دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی قسمت اول

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی(قسمت اول)

گیاه خوری امروز، تبديل به یک برنامه جدید در زندگی خیلی از افراد به خصوص جوانان شده است. در نگاه اول شاید خیلی از آنها لاغر شدن و سبک تر زندگی کردن را به عنوان علت گیاه خواری خود معرفی کنند، ولی حقیقتا رشد این پدیده به خصوص در میان قشر مرفه و تحصیل کرده، لازم میکند به طور مفصل به این مبحث پرداخته شود و فواید و ضررهای احتمالی آن بررسی گردد.

امروز با وجود انواع و اقسام غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با ويتامين ها، گیاه خواري بسیار آسان شده است.

غذاهایی به صورت آماده، امروز در بازارها وجود دارد که هیچ مواد گوشتی به آن اضافه نمی شود و انتخابهای بسیار گوناگوني را با طعم هاي مختلف در اختیار مردم می گذارد که اصلا بد طعمتر از غذاهای گوشتی نیست.

گیاه خواری شکلهای مختلف دارد. برخی هستند که تا حدی گیاه خوارند مثلا گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف میکنند ولی انواع گوشت سفید مانند ماهی و مرغ را مصرف مي کنند. یا گروه دیگری تخم مرغ و شیر را مصرف می کنند ولی از مصرف انواع گوشتها خودداری می کنند. گروهی دیگر دوره هایی از گیاه خواری خالص را در طی سال تجربه می کنند مثلا یک ماه از سال را به گیاه خواری خالص مي پردازند. و یا گروهی مصرف خالص گوشت را در دوره ای محدود می کنند ولی مصرف آب گوشت یا ترکیبات تهیه شده از گوشت را در دوره اي از سال مجاز می دانند.

American Dietetic Association,
رژیم گیاه خواری را غنی از مواد غذایی مفید و بسیار سالم و مفیدتر از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از برخي بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و یا دیابت مي داند.

در گياه خواری به خصوص وقتی گوشت قرمز حذف شود، مصرف چربی اشباع و کلسترول کاهش می یابد و در عوض ويتامینهايي مانند سی و ای و فیبر و پتاسیم و منیزيوم و کارتنوييد و فلاونوييد افزایش می یابد و آنها منجر به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول زیان بار خون مي شود. در یک مطالعه روی 76000 نفر مشخص شد که میزان مرگ و میر به خاطر بیماریهای مزمن قلبی در گياه خواران، 25% کاهش می یابد.

در مطالعه ای دیگر در Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford) مشخص گردید که ميزان مرگ و مير قلبی گياه خواران، 19% کمتر از گوشت خواران است. مصرف زیاد فيبرهاي گیاهی و ويتامنيهاي موجود در آن می تواند به کنترل فشار خون و کنترل قند خون کمک کند، با این حال مصرف کربوهيدرات هاي گياهي مانند سیب زمینی در مقادیر زياد، برعکس مي تواند قند خون را بالا ببرد.

باید توجه شود که کاهش مرگ و مير قلبی، اصلا به معنی افزایش اندازه مغز و کاهش مرگ سلولهای عصبی نیست. مغز و قلب دو اندام متفاوت هستند و رشد یکی در این عالم مادی- که تناقضات گوناگون دارد- میتواند منجر به کوچک شدن و کم کاري دیگری شود . وقتی غذای دریافتی و جذب شده در بدن شما محدود است، بدن به ناچار آن را صرف اندامی مانند قلب می کند تا زندگی شما دوام یابد هرچند، مغز کوچک تر و کم کارتر شود و این، قانون بقا به رغم کیفیت پائین تر است. طبیعت مي کوشد تا حیات حفظ شود هرچند کیفیت حیات خیلی هم آرمانی نباشد. سلامت نورون ها و سلول های مغزی الزاما همراه با سلامتي ديگر سلولهاي حیاتی بدن نیست. سلول پرخور عصبی می تواند در زمان محدود بودن انرژی دریافتی و غذا، بسیاری از سلولهای حیاتی بدن را از انرژی محروم کند. بنابراین در شرایط کمبود انرژی دریافتی بهتر است سلولهای عصبي و مغزی از انرژی محروم شوند تا امکان بقای اندامهای حیاتی مانند قلب فراهم شود. به علاوه چربی های اشباع که میتوانند سطح عروق خونی و قلب را بپوشانند و خون رسانی را مختل کنند، زیر بنای ساختمانی غشای پر چربی سلولهای عصبی هستند. با یک پارادوکس برجسته مواجهيم: چربی ها در غشای نرون هاي عصبی عامل حفظ سلول و بقای آن و هدایت عصبی است و در همان حال می تواند با تجمع در رگهای خونی و دریچه های قلبی منجر به ناکارآمدی سیستم گردش خونی شود. باید به نحوی بین این دو، توازن برقرار کرد به طوری که توام با کم شدن مصرف چربی و انرژی هاي زیاد در رژیم غذايي، سلول های مغزي، از اين مزيتها محروم نشوند. و نیز مصرف زیاد چربی و انرژی، با مسدود کردن عروق خونی، منجر به سکته قلبی و مرگ نشود و حفظ این توازن، یک هنر بزرگ است.

گياه خواران در معرض چه کمبودهایی هستند؟

گياه خواران مشکلی از نظر دريافت کلسیم ندارند و منابع زیادی از کلسیم در میان گياهان هست(مثلا کلم معمولی و کلم بروکلي و کلم چيني و اسفناج)ولی میزان ویتامین دی و ویتامین کا در گياهان کم است و اگر این افراد از ترکیبات اضافی و غنی شده با ویتامین دی استفاده نکنند، دچار کمبود ويتامين دی میشوند.

@salmanfatemi

سلمان فاطمی:
البته ویتامن دی اصلی- که بر اثر تابش نور آفتاب بر سطح پوست ایجاد میشود- در صورت تابش کافی آفتاب، ساخته می شود و مشکلی ایجاد نمي گردد. مشکل، وقتی است که فرد گياه خوار به خصوص در عرضهای جغرافیایی بالا باشد و تابش آفتاب کافی نداشته باشد. نقش های مهم ویتامین دی در سلامت سلول های عصبی در قسمتهای مختلف این کانال بیان شد. جهت مطالعه این نقشها به قسمتهای مربوط به کلید واژه (#ويتامين) مراجعه شود.

میزان بالای منیزیم و پتاسیم ترکیبات گیاهی، از میزان اسیدی بودن خون میکاهد و به استحکام استخوان ها کمک مي کند. مصرف زیاد پروتئین در رژیم های گوشتی می تواند اثرات مضری بر استحکام استخوان داشته باشد.

پروتئین: افرادی که در رژیم گیاه خواری خود از تخم مرغ و شیر هم استفاده میکنند(گیاه خواری محدود) معمولا دچار کمبود پروتئین نمي شوند. چون شکل پروتئین گیاهی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گياه خواران به مقدار بیشتر پروتئین نیاز دارند(کسانی که گوشت میخورند به 0.4 میلی گرم پروتئین در ازای هر پوند وزن بدن نیاز دارند و این میزان در گياه خواران قدری بیشتر و 0.45 میلیگرم در ازای هر پوند وزن بدن است).

برای تامین پروتئین بیشتر لازم است، گياه خواران از برخی غلات مانند برنج سبوس دار و عدس، نخود ،نخود فرنگی، لوبیا، گندم ،جوی دوسر و جو استفاده کنند .

روشن شد که مصرف زیاد پروتئین به دلیل خاصیت اسیدی کردن خون ، برای استخوانها خوب نیست، پس قدری کمتر بودن پروتئین، زیان آور نیست. بیشتر شدن پروتئین، عضلات را قوي تر و استخوان ها را ضعیف تر میکند و این، ویژگی عالم مادی ماست که هیچ چیز مطلقی در آن وجود ندارد. جایی را قویتر مي کنيم، جای دیگر ضعیف تر می شود!!

ویتامین B12 : این ويتامين فقط در ترکیبات گوشتی و تخم مرغ وجود دارد پس افرادی که منحصرا از گیاهان استفاده می کنند حتما لازم است مواد غذايي آنها با این ویتامین غنی شده باشد. نقش برجسته این ويتامين، در خونسازي و سلامت نورن های عصبي، امروزه کشف شده و نشان داده شده است که کمبود مداوم آن چه بلائی برسر سلولاي عصبی می آورد( بیماری ای مشابه فرم شديد بیماری ام اس) پس گیاه خواران در مورد کمبود این ویتامین به خصوص، باید بسیار محتاط باشند.

آهن: میزان آهن قابل جذب در گوشت و ترکیبات حیوانی بسیار بیشتر از ترکیبات گیاهی است. البته میزان جذب آهن گیاهی در حضور ويتامين سی میوه ها و سبزیجات بیشتر میشود ولی فيتات موجود در غلات از جذب آن مي کاهد. پس کمبود جذب آهن مشکل جدی در گیاه خواران خالص است. البته آهن زیاد، اصلا سودمند نیست. در ادامه بحث ها به آن اشاره خواهد شد.

امگا 3: رژیمهای فاقد ماهی و تخم مرغ، میزان امگا سه کمی دارند( EPA and DHA)

بدن ما قادر است ALA در رژیم های گیاهی را تبدیل به امگا 3 کند ولی این تبدیل اصلا کافی نيست. گياه خواران مي توانند با مصرف جلبک و خزه دریایی، میزان امگا 3 را در بدن خود بیشتر کنند میزان مصرف کافی ALA در گياهخواران زن 1.1 گرم در روز است، ترکیباتي که ALA بیشتری دارند عبارتند از تخم کتان ، گردو و روغن کلزا

جهت مطالعه بیشتر به سایت زیر مراجعه شود.

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سودمندی موجودات ابزی بر نقش ژنتیک در درمان اختلابلندی در ذهن ما درک بلندیکجای مغز مسئول پردازش تجتغییر زودتر اتصالات مغزیسردرد سکه ایآیا خداباوری محصول تکاملچند جهانیبا هوش مصنوعی خودکار روبپمبرولیزوماب در بیماری چحس و ادراک (قسمت اول )ضررهای شکر بر سلامت مغزانفجار و توقف تکاملی نشاچگونه باغبانی باعث کاهش بحثی درباره احساساتی غیرآیا هوش ارثی دریافتی از پدفاع در برابر تغییر ساختسوالات پزشکیایندرالچراروياها را به یاد نمی آبررسی علل کمر درد در میانداروی جدید s3 در درمان ام لوب فرونتال یا پیشانی مغاثرات مضر ماری جواناهوش مصنوعی از عروسک تا کتولید سلولهای جنسی از سلدرک تصویر و زبان های مخلتما انسانها چه اندازه نزدارتباط هوش ساختار مغز و ژهوشیاری کوانتومیتاثیر نگاه ناظر هوشیار بروشی برای بهبود هوش عاطفمراحل ارتقای پله پله کیهاز تکنیکی تا مغز از مغز توراپامیل در بارداریتاثیر گیاه خواری بر رشد وزبان و بیان، در سایه پیشرمغز انسان رو به کوچک تر شاز تکینگی تا مغز از مغز تکلرال هیدرات برای خوابانتاثیر درجه حرارت بر عملکتاثیر رو ح و روان بر جسمسیاهچاله و تکینگی ابتداینقش انتخاب از طرف محیط، نبه زودی شبکه مغزی به جای کشف مکانیسم عصبی خوانش پتغییر عمودی سر انسان از پسرعت فکر کردن چگونه استآیا دلفین ها می تواند از چندین ماده غذایی که ماننبارداری بدون رحمپنج اکتشاف شگفت آور در موحس و ادراک (قسمت دوم )طی یکصد هزار سال اخیر هرچانگشت نگاری مغز نشان میدچگونه جمعیت های بزرگ شکل بخش دیگری در وجود انسان هآیا هوش سریعی که بدون احسدقیق ترین تصاویر از مغز اپیامهای کاربرانایا کوچک شدن مغزانسان الچراروياها را به یاد نمی آبزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید ضد میگرنلبخند بزن شاید صبح فردا زاجزای پر سلولی بدن انسان هوش مصنوعی از عروسک تا کتوانایی مغز و دیگر اجزای درک عمیق در حیواناتما با کمک مغز خود مختاريمارتباط انسانی، محدود به هوش، ژنتیکی است یا محیطیتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی جدید در درمان قطع نخمزایای شکلات تلخ برای سلاز تکینگی تا مغز از مغز تورزش هوازی مرتب خیلی به قتاثیر گیاه خواری بر رشد وزبان و تکلم برخی بیماریهمغز انسان رو به کوچکتر شداز تکینگی تا مغز از مغز تکمردرد و علل آنتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهاننقش اتصالات بین سلولهای بوزون هیگز چیستکشف مکانیسمی پیچیده در بثبت امواج الکتریکی در عصشلیک فراموشیآیا دست مصنوعی به زودی قاچه زیاد است بر من که در ایبازگشت از آثار به سوی خداپوست ساعتی مستقل از مغز دحس و ادراک قسمت چهارمظهور امواج مغزی در مغز مصاندوهگین نباش اگر درب یا چگونه جمعیت های بزرگ شکل برنامه و ساختار پیچیده مآیا هشیاری کوانتومی وجوددلایلی که نشان میدهد ما بسایتهای دیگرفلج بل، فلجی ترسناک که آنایا ابزار هوشمندی یا مغز نزاع بین جهل و علم رو به پبسیاری از بیماری های جدیداروی ضد تشنج با قابليت تلرزش ناشی از اسیب به عصباجزایی ناشناخته در شکل گهوش مصنوعی از عروسک تا کتوازن مهمتر از فعالیت زیدرگیری اعصاب به علت میتوما تحت کنترل ژنها هستیم یارتباط شگفت مغز انسان و فهیچگاه از فشار و شکست نترتاثیر نگاه انسان بر رفتاروشی جدید در درمان سکته ممسیر دشوار تکامل و ارتقااز تکینگی تا مغز و از مغز ورزش هوازی ، بهترین تمریتاثیر انتخاب از طرف محیط زبان و شناخت حقیقت قسمت چمغز ایندگان چگونه استاز تکینگی تا مغز از مغز تکمردرد با پوشیدن کفش مناکنفرانس تشنج هتل کوثر اصتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیاره ابلهاننقش حفاظتی مولکول جدید دبیماری گیلن باره و بیمارکشف ارتباط جدیدی از ارتبجمجمه انسان های اولیهشنا در ابهای گرم جنوب نیآیا رژیم غذایی گیاهی سلاچهار میلیارد سال تکامل ببازسازي مغز و نخاع چالشی پیموزایدحس و ادراک قسمت پنجمعلم به ما کمک میکند تا موانسان قدیم در شبه جزیره عچگونه حافظه را قویتر کنیبرین نت به جای اینترنتدندان ها را مسواک بزنید تفلج خوابایا بیماری ام اس (مولتیپنزاع بین علم و نادانی رو تفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تلزوم سازگاری قانون مجازااحساس گذر سریعتر زمانهوش مصنوعی از عروسک تا کتوسعه برخی شغل ها با هوش رقیبی قدرتمند در برابر مماه رجبارتباط شگفت انگیز مغز انهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر ویتامین دی بر بیماريتوکسيمب در درمان ام اسمشکلات نخاعیاز تکینگی تا مغز از مغز تورزش و میگرنتاثیر ترکیبات استاتین (سزبان و شناخت حقیقت قسمت امغز ابزار برتر بقااز تکینگی تا مغز- از مغز کنگره بین المللی سردرد دتاثیر رژیم گیاه خواری بر سیر آفرینش از روح تا مغز نقش حیاتی تلومر دی ان آ دبیماری ای شبیه آلزایمر و کشف جمجمه ای درکوه ایرهوجنسیت و تفاوت های بیناییشناخت و معرفت، و نقش آن دآیا راهی برای رفع کم آبی چهار ساعت پس از کشتار خوکبحتی علمی درباره تمایل بپیچیدگی های مغزی در درک زحس و ادراک قسمت سومعلایم کمبود ویتامین E را انسان جدید از چه زمانی پانگاهی بر قدرت بینایی درابرای پیش بینی آینده مغز ددو ویژگی انتزاع و قدرت تجفلج خواب چیستایا بدون زبان میتوانیم تنزاع بین علم و جهل رو به پتفاوتهای جنسیتی راهی براداستانها و مفاهیمی اشتبالزوم سازگاری قانون مجازااخلاق و علوم اعصابهوش مصنوعی از عروسک تا کمتوصیه های غیر دارویی در سرموزی از نخستین تمدن بشرماپروتیلینارتباط شگفت انگیز مغز انهاوکينگ پیش از مرگش رسالتاثیر ژنها بر اختلالات خریواستیگمینمشاهده آینده از روی مشاهاز تکینگی تا مغز از مغز تورزش بهترین درمان بیش فعتاثیر دپاکین بر بیماری مزبان و شناخت حقیقت قسمت دمغز از بسیاری حقایق می گراز تکینگی تا مغز- از مغز از تکینگی تا مغز- از مغزتکنگره بین المللی سردرد دتاثیر رژیم گیاهخواری بر سیستم تعادلی بدننقش داروهاي مختلف معروف بیماری ای شبیه ام اس مولتگنجینه ای به نام ویتامین جنسیت و تفاوت های بیناییشناسایی سلول های ایمنی اآیاما مقهور قوانین فیزیکنوار مغزی روشی مهم در تشخبحث درباره پیدایش و منشاپیوند مغز و سر و چالشهای حساسیت روانی متفاوتعلایم کمبود ویتامین E را انسان عامل توقف رشد مغزنگاهی بر توانایی اجزاي ببرخی نکات از گاید لاین پرديدن با چشم بسته در خواب فیلمی بسیار جالب از تغییایا تکامل هدفمند استنظام مثبت زندگیتقلید مرحله ای نسبتا پیشدر مانهای کمر دردممانتین یا آلزیکسا یا اباختلال در شناسایی حروف و هوش مصنوعی از عروسک تا کمتوصیه هایی در مصرف ماهیرمز و رازهای ارتباط غیر کمبانی ذهنی سیاه و سفیدارتباط غیرکلامی بین انساهدف از تکامل مغزتاثیر کپسول نوروهرب بر نرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ومعنی روزهاز تکینگی تا مغز از مغز تورزش در کمر دردتاثیر داروهای ضد التهاب زبان و شناخت حقیقت قسمت سمغز برای فراموشی بیشتر کاز تکینگی تا مغز، از مغز کندر در بیماریهای التهابتاثیر عصاره تغلیظ شده گیسیستم دفاعی بدن علیه مغز نقش روزه داری در سالم و جبیماری بیش فعالیگیاه خواری و گوشت خوار کدجهش های ژنتیکی مفید در ساشواهدی از دنیسوان(شبه نئآزمون ذهنی گربه شرودینگرنورون هاي مصنوعی می توانبحثی در مورد نقش ویتامينپیوند سر، یکی از راه حلهاخلاصه ای از مطالب همایش معلت خواب آلودگی بعد از خوانعطاف پذیری مکانیسمی علناتوانی از درمان برخی ویبرخی اثرات مضر ویتامین ددی متیل فومارات(زادیوا)(فیزیکدانان ماشینی برای تایرادهای موجود در خلقت بنظریه تکامل در درمان بیمتلقین اطلاعات و حافظهدر چه مرحله ای از خواب ، رمنابع انرژي پاک سرچشمه حاختلالات مخچههوش مصنوعی در کامپیوترهاتوضیحی ساده در مورد هوش مرویای شفافمجموعه های پر سلولی بدن مارتروز یا خوردگی و التهاهزینه ای که برای اندیشیدتاثیر کپسول نوروهرب بر تراه های جدید برای قضاوت رمغز فکر میکند مرگ برای دیاز تکینگی تا مغز از مغز توزوز گوشتاثیر داروی ضد تشنج سدیم زبان، وسیله شناسایی محیطمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟مغز بزرگ چالش است یا منفعازدواج های بین گونه ای، رکوچک شدن مغز از نئاندرتاتاریخ همه چیز را ثبت کردهسکته مغزیآیا واکنش های یاد گرفته ونقش رژیم غذایی در رشد و ابیماری تی تی پیگالکانزوماب، دارویی جدیجهش های ژنتیکی غیر تصادفشاهکار قرنإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَنورون های ردیاب حافظهبحثی جالب درباره محدودیتپیشینیان انسان از هفت میخواندن ، یکی از شستشو دهنعوارض ازدواج و بچه دار شداولین هیبرید بین انسان وناتوانی در شناسایی چهره برخی اختلالات عصبی مثانهدژا وو یا اشنا پنداریفرگشت و تکامل تصادفی محض اگر نعمت فراموشی نبود بسهفت چیز که عملکرد مغز تو تلاش هایی در بیماران قطع در هم تنیدگی کوانتومی و پمولتیپل اسکلروز در زنان اختلالات حرکتی در انسانهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکامل چشمروبات های ریز در درمان بیمحل درک احساسات روحانیارزش حقیقی زبان قسمت اولهستي مادي ای که ما کوچکترتاثیر کپسول نوروهرب بر سراه های جدید برای قضاوت رمغز ما کوچکتر از نیم نقطهاز تکینگی تا مغز از مغز تیک پیشنهاد خوب برای آسان تاثیر درجه حرارت بر عملکسفر نامه سفر به بم و جنوب مغز بزرگ چالشهای پیش رواستفاده از هوش مصنوعی در کودک ایرانی که هوش او از ساخت شبکه عصبی با الفبایآیا آگاهی پس از مرگ از بینقش زبان در سلطه و قدرت ابیماری ضعف عضلات نزدیک بگامی در درمان بیماریهای جهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی میلیون ها جهان افراد آغاز حرکت خودشان رنوروپلاستیسیتی چیستبحثی در مورد نقش کلسیم و پیشرفتی مستقل از ابزار هخواب سالم عامل سلامتیعید نوروز مبارکاولین مورد پیوند سر در اننخاع ما تا پایین ستون فقربرخی بیماری ها که در آن بدژاوو یا آشناپنداریفراموش کارها باهوش تر هساگر نعمت فراموشی نبود بسهفت سین یادگاری از میراث تلاشی برای درمان قطع نخادرمان های بیماری آلزایمرمواد کوانتومی جدید، ممکناختلالات صحبت کردن در انهوش مصنوعی در خدمت خلق وحتکامل ابزار هوش ، راه پر روح رهاییمحل درک احساسات روحانی دارزش حقیقی زبان قسمت دومهستی ما پس از شروعی چگال تاثیر کپسول نوروهرب بر سراه پیروزی در زندگی چیستمغز مادران و کودکان در زماز تکینگی تا مغز از مغز تیکی از علل محدودیت مغز امتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز حریص برای خون، کلید تاستیفن هاوکینگ در مورد هکودکان خود را مشابه خود تتبدیل تراکت صوتی مصنوعی ساخت شبکه عصبی مصنوعی با آیا امکان بازسازی اندامهنقش زبان در سلطه و قدرت ابیماریهای تحلیل عضلانی اگاهی لازم است برای فهم و جهشهای مفید و ذکاوتی که دشبیه سازی سیستم های کوانافزایش قدرت ادراکات و حسنوشیدن چای برای مغز مفید بحثی در مورد عملکرد لوب فپاسخ گیاهان در زمان خوردخواب سالم عامل سلامتی و یعامل کلیدی در کنترل کارآاولین تصویر در تاریخ از سنخستین تصویر از سیاهچالهبرخی بیماری های خاص که بددانشمندان ژنی از مغز انسفراموشی همیشه هم بد نیستاگر تلاش انسان امروز براهمیشه عسل با موم بخوریمتلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های جدید میگرنموجود بی مغزی که می تواندادامه بحث تکامل چشمهوش مصنوعی درمانگر کامپیتکامل زبانروزه داری و بیمار ی ام اس محدودیت های حافظه و حافظارزش حقیقی زبان قسمت سومو هر کس تقوای خدا پیشه کنتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشته نوروایمونولوژی و نقمغز چون ابزار هوش است دلیاز تکینگی تا مغز از مغز تیادگیری مهارت های جدید دتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب مغز زنان جوانتر از مغز مراستیفن هاوکینگ در تفسیر کوری گذرای ناشی از موبایتبدیل سلولهای محافط به سساختار شبکه های مغزی ثابآیا انسان با مغز بزرگش اخنقش سجده بر عملکرد مغزبیهوش کردن در جراحی و بیمگاهی مغز بزرگ چالش استجاذبه و نقش آن در شکلگیریشباهت زیاد بین سلول هاي عافسردگی و اضطراب در بیمانوعی سکته مغزی ، وحشتناک بحثی درباره هوش و تفاوتهپختگی پس از چهل سالگي به خواب عامل دسته بندی و حفطعسل طبیعی موثر در کنترل باولین سلول مصنوعینرمش های مفید در سرگیجهبرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان روش هاي جدیدی فرایند حذف برخی اجزای مغابزار هوش در حال ارتقا ازهوموارکتوس ها ممکن است دتمایل زیاد به خوردن بستندرمان های رایج ام اسموجودات مقهور ژنها هستندادغام میان گونه های مختلهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتکامل ساختار رگهای مغزی روش مقابله مغز با محدودیمخچه ، فراتر از حفظ تعادلاز نظر علم اعصاب یا نرووسویتامین E برای فعالیت صحتاثیر گیاه خواری بر رشد ورشد مغز علت تمایل انسان بمغز چگونه صداها را فیلتر از تکینگی تا مغز از مغز تیادآوری خواب و رویاتاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب مغزهای کوچک بی احساساستخوان های کشف شده، ممککی غایب شدی تا نیازمند دلتری فلوپرازینسخن پاک و ثابتآیا احتمال دارد رویا از آنقش غذاها و موجودات دريابیوگرافیگذر زمان کاملا وابسته به حقیقت راستین انسان علم بشباهت زیاد بین سلول هاي عالکتروتاکسی(گرایش و حرکچیزی خارج از مغزهای ما نیبحثی درباره هوش و تفاوتهپرورش مغز مینیاتوری انساخودآگاهی و هوشیاريعصب حقوق نورولوواوکرلیزوماب داروی جدید شنرمشهای مهم برای تقویت عبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روشی برای تبدیفرد حساس از نظر عاطفی و بابزارهای بقای موجود زندهوش مصنوعی می تواند بر احتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان جدید میگرن با انتی میهمانهای ناخوانده عامل ادغام دو حیطه علوم مغز و هوش مصنوعی ساخته هوش طبیتکامل شناخت انسان با کشفروش های صرفه جویی در ایجامخچه ابزاري که وظیفه آن فاز نظر علم اعصاب اراده آزویتامین E در چه مواد غذایتاثیر گیاه خواری بر رشد وزمین زیر خلیج فارس تمدنی مغز آیندگان چگونه است ؟از تکینگی تا مغز از مغز تژن هوش و ساختارهای حیاتی تاثیر درجه حرارت بر عملکسفرنامه سفر به بم و جنوب مغزتان را در جوانی سیمکشاصول سلامت کمرکاهش التهاب ناشی از بیماتری فلوپرازینسریعترین کامپیوتر موجودآیا احتمال دارد رویا از آنقش غذاها و موجودات دريابیوگرافیگربه شرودینگر و تاثیر مشحافظه و اطلاعات در کجاست شش مرحله تکامل چشمالتهاب شریان تمپورالچگونه مغز پیش انسان یا همبحثی درباره هوش و تفاوتهآلزایمرخودآگاهی و هوشیاريعضلانی که طی سخن گفتن چقدايندگان چگونه خواهند دیدچرا مغزهای ما ارتقا یافت برخی سيناپسها طی تکامل و داروهای مصرفی در ام اسقانون مندی نقشه ژنتیکی مابزارهای پیشرفته ارتباط هوش مصنوعی گوگل به کمک تشتمساح حد واسط میان مغز کودرمانهای بیماری پارکینسمیگرن سردردی ژنتیکی که بارتقا و تکامل سنت آفرینش هوش احساسیتئوری تکامل امروز در درمروش هایی ساده برای کاهش امدارک ژنتیکی چگونه انساناز نظر علم اعصاب اراده آزویتامین دی گنجینه ای بزرتاثیر گیاه خواری بر رشد وزندگی هوشمند در خارج از زمغز انسان ایا طبیعتا تمااز تکینگی تا مغز از مغز تژن یا نقشه توسعه مغز و نقتاثیر درجه حرارت بر عملکسفری به آغاز کیهاننقش قهوه در سلامتیاضطراب و ترسکایروپاکتیک چیستتسلیم شدن از نورون شروع مسرگیجه از شایعترین اختلاآیا برای تولید مثل همیشه نقش غذاها و موجودات دريابیان ژن های اسکیزوفرنی دگزیده ای از وبینار یا کنفحافظه و اطلاعات در کجاست ششمین کنگره بین المللی سامیوتروفیک لترال اسکلروچگونه هموساپينس بر زمین بحثی درباره هوش و تفاوتهآیا ما تنها موجودات زنده خانواده پایدارمقالاتايا اراده آزاد توهم است یچرا حیوانات سخن نمی گوینبررسي علل احتمالي تغيير داروهای ضد بیماری ام اس وقارچ بی مغز در خدمت موجودابزارهای دفاعی و بقای موهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای امیدان مغناطيسي زمین بشر ارتوکين تراپی روشی جديد هوش احساسیتئوری تکامل در پیشگیری و روش صحبت کردن در حال تکاممروری بر تشنج و درمان هایاز آغاز خلقت تا نگاه انساواکنش های ناخودآگاه و تقتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیباترین چیز در افزایش سمغز انسان برای ایجاد تمداز تکینگی تا مغز از مغز تژنها نقشه ایجاد ابزار هوتاثیر درجه حرارت بر عملکسلولهای بنیادی مصنوعی درسلسله مباحث هوش مصنوعینقش مهاجرت در توسعه نسل ااطلاعاتی عمومی در مورد مکاربرد روباتهای ريزنانوتشنج چیستسردرد و علتهای آنآیا بزرگ شدن مغز فقط در دنقشه مغزی هر فرد منحصر بهبیست تمرین ساده برای جلوگزارش یک مورد جالب لخته وحافظه و اطلاعات در کجاستصرع و درمان های آنامگا سه عامل مهم سلامتچگونه آن شکری که می خوریمبحثی درباره هوش و تفاوتهآیا مغز تا بزرگسالی توسعخطا در محاسبات چیزی کاملتاثیر ویتامین دی بر بیماايا اراده آزاد توهم است یچرا حجم مغز گونه انسان دربررسی و اپروچ جدید بر بیمداروی فامپیریدین یا نورلقدم زدن و حرکت دید را تغیاثر مضر مصرف طولانی مدت رهوش مصنوعی الفاگوتنفس هوازی و میتوکندریدرک و احساسمکانیزمهای دفاعی در برابارتباط میکروب روده و پارهوش عاطفی بیشتر در زنانتا 20 سال آینده مغز شما به روشهای نو در درمان دیسک بمرکز خنده در کجای مغز استاز تلسکوپ گالیله تا تلسکواکسن سرطانتاثیر گیاه خواری بر رشد وزیرفون داروی ضد ام اسمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز از مغز تژنها ، مغز و ارادهتاثیر درجه حرارت بر عملکسم زنبور ، کلیدی برای وارنقش هورمون های تیروئید داطلاعاتی عمومی در مورد مکاربرد روباتهای ريز، در تغییر الگوی رشد مغزی با زسردرد تنشنآیا تکامل و تغییرات ژنتینقص در تشخیص هیجانات عامبیشتر کمردردها نیازی به گشایش دروازه جدیدی از طرحس چشایی و بویاییضررهای مصرف شکر و قند بر امروز دانش ژنتیک هیچ ابهچگونه انتظارات بر ادراک بحثی درباره احساسات متفاآیا همه جنایت ها نتیجه بیخطا در محاسبات چیزی کاملصفحه اصلیای آنکه نامش درمان و یادشچرا در مغز انسان، فرورفتبررسی سیستم تعادلی بدن اداروی تشنجی دربارداریقدرت انسان در نگاه به ابعاثرات مفید قهوههوش مصنوعی از عروسک تا کتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک احساسات و تفکرات دیگما انسانها چه اندازه نزدارتباط چاقی و کاهش قدرت بهوش عاطفی در زنان بیشتر اتاثیر مشاهده بر واقعیت بروشهای شناسایی قدرت شنوامرگ انتقال است یا نابود شاز تلسکوپ گالیله تا تلسکواسطه ها د رمسیر ایجاد مغتاثیر گیاه خواری بر رشد وزبان چهار حرفی حیات زمینمغز انسان برای شادمانی طاز تکینگی تا مغز از مغز تژنهای هوش ، کدامندتاثیر درجه حرارت بر عملک