دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی قسمت اول

تاثیر گیاه خواری بر رشد و تکثیر سلولهای عصبی و مغزی(قسمت اول)

گیاه خوری امروز، تبديل به یک برنامه جدید در زندگی خیلی از افراد به خصوص جوانان شده است. در نگاه اول شاید خیلی از آنها لاغر شدن و سبک تر زندگی کردن را به عنوان علت گیاه خواری خود معرفی کنند، ولی حقیقتا رشد این پدیده به خصوص در میان قشر مرفه و تحصیل کرده، لازم میکند به طور مفصل به این مبحث پرداخته شود و فواید و ضررهای احتمالی آن بررسی گردد.

امروز با وجود انواع و اقسام غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با ويتامين ها، گیاه خواري بسیار آسان شده است.

غذاهایی به صورت آماده، امروز در بازارها وجود دارد که هیچ مواد گوشتی به آن اضافه نمی شود و انتخابهای بسیار گوناگوني را با طعم هاي مختلف در اختیار مردم می گذارد که اصلا بد طعمتر از غذاهای گوشتی نیست.

گیاه خواری شکلهای مختلف دارد. برخی هستند که تا حدی گیاه خوارند مثلا گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف میکنند ولی انواع گوشت سفید مانند ماهی و مرغ را مصرف مي کنند. یا گروه دیگری تخم مرغ و شیر را مصرف می کنند ولی از مصرف انواع گوشتها خودداری می کنند. گروهی دیگر دوره هایی از گیاه خواری خالص را در طی سال تجربه می کنند مثلا یک ماه از سال را به گیاه خواری خالص مي پردازند. و یا گروهی مصرف خالص گوشت را در دوره ای محدود می کنند ولی مصرف آب گوشت یا ترکیبات تهیه شده از گوشت را در دوره اي از سال مجاز می دانند.

American Dietetic Association,
رژیم گیاه خواری را غنی از مواد غذایی مفید و بسیار سالم و مفیدتر از غذاهای گوشتی برای جلوگیری از برخي بیماریهای مزمن مانند بیماریهای قلبی و یا دیابت مي داند.

در گياه خواری به خصوص وقتی گوشت قرمز حذف شود، مصرف چربی اشباع و کلسترول کاهش می یابد و در عوض ويتامینهايي مانند سی و ای و فیبر و پتاسیم و منیزيوم و کارتنوييد و فلاونوييد افزایش می یابد و آنها منجر به کاهش فشار خون و کاهش کلسترول زیان بار خون مي شود. در یک مطالعه روی 76000 نفر مشخص شد که میزان مرگ و میر به خاطر بیماریهای مزمن قلبی در گياه خواران، 25% کاهش می یابد.

در مطالعه ای دیگر در Oxford cohort of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford) مشخص گردید که ميزان مرگ و مير قلبی گياه خواران، 19% کمتر از گوشت خواران است. مصرف زیاد فيبرهاي گیاهی و ويتامنيهاي موجود در آن می تواند به کنترل فشار خون و کنترل قند خون کمک کند، با این حال مصرف کربوهيدرات هاي گياهي مانند سیب زمینی در مقادیر زياد، برعکس مي تواند قند خون را بالا ببرد.

باید توجه شود که کاهش مرگ و مير قلبی، اصلا به معنی افزایش اندازه مغز و کاهش مرگ سلولهای عصبی نیست. مغز و قلب دو اندام متفاوت هستند و رشد یکی در این عالم مادی- که تناقضات گوناگون دارد- میتواند منجر به کوچک شدن و کم کاري دیگری شود . وقتی غذای دریافتی و جذب شده در بدن شما محدود است، بدن به ناچار آن را صرف اندامی مانند قلب می کند تا زندگی شما دوام یابد هرچند، مغز کوچک تر و کم کارتر شود و این، قانون بقا به رغم کیفیت پائین تر است. طبیعت مي کوشد تا حیات حفظ شود هرچند کیفیت حیات خیلی هم آرمانی نباشد. سلامت نورون ها و سلول های مغزی الزاما همراه با سلامتي ديگر سلولهاي حیاتی بدن نیست. سلول پرخور عصبی می تواند در زمان محدود بودن انرژی دریافتی و غذا، بسیاری از سلولهای حیاتی بدن را از انرژی محروم کند. بنابراین در شرایط کمبود انرژی دریافتی بهتر است سلولهای عصبي و مغزی از انرژی محروم شوند تا امکان بقای اندامهای حیاتی مانند قلب فراهم شود. به علاوه چربی های اشباع که میتوانند سطح عروق خونی و قلب را بپوشانند و خون رسانی را مختل کنند، زیر بنای ساختمانی غشای پر چربی سلولهای عصبی هستند. با یک پارادوکس برجسته مواجهيم: چربی ها در غشای نرون هاي عصبی عامل حفظ سلول و بقای آن و هدایت عصبی است و در همان حال می تواند با تجمع در رگهای خونی و دریچه های قلبی منجر به ناکارآمدی سیستم گردش خونی شود. باید به نحوی بین این دو، توازن برقرار کرد به طوری که توام با کم شدن مصرف چربی و انرژی هاي زیاد در رژیم غذايي، سلول های مغزي، از اين مزيتها محروم نشوند. و نیز مصرف زیاد چربی و انرژی، با مسدود کردن عروق خونی، منجر به سکته قلبی و مرگ نشود و حفظ این توازن، یک هنر بزرگ است.

گياه خواران در معرض چه کمبودهایی هستند؟

گياه خواران مشکلی از نظر دريافت کلسیم ندارند و منابع زیادی از کلسیم در میان گياهان هست(مثلا کلم معمولی و کلم بروکلي و کلم چيني و اسفناج)ولی میزان ویتامین دی و ویتامین کا در گياهان کم است و اگر این افراد از ترکیبات اضافی و غنی شده با ویتامین دی استفاده نکنند، دچار کمبود ويتامين دی میشوند.

@salmanfatemi

سلمان فاطمی:
البته ویتامن دی اصلی- که بر اثر تابش نور آفتاب بر سطح پوست ایجاد میشود- در صورت تابش کافی آفتاب، ساخته می شود و مشکلی ایجاد نمي گردد. مشکل، وقتی است که فرد گياه خوار به خصوص در عرضهای جغرافیایی بالا باشد و تابش آفتاب کافی نداشته باشد. نقش های مهم ویتامین دی در سلامت سلول های عصبی در قسمتهای مختلف این کانال بیان شد. جهت مطالعه این نقشها به قسمتهای مربوط به کلید واژه (#ويتامين) مراجعه شود.

میزان بالای منیزیم و پتاسیم ترکیبات گیاهی، از میزان اسیدی بودن خون میکاهد و به استحکام استخوان ها کمک مي کند. مصرف زیاد پروتئین در رژیم های گوشتی می تواند اثرات مضری بر استحکام استخوان داشته باشد.

پروتئین: افرادی که در رژیم گیاه خواری خود از تخم مرغ و شیر هم استفاده میکنند(گیاه خواری محدود) معمولا دچار کمبود پروتئین نمي شوند. چون شکل پروتئین گیاهی متفاوت از پروتئین حیوانی است، گياه خواران به مقدار بیشتر پروتئین نیاز دارند(کسانی که گوشت میخورند به 0.4 میلی گرم پروتئین در ازای هر پوند وزن بدن نیاز دارند و این میزان در گياه خواران قدری بیشتر و 0.45 میلیگرم در ازای هر پوند وزن بدن است).

برای تامین پروتئین بیشتر لازم است، گياه خواران از برخی غلات مانند برنج سبوس دار و عدس، نخود ،نخود فرنگی، لوبیا، گندم ،جوی دوسر و جو استفاده کنند .

روشن شد که مصرف زیاد پروتئین به دلیل خاصیت اسیدی کردن خون ، برای استخوانها خوب نیست، پس قدری کمتر بودن پروتئین، زیان آور نیست. بیشتر شدن پروتئین، عضلات را قوي تر و استخوان ها را ضعیف تر میکند و این، ویژگی عالم مادی ماست که هیچ چیز مطلقی در آن وجود ندارد. جایی را قویتر مي کنيم، جای دیگر ضعیف تر می شود!!

ویتامین B12 : این ويتامين فقط در ترکیبات گوشتی و تخم مرغ وجود دارد پس افرادی که منحصرا از گیاهان استفاده می کنند حتما لازم است مواد غذايي آنها با این ویتامین غنی شده باشد. نقش برجسته این ويتامين، در خونسازي و سلامت نورن های عصبي، امروزه کشف شده و نشان داده شده است که کمبود مداوم آن چه بلائی برسر سلولاي عصبی می آورد( بیماری ای مشابه فرم شديد بیماری ام اس) پس گیاه خواران در مورد کمبود این ویتامین به خصوص، باید بسیار محتاط باشند.

آهن: میزان آهن قابل جذب در گوشت و ترکیبات حیوانی بسیار بیشتر از ترکیبات گیاهی است. البته میزان جذب آهن گیاهی در حضور ويتامين سی میوه ها و سبزیجات بیشتر میشود ولی فيتات موجود در غلات از جذب آن مي کاهد. پس کمبود جذب آهن مشکل جدی در گیاه خواران خالص است. البته آهن زیاد، اصلا سودمند نیست. در ادامه بحث ها به آن اشاره خواهد شد.

امگا 3: رژیمهای فاقد ماهی و تخم مرغ، میزان امگا سه کمی دارند( EPA and DHA)

بدن ما قادر است ALA در رژیم های گیاهی را تبدیل به امگا 3 کند ولی این تبدیل اصلا کافی نيست. گياه خواران مي توانند با مصرف جلبک و خزه دریایی، میزان امگا 3 را در بدن خود بیشتر کنند میزان مصرف کافی ALA در گياهخواران زن 1.1 گرم در روز است، ترکیباتي که ALA بیشتری دارند عبارتند از تخم کتان ، گردو و روغن کلزا

جهت مطالعه بیشتر به سایت زیر مراجعه شود.

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/becoming-a-vegetarian

@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی ماز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتاثیر کلام در آیات کلام بهوش مصنوعی از عروسک تا کدرمان های علامتی در ام اسعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویرواز تکینگی تا مغز- از مغز معنی روزهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش، ژنتیکی است یا محیطیرموزی از نخستین تمدن بشرالتهاب شریان تمپورالبیماری های مغز و اعصاب و مغز ابزار برتر بقاتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E در چه مواد غذایروشهای شناسایی قدرت شنوااولین سلول مصنوعیبارداری بدون رحمنقش هورمون های تیروئید دتبدیل سلولهای محافط به سورزش در کمر دردزمین زیر خلیج فارس تمدنی اگر تلاش انسان امروز برابحثی درباره احساساتی غیرنقش غذاها و موجودات درياجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از ابزارهای بقا از نخستین هفیلمی بسیار جالب از تغییبررسی سیستم تعادلی بدن انوعی سکته مغزی ، وحشتناک حس و ادراک قسمت چهارمسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهواختلالات صحبت کردن در انلوب فرونتال یا پیشانی مغتمدن قدیمی ای در جنوب ایرناتوانی در شناسایی چهره خطا در محاسبات چیزی کاملشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرارزش حقیقی زبان قسمت اولمیگرن سردردی ژنتیکی که بتکامل مداومنزاع بین علم و جهل رو به پداروهای ضد بیماری ام اس وداروی فامپیریدین یا نورلعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده از تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر کپسول نوروهرب بر نهوش مصنوعی از عروسک تا کدرمان ژنتیکی برای نوآوریمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجاز تکینگی تا مغز- از مغزتمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهیچگاه از فشار و شکست نتررمز و رازهای ارتباط غیر کامیوتروفیک لترال اسکلروبیماری گیلن باره و بیمارمغز از بسیاری حقایق می گرتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین دی گنجینه ای بزرروشی برای بهبود هوش عاطفاوکرلیزوماب داروی جدید شبازگشت از آثار به سوی خدانقش هورمون زنانه استروژنتری فلوپرازینوزوز گوشزندگی هوشمند در خارج از زابزار هوش در حال ارتقا ازبخش دیگری در وجود انسان هنقش غذاها و موجودات درياجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی ابزارهای بقا ازنخستین همفیزیکدانان ماشینی برای تبررسی علل کمر درد در میانچیزی خارج از مغزهای ما نیحس و ادراک قسمت پنجمسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین ادامه بحث تکامل چشملبخند بزن شاید صبح فردا زتمدن بشری و مغز اخلاقینخاع ما تا پایین ستون فقرخطرات هوش مصنوعیشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چارزش حقیقی زبان قسمت دوممیگرن شدید قابل درمان استکامل چشمنظام مثبت زندگیداروی تشنجی دربارداریعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعاز تکینگی تا مغز از مغز تمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر کپسول نوروهرب بر تهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرمان جدید میگرن با انتی تاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملاز تکینگی تا مغز، از مغز مغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر گیاهخواری بر رشد و هاوکينگ پیش از مرگش رسالرویا و خبر از آیندهامید درمان کرونا با همانبیماری ای شبیه آلزایمر و مغز به تنهایی برای فرهنگ تاثیر درجه حرارت بر عملکواکنش های ناخودآگاه و تقروشی جدید در درمان قطع نخايندگان چگونه خواهند دیدبازسازي مغز و نخاع چالشی نقش ژنتیک در درمان اختلاتری فلوپرازینیک پیشنهاد خوب برای آسان زونا به وسیله ویروس ابله ابزار بقای موجود زنده از برنامه و ساختار پیچیده منقش غذاها و موجودات درياجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تابزارهای بقای از نخستین فرگشت و تکامل تصادفی محض بزرگ شدن مغز محدود به دورچگونه مغز پیش انسان یا همحس و ادراک قسمت سومسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتاداراوون تنها داروی تاییلرزش ناشی از اسیب به عصبتمساح حد واسط میان مغز کونخستین تصویر از سیاهچالهدفاع در برابر تغییر ساختشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در موارزش حقیقی زبان قسمت سوممیدان مغناطيسي زمین بشر تکامل ابزار هوش ، راه پر نظریه تکامل در درمان بیمهفت چیز که عملکرد مغز تو داروی جدید s3 در درمان ام علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی از عروسک تا کمدرمانهای بیماری پارکینسصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از ازدواج های بین گونه ای، رمغز مادران و کودکان در زمتاثیر انتخاب از طرف محیط هاوکينگ پیش از مرگش رسالرویا بخشی حقیقی از زندگی امگا سه عامل مهم سلامتبیماری ای شبیه ام اس مولتمغز برای فراموشی بیشتر کتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا از حقیقت تاتروشی جدید در درمان سکته مايا اراده آزاد توهم است یبحتی علمی درباره تمایل بنقش آتش در رسیدن انسان بهتسلیم شدن از نورون شروع میکی از علل محدودیت مغز امزیباترین چیز در افزایش سابزار بقای موجود زنده از برین نت به جای اینترنتنقشه مغزی هر فرد منحصر بهجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موبایابزارهای دفاعی و بقای موفراموش کارها باهوش تر هسبزرگ شدن تقریبا ناگهانی چگونه هموساپينس بر زمین حساسیت روانی متفاوتساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسادغام میان گونه های مختللزوم سازگاری قانون مجازاتنفس هوازی و میتوکندرینرمش های مفید در سرگیجهدقیق ترین تصاویر از مغز اشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دارزش خود را چگونه میشناسمکانیزمهای دفاعی در برابتکامل زبانهفت سین یادگاری از میراث داروی جدید ضد میگرنعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پاز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز هوشیاری، روح یا بدن تاثیر کپسول نوروهرب بر سهوش مصنوعی در کامپیوترهادرک فرد دیگر و رفتارهای اسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قااستفاده از هوش مصنوعی در مغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر احتمالی عصاره تغلیهدف یکسان، در مسیرهای مترویا تخیل یا واقعیتامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبیماری بیش فعالیمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟تاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن کرونا ساخته شده توريتوکسيمب در درمان ام اسايا اراده آزاد توهم است یبحث درباره پیدایش و منشانقش انتخاب از طرف محیط، نتشنج چیستیافته های نوین علوم پرده زیرفون داروی ضد ام اسابزار بقای موجود زنده از برای پیش بینی آینده مغز دنقص در تشخیص هیجانات عامجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلاثر مضر مصرف طولانی مدت رفراموشی همیشه هم بد نیستبسیاری از بیماری های جدیچگونه آن شکری که می خوریمخلاصه ای از مطالب همایش مساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریادغام دو حیطه علوم مغز و لزوم سازگاری قانون مجازاتنفس هوازی و میتوکندرینرمشهای مهم برای تقویت عدلایلی که نشان میدهد ما بشاهکار قرنپیموزایداز نشانه ها و آثار درک شدما انسانها چه اندازه نزدتکامل ساختار رگهای مغزی تکامل شناخت انسان با کشفهمیشه اطمینان تو بر خدا بداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احساز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز حافظه کجاستتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدرک و احساسپیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در مورد همغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر ترکیبات استاتین (سهدف از تکامل مغزرویاها از مغز است یا ناخوانفجار و توقف تکاملی نشابیماری تی تی پیمغز بزرگ چالش است یا منفعتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن دیگر کرونا ساخته شریواستیگمینای آنکه نامش درمان و یادشبحثی در مورد نقش ویتاميننقش اتصالات بین سلولهای تشنج و حرکات شبه تشنجی قایادگیری مهارت های جدید دزبان مشترک ژنتیکی موجوداابزار بقای موجود زنده از برخی نکات از گاید لاین پرنقطه بی بازگشتحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سوماثرات فشار روحی شدیدفرایند تکامل و دشواری هابعد از کروناچگونه انتظارات بر ادراک خونریزی مغز در سندرم کووساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستارتقا و تکامل سنت آفرینش ممانتین یا آلزیکسا یا ابتو دی ان ای خاص ميتوکندريچرا مغزهای ما ارتقا یافت دندان ها را مسواک بزنید تشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زاز نظر علم اعصاب یا نرووسما انسانها چه اندازه نزدتئوری تکامل امروز در درمهمیشه عسل با موم بخوریمداروی ضد تشنج با قابليت تعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجوداز تکینگی تا مغز از مغز تمرکز خنده در کجای مغز استتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحدرک احساسات و تفکرات دیگسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلااستیفن هاوکینگ در تفسیر مغز ناتوان از توجیه پیداتاثیر دپاکین بر بیماری مهدف از خلقت رسیدن به ابزارویاهای پر رمز و حیرتی درانواع سکته های مغزیبیماری ضعف عضلات نزدیک بمغز بزرگ چالشهای پیش روتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن دیگری ضد کرونا از دریسدیپلام تنها داروی تایایندرالبحثی جالب درباره محدودیتنقش حفاظتی مولکول جدید دتشنج عدم توازن بین نورون یادآوری خواب و رویازبان چهار حرفی حیات زمینابزار بقای موجود زنده از برخی اثرات مضر ویتامین دچند جهانیحقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمااثرات مفید قهوهفرایند حذف برخی اجزای مغتفاوت مغز انسان و میمون هچگونه باغبانی باعث کاهش خواندن ، یکی از شستشو دهنسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدارتوکين تراپی روشی جديد منابع انرژي پاک سرچشمه حتولید سلولهای جنسی از سلچرا پس از بیدار شدن از خودو ویژگی انتزاع و قدرت تجشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای از نظر علم اعصاب اراده آزما با کمک مغز خود مختاريمما تحت کنترل ژنها هستیم یتئوری تکامل در پیشگیری و هوموارکتوس ها ممکن است دداستانها و مفاهیمی اشتباعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته واز تکینگی تا مغز از مغز تمرگ انتقال است یا نابود شتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درمانگر کامپیدرک تصویر و زبان های مخلتآیا راهی برای رفع کم آبی استخوان های کشف شده، ممکمغز و سیر تکامل ان دلیلی تاثیر داروهای ضد التهاب هزینه ای که برای اندیشیدرویای شفافانگشت نگاری مغز نشان میدبیماریهای تحلیل عضلانی امغز بزرگ و فعال یا مغز کوتاثیر درجه حرارت بر عملکواکسن سرطانرژیم های غذایی و نقش مهم ایا کوچک شدن مغزانسان البحثی در مورد نقش کلسیم و نقش حیاتی تلومر دی ان آ دتغییر الگوی رشد مغزی با زژن هوش و ساختارهای حیاتی زبان و کلمه حتی برای کسانابزار بقای موجود زنده از برخی اختلالات عصبی مثانهچندین ماده غذایی که ماننحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریاثرات مضر ماری جوانافرد حساس از نظر عاطفی و بتفاوت های بین زن و مرد فقچگونه تکامل مغزهای کنونیخواب سالم عامل سلامتیسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیارتباط میکروب روده و پارمنبع خواب و رویاتومورها و التهاب مغزی عاچرا بیماری های تخریبی مغدو برابر شدن خطر مرگ و میشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استاز نظر علم اعصاب اراده آزاز آغاز خلقت تا نگاه انساماه رجبتا 20 سال آینده مغز شما به هوش مصنوعی می تواند بر احدر مانهای کمر دردعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز تکینگی تا مغز از مغز تمراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی درخدمت خلق وحدرک عمیق در حیواناتآیاما مقهور قوانین فیزیکاستروژن مانند سپر زنان دمغز آیندگان چگونه است ؟تاثیر داروی ضد تشنج سدیم هزینه سنگین انسان در ازاروبات های ریز در درمان بیاندوهگین نباش اگر درب یا بیهوش کردن در جراحی و بیممغز حریص برای خون، کلید تتاثیر رو ح و روان بر جسمواکسنی با تاثیر دوگانه ارژیم غذایی حاوی تخم مرغ وایا این جمله درست است کسیبحثی در مورد عملکرد لوب فنقش خرچنگ های نعل اسبی درتغییر زودتر اتصالات مغزیژن یا نقشه توسعه مغز و نقزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آنابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری ها که در آن بچه زیاد است بر من که در ایحمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستاجزای پر سلولی بدن انسان قیچی ژنتیکیتفاوتهای جنسیتی راهی براچگونه جمعیت های بزرگ شکل خواب سالم عامل سلامتی و یسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای ارتباط چاقی و کاهش قدرت بمنحنی که ارتباط بین معرفتوانایی مغز و دیگر اجزای چرا حیوانات سخن نمی گوینديدن با چشم بسته در خواب شباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهااز انفجار بزرگ تا انفجار ماپروتیلینتاثیر مشاهده بر واقعیت بهوش مصنوعی و کشف زبان هایدر محل کار ارزش خودت را بعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامهاز تکینگی تا مغز از مغز تمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش مصنوعی ساخته هوش طبیدرگیری قلب در بیماری ویرآزمون ذهنی گربه شرودینگراصول سلامت کمرمغز انسان ایا طبیعتا تماتاثیر درجه حرارت بر عملکهزاران سال چشم های بینا وروح رهاییانسان قدیم در شبه جزیره عبیوگرافیمغز زنان جوانتر از مغز مرتاثیر رژیم گیاه خواری بر واسطه ها د رمسیر ایجاد مغراه های جدید برای قضاوت رایا ابزار هوشمندی یا مغز نقش داروهاي مختلف معروف تغییر عمودی سر انسان از پژنها نقشه ایجاد ابزار هوزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش مناابزار بقای موجود زنده از برخی بیماری های خاص که بدچهار میلیارد سال تکامل بحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانواجزایی ناشناخته در شکل گقانون مندی نقشه ژنتیکی متقلید مرحله ای نسبتا پیشچگونه جمعیت های بزرگ شکل خواب عامل دسته بندی و حفطسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای ارتباط هوش ساختار مغز و ژمنشأ اطلاعات و آموخته ها توازن مهمتر از فعالیت زیچرا حجم مغز گونه انسان دردی متیل فومارات(زادیوا)(شش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمبانی ذهنی سیاه و سفیدتاثیر نگاه ناظر هوشیار بهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدر چه مرحله ای از خواب ، رعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخاز تکینگی تا مغز از مغز تمسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیدرگیری مغز در بیماری کویإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَاضطراب و ترسمغز انسان برای ایجاد تمدتاثیر درجه حرارت بر عملکهستي مادي ای که ما کوچکترروزه داری و بیمار ی ام اس انسان جدید از چه زمانی پابیوگرافیمغزهای کوچک بی احساستاثیر رژیم گیاه خواری بر وبینار اساتید نورولوژی دراه های جدید برای قضاوت رایا بیماری ام اس (مولتیپبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش روزه داری در سالم و جتغییرات منطقه بویایی مغزژنها ، مغز و ارادهزبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصابزار بقای موجود زنده از برخی توجهات در ببمار پارچهار ساعت پس از کشتار خوکحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در احساس گذر سریعتر زمانقانون جنگلتلقین اطلاعات و حافظهچگونه حافظه را قویتر کنیخودآگاهی و هوشیاريسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و ارتباط انسانی، محدود به مهندسی ژنتیک در حال تلاش توسعه هوش مصنوعی قادر اسچرا خشونت و تعصبدژا وو یا اشنا پنداریششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار هاز تلسکوپ گالیله تا تلسکمجموعه های پر سلولی بدن متاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی گوگل به کمک تشدر هم تنیدگی کوانتومی و پعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات نخاعیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش احساسیدرگیری مغز در بیماران مبافراد آغاز حرکت خودشان راطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان برای شادمانی طتاثیر درجه حرارت بر عملکهستی ما پس از شروعی چگال روش مقابله مغز با محدودیانسان عامل توقف رشد مغزبیان ژن های اسکیزوفرنی دمغزتان را در جوانی سیمکشتاثیر رژیم گیاه خواری بر وراپامیل در بارداریایا بدون زبان میتوانیم تبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش رژیم غذایی بر رشد و اتغییرات تکاملی سر انسان ژنهای مشترک بین انسان و وزبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی روش های تربیتی کودکنوار مغزی روشی مهم در تشخحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجاخلاق و علوم اعصابقانونمندی و محدودیت عالمتلاش هایی در بیماران قطع نگاه محدود و تک جانبه، مشخودآگاهی و هوشیاريسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استارتباط شگفت مغز انسان و فمولتیپل اسکلروز در زنان توسعه برخی شغل ها با هوش چرا در مغز انسان، فرورفتدژاوو یا آشناپنداریصرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خوردپختگی پس از چهل سالگي به از تکنیکی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانیتاثیر نگاه انسان بر رفتاهوش مصنوعی الفاگودرمان های بیماری آلزایمرعارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آاز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات بین دو همسر و برخیتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی بیشتر در زناندرگیری مغزی در سندرم کووافزایش قدرت ادراکات و حساطلاعاتی عمومی در مورد ممغز انسان برای شادمانی طتاثیر درجه حرارت بر عملکو هر کس تقوای خدا پیشه کنروش های صرفه جویی در ایجاانعطاف پذیری مکانیسمی علبیست تمرین ساده برای جلونقش قهوه در سلامتیتاثیر رژیم گیاهخواری بر ورزش هوازی مرتب خیلی به قراه پیروزی در زندگی چیستایا تکامل هدفمند استبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش رژیم غذایی در رشد و اثبت امواج الکتریکی در عصژنهای هوش ، کدامندزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دابزار بقای موجود زنده از برخی سلولهای عصبی در تلانورون هاي مصنوعی می توانحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهانکرونا چه بر سر مغز می آوراخلاق پایه تکامل و فرهنگقارچ بی مغز در خدمت موجودتلاشی برای درمان قطع نخانگاه انسان محدود به ادراخانواده پایدارسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به ارتباط شگفت انگیز مغز انمواد کوانتومی جدید، ممکنتوصیه های غیر دارویی در سچراروياها را به یاد نمی آدانشمندان ژنی از مغز انسضررهای مصرف شکر و قند بر پرورش مغز مینیاتوری انسااز تکینگی تا مغز از مغز تمحل درک احساسات روحانی دتاثیر ویتامین دی بر بیماهوش مصنوعی از عروسک تا کدرمان های جدید میگرنعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه از تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی پس از ستاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر ادرگیری اعصاب به علت میتوافزایش مرگ و میر سندرم کوبلندی در ذهن ما درک بلندیمغز انسان رو به کوچک تر شتاثیر درجه حرارت بر عملکوقت نهيب هاي غير علمي گذشروش هایی ساده برای کاهش ااولین هیبرید بین انسان وبیشتر کمردردها نیازی به نقش مهاجرت در توسعه نسل اتاثیر عصاره تغلیظ شده گیورزش هوازی ، بهترین تمریراست دستی و چپ دستیایرادهای موجود در خلقت ببحثی درباره هوش و تفاوتهنقش زبان در سلطه و قدرت اجمجمه انسان های اولیهکلرال هیدرات برای خوابانزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابابزار بقای موجود زنده از فلج بل، فلجی ترسناک که آنبرخی سيناپسها طی تکامل و نورون های ردیاب حافظهحس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز کشف مکانیسم عصبی خوانش پاختلال در شناسایی حروف و قبل از انفجار بزرگتلاشی تازه برای گشودن معنگاهی بر قدرت بینایی دراخارق العاده و استثنایی بسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشارتباط شگفت انگیز مغز انموجود بی مغزی که می تواندتوصیه هایی در مصرف ماهیچراروياها را به یاد نمی آدانشمندان روش هاي جدیدی ضررهای شکر بر سلامت مغزطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کرونااز تکینگی تا مغز و از مغز محدودیت های حافظه و حافظتاثیر ویروس کرونا بر مغز هوش مصنوعی از عروسک تا کدرمان های جدید در بیماری عسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز از مغز تمشکلات روانپزشکی در عقب تاثیر گیاه خواری بر رشد وهوش عاطفی در زنان بیشتر اذهن چند جانبه نیازمند نگافسردگی و اضطراب در بیمابه زودی شبکه مغزی به جای مغز انسان رو به کوچکتر شدتاثیر درجه حرارت بر عملکوقتی فهمیدی خطا کردی برگروش صحبت کردن در حال تکاماولین مورد پیوند سر در انبا هوش مصنوعی خودکار روبنقش محیط زندگی و مهاجرت دتاریخ همه چیز را ثبت کردهورزش و میگرنرشته نوروایمونولوژی و نقاگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره هوش و تفاوتهنقش زبان در سلطه و قدرت اجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتاابزارهای بقای موجود زندفلج خواببررسي علل احتمالي تغيير نوروپلاستیسیتی چیستحس و ادراک (قسمت اول )سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در باختلالات مخچهقدم زدن و حرکت دید را تغیتلاشی جدید در درمان ام اسنگاهی بر توانایی اجزاي بخدا موجود استسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفارتباط غیرکلامی بین انساموجودات مقهور ژنها هستندتوضیحی ساده در مورد هوش منزاع بین جهل و علم رو به پدانشمندان روشی برای تبدیطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه فراتر از حفظ تعادلتاثیر ژنها بر اختلالات خهوش مصنوعی از عروسک تا کدرمان های رایج ام اسعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیاز تکینگی تا مغز- از مغز مشاهده آینده از روی مشاهتاثیر گیاه خواری بر رشد وهوشیاری کوانتومیرقیبی قدرتمند در برابر مالکتروتاکسی(گرایش و حرکبوزون هیگز چیستمغز ایندگان چگونه استتاثیر درجه حرارت بر عملکویتامین E برای فعالیت صحروشهای نو در درمان دیسک باولین تصویر در تاریخ از سبار سنین ابزار هوشمندی انقش نظام غذایی در تکامل متبدیل تراکت صوتی مصنوعی ورزش بهترین درمان بیش فعرشد مغز علت تمایل انسان باگر نعمت فراموشی نبود بسبحثی درباره احساسات متفانقش سجده بر عملکرد مغزجنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیماریابزارهای پیشرفته ارتباط فلج خواب چیستبررسی و اپروچ جدید بر بیمنوشیدن چای برای مغز مفید حس و ادراک (قسمت دوم )سیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتباختلالات حرکتی در انسانقدرت انسان در نگاه به ابعتمایل زیاد به خوردن بستنناتوانی از درمان برخی ویخطا در محاسبات چیزی کاملشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته وارتروز یا خوردگی و التهامیهمانهای ناخوانده عامل تکنولوژی جدید که سلول‌هنزاع بین علم و نادانی رو داروهای مصرفی در ام اس