دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی قسمت اول

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی(قسمت اول)

گیاه خوری امروز، تبديل به یک برنامه جدید در زندگی خیلی از افراد به خصوص جوانان شده است. در نگاه اول شاید خیلی از آنها لاغر شدن و سبک تر زندگی کردن را به عنوان علت گیاه خواری خود معرفی کنند، ولی حقیقتا رشد این پدیده به خصوص در میان قشر مرفه و تحصیل کرده، لازم میکند به طور مفصل به این مبحث پرداخته شود و فواید و ضررهای احتمالی آن بررسی گردد.

امروز با وجود انواع و اقسام غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با ويتامين ها، گیاه خواري بسیار آسان شده است.

غذاهایی به صورت آماده، امروز در بازارها وجود دارد که هیچ مواد گوشتی به آن اضافه نمی شود و انتخابهای بسیار گوناگوني را با طعم هاي مختلف در اختیار مردم می گذارد که اصلا بد طعمتر از غذاهای گوشتی نیست.

گیاه خواری شکلهای مختلف دارد. برخی هستند که تا حدی گیاه خوارند مثلا گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف میکنند ولی انواع گوشت سفید مانند ماهی و مرغ را مصرف مي کنند. یا گروه دیگری تخم مرغ و شیر را مصرف می کنند ولی از مصرف انواع گوشتها خودداری می کنند. گروهی دیگر دوره هایی از گیاه خواری خالص را در طی سال تجربه می کنند مثلا یک ماه از سال را به گیاه خواری خالص مي پردازند. و یا گروهی مصرف خالص گوشت را در دوره ای محدود می کنند ولی مصرف آب گوشت یا ترکیبات تهیه شده از گوشت را در دوره اي از سال مجاز می دانند.

American Dietetic Association,
رژیم گیاه خواری را غنی از مواد غذایی مفید و بسیار سالم و مفیدتر از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از برخي بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و یا دیابت مي داند.

در گياه خواری به خصوص وقتی گوشت قرمز حذف شود، مصرف چربی اشباع و کلسترول کاهش می یابد و در عوض ويتامینهايي مانند سی و ای و فیبر و پتاسیم و منیزيوم و کارتنوييد و فلاونوييد افزایش می یابد و آنها منجر به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول زیان بار خون مي شود. در یک مطالعه روی 76000 نفر مشخص شد که میزان مرگ و میر به خاطر بیماریهای مزمن قلبی در گياه خواران، 25% کاهش می یابد.

در مطالعه ای دیگر در Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford) مشخص گردید که ميزان مرگ و مير قلبی گياه خواران، 19% کمتر از گوشت خواران است. مصرف زیاد فيبرهاي گیاهی و ويتامنيهاي موجود در آن می تواند به کنترل فشار خون و کنترل قند خون کمک کند، با این حال مصرف کربوهيدرات هاي گياهي مانند سیب زمینی در مقادیر زياد، برعکس مي تواند قند خون را بالا ببرد.

باید توجه شود که کاهش مرگ و مير قلبی، اصلا به معنی افزایش اندازه مغز و کاهش مرگ سلولهای عصبی نیست. مغز و قلب دو اندام متفاوت هستند و رشد یکی در این عالم مادی- که تناقضات گوناگون دارد- میتواند منجر به کوچک شدن و کم کاري دیگری شود . وقتی غذای دریافتی و جذب شده در بدن شما محدود است، بدن به ناچار آن را صرف اندامی مانند قلب می کند تا زندگی شما دوام یابد هرچند، مغز کوچک تر و کم کارتر شود و این، قانون بقا به رغم کیفیت پائین تر است. طبیعت مي کوشد تا حیات حفظ شود هرچند کیفیت حیات خیلی هم آرمانی نباشد. سلامت نورون ها و سلول های مغزی الزاما همراه با سلامتي ديگر سلولهاي حیاتی بدن نیست. سلول پرخور عصبی می تواند در زمان محدود بودن انرژی دریافتی و غذا، بسیاری از سلولهای حیاتی بدن را از انرژی محروم کند. بنابراین در شرایط کمبود انرژی دریافتی بهتر است سلولهای عصبي و مغزی از انرژی محروم شوند تا امکان بقای اندامهای حیاتی مانند قلب فراهم شود. به علاوه چربی های اشباع که میتوانند سطح عروق خونی و قلب را بپوشانند و خون رسانی را مختل کنند، زیر بنای ساختمانی غشای پر چربی سلولهای عصبی هستند. با یک پارادوکس برجسته مواجهيم: چربی ها در غشای نرون هاي عصبی عامل حفظ سلول و بقای آن و هدایت عصبی است و در همان حال می تواند با تجمع در رگهای خونی و دریچه های قلبی منجر به ناکارآمدی سیستم گردش خونی شود. باید به نحوی بین این دو، توازن برقرار کرد به طوری که توام با کم شدن مصرف چربی و انرژی هاي زیاد در رژیم غذايي، سلول های مغزي، از اين مزيتها محروم نشوند. و نیز مصرف زیاد چربی و انرژی، با مسدود کردن عروق خونی، منجر به سکته قلبی و مرگ نشود و حفظ این توازن، یک هنر بزرگ است.

گياه خواران در معرض چه کمبودهایی هستند؟

گياه خواران مشکلی از نظر دريافت کلسیم ندارند و منابع زیادی از کلسیم در میان گياهان هست(مثلا کلم معمولی و کلم بروکلي و کلم چيني و اسفناج)ولی میزان ویتامین دی و ویتامین کا در گياهان کم است و اگر این افراد از ترکیبات اضافی و غنی شده با ویتامین دی استفاده نکنند، دچار کمبود ويتامين دی میشوند.

@salmanfatemi

سلمان فاطمی:
البته ویتامن دی اصلی- که بر اثر تابش نور آفتاب بر سطح پوست ایجاد میشود- در صورت تابش کافی آفتاب، ساخته می شود و مشکلی ایجاد نمي گردد. مشکل، وقتی است که فرد گياه خوار به خصوص در عرضهای جغرافیایی بالا باشد و تابش آفتاب کافی نداشته باشد. نقش های مهم ویتامین دی در سلامت سلول های عصبی در قسمتهای مختلف این کانال بیان شد. جهت مطالعه این نقشها به قسمتهای مربوط به کلید واژه (#ويتامين) مراجعه شود.

میزان بالای منیزیم و پتاسیم ترکیبات گیاهی، از میزان اسیدی بودن خون میکاهد و به استحکام استخوان ها کمک مي کند. مصرف زیاد پروتئین در رژیم های گوشتی می تواند اثرات مضری بر استحکام استخوان داشته باشد.

پروتئین: افرادی که در رژیم گیاه خواری خود از تخم مرغ و شیر هم استفاده میکنند(گیاه خواری محدود) معمولا دچار کمبود پروتئین نمي شوند. چون شکل پروتئین گیاهی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گياه خواران به مقدار بیشتر پروتئین نیاز دارند(کسانی که گوشت میخورند به 0.4 میلی گرم پروتئین در ازای هر پوند وزن بدن نیاز دارند و این میزان در گياه خواران قدری بیشتر و 0.45 میلیگرم در ازای هر پوند وزن بدن است).

برای تامین پروتئین بیشتر لازم است، گياه خواران از برخی غلات مانند برنج سبوس دار و عدس، نخود ،نخود فرنگی، لوبیا، گندم ،جوی دوسر و جو استفاده کنند .

روشن شد که مصرف زیاد پروتئین به دلیل خاصیت اسیدی کردن خون ، برای استخوانها خوب نیست، پس قدری کمتر بودن پروتئین، زیان آور نیست. بیشتر شدن پروتئین، عضلات را قوي تر و استخوان ها را ضعیف تر میکند و این، ویژگی عالم مادی ماست که هیچ چیز مطلقی در آن وجود ندارد. جایی را قویتر مي کنيم، جای دیگر ضعیف تر می شود!!

ویتامین B12 : این ويتامين فقط در ترکیبات گوشتی و تخم مرغ وجود دارد پس افرادی که منحصرا از گیاهان استفاده می کنند حتما لازم است مواد غذايي آنها با این ویتامین غنی شده باشد. نقش برجسته این ويتامين، در خونسازي و سلامت نورن های عصبي، امروزه کشف شده و نشان داده شده است که کمبود مداوم آن چه بلائی برسر سلولاي عصبی می آورد( بیماری ای مشابه فرم شديد بیماری ام اس) پس گیاه خواران در مورد کمبود این ویتامین به خصوص، باید بسیار محتاط باشند.

آهن: میزان آهن قابل جذب در گوشت و ترکیبات حیوانی بسیار بیشتر از ترکیبات گیاهی است. البته میزان جذب آهن گیاهی در حضور ويتامين سی میوه ها و سبزیجات بیشتر میشود ولی فيتات موجود در غلات از جذب آن مي کاهد. پس کمبود جذب آهن مشکل جدی در گیاه خواران خالص است. البته آهن زیاد، اصلا سودمند نیست. در ادامه بحث ها به آن اشاره خواهد شد.

امگا 3: رژیمهای فاقد ماهی و تخم مرغ، میزان امگا سه کمی دارند( EPA and DHA)

بدن ما قادر است ALA در رژیم های گیاهی را تبدیل به امگا 3 کند ولی این تبدیل اصلا کافی نيست. گياه خواران مي توانند با مصرف جلبک و خزه دریایی، میزان امگا 3 را در بدن خود بیشتر کنند میزان مصرف کافی ALA در گياهخواران زن 1.1 گرم در روز است، ترکیباتي که ALA بیشتری دارند عبارتند از تخم کتان ، گردو و روغن کلزا

جهت مطالعه بیشتر به سایت زیر مراجعه شود.

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تئوری تکامل امروز در درمما انسانها چه اندازه نزدروش مقابله مغز با محدودیهوش عاطفی در زنان بیشتر ااز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ومرگ انتقال است یا نابود شرشته نوروایمونولوژی و نقواسطه ها د رمسیر ایجاد مغاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای شادمانی طسفرنامه سفر به بم و جنوب ژنهای هوش ، کدامندآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازیننقش هورمون های تیروئید دساخت شبکه عصبی مصنوعی با کاربرد روباتهای ريز، در افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست نقص در تشخیص هیجانات عامشبیه سازی سیستم های کوانگشایش دروازه جدیدی از طراولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريچگونه انتظارات بر ادراک عامل کلیدی در کنترل کارآآیا همه جنایت ها نتیجه بیاگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسچرا در مغز انسان، فرورفتابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کوقدرت انسان در نگاه به ابعدرمان جدید میگرن با انتی هوش مصنوعی از عروسک تا کارتوکين تراپی روشی جديد ارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و ما انسانها چه اندازه نزدروش های صرفه جویی در ایجاهوشیاری کوانتومیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومراحل ارتقای پله پله کیهرشد مغز علت تمایل انسان بوراپامیل در بارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان رو به کوچک تر شسفرنامه سفر به بم و جنوب کلرال هیدرات برای خوابانآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع منقش ژنتیک در درمان اختلاساختار شبکه های مغزی ثابکجای مغز مسئول پردازش تجافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست چند جهانیشباهت زیاد بین سلول هاي عپمبرولیزوماب در بیماری چاولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارچگونه باغبانی باعث کاهش عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا هوش ارثی دریافتی از پابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس وچراروياها را به یاد نمی آاثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریلوب فرونتال یا پیشانی مغدرمانهای بیماری پارکینسهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به ما با کمک مغز خود مختاريمروش هایی ساده برای کاهش اهوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومزایای شکلات تلخ برای سلزمین زیر خلیج فارس تمدنی ورزش هوازی مرتب خیلی به قاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان رو به کوچکتر شدسفرنامه سفر به بم و جنوب کمردرد و علل آنآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستنقش انتخاب از طرف محیط، نسخن پاک و ثابتکشف مکانیسم عصبی خوانش پالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستچندین ماده غذایی که ماننشباهت زیاد بین سلول هاي عپنج اکتشاف شگفت آور در مواوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملچگونه جمعیت های بزرگ شکل عصب حقوق نورولووآیا هوش سریعی که بدون احسابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلچراروياها را به یاد نمی آاثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریلبخند بزن شاید صبح فردا زدرک فرد دیگر و رفتارهای اهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بما تحت کنترل ژنها هستیم یروش صحبت کردن در حال تکامهیچگاه از فشار و شکست نتراز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومسیر دشوار تکامل و ارتقازندگی هوشمند در خارج از زورزش هوازی ، بهترین تمریاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ایندگان چگونه استسفری به آغاز کیهانکمردرد با پوشیدن کفش مناآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زنقش اتصالات بین سلولهای سریعترین کامپیوتر موجودکشف مکانیسمی پیچیده در بالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویاییچه زیاد است بر من که در ایشش مرحله تکامل چشمپوست ساعتی مستقل از مغز دايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملچگونه جمعیت های بزرگ شکل عضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا هشیاری کوانتومی وجودابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانفلج بل، فلجی ترسناک که آنداروی تشنجی درباردارینزاع بین جهل و علم رو به پاثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريلرزش ناشی از اسیب به عصبدرک و احساسهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بماه رجبروشهای نو در درمان دیسک بهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومشکلات نخاعیزیباترین چیز در افزایش سورزش و میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز ابزار برتر بقاسلولهای بنیادی مصنوعی درکنفرانس تشنج هتل کوثر اصآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزینقش حفاظتی مولکول جدید دسرگیجه از شایعترین اختلاکشف ارتباط جدیدی از ارتبامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )چهار میلیارد سال تکامل بششمین کنگره بین المللی سپیموزایدايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختچگونه حافظه را قویتر کنیمقالاتابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورفلج خوابداروی جدید s3 در درمان ام نزاع بین علم و نادانی رو اجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سللزوم سازگاری قانون مجازادرک احساسات و تفکرات دیگهوش مصنوعی از عروسک تا کارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتاماپروتیلینروشهای شناسایی قدرت شنواهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ومشاهده آینده از روی مشاهزیرفون داروی ضد ام اسورزش بهترین درمان بیش فعاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز از بسیاری حقایق می گرسلسله مباحث هوش مصنوعیکنگره بین المللی سردرد دآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پنقش حیاتی تلومر دی ان آ دسردرد و علتهای آنکشف جمجمه ای درکوه ایرهوامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )چهار ساعت پس از کشتار خوکصرع و درمان های آنپیچیدگی های مغزی در درک زايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز انگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیفلج خواب چیستداروی جدید ضد میگرننزاع بین علم و جهل رو به پاجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای لزوم سازگاری قانون مجازادرک تصویر و زبان های مخلتهوش مصنوعی از عروسک تا کمارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر نگاه انسان بر رفتامبانی ذهنی سیاه و سفیدروشی برای بهبود هوش عاطفهدف از تکامل مغزاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط معنی روزهزبان چهار حرفی حیات زمینورزش در کمر درداز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسممغز برای فراموشی بیشتر کسم زنبور ، کلیدی برای وارکنگره بین المللی سردرد دآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصنقش داروهاي مختلف معروف سردرد تنشنگنجینه ای به نام ویتامین امروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمنوار مغزی روشی مهم در تشخضررهای مصرف شکر و قند بر پیوند مغز و سر و چالشهای ای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بنگاهی بر توانایی اجزاي بصفحه اصلیابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هفیلمی بسیار جالب از تغییداروی ضد تشنج با قابليت تنظام مثبت زندگیاحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیممانتین یا آلزیکسا یا ابدرک عمیق در حیواناتهوش مصنوعی از عروسک تا کمهوش مصنوعی در کامپیوترهاارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمامجموعه های پر سلولی بدن مروشی جدید در درمان قطع نخهزینه ای که برای اندیشیداز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سمغز فکر میکند مرگ برای دیزبان و بیان، در سایه پیشروزوز گوشاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز بزرگ چقدر مفید هست ؟سودمندی موجودات ابزی بر کندر در بیماریهای التهابآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهنقش روزه داری در سالم و جسردرد سکه ایگیاه خواری و گوشت خوار کدانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمنورون هاي مصنوعی می توانضررهای شکر بر سلامت مغزپیوند سر، یکی از راه حلهاایندرالبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تناتوانی از درمان برخی ویسوالات پزشکیابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی برافیزیکدانان ماشینی برای تداروی ضد تشنج با قابليت تنظریه تکامل در درمان بیماخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش منابع انرژي پاک سرچشمه حدرگیری قلب در بیماری ویرهوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر ژنها بر اختلالات خمحل درک احساسات روحانیروشی جدید در درمان سکته مهستي مادي ای که ما کوچکتراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری ممغز ما کوچکتر از نیم نقطهزبان و تکلم برخی بیماریهیک پیشنهاد خوب برای آسان از تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز بزرگ چالش است یا منفعسیاهچاله و تکینگی ابتدایکوچک شدن مغز از نئاندرتاآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بینایینقش رژیم غذایی در رشد و اسرعت فکر کردن چگونه استگالکانزوماب، دارویی جدیانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومنورون های ردیاب حافظهطی یکصد هزار سال اخیر هرچپیشینیان انسان از هفت میایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجناتوانی در شناسایی چهره پیامهای کاربرانابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشفرگشت و تکامل تصادفی محض داستانها و مفاهیمی اشتباهفت چیز که عملکرد مغز تو اختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سمولتیپل اسکلروز در زنان درگیری اعصاب به علت میتوهوش مصنوعی در خدمت خلق وحارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نمحل درک احساسات روحانی دريتوکسيمب در درمان ام اسهستی ما پس از شروعی چگال از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب مغز مادران و کودکان در زمزبان و شناخت حقیقت قسمت چیکی از علل محدودیت مغز اماز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مغز بزرگ چالشهای پیش روسیاره ابلهانکودک ایرانی که هوش او از آیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بینایینقش زبان در سلطه و قدرت اشلیک فراموشیگامی در درمان بیماریهای اندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتنوروپلاستیسیتی چیستظهور امواج مغزی در مغز مصپیشرفتی مستقل از ابزار هایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب نخاع ما تا پایین ستون فقرسایتهای دیگرابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهفراموش کارها باهوش تر هسدر مانهای کمر دردهفت سین یادگاری از میراث اختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیمواد کوانتومی جدید، ممکنرقیبی قدرتمند در برابر مرموزی از نخستین تمدن بشرهوش مصنوعی درمانگر کامپیارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تمحدودیت های حافظه و حافظریواستیگمینو هر کس تقوای خدا پیشه کناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مغز چون ابزار هوش است دلیزبان و شناخت حقیقت قسمت ایادگیری مهارت های جدید دازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر مغز حریص برای خون، کلید تسیاره ابلهانکودکان خود را مشابه خود تآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در سانقش زبان در سلطه و قدرت اشنا در ابهای گرم جنوب نیگاهی لازم است برای فهم و انسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش منوشیدن چای برای مغز مفید علم به ما کمک میکند تا موپاسخ گیاهان در زمان خوردایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(نخستین تصویر از سیاهچالهابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع فراموشی همیشه هم بد نیستدر چه مرحله ای از خواب ، رهمیشه عسل با موم بخوریماختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مموجود بی مغزی که می تواندموجودات مقهور ژنها هستندرمز و رازهای ارتباط غیر کهوش مصنوعی درخدمت خلق وحارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمخچه ، فراتر از حفظ تعادلرژیم های غذایی و نقش مهم ویتامین E برای فعالیت صحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز چگونه صداها را فیلتر زبان و شناخت حقیقت قسمت دیادآوری خواب و رویااستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیمغز زنان جوانتر از مغز مرسیر آفرینش از روح تا مغز کوری گذرای ناشی از موبایآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفنقش سجده بر عملکرد مغزشناخت و معرفت، و نقش آن دگاهی مغز بزرگ چالش استانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهننوعی سکته مغزی ، وحشتناک علایم کمبود ویتامین E را پختگی پس از چهل سالگي به ایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پندارینرمش های مفید در سرگیجهابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخافرایند حذف برخی اجزای مغدر هم تنیدگی کوانتومی و پهوموارکتوس ها ممکن است داختلالات صحبت کردن در انتکامل چشممیهمانهای ناخوانده عامل رویای شفافهوش مصنوعی ساخته هوش طبیارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمخچه ابزاري که وظیفه آن فرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وویتامین E در چه مواد غذایاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز آیندگان چگونه است ؟زبان و شناخت حقیقت قسمت سژن هوش و ساختارهای حیاتی استیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهمغزهای کوچک بی احساسسیستم تعادلی بدنکی غایب شدی تا نیازمند دلآیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقش غذاها و موجودات درياشناسایی سلول های ایمنی اگذر زمان کاملا وابسته به انسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتیچیزی خارج از مغزهای ما نیعلایم کمبود ویتامین E را پرورش مغز مینیاتوری انساایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپندارینرمشهای مهم برای تقویت عابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسفرد حساس از نظر عاطفی و بدرمان های بیماری آلزایمرهوش مصنوعی می تواند بر احادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر تکامل زبانمیگرن سردردی ژنتیکی که بروبات های ریز در درمان بیهوش احساسیاز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومدارک ژنتیکی چگونه انسانراه های جدید برای قضاوت رویتامین دی گنجینه ای بزراز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان ایا طبیعتا تمازبان، وسیله شناسایی محیطژن یا نقشه توسعه مغز و نقاستیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی مغزتان را در جوانی سیمکشسیستم دفاعی بدن علیه مغز کاهش التهاب ناشی از بیماآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دنقش غذاها و موجودات درياشواهدی از دنیسوان(شبه نئگربه شرودینگر و تاثیر مشانعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و یچگونه مغز پیش انسان یا همعلت خواب آلودگی بعد از خوآلزایمرایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسچرا مغزهای ما ارتقا یافت ابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستنقانون مندی نقشه ژنتیکی مدرمان های جدید میگرنهوش مصنوعی گوگل به کمک تشادغام میان گونه های مختلتکامل ساختار رگهای مغزی میدان مغناطيسي زمین بشر روح رهاییهوش احساسیاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومروری بر تشنج و درمان هایراه های جدید برای قضاوت رواکنش های ناخودآگاه و تقاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمغز انسان برای ایجاد تمدسفر نامه سفر به بم و جنوب ژنها نقشه ایجاد ابزار هوآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سنقش قهوه در سلامتیسکته مغزیکایروپاکتیک چیستإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیرینقش غذاها و موجودات درياشاهکار قرنگزیده ای از وبینار یا کنفاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطچگونه هموساپينس بر زمین عوارض ازدواج و بچه دار شدآیا ما تنها موجودات زنده اگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی چرا حیوانات سخن نمی گوینابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایرقارچ بی مغز در خدمت موجوددرمان های رایج ام اسهوش مصنوعی گوگل به کمک تشادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل شناخت انسان با کشفمکانیزمهای دفاعی در برابروزه داری و بیمار ی ام اس هوش عاطفی بیشتر در زناناز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد ومرکز خنده در کجای مغز استراه پیروزی در زندگی چیستواکسن سرطاناز تکینگی تا مغز از مغز تمغز انسان برای شادمانی طسفرنامه سفر به بم و جنوب ژنها ، مغز و ارادهآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازیننقش مهاجرت در توسعه نسل اساخت شبکه عصبی با الفبایکاربرد روباتهای ريزنانوافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بنقشه مغزی هر فرد منحصر بهشبیه سازی میلیون ها جهان گزارش یک مورد جالب لخته واولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیاريچگونه آن شکری که می خوریمعید نوروز مبارکآیا مغز تا بزرگسالی توسعاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدیچرا حجم مغز گونه انسان درابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیقدم زدن و حرکت دید را تغیدرمان ژنتیکی برای نوآوریهوش مصنوعی الفاگوارتقا و تکامل سنت آفرینش