلانی اتکامل زبان انسان از پیشیهوش مصنوعی الفاگوحافظه و اطلاعات در کجاستکیهانِ هوشیارِ در حال یامنبع هوشیاری کجاست قسمت ذهن چند جانبه نیازمند نگانفجار و توقف تکاملی نشاسربازان ما محققا غلبه می نقش پیش زمینه ها و اراده ارتباط چاقی و کاهش قدرت ببازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و یککریستال زمان(قسمت سوم)منبع هوشیاری کجاست؟(قسمرویا حقی از طرف خدااولین تصویر در تاریخ از سشاهکار قرننقش زبان در سلطه و قدرت ااز نخستین همانند سازها تبخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیخونریزی مغز در سندرم کووروشهای شناسایی قدرت شنواگامی در درمان بیماریهای میدان مغناطيسي زمین بشر ایا این جمله درست است کسیطی یکصد هزار سال اخیر هرچنوآوری ای شگفت انگیز داناز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری ها که در آن بتاثیر درجه حرارت بر عملکهرچیز با یک تاب تبدیل به دقیق ترین تصاویر از مغز ارابطه تشنج و اوتیسممجموعه های پر سلولی بدن مابزار بقا از نخستین همانعارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدیچگونه مولکول های دی ان ایتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویروس مصنوعیفلج دوطرفه عصب 6 چشمدانشمندان موفق به بازگردآلزایمرزیباترین چیز در افزایش سمرگ چیستابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تقویت سیستم ایمنینگاهی بر توانایی اجزاي بتشنج و حرکات شبه تشنجی قاواکسن اسپایکوژن ضد کروناقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصداروی جدید s3 در درمان ام آیا واکنش های یاد گرفته وزبان، وسیله شناسایی محیطمشاهده آینده از روی مشاهابزار بقای موجود زنده از اصل بازخورداصول توسعه ی یک ذهن کاملتو جهانی هستی که خودش را چرا حجم مغز گونه انسان درجهل مقدسیک جهش ممکن است ذهن انسانلرزش ناشی از اسیب به عصبدرمان های اسرار آمیز در آآیا دلفین ها می تواند از سم زنبور ، کلیدی برای وارمغز انسان برای شادمانی طاتوسوکسیمایدبوزون هیگز جهان را از متلتوصیه هایی در مصرف ماهیهفت چیز که عملکرد مغز تو جریان انرژی در سیستم های کمردرد و علل آنمنابع انرژی از نفت و گاز درک و احساسإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَسیر آفرینش از روح تا مغز مغزهای کوچک بی احساساختلالات مخچهبیهوش کردن در جراحی و بیمتکامل ساختار رگهای مغزی هوش مصنوعی از عروسک های بحس چشایی و بویاییکیست کلوئید بطن سوممنبع هوشیاری کجاست قسمت ذهن هوشیار در پس ماده ی مانواع سکته های مغزیسردرد میگرن در کودکاننقش آتش در رسیدن انسان بهارتباط هوش ساختار مغز و ژبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت بیست و دوکشف مکانیسم عصبی خوانش پمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرویاها از مغز است یا ناخواولین سلول مصنوعیشبیه سازی میلیون ها جهان نقش سجده بر عملکرد مغزاز نخستین همانند سازها تبخش دیگری در وجود انسان هتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیخواندن ، یکی از شستشو دهنروشی برای بهبود هوش عاطفگاهی لازم است برای فهم و میدازولام در درمان تشنج ایا ابزار هوشمندی یا مغز ظهور امواج مغزی در مغز مصنوار مغز مشاهده ی غیر مستاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی بیماری های خاص که بدتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه ای که برای اندیشیددلایلی که نشان میدهد ما براز تغییرمحل درک احساسات روحانیابزار بقا از نخستین همانعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تبسیاری از بیماری های جدیچگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر رژیم گیاه خواری بر ویرایش DNA جنین انسان، برفناوری هوش مصنوعی نحوه خدانشمندان نورون مصنوعی سآمارهای ارائه شده در سطح زیر فشار کووید چه باید کرمرگ و میر پنهانابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تلقین اطلاعات و حافظهچالش دیدگاه های سنتی در بتشنج عدم توازن بین نورون واکسن دیگر کرونا ساخته شقانون مندی نقشه ژنتیکی مداروی جدید میاستنی گراویآیا یک، وجود داردسفر نامه سفر به بم و جنوب مطالعه ای بیان میکند اهدابزار بقای موجود زنده از اصول سلامت کمرتو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا خشونت و تعصبجهان یکپارچهیک رژیم غذایی جدید، می تولرزش عضله یا فاسیکولاسیودرمان های بیماری آلزایمرآیا دلفین ها میتوانند باسماگلوتید داروی کاهش دهنمغز انسان رو به کوچک تر شاثر مضر مصرف طولانی مدت ربی نهایت در میان مرزهاتوضیحی ساده در مورد هوش مهفت سین یادگاری از میراث جستجوی متن و تصویر به صورکمردرد با پوشیدن کفش منامنابع انرژی از نفت و گاز درک احساسات و تفکرات دیگافت فشار خون ناگهانی در وسیستم تعادلی بدنمغزتان را در جوانی سیم کشاختلالات حرکتی در انسانبیهوشی در بیماران دچار اتکامل شناخت انسان با کشفهوش مصنوعی از عروسک های بحس و ادراک (قسمت اول )کاهش مرگ و میر ناشی از ابمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمذهن تو همیشه به چیزی اعتقانگشت ماشه ایسردرد و علتهای آننقش انتخاب از طرف محیط، نارتباط انسانی، محدود به بحث درباره پیدایش و منشا تاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت بیست و سوکشف مکانیسمی پیچیده در بمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمرویاهای پر رمز و حیرتی دراوکرلیزوماب داروی جدید ششبیه سازی سیستم های کواننقش غذاها و موجودات دريااز نشانه ها و آثار درک شدبرنامه و ساختار پیچیده متاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانخواب سالم عامل سلامتیروشی جدید در درمان قطع نخگاهی مغز بزرگ چالش استمکانیک کوانتومی بی معنی ایا بیماری ام اس (مولتیپعقل مجادله گرنوار مغزی روشی مهم در تشخاز تکینگی تا مغز از مغز تبرخی توجهات در ببمار پارتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادنیای شگفت انگیز کوانتومپیوند اندام از حیوانات براست دستی و چپ دستیمحل درک احساسات روحانی دابزار بقا از نخستین همانعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کروناچگونه هموساپينس بر زمین تاثیر رژیم گیاه خواری بر واقعیت فیزیکی، تابعی از فیلمی بسیار جالب از تغییدانشمندان یک فرضیه رادیکآن چیزی که ما جریان زمان زیرفون داروی ضد ام اسمرگ انتقال است یا نابود شابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تلاش هایی در بیماران قطع چاالش ها در تعیین منبع هوتشخیص ژنتیکی آتروفی های واکسن دیگری ضد کرونا از دقانون جنگلداروی جدید ضد میگرنآیا کیهان می تواند یک شبیسفر به مریخ در 39 روزمعنی روزهابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از اضطراب و ترستولید مثل اولین ربات های چرا در مغز انسان، فرورفتجهان یکپارچهیکی از علل محدودیت مغز املزوم سازگاری قانون مجازادرمان های جدید میگرنآیا دست مصنوعی به زودی قاسندرم کووید طولانیمغز انسان رو به کوچکتر شداثرات فشار روحی شدیدبی عدالتی در توزیع واکسن تیوتیکسن داروی ضد جنونهم نوع خواری در میان پیشیجستجوی هوشیاری در مغز ماکنفرانس تشنج هتل کوثر اصمنابع انرژی از نفت و گاز درک تصویر و زبان های مخلتافراد آغاز حرکت خودشان رسیستم دفاعی بدن علیه مغز مغزتان را در جوانی سیمکشاختلالات صحبت کردن در انبیوگرافیتأثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک (قسمت دوم )کاهش التهاب ناشی از بیمامنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتذخیره ی شگفت انگیز اطلاعانگشت نگاری مغز نشان میدسردرد تنشننقش اتصالات بین سلولهای ارتباط از بالا به پایین مبحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت بیستمکشف ارتباط جدیدی از ارتبمنبع هوشیاری در کجاست؟ قرویای شفافايندگان چگونه خواهند دیدشبکه های مصنوعی مغز به درنقش غذاها و موجودات دريااز نظر علم اعصاب یا نرووسبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب سالم عامل سلامتی و یروشی جدید در درمان سکته مگذر زمان کاملا وابسته به مکانیزمهای دفاعی در برابایا بدون زبان میتوانیم تعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهنورون هاي مصنوعی می توانبرخی توصیه ها برای واکسیتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودندان ها را مسواک بزنید تپیوند سر آیا ممکن استرجزخوانی هایی که امروز بمحدودیت های حافظه و حافظابزار بقا از نخستین همانعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کروناچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر رژیم گیاهخواری بر واقعیت چیستفیزیک مولکولها و ذرات در دانشمندان ژنی از مغز انسآنچه واقعیت تصور میکنیم زاوسکا درمان گوشرمراحل ارتقای پله پله کیهابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تلاشی برای درمان قطع نخاناتوانی از درمان برخی ویتصویربرداری فضاپیمای آمواکسن سرطانقانون جنگلداروی ضد تشنج با قابليت تآیا گذشته، امروز وآینده سفر تجهیزات ناسا به مریخ معادله ها فقط بخش خسته کنمعجزه ی علم در کنترل کرونابزار بقای موجود زنده از اطلاع رسانی اینترنتیتولید پاک و فراوان انرژیچراروياها را به یاد نمی آجهان کنونی و مغز بزرگترییافته های نوین علوم پرده لزوم سازگاری قانون مجازادرمان های جدید در بیماری آیا رژیم غذایی گیاهی سلاسندرم گیلن باره به دنبال مغز ایندگان چگونه استاثرات مفید قهوهبیمار 101 ساله، مبتلا به ستکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه اطمینان تو بر خدا بحفره در مغزکنگره بین المللی سردرد دمنابع انرژی از نفت و گاز درک حقیقت نردبان و مسیری افزایش قدرت ادراکات و حسسکته مغزینقش قهوه در سلامتیاختلالات عضلانی ژنتیکبیوگرافیتئوری تکامل امروز در درمهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهلکاهش دوپامین عامل بیماریمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتذرات کوانتومی زیر اتمی قاندوهگین نباش اگر درب یا سردرد سکه اینقش تیروئید در تکامل مغزارتباط بین هوش طبیعی و هوبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت دهمکشف جمجمه ای درکوه ایرهومنبع هوشیاری در کجاست؟(قروبات های ریز در درمان بیايا اراده آزاد توهم است یشباهت مغز با کیهان مادینقش غذاها و موجودات دريااز نظر علم اعصاب اراده آزبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱تاثیر انتخاب از طرف محیط هوش عاطفی در زنان بیشتر اخواب عامل دسته بندی و حفطريتوکسيمب در درمان ام اسگربه شرودینگر و تاثیر مشما انسانها چه اندازه نزدایا تکامل هدفمند استعلم به ما کمک میکند تا مونورون های ردیاب حافظهبرخی روش های تربیتی کودکتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردو ویژگی انتزاع و قدرت تجپیوند سر، یکی از راه حلهارساناها و ابر رساناها و عمخچه فراتر از حفظ تعادلابزار بقا از نخستین همانعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه آن شکری که می خوریمتاثیر عصاره تغلیظ شده گیواقعیت چیستفیزیک و هوشیاریدانشمندان پاسخ کوانتومی آنزیم تولید انرژی در سلوزبان مشترک ژنتیکی موجودامرز مرگ و زندگی کجاستابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزتلاشی تازه برای گشودن معناتوانی در شناسایی چهره تصادف یا قوانین ناشناختهواکسنی با تاثیر دوگانه اقانونمندی و محدودیت عالمداروی ضد تشنج با قابليت تآیا آگاهی پس از مرگ از بیسفر دشوار اکتشافمغز فکر میکند مرگ برای دیابزار بقای موجود زنده از اطلاعات حسی ما از جهان، چتولید سلولهای جنسی از سلچراروياها را به یاد نمی آجهان کاملی در اطراف ما پریادگیری مهارت های جدید دمقاومت به عوارض فشار خون درمان های رایج ام اسآیا رژیم غذایی گیاهی سلاسندرم پیریفورمیسمغز ابزار بقای برتر مادیاثرات مضر ماری جوانابیماری های مغز و اعصاب و تکنولوژی جدید که سلول هاهمیشه عسل با موم بخوریمحقیقت قربانی نزاع بین بی کنگره بین المللی سردرد دمنابع انرژی از نفت و گاز درک عمیق در حیواناتافزایش مرگ و میر سندرم کوسانسور از روی قصد بسیاری نقش مهاجرت در توسعه نسل ااختراع جدید اینترنت کوانبیان ژن های اسکیزوفرنی دتئوری تکامل در پیشگیری و هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهل و دومکاهش سن بیولوژیکی، تنها منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتذرات کوانتومی زیر اتمی قانرژی تاریکسرعت فکر کردن چگونه استنقش حفاظتی مولکول جدید دارتباط شگفت مغز انسان و فبحثی در مورد نقش ویتامين تاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت دوازدهمگل زندگیمنبع خواب و رویاروح رهاییايا اراده آزاد توهم است یشباهت کیهان و مغزنقشه مغزی هر فرد منحصر بهاز نظر علم اعصاب اراده آزبرین نت به جای اینترنتتاثیر احتمالی عصاره تغلیهوشیاری کوانتومیخودآگاهی و هوشیاريریواستیگمینگزیده ای از وبینار یا کنفما انسانها چه اندازه نزدایجاد احساساتعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستبرخی سلولهای عصبی در تلاتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال دو برابر شدن خطر مرگ و میپیام های ناشناخته بر مغز رشته نوروایمونولوژی و نقمخچه ، فراتر از حفظ تعادلابزار بقا از نخستین همانغیرقابل دیدن کردن مادهاز تکینگی تا مغز از مغز تبعد از کرونا دلخوشی بیهوچگونه انتظارات بر ادراک تاریخ همه چیز را ثبت کردهواقعیت های متفاوتفیزیکدانان ماشینی برای تدانشمندان اولین سلول مصنآینده ی انسان در فراتر اززبان چهار حرفی حیات زمینمرز بین انسان و حیوان کجاابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رتلاشی جدید در درمان ام اسنبرو و انرژی مداومتظاهر خوابیده ی مادهواسطه ها د رمسیر ایجاد مغقارچ بی مغز در خدمت موجودداروی ضد تشنج توپیراماتآیا امکان بازسازی اندامهسفرنامه سفر به بم و جنوب سفرنامه سفر به بم و جنوب مغز قلبابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متومورها و التهاب مغزی عانزاع بین جهل و علم رو به پجهان دارای برنامهیادآوری خواب و رویامقابله با کرونا با علم اسدرمان های علامتی در ام اسآیا راهی برای رفع کم آبی سوپاپ ها یا ترانزیستورهامغز ابزار برتر بقااجزای پر سلولی بدن انسان بیماری گیلن باره و بیمارتکامل مادی تا ابزار هوشمهمراهی نوعی سردرد میگرنیحقیقت اشیاکنترل همجوشی هسته ای با همنابع انرژی از نفت و گاز درگیری قلب در بیماری ویرافزایش سرعت پیشرفت علوم سانسور بر بسیاری از حقاینقش میدان مغناطیسی زمین ادامه بحث تکامل چشمبیست تمرین ساده برای جلوتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت چهل و سومکایروپاکتیک چیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتذرات کوانتومی زیر اتمی قانرژی تاریک که ما نمی توشلیک فراموشینقش حیاتی تلومر دی ان آ دارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سومگلوئونمنحنی که ارتباط بین معرفروزه داری متناوب، مغز را ای نعمت من در زندگیمشباهت زیاد بین سلول هاي عنقشه های مغزی جدید با جزیاز واقعیت امروز تا حقیقتبرای پیش بینی آینده مغز دهوش، ژنتیکی است یا محیطیخودآگاهی و هوشیاريریاضیات یک حس جدید استگزارش یک مورد جالب لخته وما اکنون میدانیم فضا خالایرادهای موجود در خلقت بعلایم کمبود ویتامین E را از تکینگی تا مغز از مغز تنوروز یا روز پایانیبرخی سيناپسها طی تکامل و تاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندو برابر شدن خطر مرگ و میپیشینیان انسان از هفت میرشد مغز فرایندی پیچیده امخچه ابزاري که وظیفه آن فابزار بقا از نخستین همانمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفکر خلا ق در برابر توهم چگونه باغبانی باعث کاهش تازه های اسکیزوفرنی(جنوواقعیت و مجازفرگشت و تکامل تصادفی محض دانشمندان تغییر میدان مغآینده ی علم و فیزیک در60 ثزبان و کلمه حتی برای کسانمزایای شکلات تلخ برای سلابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمتمایل زیاد به خوردن بستننخاع ما تا پایین ستون فقرتظاهری از ماده است که بیدوبینار اساتید نورولوژی دقبل از آغازداستانها و مفاهیمی اشتباآیا انسان با مغز بزرگش اخآیا احتمال دارد رویا از آسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز ما کوچکتر از نیم نقطهابزار بقای موجود زنده از اطلاعاتی عمومی در مورد متوهم لیلیپوتی(ریزبینی)نزاع بین علم و نادانی رو جهان در حال نوسان و چرخشژن هوش و ساختارهای حیاتی ملاحظه های اخلاقی دربارهدرمان ژنتیکی برای نوآوریآیاما مقهور قوانین فیزیکسوپاپ ها یا ترانزیستورهامغز از بسیاری حقایق می گراجزایی ناشناخته در شکل گبیماری ای شبیه آلزایمر و تکامل مداومهندسه ی پایه ایحقیقت تنها چیزی است که شاکندر در بیماریهای التهابمنابع انرژی از نفت و گاز درگیری مغز در بیماری کویافسردگی و اضطراب در بیماساخت شبکه عصبی مصنوعی با نقش محیط زندگی و مهاجرت داداراوون تنها داروی تاییبیش از نیمی از موارد انتقتا بحر یفعل ما یشاهوش مصنوعی از عروسک بازی حس و ادراک قسمت نهمکار با یگانگی و یکپارچگیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمترفتار اجتماعی انسان، حاصانسان قدیم در شبه جزیره عشلیک فراموشینقش خرچنگ های نعل اسبی درارتباط شگفت انگیز مغز انبحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی از عروسک تا کمحس و ادراک قسمت سی و هشتمگمان میکنی جرمی کوچکی در منشأ اطلاعات و آموخته ها روزه داری و بیمار ی ام اس ای آنکه نامش درمان و یادششباهت زیاد بین سلول هاي عنقص در تشخیص هیجانات عاماز آغاز خلقت تا نگاه انسابرای اولین بار دانشمندانهیچ کاری نکردن به معنی چیخورشید مصنوعیریسدیپلام تنها داروی تایگشایش دروازه جدیدی از طرما با کمک مغز خود مختاريماگر میدانی مصیبت بزرگتر علت خواب آلودگی بعد از خواز تکینگی تا مغز از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید برداشت مغز ما از گذر زمانتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدو سوی واقعیتپیشرفت های جدید علوم اعصرشد مغز علت تمایل انسان بمدل همه جانبه نگر ژنرالیابزار بقا از نخستین همانتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه تکامل مغزهای کنونیتازه های بیماری پارکینسوواکنش های ناخودآگاه و تقفراموش کارها باهوش تر هسدانشمندان روش هاي جدیدی آیا ممکن است موش کور بی مزبان و بیان نتیجه ساختمامسیر دشوار تکامل و ارتقاابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در تمدن قدیمی ای در جنوب ایرنخستین تصویر از سیاهچالهتغییر الگوی رشد مغزی با زوراپامیل در بارداریقبل از انفجار بزرگدر مانهای کمر درد