دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تغییرات آب و هوایی که به هزاران سال وقت، نیاز داشت اکنون در چند دهه نیاز دارد

تغییرات آب و هوایی که ازنظر تاریخی به هزاران سال وقت، نیاز داشت اکنون در چند دهه رخ میدهد
چرا این برای ما مهم است؟ بالا رفتن سریع درجه حرارت، یک چالش است زیرا آب و هوا را با سرعتی بیشتر از آنچه برای به دست آوردن سازگاری توسط بسیاری از جانوران لازم است تغییر میدهد!
تکامل عام مادی به میلیون ها سال و یا حداقل هزاران سال، زمان نیاز دارد ولی تغییراتی که در زمانی بسیار اندک رخ میدهد، امکان سازگاری بر اساس تکامل عام را نمیدهد. خطر اصلی اینجاست: ویران کردن محیط اطراف ما با سرعتی بسیار بیشتر از قدرت سازگاری ما با آن رخ میدهد.
بله حیات واقعا تهدید میشود.
فرصت کافی برای سازگاری نیست در حالی که طمع ورزی ها و خوخواهی های انسان امروز، طبیعت را با سرعتی شگفت انگیز تغییر میدهد.
در سلسله مباحثی درهمین کانال تحت عنوان تاثیر درجه حرارت بر عملکرد مغز و رشد و تکثیر سلولهای مغز چگونه است؟ مفصلا به نقش گرما در بهبود یا اختلال در عملکرد سلول های مغزی اشاره شد و نقش تغییرات آب و هوایی در محصول تکامل چند میلیون ساله، بررسی شد.
محصول تکامل مادی چند میلیون ساله یعنی مغز، خودش تابع قوانین تکامل است و هر جا شرایط تکامل، وجود داشته باشد رشد و ارتقا پیدا میکند ولی این ارتقا با برخی عوامل، محدود میشود:
1- کند و محدود بودن سرعت تکثیر و رشد سلول های عصبی به دلیل نیاز بالای این سلول ها به انرژی
2- محدود بودن انرژی دریافتی به دلیل محدودیت های اقتصادی و فشارهای اقتصادی لیبرال دموکراسی بر اکثریت مردم جهان.
3- حذف یا کاهش انتخاب طبیعی: شرایط زندگی امروز انسان، با کنترل و مهار انتخاب طبیعی قدرتمند، راه تکامل و سازگاری قدرتمند مغز را گرفته است؛ به طوری که طی صد هزار سال اخیر، مغز انسان نه تنها بزرگتر نشده است بلکه از نئاندرتال تا هموساپینس، کوچکتر هم شده است و امروز هم تحت شرایط محیطی انسان امروز، در برخی نژادها کوچکتر شده است.
این درحالی است که تغییرات محیط زیست ما به دلیل انقلاب صنعتی با سرعتی عجیب، پیش میرود.
تاثیر این تغییرات، محدود به سلول های خاصی از بدن انسان نیست؛ به خصوص سلول هایی که تحت تاثیر مداخله های پزشکی انسان، سرعت تکامل وارتقای آن، کندتر شده است. تاثیر زیانبار تغییرات سریع آب و هوایی بر سلول های مغزی، شدیدتر از دیگر سلول ها خواهد بود و در اینجا، به حساسیت اقدامات انسان امروز درکاهش گرمایش جهانی پی می بریم.
آیا میتوان بی تفاوت ماند و سلول های عصبی حساس انسان را که نقش مهمی در متفاوت شدن او از حیوانات دارد در معرض دگرگون شدن و مرگ به دلیل تغییرات آب و هوایی قرار داد؟!
آب و هوای زمین و الگوهای آب و هوایی در درازمدت میشود که از جایی تا جای دیگر، متفاوت است. در حالی که بسیاری از مردم تصور میکنند اثر گلخانه ای و تغییرات آب و هوایی هم معنی هستند، دانشمندان اصطلاح تغییر آب و هوا را برای توصیف تحولات پیچیده ای به کار می برند که بر تشکیلات و تغییرات آب و هوا در سیاره ما تاثیر گذار است زیرا برخی مناطق با این تحولات، در کوتاه مدت سردتر میشود. تغییر آب و هوایی فقط بالا رفتن میانگین درجه حرارت را در بر نمی گیرد بلکه پدیده های آب و هوایی سخت را هم دربرمیگیرد و باعث تغییر در تعداد موجودات زنده زمین و محل زیست طبیعی آنها و بالا رفتن سطح دریاها و تاثیرهای متفاوت دیگری می شود.
همه این تغییرات با ادامه زیاد شدن گازهای گلخانه ای درون اتمسفر جو توسط بشریت، حتمی است و باعث تغییر در رخدادهای آب و هوایی میشود که زندگی همه موجودات کره زمین، وابسته به آن است.
چه کاری میتوانیم بکنیم تا این اثر گلخانه ای حرارتی- که انسان باعث آن شده است- کاهش یابد؟
با این تغییراتی که در آستانه ایجاد آن هستیم چه کنیم؟
وقتی در حال نزاع هستیم تا این را بفهمیم سرنوشت زمین(سواحل و جنگل ها و مزارع و کوه های پوشیده با برفها) در حال نزاع و ستیز(با شرایط محیطی)است.
نمونه هایی از تغییرات محیطی در نتیجه تغییرات آب و هوایی:
کوه یخی در آبهای قطب جنوب آب میشود. تغییر آب و هوا منجر به شتاب گرفتن میانگین از دست رفتن یخ ها در همه جای قاره، میشود. با بالا رفتن سطح دریاها آبهای اقیانوس های شور به ساحل اور-گلیدز در ایالت فلوریدا وارد میشود و در این زمان گیاهان و حیوانات بومی شروع به سازگاری با شرایط متغیر، میکنند.
ساحل غربی ایالات متحده از چند سال قبل دچار خشکسالی شده است و آب و هوای گرم و قحطی، منجر به زیاد شدن آتش سوزی ها و ویرانی آن شده است. در مالزی در نزدیکی خط استوا تعداد زیادی از جنگل ها سوزانده میشود تا کشاورزان، پالم بکارند. روغن پالم استخرج میشود و کربن موجود در این روغن، وارد جو زمین می شود و در ایجاد گرمایش گلخانه ای نقش دارد.

تغییرات آب و هوایی بر گیاهان و حیوانات در قطب شمال تاثیرمی گذارد. با وجود اینکه دانشمندان علت مرگ برخی از خرس های قطبی را نمی دانند ولی کارشناسان هشدارمیدهند تعداد زیادی از خرس های قطبی برای یافتن غذا دچار مشکل شده اند زیرا یخی- که خرس ها در طول تاریخ از آن کمک میگرفتند- نازکتر شده و خیلی زود آب شده است.
دریاچه ارومیه درایران- که زیستگاه بسیاری از پروندگان بوده است- به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال کوچکتر شدن است.
آمازون مساحتی نزدیک به یک میلیون زمین فوتبال از پوشش گیاهی خود را در هر سال از دست میدهد تا زمین کشاورزی ساخته شود و کربنی که وارد جو میوشد، تغییرات آب و هوایی را سرعت میبخشد. ....
گازهای گلخانه ای به نور، اجازه ورود میدهد ولی اجازه خروج حرارت را نیمدهد و مانند دیوارهای شیشه ای است به همین دلیل به آن خانه های پلاستیکی یا گلخانه شیشه ای گفته میشود
نور خورشید، سطح زمین را روشن میکند، در این جا نیرو گرفته میشود و دوباره در جو زمین به صورت حرارت، منعکس میگردد. در اتمسفر مولکول های گازهای گلخانه ای بخشی ازاین حرارت را گیر می اندازد و بقیه به فضا میرود. آن مولکول ها حرارت بیشتری را نگه میدارد.
دانشمندان از سال 1824 م. تاثیر گلخانه ای را درک کردند و جوزف فورییر محاسبه کرد که اگر جو اتمسفر نبود زمین بسیار سردتر میشد. تاثیر گلخانه ای حرارتی طبیعی، چیزی است که زمین را شایسته زندگی کرده است. و بدون آن، سطح زمین حدود 60 درجه فارنهایت یا 33 درجه سانتیگراد سردتر میشد. شیمیدان سوئدی ساوانت ارهینوس کشف کرد انسان میتواند اثر گلخانه ای حرارتی را بیشترکند و این از طریق ساختن دی اکسید کربن است که یکی از گازهای گلخانه ای است.
حدود یکصد سال جستجوهای آب و هوایی، فهم پیشرفته ای از احتباس حرارتی داده است. گازهای گلخانه ای در طول عمر زمین، کم و زیاد شده است ولی در حدود چند هزار سال گذشته نسبتا ثابت بوده است. در این دوره یعنی صد و پنجاه سال اخیر، متوسط درجه حرارت جهانی ثابت بوده است. از طریق سوخت های فسیلی و دیگر فعالیت هایی که باعث آزاد شدن مقادیر زیاد گازهای گلخانه ای میشود؛ به خصوص در چند دهه اخیر، دانشمندان هشدار میدهند انسان اثر گلخانه ای آب و هوایی را بیشتر میکند و زمین را بسیار گرم میکند.
آیا تغییرات در درجه حرارت طبیعی است؟
فعالیت بشری تنها عاملی نیست که بر آب و هوای زمین تاثیر میگذارد. آتشفشان ها و اختلافات در پرتوهای خورشیدی به دلیل بادها و طوفان های خورشیدی و موقعیت زمین نسبت به خورشید و پدید النینو نقش های مهمی دارد و تاثیر گذار است. دانشمندان نقش این عوامل طبیعی را در بالا بردن اثر گلخانه ای آب و هوایی جدید، فقط 2% میدانند. دگرگونی آب وهوایی در نتیجه فعالیت های انسان مانند در تصرف گرفتن زمین جنگها نقش بسیار مهمتری دارد.
مقیاس زمانی کوتاه اثر گلخانه ای حرارتی، منحصر به فرد است برای نمونه آتشفشانها مولکول هایی را تولید میکند که سطح زمین را به شکل موقت سرد میکند ولی تاثیر آن فقط چند سال باقی میماند. حوادثی مانند النینو در دروه های کوتاه عمل میکند. از سوی دیگر انواع دگرگونی ها در درجه حرارت های جهانی- که در دوره های یخبندان در طول هزاران سال نقش داشته است- طی هزاران سال با موازنه گازهای گلخانه ای در اتمسفر- که به صورت طبیعی جذب میشود- انجام شده است. نتیجه اینکه تثبیت گازهای گلخانه ای و درجه حرارت تا حدی پایدار میشود و این باعث شکوفایی تمدن بشری در اّب و هوای ثابت است.
مقادیر زیادی برف بر گرینلند میبارد ولی امروز این برف ها چهار بار سریعتر ذوب میشود و این نشان میدهد گرینلند به نقطه بحرانی مهمی در بالا رفتن سطح دریاها تبدیل شده است. انسان از زمان انقلاب صنعتی میزان دی اکسید کربن را تقریبا سه برابر بالاتر برده است
تغییراتی که ازنظر تاریخی به هزاران سال وقت، نیاز داشت اکنون در چند دهه رخ میدهد.

چرا این برای ما مهم است؟ بالا رفتن سریع درجه حرارت یک چالش است زیرا آب و هوا را با سرعتی بیشتر از آنچه برای به دست آوردن سازگاری توسط بسیاری از جانوران لازم است تغییر میدهد همچنین شرایط آب و هوایی جدید، قابل پیشبینی نیست و این خطری برای همه اشکال حیات است.
در طول تاریخ، آب وهوای زمین به صورت منظم در میان درجه حرارت های نزدیک به هم دگرگون میشد و این را امروز در آمریکای شمالی و اروپا میبینیم. متوسط درجه حرارت جهانی امروز با دوره های یخبندان، نزدیک به پنج درجه سانتیگراد است و تغییرات در طول هزاران سال، به کندی رخ میدهد ولی با گازهای گلخانه ای صفحات یخی مانند گرینلند و قاره قطب جنوب رو به آب شدن رفته است و منجر به بالا رفتن سطح دریاها شده است. به نظر میرسد تا سال 2050 سطح دریاها یک گام یا 2.5 گام بالاتر بیاید و با بالا رفتن درجه حرارت، ممکن است آب و هوا به روشی که قابل انتظار نیست دگرگون شود و با بالا رفتن سطح دریاها ممکن است آب وهوا سخت تر هم شود. و این به معنی طوفان های شدیدتر و بارندگی های وسیعی است که پس از آن، خشکسالی ها می آید و محصولات کشاورزی کاهش می یابد.
برخی توضیحات از دکتر سید سلمان فاطمی نورولوژیست
https://www.nationalgeographic.com/environment/global-warming/global-warming-overview/https://nasainarabic.net/main/articles/view/aaqa?fbclid=IwAR3XQz5itCDdFqwrwoeTl5B0tODsLvXRgJc1-kLv7GAAL_XEzT23SnyOykA


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
اصول سلامت کمرتا 20 سال آینده مغز شما به دوچرخه سواری ورزشی سبک و محل درک احساسات روحانیگزارش یک مورد جالب لخته وسقوط درون جاذبه ای خاص، چابزار بقای موجود زنده از چرا حجم مغز گونه انسان دربیماری بیش فعالیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در کامپیوترهاداروهای ام اسمزایای شکلات تلخ برای سلپرورش مغز مینیاتوری انساسیر آفرینش از روح تا مغز ابزارهای دفاعی و بقای موهم نوع خواری در میان پیشیبازگشت از آثار به سوی خداتاثیر دوپامین و سروتونینهدف یکسان، در مسیرهای متدر کمتر از چند ماه سوش جدمغز آیندگان چگونه است ؟آیا امکان بازسازی اندامهسردرد و علتهای آناختلالات صحبت کردن در انهوش مصنوعی از عروسک بازی بحثی درباره احساساتی غیرتاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقدرک فرد دیگر و رفتارهای امغز بزرگ و فعال یا مغز کوآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبکه های مصنوعی مغز به درارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توصیه ها برای واکسیتبدیل سلولهای محافط به سفرایند حذف برخی اجزای مغورزش بهترین درمان بیش فعرقیبی قدرتمند در برابر منقش گرمایش آب و هوا در همامید درمان کرونا با همانعلت خواب آلودگی بعد از خواز انفجار بزرگ تا انفجار بعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییلزوم سازگاری قانون مجازاژنهای هوش ، کدامندروش هایی ساده برای کاهش انقش غذاها و موجودات دريااولین سلول مصنوعیسوالات پزشکیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن قدیمی ای در جنوب ایرحافظه و اطلاعات در کجاست منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتکیست کلوئید بطن سومرجزخوانی هایی که امروز بنورون هاي مصنوعی می توانایرادهای موجود در خلقت باز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های غیر دارویی در سخودآگاهی و هوشیاريموجود بی مغزی که می تواندکشف جمجمه ای درکوه ایرهوزبان و تکلم برخی بیماریهچگونه حافظه را قویتر کنیابزار بقا از نخستین همانابزار بقا از نخستین هماناضطراب و ترستاثیر مشاهده بر واقعیت بديدن با چشم بسته در خواب محل درک احساسات روحانی دگشایش دروازه جدیدی از طرسلول های بنیادی منابع و اابزار بقای موجود زنده از چرا خشونت و تعصببیماری تی تی پیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروهای ضد بیماری ام اس ومسیر دشوار تکامل و ارتقاآلودگی هوا و ویروس کروناسیستم تعادلی بدناثر مضر مصرف طولانی مدت رهمیشه اطمینان تو بر خدا ببازگشت به ریشه های تکاملتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از تکامل مغزدر آستانه ی موج پنجم کوویمغز انسان ایا طبیعتا تماآیا انسان با مغز بزرگش اخسردرد تنشناختراع جدید اینترنت کوانهوش مصنوعی از عروسک بازی بخش بزرگتر کیهان ناشناختتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن های شرکت فایزر آمردرک و احساسمغز حریص برای خون، کلید تآیا راهی برای رفع کم آبی شباهت مغز با کیهان مادیارتباط غیرکلامی بین انسابرخی روش های تربیتی کودکتری فلوپرازینفرد حساس از نظر عاطفی و بورزش در کمر دردرموزی از نخستین تمدن بشرنقش آتش در رسیدن انسان بهامگا سه عامل مهم سلامتعوامل موثر در پیدایش زبااز بحث های کنونی در ویروسبعد از کرونا دلخوشی بیهوجنسیت و تفاوت های بیناییلزوم سازگاری قانون مجازاژنهای حاکم بر انسان و انسروش صحبت کردن در حال تکامنقش غذاها و موجودات دريااوکرلیزوماب داروی جدید شپیامهای کاربراناز تکینگی تا مغز از مغز تتمدن بشری و مغز اخلاقیحافظه و اطلاعات در کجاستمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمکاهش مرگ و میر ناشی از ابرشته نوروایمونولوژی و نقنورون های ردیاب حافظهاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز- از مغزتتوصیه هایی در مصرف ماهیخورشید مصنوعیموجودات مقهور ژنها هستندگمان میکنی جرمی کوچکی در زبان و شناخت حقیقت قسمت چنگاه محدود و تک جانبه، مشنگاه انسان محدود به ادراابزار بقا از نخستین هماناطلاعات حسی ما از جهان، چتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدی متیل فومارات(زادیوا)(محدودیت های حافظه و حافظپمبرولیزوماب در بیماری چسلول عصبی شاهکار انطباق ابزار بقای موجود زنده از چرا در مغز انسان، فرورفتبیماری دویکتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحداروی فامپیریدین یا نورلمشکلات نخاعیآلزایمرسیستم دفاعی بدن علیه مغز اثرات فشار روحی شدیدهمیشه عسل با موم بخوریمبازسازي مغز و نخاع چالشی تاثیر داروهای ضد التهاب هدف از خلقت رسیدن به ابزادر درمان بیماری مولتیپل مغز انسان برای ایجاد تمدآیا احتمال دارد رویا از آسردرد سکه ایادامه بحث تکامل چشمهوش مصنوعی از عروسک بازی بخش دیگری در وجود انسان هتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کووید 19 چیزهایی که درک احساسات و تفکرات دیگمغز زنان جوانتر از مغز مرآیاما مقهور قوانین فیزیکشباهت زیاد بین سلول هاي عارتروز یا خوردگی و التهابرخی سلولهای عصبی در تلاتری فلوپرازینفرضیه ای جدید توضیح میدهوزوز گوشرمز و رازهای ارتباط غیر کنقش انتخاب از طرف محیط، نامروز دانش ژنتیک هیچ ابهعوامل ایجاد لغت انسانی و از تلسکوپ گالیله تا تلسکتفکر خلا ق در برابر توهم جهان کاملی در اطراف ما پرمقاومت به عوارض فشار خون کلرال هیدرات برای خوابانروشهای نو در درمان دیسک بنقش غذاها و موجودات درياايندگان چگونه خواهند دیدسایتهای دیگراز تکینگی تا مغز از مغز تتمساح حد واسط میان مغز کوحس چشایی و بویاییمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمکاهش التهاب ناشی از بیمارشد مغز علت تمایل انسان بنوروپلاستیسیتی چیستاگر نعمت فراموشی نبود بساز تکینگی تا مغز، از مغز توضیحی ساده در مورد هوش مخانواده پایدارمیهمانهای ناخوانده عامل گنجینه ای به نام ویتامین زبان و شناخت حقیقت قسمت انگاه از درون مجموعه با نگابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه و مشاهده ناظر دژا وو یا اشنا پنداریمخچه فراتر از حفظ تعادلپنج اکتشاف شگفت آور در موسلولهای ایمنی القا کنندهابزار بقای موجود زنده از چراروياها را به یاد نمی آبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیداروی لیراگلوتیدمشکلات بین دو همسر و برخیآمارهای ارائه شده در سطح سکته مغزیاثرات مفید قهوههمراهی نوعی سردرد میگرنیبحتی علمی درباره تمایل بتاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه ای که برای اندیشیددرمان های اسرار آمیز در آمغز انسان برای شادمانی طآیا احتمال دارد رویا از آسرعت فکر کردن چگونه استاداراوون تنها داروی تاییهوش مصنوعی از عروسک بازی برنامه و ساختار پیچیده متاثیر درجه حرارت بر عملکفلج بل، فلجی ترسناک که آنواکسن کرونا و گشودن پنجردرک تصویر و زبان های مخلتمغزهای کوچک بی احساسآزمون ذهنی گربه شرودینگرشباهت زیاد بین سلول هاي عارزش حقیقی زبان قسمت اولبرخی سيناپسها طی تکامل و تسلیم شدن از نورون شروع مقیچی ژنتیکییک پیشنهاد خوب برای آسان رویا و خبر از آیندهنقش اتصالات بین سلولهای انفجار و توقف تکاملی نشاعواملی که برای ظهور لغت ااز تلسکوپ گالیله تا تلسکتفاوت مغز انسان و میمون هجهش های ژنتیکی مفید در سامقابله با کرونا با علم اسکمردرد و علل آنروشهای شناسایی قدرت شنوانقشه مغزی هر فرد منحصر بهايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت اول )منبع هوشیاری کجاست؟(قسمکاهش دوپامین عامل بیماریزمین زیر خلیج فارس تمدنی نوشیدن چای برای مغز مفید اگر تلاش انسان امروز برااز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌هخارق العاده و استثنایی بمیگرن سردردی ژنتیکی که بگویید نوزده و ایمنی ساکتزبان و شناخت حقیقت قسمت دنگاهی بر قدرت بینایی دراابزار بقا از نخستین هماناطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر نگاه انسان بر رفتادژاوو یا آشناپنداریمخچه ، فراتر از حفظ تعادلپوست ساعتی مستقل از مغز دسلولهای بنیادی مصنوعی درابزار بقای موجود زنده از چراروياها را به یاد نمی آبیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحداروی تشنجی دربارداریمشکلات روانپزشکی پس از سآن چیزی که ما جریان زمان سانسور از روی قصد بسیاری اثرات مضر ماری جواناهوموارکتوس ها ممکن است دبحث درباره پیدایش و منشاتاثیر درجه حرارت بر عملکهزینه سنگین انسان در ازادرمان های بیماری آلزایمرمغز انسان برای شادمانی طآیا برای تولید مثل همیشه شلیک فراموشیادغام میان گونه های مختلبرنامه ی مسلط ژنها در اختتاثیر درجه حرارت بر عملکفلج خوابواکسن کرونا از حقیقت تاتدرک حقیقت نردبان و مسیری مغزتان را در جوانی سیم کشآسيب میکروواسکولاریا آسشرکت نورالینک ویدیویی ازارزش حقیقی زبان قسمت دومبرداشت مغز ما از گذر زمانتشنج چیستقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصیک آلل ژنتیکی که از نئاندرویا بخشی حقیقی از زندگی نقش حفاظتی مولکول جدید دانواع سکته های مغزیعوارض ازدواج و بچه دار شداز تکنیکی تا مغز از مغز تتفاوت ها و تمایزها کلید بجهش های ژنتیکی غیر تصادفملاحظات بیهوشی قبل از جرکمردرد با پوشیدن کفش مناروشی برای بهبود هوش عاطفنقشه های مغزی جدید با جزیايا اراده آزاد توهم است یاز تکینگی تا مغز از مغز تتنفس هوازی و میتوکندریحس و ادراک (قسمت دوم )منبع هوشیاری کجاست؟(قسمکاهش سن بیولوژیکی، تنها زندگی هوشمند در خارج از زنوعی سکته مغزی ، وحشتناک ابزار هوش در حال ارتقا ازاز تکینگی تا مغز، از مغز تکنولوژی جدید که سلول‌هخدا موجود استمیگرن شدید قابل درمان اسگوشه بیماری اتوزومال رسسزبان و شناخت حقیقت قسمت سگوشت خواری یا گیاه خواریزبان شناسی مدرن در سطح سلنگاهی بر توانایی اجزاي بابزار بقا از نخستین همانبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر نگاه انسان بر رفتادگرگونی های نژادی و تغییمخچه ابزاري که وظیفه آن فپیموزایدسلسله مباحث هوش مصنوعیابزار بقای موجود زنده از نزاع بین جهل و علم رو به پبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیداروی جدید s3 در درمان ام مشکلات روانپزشکی در عقب آیا ممکن است موش کور بی مسانسور بر بسیاری از حقایاجزای پر سلولی بدن انسان هوش مصنوعی می تواند بر احبحثي درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا ودرمان های جدید میگرنمغز انسان رو به کوچک تر شآیا بزرگ شدن مغز فقط در دشلیک فراموشیادغام دو حیطه علوم مغز و برین نت به جای اینترنتتاثیر درجه حرارت بر عملکفلج خواب چیستواکسن کرونا ساخته شده تودرک عمیق در حیواناتمغزتان را در جوانی سیمکشآسیب ها ناشی از آلودگی هوشش مرحله تکامل چشمارزش حقیقی زبان قسمت سومبررسي علل احتمالي تغيير تشنج و حرکات شبه تشنجی قاقانون مندی نقشه ژنتیکی میک جهش ممکن است ذهن انسانرویا تخیل یا واقعیتنقش حیاتی تلومر دی ان آ دانگشت نگاری مغز نشان میدعید نوروز مبارکاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های بین زن و مرد فقجهشهای مفید و ذکاوتی که دممانتین یا آلزیکسا یا ابکنفرانس تشنج هتل کوثر اصروشی جدید در درمان قطع نخنقص در تشخیص هیجانات عامای آنکه نامش درمان و یادشاز تکینگی تا مغز از مغز تتو دی ان ای خاص ميتوکندريحس و ادراک قسمت چهارممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمکایروپاکتیک چیستزونا به وسیله ویروس ابله نیاز به آموزش مجازی دیجیابزار بقا از نخستین هماناز تکینگی تا مغز، از مغز تکامل مادی تا ابزار هوشمخطا در محاسبات چیزی کاملمیدان مغناطيسي زمین بشر میدازولام در درمان تشنج گیلگمش باستانی کیستزبان شناسی نوین نیازمند ناتوانی از درمان برخی ویابزار بقا از نخستین همانبه خودت مغرور نشوتاثیر ویتامین دی بر بیمادانشمندان موفق به بازگردمدارک ژنتیکی چگونه انسانپیچیدگی های مغزی در درک زسم زنبور ، کلیدی برای وارابزار بقای موجود زنده از نزاع بین علم و نادانی رو بیهوشی در بیماران دچار اتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیداروی جدید میاستنی گراویمشاهده آینده از روی مشاهآیا ما تنها موجودات زنده ساخت شبکه عصبی با الفبایاجزایی ناشناخته در شکل گهوش مصنوعی و کشف زبان هایبحثی در مورد نقش ویتامينتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکتردرمان های جدید در بیماری مغز انسان رو به کوچکتر شدآیا تکامل و تغییرات ژنتیشنا در ابهای گرم جنوب نیارتقا و تکامل سنت آفرینش برای پیش بینی آینده مغز دتاثیر رو ح و روان بر جسمفلج دوطرفه عصب 6 چشمواکسن دیگر کرونا ساخته شدرگیری قلب در بیماری ویرنقش قهوه در سلامتیإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَششمین کنگره بین المللی سارزش خود را چگونه میشناسبررسی و اپروچ جدید بر بیمتشنج عدم توازن بین نورون قانون جنگلیک رژیم غذایی جدید، می تورویاها از مغز است یا ناخونقش خرچنگ های نعل اسبی دراندوهگین نباش اگر درب یا عامل کلیدی در کنترل کارآاز تکینگی تا مغز و از مغز تفاوت های تکاملی در مغز وجهشهای مفید و ذکاوتی که دمنابع انرژي پاک سرچشمه حکنگره بین المللی سردرد دروشی جدید در درمان سکته منقطه بی بازگشتایمپلانت نخاعی میتواند داز تکینگی تا مغز از مغز تتولید پاک و فراوان انرژیحس و ادراک قسمت پنجممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمکاربرد روباتهای ريزنانوزیباترین چیز در افزایش سچیزی خارج از مغزهای ما نیابزار بقا از نخستین هماناز روده تا مغزتکامل مداومخطا در محاسبات چیزی کاملمکانیزمهای دفاعی در برابگیاه خواری و گوشت خوار کدزبان، وسیله شناسایی محیطناتوانی در شناسایی چهره ابزار بقا از نخستین همانبه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر ویروس کرونا بر مغز دانشمندان نورون مصنوعی سمروری بر تشنج و درمان هایپیوند مغز و سر و چالشهای سندرم کووید طولانیابزار بقای موجود زنده از نزاع بین علم و جهل رو به پبیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیداروی جدید ضد میگرنمطالعه ای بیان میکند اهدآیا مغز تا بزرگسالی توسعساخت شبکه عصبی مصنوعی با احیای بینایی نسبی یک بیمهوش مصنوعی گوگل به کمک تشبحثی جالب درباره محدودیتتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال درمان های رایج ام اسمغز ایندگان چگونه استآیا جنین انسان، هوشمندی شناخت و معرفت، و نقش آن دارتوکين تراپی روشی جديد برای اولین بار دانشمندانتاثیر رژیم گیاه خواری بر فناوری هوش مصنوعی نحوه خواکسن دیگری ضد کرونا از ددرگیری مغز در بیماری کوینقش مهاجرت در توسعه نسل اافت فشار خون ناگهانی در وصرع و درمان های آناز نخستین همانند سازها تبررسی سیستم تعادلی بدن اتصویربرداری فضاپیمای آمقانونمندی و محدودیت عالمیکی از علل محدودیت مغز امرویاهای پر رمز و حیرتی درنقش داروهاي مختلف معروف انسان قدیم در شبه جزیره ععادت کردن به نعمتاز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوت های زبانی سرمنشا تجواب دانشمند سوال کننده منابع انرژی از نفت و گاز کنگره بین المللی سردرد دريتوکسيمب در درمان ام اسچند نرمش مفید برای کمردراینکه به خاطرخودت زندگی از تکینگی تا مغز از مغز تتولید سلولهای جنسی از سلحس و ادراک قسمت سوممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمکاربرد روباتهای ريز، در زیر فشار کووید چه باید کرچگونه مغز پیش انسان یا همابزار بقا از نخستین همانازدواج های بین گونه ای، رتکامل چشمخطرات هوش مصنوعیدفاع در برابر تغییر ساختما انسانها چه اندازه نزدگالکانزوماب، دارویی جدیسفر نامه سفر به بم و جنوب نخاع ما تا پایین ستون فقرابزار بقا از نخستین همانبوزون هیگز چیستتاثیر ژنها بر اختلالات خدانشمندان یک فرضیه رادیکمرکز هوشیاری، روح یا بدن پیوند سر آیا ممکن استسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از نشانه های گذشته در کیهان بیوگرافیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زنانداروی ضد تشنج با قابليت تمعنی روزهآیا همه جنایت ها نتیجه بیساختار شبکه های مغزی ثاباحساس گذر سریعتر زمانهوش مصنوعی گوگل به کمک تشبحثی در مورد نقش کلسیم و تاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کندرمان های علامتی در ام اسمغز ابزار بقای برتر مادیآیا جهان ذهن و افکار ما مشناسایی تاریخچه ی تکاملیارتباط میکروب روده و پاربرخی ملاحظات در تشنج های تاثیر رژیم گیاه خواری بر فیلمی بسیار جالب از تغییواکسن سرطاندرگیری مغز در بیماران مبنقش میدان مغناطیسی زمین افراد آغاز حرکت خودشان رضررهای مصرف شکر و قند بر از نخستین همانند سازها تبررسی علل کمر درد در میانتغییر الگوی رشد مغزی با زقارچ بی مغز در خدمت موجودیافته های نوین علوم پرده رویای شفافنقش ذهن و شناخت در حوادث انسان ها می توانند میدان عارضه جدید ویروس کرونا ساز تکینگی تا مغز از مغز تتفاوتهای جنسیتی راهی براجاذبه و نقش آن در شکلگیریمنابع انرژی از نفت و گاز کندر در بیماریهای التهابریواستیگمینچند جهانیاینکه خانواده ات سالم بااز تکینگی تا مغز از مغز تتومورها و التهاب مغزی عاحساسیت روانی متفاوتمنبع هوشیاری در کجاست؟ قکجای مغز مسئول پردازش تجزیرفون داروی ضد ام اسچگونه هموساپينس بر زمین ابزار بقا از نخستین هماناستفاده از مغز، وزن را کمتکامل ابزار هوش ، راه پر دقیق ترین تصاویر از مغز اما انسانها چه اندازه نزدگامی در درمان بیماریهای سفر به مریخ در 39 روزنخستین تصویر از سیاهچالهابزار بقا از نخستین همانبی عدالتی در توزیع واکسن تاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان ژنی از مغز انسمرکز حافظه کجاستپیوند سر، یکی از راه حلهاسوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از نظام مثبت زندگیبیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اداروی ضد تشنج با قابليت تمغز فکر میکند مرگ برای دیآیا هوش مصنوعی زندگی بشرسازگاری با محیط بین اجزااخلاق و علوم اعصابهوش مصنوعی الفاگوبحثی در مورد عملکرد لوب فتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشدرمان ژنتیکی برای نوآوریمغز ابزار برتر بقاآیا جهش های ژنتیکی، ویروشناسایی سلول های ایمنی اارتباط چاقی و کاهش قدرت ببرخی مرزهای اخلاق و علومتاثیر رژیم گیاه خواری بر فیزیک مولکولها و ذرات در واکسنی با تاثیر دوگانه ادرگیری مغزی در سندرم کوونقش محیط زندگی و مهاجرت دافزایش قدرت ادراکات و حسضررهای شکر بر سلامت مغزاز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن مغز محدود به دورتغییر زودتر اتصالات مغزیقبل از انفجار بزرگیادگیری مهارت های جدید دروبات های ریز در درمان بینقش روزه داری در سالم و جانسان جدید از چه زمانی پاعدم توقف تکامل در یک اندااز تکینگی تا مغز از مغز تتقلید مرحله ای نسبتا پیشحقیقت قربانی نزاع بین بی منابع انرژی از نفت و گاز کوچک شدن مغز از نئاندرتاریسدیپلام تنها داروی تایچندین ماده غذایی که ماننایندرالاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)خلاصه ای از مطالب همایش ممنبع هوشیاری در کجاست؟(قکرونا چه بر سر مغز می آورزاوسکا درمان گوشرچگونه واکسن کرونا را توزابزار بقا از نخستین هماناستفاده از هوش مصنوعی در تکامل زباندلایلی که نشان میدهد ما بما با کمک مغز خود مختاريمگامی در درمان بیماریهای سفر تجهیزات ناسا به مریخ نرمش های مفید در سرگیجهبیمار 101 ساله، مبتلا به ستاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان پاسخ کوانتومی مرکز حافظه کجاستپیام های ناشناخته بر مغز سوپاپ ها یا ترانزیستورهاابزار بقای موجود زنده از نظریه ی تکامل در درمان بیبیست تمرین ساده برای جلوتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اداستانها و مفاهیمی اشتبامغز ما کوچکتر از نیم نقطهآیا هوش ارثی دریافتی از پسخن پاک و ثابتاخلاق پایه تکامل و فرهنگهوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگدرمان ام اس(مولتیپل اسکلمغز از بسیاری حقایق می گرآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجشواهدی از نوع جدیدی از حاارتباط هوش ساختار مغز و ژبرخی نکات از گاید لاین پرتاثیر رژیم گیاهخواری بر فیزیکدانان ماشینی برای تواسطه ها د رمسیر ایجاد مغدرگیری مغزی در سندرم کوونقش نگاه از پایین یا نگاهافزایش مرگ و میر سندرم کوطوفان فقر و گرسنگی و بی ساز نخستین همانند سازها تبزرگ شدن تقریبا ناگهانی تغییر عمودی سر انسان از پقدم زدن و حرکت دید را تغییادآوری خواب و رویاروح رهایینقش رژیم غذایی بر رشد و اانسان عامل توقف رشد مغزعسل طبیعی موثر در کنترل باز تکینگی تا مغز از مغز تتلقین اطلاعات و حافظهحقیقت تنها چیزی است که شامناطق خاصی از مغز در جستجکووید نوزده و خطر بیماریرژیم های غذایی و نقش مهم چه زیاد است بر من که در ایایا کوچک شدن مغزانسان الاز تکینگی تا مغز از مغز تتوهم چیستخونریزی مغز در سندرم کوومنبع خواب و رویاکریستال زمان(قسمت اولزبان مشترک ژنتیکی موجوداچگونه آن شکری که می خوریمابزار بقا از نخستین هماناستفاده از سلول های بنیاتکامل ساختار رگهای مغزی تکامل شناخت انسان با کشفدنیای شگفت انگیز کوانتومما تحت کنترل ژنها هستیم یگاهی لازم است برای فهم و سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین هماننرمشهای مهم برای تقویت عبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان اولین سلول مصنمرکز خنده در کجای مغز استپیشینیان انسان از هفت میسودمندی موجودات ابزی بر ابزارهای بقای موجود زندنظریه تکامل در درمان بیمبیش از نیمی از موارد انتقتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیدر مانهای کمر دردمغز مادران و کودکان در زمآیا هوش سریعی که بدون احسسرنوشتاختلال خواب فرد را مستعد هوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتنام نوعی کرونا ویروس درمان تومورهای مغزی با امغز به تنهایی برای فرهنگ آیا خداباوری محصول تکاملشواهدی از دنیسوان(شبه نئارتباط انسانی، محدود به برخی اثرات مضر ویتامین دتاثیر عصاره تغلیظ شده گیفرگشت و تکامل تصادفی محض وبینار اساتید نورولوژی ددرگیری اعصاب به علت میتونقش نظام غذایی در تکامل مافسردگی و اضطراب در بیماطی یکصد هزار سال اخیر هرچاز نشانه ها و آثار درک شدبزرگترین خطایی که مردم متغییرات منطقه بویایی مغزقدرت انسان در نگاه به ابعژن هوش و ساختارهای حیاتی روزه داری متناوب، مغز را نقش رژیم غذایی در رشد و اانعطاف پذیری مکانیسمی علعصب حقوق نورولوواز تکینگی تا مغز از مغز تتلاش هایی در بیماران قطع حقیقت خواب و رویامنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمکودک ایرانی که هوش او از رژیم غذایی حاوی تخم مرغ ونهایت معرفت و شناخت درک عایا این جمله درست است کسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتوانایی مغز و دیگر اجزای خواندن ، یکی از شستشو دهنمنحنی که ارتباط بین معرفکریستال زمان(قسمت دوم)زبان چهار حرفی حیات زمینچگونه انتظارات بر ادراک ابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در مورد هدندان ها را مسواک بزنید تماه رجبگاهی مغز بزرگ چالش استسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچرا مغزهای ما ارتقا یافت بیماری گیلن باره و بیمارتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک بازی دانشمندان تغییر میدان مغمرگ انتقال است یا نابود شپیشرفت های جدید علوم اعصسیلی محکم محیط زیست بر انابزارهای پیشرفته ارتباط نظریه تکامل در درمان بیمبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر گیاهخواری بر رشد و هوش، ژنتیکی است یا محیطیدر محل کار ارزش خودت را بمغز چون ابزار هوش است دلیآیا هشیاری کوانتومی وجودسریعترین کامپیوتر موجوداختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحدرمان تشنجمغز برای فراموشی بیشتر کآیا دلفین ها می تواند از شگفتی های زنبور عسلارتباط از بالا به پایین مبرخی اختلالات عصبی مثانهتاریخ همه چیز را ثبت کردهفراموش کارها باهوش تر هسوراپامیل در بارداریدستورالعمل مرکز کنترل بینقش نظریه تکامل در شناساالکتروتاکسی(گرایش و حرکظهور امواج مغزی در مغز مصاز نظر علم اعصاب یا نرووسبسیاری از بیماری های جدیتغییرات آب و هوایی که به لوب فرونتال یا پیشانی مغژن یا نقشه توسعه مغز و نقروزه داری و بیمار ی ام اس نقش زنجبیل در جلوگیری از اولین هیبرید بین انسان وعضلانی که طی سخن گفتن چقداز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی برای درمان قطع نخاحقیقت راستین انسان علم بمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتکودکان میتوانند ناقل بی راه های جدید برای قضاوت رچهار میلیارد سال تکامل بایا ابزار هوشمندی یا مغز از تکینگی تا مغز از مغز تتوازن مهمتر از فعالیت زیخواب سالم عامل سلامتیمنشأ اطلاعات و آموخته ها کریستال زمان(قسمت سوم)زبان و کلمه حتی برای کسانچگونه باغبانی باعث کاهش ابزار بقا از نخستین هماناستیفن هاوکینگ در تفسیر تأثیر نگاه انسان بر رفتادو ویژگی انتزاع و قدرت تجماپروتیلینگذر زمان کاملا وابسته به سفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچرا پس از بیدار شدن از خوبیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روش هاي جدیدی مراحل ارتقای پله پله کیهپیشرفتی مستقل از ابزار هسیاهچاله و تکینگی ابتدایابزارهای بقا از نخستین هنظریه تکامل در درمان بیمبا هوش مصنوعی خودکار روبتاثیر انتخاب از طرف محیط هیچگاه از فشار و شکست نتردر چه مرحله ای از خواب ، رمغز چگونه صداها را فیلتر آیا واکنش های یاد گرفته وسرگیجه از شایعترین اختلااختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایدرمان جدید میگرن با انتی مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟آیا دلفین ها میتوانند باشاهکار قرنارتباط بین هوش طبیعی و هوبرخی بیماری ها که در آن بتازه های اسکیزوفرنی(جنوفراموشی همیشه هم بد نیستورزش هوازی مرتب خیلی به قذهن ما از در هم شکستن منبنقش هورمون های تیروئید دالتهاب شریان تمپورالعلم به ما کمک میکند تا مواز نظر علم اعصاب اراده آزبسیاری از بیماری های جدیتغییرات تکاملی سر انسان لایو دوم دکتر سید سلمان فژنها نقشه ایجاد ابزار هوروزه داری سلول های بنیادنقش زبان در سلطه و قدرت ااولین مورد PML به دنبال تکمقالاتاز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی تازه برای گشودن معحمله ویروس کرونا به مغزمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتکودکان خود را مشابه خود تراه های جدید برای قضاوت رچهار ساعت پس از کشتار خوکایا بیماری ام اس (مولتیپاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه هوش مصنوعی قادر اسخواب سالم عامل سلامتی و یمهندسی ژنتیک در حال تلاش کشف مکانیسم عصبی خوانش پزبان و بیان نتیجه ساختماچگونه تکامل مغزهای کنونیابزار بقا از نخستین هماناستخوان های کشف شده، ممکتئوری تکامل امروز در درمدو برابر شدن خطر مرگ و میمبانی ذهنی سیاه و سفیدگربه شرودینگر و تاثیر مشسفرنامه سفر به بم و جنوب ابزار بقا از نخستین همانچرا بیماری های تخریبی مغبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر کتامین در درمان پاهوش مصنوعی از عروسک تا کمدانشمندان روشی برای تبدیمرز مرگ و زندگی کجاستپاسخ گیاهان در زمان خوردسیاره ابلهانابزارهای بقا ازنخستین همهفت چیز که عملکرد مغز تو بار سنین ابزار هوشمندی اتاثیر احتمالی عصاره تغلیهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و پمغز ناتوان از توجیه پیداآیا گذشته، امروز وآینده سربازان ما محققا غلبه می اختلالات مخچههوش مصنوعی از عروسک تا کبحثی درباره هوش و تفاوتهتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزردرمان جدید کنترل مولتیپلمغز بزرگ چالش است یا منفعآیا دست مصنوعی به زودی قاشبیه سازی میلیون ها جهان ارتباط شگفت مغز انسان و فبرخی بیماری های خاص که بدتازه های بیماری پارکینسوفرایند پیچیده ی خونرسانیورزش هوازی ، بهترین تمریذهن چند جانبه نیازمند نگنقش هورمون زنانه استروژنامیوتروفیک لترال اسکلروعلایم کمبود ویتامین E را از نظر علم اعصاب اراده آزبعد از کروناثبت امواج الکتریکی در عصلبخند بزن شاید صبح فردا زژنها ، مغز و ارادهروش مقابله مغز با محدودینقش زبان در سلطه و قدرت ااولین مورد پیوند سر در انتاثیر ویتامین دی بر بیمااز تکینگی تا مغز از مغز تتلاشی جدید در درمان ام اسحوادث روزگار از جمله ویرمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتکوری گذرای ناشی از موبایراه پیروزی در زندگی چیستنوآوری ای شگفت انگیز دانایا بدون زبان میتوانیم تاز تکینگی تا مغز از مغز تتوسعه برخی شغل ها با هوش خواب عامل دسته بندی و حفطمولتیپل اسکلروز در زنان کشف مکانیسمی پیچیده در بچگونه جمعیت های بزرگ شکل ابزار بقا از نخستین هماناستروژن مانند سپر زنان داسرار بازسازی اندام هاتئوری تکامل در پیشگیری و دو برابر شدن خطر مرگ و میمجموعه های پر سلولی بدن مگزیده ای از وبینار یا کنفسفری به آغاز کیهانابزار بقای موجود زنده از چرا حیوانات سخن نمی گوینبیماری اضطراب عمومیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی به کمک هوش طبیداروهای مصرفی در ام اسمرز بین انسان و حیوان کجاپختگی پس از چهل سالگي به سیاره ابلهانابزارهای بقای از نخستین هفت سین یادگاری از میراث بارداری بدون رحمتاثیر ترکیبات استاتین (سهاوکينگ پیش از مرگش رسالدر هم تنیدگی کوانتومی و دمغز و سیر تکامل ان دلیلی آیا آگاهی پس از مرگ از بیسردرد میگرن در کودکاناختلالات حرکتی در انسانهوش مصنوعی از عروسک بازی بحثی درباره احساسات متفاتاثیر درجه حرارت بر عملکویرایش DNA جنین انسان، بردرمانهای بیماری پارکینسمغز بزرگ چالشهای پیش روآیا رژیم غذایی گیاهی سلاشبیه سازی سیستم های کوانارتباط شگفت انگیز مغز انبرخی توجهات در ببمار پارتبدیل تراکت صوتی مصنوعی فرایند تکامل و دشواری هاورزش و میگرنرفتار اجتماعی انسان، حاصنقش ژنتیک در درمان اختلاامید نیکو داشته باش تا آنعلایم کمبود ویتامین E را از آغاز خلقت تا نگاه انسابعد از کروناجمجمه انسان های اولیهلرزش ناشی از اسیب به عصبژنهای مشترک بین انسان و وروش های صرفه جویی در ایجانقش سجده بر عملکرد مغزاولین تصویر در تاریخ از سصفحه اصلیاز تکینگی تا مغز از مغز تتمایل زیاد به خوردن بستنحافظه و اطلاعات در کجاست منبع هوشیاری کجاست؟ قسمتکی غایب شدی تا نیازمند دلراست دستی و چپ دستینوار مغزی روشی مهم در تشخایا تکامل هدفمند استاز تکینگی تا مغز- از مغز توصیه های سازمان بهداشت خودآگاهی و هوشیاريمواد کوانتومی جدید، ممکنکشف ارتباط جدیدی از ارتبزبان و بیان، در سایه پیشرچگونه جمعیت های بزرگ شکل ابزار بقا از نخستین همان