دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

چرا مغز انسان سه هزار سال قبل بزرگتر بود

چرا مغز انسان سه هزار سال قبل، بزرگتر بود؟

بحثی تحلیلی و مقایسه ای

تمدن جدید ما شاید پیشرفته ترین موردی باشد که تا کنون بر زمین دیده شده است ولی تقریبا یکصد نسل قبل، پیشینیان ما در مقایسه با انسان جدید، مغزهای بزرگتری داشتند. چند هزار سال قبل انسان به یک نقطه ی عطف در زندگی خود رسید و نخستین تمدن پیچیده ی شناخته شده، رو به ایجاد گذاشت. مردم در نخستین شهرها در جهان ساکن شدند و این شهرها شبیه شهرهای متمدن کنونی بود. ولی از آن زمان مغز انسان، کمی شروع به چروکیده شدن کرد.

جرمی دسیلوا باستانشناس در دانشگاه دارتموس آمریکا گفته است، حجم ازدست رفته به طور میانگین، معادل چهار توپ پینگ پنگ بوده است و این بر اساس بررسی حجم فسیل هایی است که او و همکارانش پیدا کردند.

آنها متوجه شدند این کاهش حجم مغز از تقریبا ۳ هزار سال قبل، شروع شده است. او ادامه می دهد این خیلی اخیرتر از آن چیزی بود که تصور می‌کردیم.

تصور قبلی ما این کاهش حجم مغز را در حدود ۳۰ هزار سال قبل تخمین میزد. کشاورزی در حدود ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ سال قبل ایجاد شد؛ هرچند تخمین زده می‌شود کشاورزی ابتدایی در حدود ۲۳ هزار سال قبل ایجاد شده باشد.‌

تمدن های پیشرفته ی پر از کشاورزی و صنعت بعدها ایجاد شد. چرا در این دوره با توسعه ی سریع تکنولوژی، مغز انسان رو به کوچکتر شدن رفت؟

دانشمندان به دنبال پاسخ دادن به این سوال هستند همچنین این موضوع، سوال دیگری را مطرح میکند که حجم مغز لازم برای هوش حیوانی و توانایی شناختی، به طور عام چقدر است؟

گونه هایی هستند که مغز آنها از انسان، بزرگتر است ولی آنطور که تصور می کنیم مانند انسان دارای هوش نیستند بنابراین ارتباط هوش و اندازه ی مغز یک رابطه ی خطی نیست. فاکتورهای دیگری لازم است دخالت کند.

چیزی که باعث بزرگ یا کوچک شدن مغز در یک دوره ی مشخص میشود هنوز به طور کامل، مشخص نیست. دسیلوا و همکاران او متوجه شدند بدن انسان ها در طول تاریخ، رو به کوچک شدن بوده است ولی این کوچک شدن به طور کاملا موازی با کوچک شدن مغز، نبوده است.

مغز مورچه ها متفاوت از مغز ماست. حجم این مغز، یک دهم میلیمتر مکعب است یا یک سوم اندازه ی یک دانه ی نمک است و ۲۵۰ هزار نورون دارد.
مغز انسان در مقایسه با آن، ۸۶ میلیارد سلول عصبی دارد.

مورچه های برگخوار مواد گیاهی دریافت میکنند ولی ساختمان اجتماعی احتمالا پیچیده ی آنها ممکن است منجر شود آنها مغزهای کوچکتری داشته باشند.(روابط اجتماعی قدرتمند سبب تقسیم کار می‌شود. این تقسیم کار از کشیدن بار تصمیم گیری توسط یک فرد میکاهد و طبیعتا نیاز مغز به انرژی به عنوان بزرگترین مصرف کننده ی انرژی در بدن، کاهش پیدا میکند. این یک صرفه جویی کاملا ارزشمند خواهد بود.)

برخی جوامع مورچه ای شباهت های زیادی با جوامع ما دارند. شگفت اینکه حتی جوامعی از مورچه ها وجود دارد که تا حدی در آن کشاورزی هم وجود دارد.

در این جوامع آنها قارچ ها را درون گروه های خود پرورش می‌دهند. این مورچه ها برگها و دیگر مواد گیاهی را می‌گیرند تا در زمین های کشاورزی خود استفاده کنند.

‌ وقتی تیم دسیلوا اندازه مغز گونه های مختلف مورچه را مقایسه کردند، دیدند گاهی مورچه های دارای گونه ی پرجمعیت، مغز بزرگی داشته اند. وقتی آنها این مورچه ها را برای پرورش قارچ تربیت کرده باشند، مغز آنها رو به کوچک شدن میرود!

این پیشنهاد میدهد برای یک مورچه- که یک مغز بزرگتر دارد- مهم است در جامعه ی بزرگ خوب کار کند ولی آن سیستم اجتماعی پیچیده تر با تقسیم کار بیشتر شاید برعکس سبب شود مغزها کوچک گردد.

این می‌تواند به این علت باشد که توانایی های شناختی، تقسیم بندی میشود و در میان اعضای بسیاری از گروه پخش می‌شود و این اعضا نقش های مهمی برای بازی کردن دارند.

به عبارت دیگر هوش، اجتماعی و شامل می‌شود!

دسیلوا می‌گوید: ( چگونه است اگر انسان هم همینطور باشد؟ چگونه است اگر در انسان ها ما به آستانه ی اندازه ی جمعیتی برسیم؛ آستانه ای که در آن، افراد داده ها و اطلاعات را تقسیم کنند و داده ها را در بخش بیرونی دستگاه شناختی یعنی بر دوش دیگران قرار دهند؟

یک احتمال دیگر اینکه نوشتن- که در حدود ۲۰۰۰ سال قبل از کوچک شدن اندازه ی مغز ابداع شد- تاثیری داشته باشد. نوشتن یکی از موارد نادری است که ما را از همه ی گونه های دیگر جدا میکند.

و سوال دسیلوا این است که آیا این میتواند از طریق بیرون ریختن داده ها در نوشتن و توانایی برای ارتباط ایده ها با دست یابی به اطلاعاتی که بیرون از مغز توست، بر حجم مغز تاثیر داشته باشد؟

نوشتن ابتدایی در بین النهرین با نام خط میخی ابداع شد و روی الولح گلین نوشته شد. تفاوت های بسیار بین مغز مورچه و انسان وجود دارد یعنی ما باید در مورد مورد این مقایسه خیلی دقیق باشیم.

دسیلوا بیان کرده است این امکان یک نقطه ی شروع مفید برای تفکر در مورد چیزی است که باعث کاهش برجسته در حجم مغز انسان شده است.

این ایده ها تا امروز به عنوان فرضیه باقی مانده است. تئوری های دیگری وجود دارد که می‌کوشد کاهش اندازه ی مغز انسان را توضیح دهد. با این حال اگر چروکیدگی مغز، واقعا از حدود ۳۰۰۰ سال قبل شروع شده باشد برخی از این تئوری ها از کاربرد می افتد.

نمونه ی خوب، اهلی کردن است. گونه های متفاوت حیوانات اهلی شده شامل سگها، مغزهای کوچکتری در مقایسه با پیشینیان وحشی خود دارند. ولی اهلی سازی خود انسان به نظر می‌رسد دهها، هزاران یا حتی صدها هزار سال پیش رخ داده است و این خیلی قبل از کوچک شدن مغز بزرگ است.(ابزار هوش یا مغز، دستیابی به غذا را آسانتر میکند ولی خود مغز، بخش بزرگی از انرژی را مصرف میکند. طبیعتا وقتی دستیابی به غذا آسان باشد مثلا در مورد حیواناتی که اهلی شده اند در اینجا نیازی به مغز بزرگ برای به دست آوردن شکار و .. نیست و منطقی تر است انرژی صرف شده برای مغز بزرگ، در جای دیگر هزینه شود.)

ولی مغزهای کوچکتر یعنی اینکه انسان احمق تر شده است؟
نه اینطور نیست مگر اینکه تو در مورد تفاوت های جزیی در جمعیتی بزرگ صحبت کنی.
در سال ۲۰۱۸ تیمی از پژوهشگران، حجم بزرگی از داده ها را از بیوبانک انگلستان تحلیل کردند. اینها داده های بیومدیکال وسیع همراه با اسکن های مغزی و نتایج تست آی کیو برای هزاران فرد بود.

فیلیپ کولینگر دانشمند ژنتیک رفتاری از وریژ یونیورسیتی در آمستردام هلند گفت: در میان ۱۳۶۰۰ فرد این آزمون نمونه های بزرگتری در مقایسه با اندازه ی مغز و آی کیو داشت.این پژوهش نشان داد، داشتن مغزهای بزرگتر به طور میانگین، منجر به تست آی کیوی اندکی بهتر میشود ولی ارتباط، از نظر آماری ارزشمند نبود.

این یعنی برخی افراد هستند که تست های آی کیو را عالی انجام می‌دهند با وجود اینکه مغزهای نسبتا کوچکی دارند و برعکس.

کولینگر گفت:ارتباطی خیلی قوی مشاهده نشد. ارتباط ساختاری با عبارت هایی مانند توانایی عمومی شناخت از طرف فرد در مقایسه با ارتباط اندازه با این توانایی ها، بیشتر معنی دار است.

این تا حدی مهم است زیرا مشخص میکند چرا محققان از نظر تاریخی کوشیده اند افراد را بر اساس چیزهایی مانند اندازه یا شکل سر، تقسیم بندی کنند.

کولینگر میگوید: تاریخچه ی بسیار زشتی در جهان غرب وجود دارد: حرکت های اصلاح نژادی

و همه ی این چیزها بر پایه ی جبرگرایی زیستی است. ( جبرگرایی زیستی یعنی ابنکه اخلاق و هوش فقط نتیجه ژنهای خوب و مغزهای بزرگ است!)

ارتباط هایی که ما گزارش می‌کنیم به هیچ نوعی از جبرگرایی زیستی اشاره نمیکند، زیرا اسکن های مغز برخی اطلاعات و ارتباط مثبت را در مورد ساختار مغز و نه فقط اندازه ی مغز افراد نشان داده است.

پژوهش توانست برخی چیزهای دیگر را هم شناسایی کند که ممکن است جریان داشته باشد. این پژوهش ارتباطی را بین حجم ماده ی خاکستری و انجام تست آی کیو پیدا کرد.

در حقیقت تفاوت های ساختاری در ارتباط با مواردی که تحت عنوان توانایی عام شناختی فرد بیان میشود معنی دار تر از ارتباط هوش با اندازه ی خود مغز باشد.

سیمون کوکس- که پیر شدن مغز را در دانشگاه ادینگر بررسی میکند- می‌گوید: احمقانه است تصور شود حجم میتواند همه ی تفاوت ها را توضیح دهد. این شاید یکی از کم اهمیت ترین عوامل باشد. مغز مردان، عموما ۱۱ درصد بزرگتر از حجم مغز زنان است که این به خاطر بدن بزرگتر آنهاست. ولی پژوهش ها نشان داده است به طور میانگین زنان، توانایی های شناختی متوسطی دارند.

کوکس بر اساس پژوهش دیگری- که خودش در آن مشارکت داشته است- اشاره میکند چگونه مغز زنان، کوچکی اندازه ی خود را با تفاوت های ساختاری جبران کرده است. برای نمونه زنان به طور میانگین، قشر مغز ضخیم تری دارند. تظاهرات زیادی در مغز وجود دارد که بر توانایی شناختی، تاثیر میگذارد. نمونه ی دیگر میزان میلین سازی است. میلین، ماده ای است که آکسون نورون های عصبی را می پوشاند. آکسون ها کابل های عصبی هستند که نورون ها را به هم متصل می‌کنند.

دانشمندان تا حدی شگفت زده شدند وقتی دیدند مغز انسان در ۳ هزار سال قبل رو به کوچک شدن رفته است. وقتی افراد پیر می شوند میلین آنها شکسته می‌شود و سودمندی مغز کاهش می یابد‌. این ممکن است با مطالعه ای که نشان میدهد چگونه آب به سادگی در طول بافت مغز منتشر میشود، بیان شود. با کاهش میلین، آب راحت تر در بافت مغز جریان می یابد. این نشان دهنده ی کاهش شناخت است.

کوکس گفته است: مغز پیچیده باقی میماند و مشکل است به طور دقیق بدانیم تقاوت ساختاری مغز چه تاثیری بر هوش فرد خواهد داشت.


همچنین قابل توجه است که برخی افراد، مغزهای ناقصی به دلیل آسیب و تصادف یا اختلال تکامل دارند ولی تا حد زیادی دست نخورده باقی میمانند. فردی در فرانسه که یک باربر موفق بوده است، ۹۰درصد مغز خود را از دست داد ولی تست آی کیو را تا حد ۷۵ انجام میداد و این فقط اندکی زیر آی کیوی متوسط ۹۵ در فرانسه است. با این حال استثناها نمی‌تواند واقعیت را تفسیر کند. مطالعه های بسیاری ارتباط اندازه و ساختار مغز را با هوش نشان میدهد.

اینها شگفت انگیز تر میشود وقتی مغزهای متفاوت گونه های حیوانات را در نظر بگیریم. ما مقایسه ای را بین مغز انسان و مورچه انجام دادیم ولی در مورد دیگر گونه ها چگونه است؟ چه چیز سبب می‌شود مغزهای کوچک و بزرگ، تکامل پیدا کنند؟

آمی بالانوف- که تکامل مغز را در دانشگاه جان هاپکینز بررسی کرده است- می‌گوید: بافت مغز به مقدار زیادی انرژی برای رشد و نگهداری خود نیاز دارد بنابراین گونه نمی‌تواند مغز بزرگی داشته باشد مگر آنکه بتواند این انرژی فراوان را به دست بیاورد. به زندگی انگلی ای بیندیش که شرایط محیطی نسبتا ثابتی دارد. مثلا مارماهی، مغزی در حدود چند میلیمتر دارد. کودکان در انسان حقیقتا با نورون های اضافی یعنی ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی متولد می شوند و طی تکامل، این تعداد کاهش پیدا می‌کند.- بالانوف می‌گوید: آنها واقعا نیاز ندارند آن انرژی اضافی را بر بافت عصبی ای صرف کنند که از نظر متابولیک، هزینه بر است. همچنین برخی حیوانات به نظر میرسد مغز های بزرگتری را در مقایسه با بدن خود، تکامل داده اند ولی در حقیقت، مغز تغییر نکرده است بلکه بدن آنها کوچک شده است. این در پرندگان هست. ولی حیواناتی هم هستند که به نظر می‌رسد مناطق تخصصی مغز را تکامل بخشیده اند و کل مغز آنها را در مقایسه با گونه های مشابه بزرگتر کرده است. مشابه این حالت ماهی مورمیرید است. این ماهی مغزبزرگی در مقایسه با اندازه ی بدن خود دارد. این ماهیان از پیام های الکتریکی برای ارتباط با هم استفاده می‌کنند. دانشمندان در سال ۲۰۱۸ بخش خاصی از مغز آنها را به نام مخچه دیدند که به شکل غیرعادی بزرگ و قدرتمند است. دانشمندان آن مقاله، مطرح کردند این به ماهی کمک می‌کند اطلاعات حسی الکتریکی را پردازش کند.

بخشی از مغز- که انسان را متمایز میکند- نئوکورتکس است که در عملکردهای شناختی سطح بالا، تفکرات هوشیار، پردازش زبانی و دیگر موارد، نقش دارد. ما به این شناخت اعتماد می کنیم بنابراین مغز ما سازگار با نیازهای ما، تکامل پیدا کرده است.

انجالی گوسوانی باستان-زیست شناس در موزه ی تاریخی لندن می‌گوید: همانطور که مقدار زیادی انرژی لازم است تا چرخش چرخ دنده حفظ شود، جالب است توجه شود حیواناتی که مغز بزرگی دارند تکامل یافته اند تا انرژی زیادی را در مزاحل اولیه ی زندگی به دست بیاورند. افرادی که در شهرهای ابتدایی مانند بابل زندگی می‌کردند و انکان تهیه غدای کافی داشتند، احتمالا مغزهای بزرگتری داشته اند. در مورد تقویت غذایی ای فکر کن که پرندگان حتی در تخم به دست می آورند یا پستانداران از طریق جفت یا از شیر پستان به دست می آورند.

کودکان انسان حقیقتا با تعداد اضافه ای از نورون ها یعنی ۱۰۰ میلیارد به دنیا می آیند و این تعداد، طی تکامل کاهش پیدا میکند. علت این است که مغزهای خود را به خوبی بر اساس تکامل و محیط موجود زنده تنطیم می‌کنند. در زمانی که ما بزرگی می‌شویم تنها بخش های ضروری شبکه ی عصبی باقی می‌ماند، ولی مهیا کردن سلولهای عصبی زیاد در مغز در آغاز، این را ممکن میکند.

گوسوامی میگوید آنها نیازمند توانایی های حسی بسیار عالی برای بقا بوده اند. شاید علت، آن باشد که آنها عادات شبانه و دید در شب را تکامل دادند و آن قطعا تاثیری را بر تکامل عصبی داشته است.

وقتی نیاز نخستی ها از جمله پیشینیان ما ایجاب کرد توانایی های حرکتی لازم را برای بالا رفتن از درخت به دست آوردند. محیط فشاری را بر مغز پستانداران وارد کرده است تا توانائی هایی را ارتقا دهد که به ما کمک کرده از موقعیت ایستا برخیزیم‌.

بسیاری از حیوانات از داشتن امکان برای بالا بردن قدرت شناختی خود در چالش ها بهره مند هستند.

یک پژوهش مشاهده کرد پرندگانی که در جزایر اقیانوسی زندگی می‌کنند و به ناچار باید با محیط های جدید غیر قابل پیشبینی تطابق یابند مغزهای بزرگتری در مقایسه با همنوعان خود دارند. تا امروز باید روشن شده باشد که تو نمیتوانی فقط اندازه ی مغز حیوان را اندازه بگیری و آن را با اندازه ی بدن مقایسه کنی و به طور قطعی نتیجه گیری کنی آن حیوان چقدر باهوش است. اندازه فقط یک بخش از پازل است.

انسان ها دوست دارند بشناسند ولی همانطور که گوسوامی گفته است توانایی ما برای برنامه ریزی، بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [6/13/2022 3:08 AM]
در حقیت این زمانی است که نزاع های رایج خودمان را برای برخورد با چالش های موجود و طولانی مدت مانند بحران آب و هوایی و بسیاری چیزهای دیگر که مهمتر از قدرت شناختی یا آی کیوی بالا هست در نظر بگیریم.

این همیشه سبب میشود آرزو کنیم ای کاش مغز ما کوچکتر بود‌.

(نگاه شود به مقاله یمغز انسان، رو به کوچک شدن بوده است و مقاله ی مغز زنان جوانتر از مغز مردان است و نیز نگاه شود به سلسله مباحثبحثی درباره هوش و تفاوتهای آن بین گونه ها و نژادهای مختلف در همین کانال. )

https://www.bbc.com/future/article/20220503-why-human-brains-were-bigger-3000-years-ago


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سال سیزده ماههفشار و قدرتچرا ذرات بنیادی معمولاً بدون پیر فلکویتامین کا و استخوانما انسانها چه اندازه نزدتوسعه برخی شغل ها با هوش گیلگمش باستانی کیستتشخیص ژنتیکی آتروفی های امیدی به این سوی قبر نیستحس و ادراک قسمت بیست و سوراه های جدید برای قضاوت راتوبان اطلاعات و پلِ بیننقش روی و منیزیم در سلامتدرمان های اسرار آمیز در آاستفاده از سلول های بنیاسختی ها رفتنی استقبل از انفجار بزرگنظریه تکامل در درمان بیمبرخی یونها و مولکول های مواکنش های ناخودآگاه و تقماده ای ضد التهابیتکامل و ریشه ی مشترک خلقتپمبرولیزوماب در بیماری چتغییرات تکاملی سر انسان انرژی تاریک که ما نمی توحساسیت روانی متفاوترشد مغز علت تمایل انسان باختلال در شناسایی حروف و نمیتوان با بیرون انداختنسعی کن به حدی محدود نشویاطلاعات حسی ما از جهان، چلایو دوم دکتر سید سلمان فهندسه ی رایج کیهانبررسی بیماری التهابی رودواکسنی با تاثیر دوگانه امدل های ریز مغز مینی برینتئوری جدید، ویران کردن گجهان مرئی و نامرئیپیام های ناشناخته بر مغز درمانهای بیماری پارکینساولین هیبرید بین انسان و خوش قلبی و مهربانیزندگی در سیاهچالهارتباط میکروب روده و پارنوآوری ای شگفت انگیز دانشگفت زده و حیران باشبه نادیدنی ایمان بیاورمنابع انرژی از نفت و گاز بعد از کروناهوش مصنوعی از عروسک های بیک رژیم غذایی جدید، می تومراحل ارتقای پله پله کیهتاثیر کپسول نوروهرب بر سجهان در حال ایجاد و ارتقاآلودگی هوا و ویروس کرونادرگیری مغز در بیماران مباین ایده که ذرات سیاهچالخطرات هوش مصنوعیارزش حقیقی زبان قسمت اولزبان چهار حرفی حیات زمینچیز جدید را بپذیرشباهت زیاد بین سلول هاي عبیمار 101 ساله، مبتلا به سمنابع بی نهایت انرژی در دتقلید از طبیعتهوش مصنوعی از عروسک بازی کل اقیانوس در یک ذرهمشاهده گر جدای از شیء مشاتاثیر گیاهخواری بر رشد و آیا پیدایش مغز از روی تصاجاودانگی مصنوعیآینده ی علم و فیزیک در60 ثذهن خود را مشغول هماهنگیاگر نیروی مغناطیس نباشد دورترین نقطه ی قابل مشاهاز آغاز خلقت تا نگاه انساسفر فقط مادی نیستچگونه جمعیت های بزرگ شکل طی یکصد هزار سال اخیر هرچبیماریهای تحلیل عضلانی امنبع هوشیاری کجاست قسمت53تمرکز و مدیتیشنکوچک شدن مغز از نئاندرتامغز مانند تلفن استتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا دست مصنوعی به زودی قاحقیقت تنها چیزی است که شارمز جهان خاصیت فراکتالابزار بقا از نخستین همانمغز انسان برای ایجاد تمددانشمندان ژنی از مغز انساز تکینگی تا مغز از مغز تسلولهای بنیادی مصنوعی درچالش هوشیاری و اینکه چرا علم ساختن برج های چرخانباور و کیهان شناسیهیچ کاری نکردن به معنی چیمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو انسانی و انسان، شایستکاهش حافظه هرچند فرایندیتاثیر رژیم گیاه خواری بر آزمون ذهنی گربه ی شرودینحافظه و اطلاعات در کجاستروبات کیانابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگترین مصرف کننده داروی جدید میاستنی گراویاز تکینگی تا مغز از مغز تسیلی محکم محیط زیست بر انفیزیک و هوشیارینخستین تصویر از سیاهچالهعدم توقف تکامل در یک اندابحثی در مورد حقیقت فضا و هز ذره، یک دنیاستمواد کوانتومی جدید، ممکنتومورهای ستون فقراتکریستال زمان(قسمت دوم)تری فلوپرازینافزایش مرگ و میر سندرم کوحس و ادراک قسمت نهمروشی جدید در درمان قطع نخابزار بقای موجود زنده از نقش هورمون های تیروئید ددر محل کار ارزش خودت را باز تکامل تا مغز، از مغز تدر چه مرحله ای از خواب ، راز تکامل تا مغز، از مغز تسانسور از روی قصد بسیاری فضای قلب منبع نبوغ استچراروياها را به یاد نمی آبرنامه و ساختار پیچیده مویتامین کا در سبزیجاتما انسانها چه اندازه نزدتوصیه های سازمان بهداشت گیاه بی عقل به سوی نور میتشخیص آلزایمر سالها قبل امیدی تازه در درمان سرطاحس و ادراک قسمت بیستمراه های جدید برای قضاوت راتوسوکسیمایدنقش روزه داری در سالم و جدرمان های بیماری آلزایمراستفاده از سلول های بنیاسرنوشتقدم زدن و حرکت دید را تغیهفت چیز که عملکرد مغز تو برخی اثرات مضر ویتامین دواکنش به حس جدیدماده، چیزی بیش از یک خلا تکامل ابزار هوش ، راه پر پنج اکتشاف شگفت آور در موثبت و دستکار ی حافظهانرژی خلا ممکن استخفاش با شیوع همه گیری جدیرشد در سختی استاختلال در شناسایی حروف و نمیتوان بر سیاه سیاه نوششلیک فراموشیاطلاعاتی عمومی در مورد ملبخند بزن شاید صبح فردا زهندسه بنیادینبررسی سیستم تعادلی بدن اواسطه ها د رمسیر ایجاد مغمدیون خود ناموجودتا 20 سال آینده مغز شما به جهان مشارکتیپیشینیان انسان از هفت میدرهای اسرارآمیز و پوشیدهاولین تصویر در تاریخ از سخوشبختی دور از رنج های مزندگی زمینی امروز بیش از ارتباط ماده و انرژینوار مغز مشاهده ی غیر مستشگفتی های زنبور عسلبه هلال بنگرمنابع انرژی از نفت و گاز بعد از کرونا دلخوشی بیهوهوش مصنوعی از عروسک بازی یکی از علل محدودیت مغز اممرز مرگ و زندگی کجاستتاثیر کپسول نوروهرب بر سجهان ریز و درشتآلودگی هوا و پارکینسوندرگیری مغزی در سندرم کوواینکه به خاطرخودت زندگی دفاع در برابر تغییر ساختارزش حقیقی زبان قسمت دومزبان نیاز تکاملی استچیزی منتظر شناخته شدنشجاعت و ترسبیماری های مغز و اعصاب و منابع جدید انرژیتقویت استخوان در گرو تغذهوش مصنوعی از عروسک بازی کلمات بلند نه صدای بلندمشاهده آینده از روی مشاهتاثیر انتخاب از طرف محیط آیا آگاهی پس از مرگ از بیجایی خالی نیستآیا ممکن است موش کور بی مذهن سالماگر نعمت فراموشی نبود بسديدن با چشم بسته در خواب از انفجار بزرگ تا انفجار سفر نامه سفر به بم و جنوب چگونه جمعیت های بزرگ شکل طبیعت موجی جهانبیماری، رساله ای برای سلهوش مصنوعی درمانگر کامپیمنبع هوشیاری کجاست؟ (قسمتمرکز بر هدفکوچکترین چیز یک معجزه اسمغز مادران و کودکان در زمتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا رژیم غذایی گیاهی سلاحقیقت خواب و رویارنگ کردن، حقیقت نیستابزار بقا از نخستین همانمغز انسان برای شادمانی طدانشمندان پاسخ کوانتومی از تکینگی تا مغز از مغز تسلام تا روشناییچالش دیدگاه های سنتی در بعلایم کمبود ویتامین E را باد و موجهیچ کس مانند تو نگاه نمیکمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو با همه چیز در پیوندیکاهش دوپامین عامل بیماریتاثیر رژیم گیاهخواری بر آزمون ذهنی گربه شرودینگرحباب های کیهانی تو در توروح در جهانی دیگر استابزار بقا از نخستین همانمغز حریص برای خون، کلید تداروی جدید برای میاستنی از تکینگی تا مغز از مغز تسینوریپا داروی ترکیبی ضدفیزیکدانان ماشینی برای تنخستین روبات های زنده ی جعدم درکبحثی در مورد عملکرد لوب فهزینه ای که برای اندیشیدموجود بی مغزی که می تواندتوهم فضای خالیکریستال زمان(قسمت سوم)تری فلوپرازینافزایش سرعت پیشرفت علوم حس و ادراک قسمت چهارمروشی جدید در درمان نابینابزار بقای موجود زنده از نقش هورمون زنانه استروژننقش ویتامین K در ترمیم اسدر ناامیدی بسی امید استاز تکامل تا مغز، از مغز تسانسور بر بسیاری از حقایقفس ذهنچراروياها را به یاد نمی آبرنامه ی مسلط ژنها در اختویتامین بی 12 در درمان دردما اکنون میدانیم فضا خالتوصیه های غیر دارویی در سگیاه خواری و گوشت خوار کدتصویر زیبا از سلولامگا سه عامل مهم سلامتحس و ادراک قسمت دهمراه پیروزی در زندگی چیستاثر مضر مصرف طولانی مدت رنقش رژیم غذایی بر رشد و ادرمان های جدید میگرناستیفن هاوکینگ در مورد هسریع دویدن مهم نیستقدرت مردمهفت سین یادگاری از میراث برخی اختلالات عصبی مثانهواکسن های شرکت فایزر آمرماشین دانشتکامل جریان همیشگی خلقتپول و شادیثبت امواج الکتریکی در عصانسان قدیم در شبه جزیره عخلا، حقیقی نیستز گهواره تا گوراختلالات مخچهچند نرمش مفید برای کمردرشلیک فراموشیاطلاعاتی عمومی در مورد ملحظات خوش با کودکانهندسه در پایه ی همه ی واکبررسی علل کمر درد در میانوبینار اساتید نورولوژی دمدیریت اینترنت بر جنگتا بحر یفعل ما یشاجهان هوشمندپیشرفت های جدید علوم اعصدروغ نگو به خصوص به خودتاولین دارو برای آتاکسی فخانه ی تاریکزندگی زودگذرارتباط متقابل با همه ی حینوار مغز در فراموشی هاشانس یا تلاشبه کدامین گناه کشته شدندمنابع انرژی از نفت و گاز بعد از کرونا دلخوشی بیهوهوش مصنوعی از عروسک بازی یافته های نوین علوم پرده مرز بین انسان و حیوان کجاتاثیر کتامین در درمان پاجهان شگفت انگیزآلزایمردرگیری مغزی در سندرم کوواینکه خانواده ات سالم بادقیق ترین تصاویر از مغز اارزش حقیقی زبان قسمت سومزبان و کلمه حتی برای کسانچیزی خارج از مغزهای ما نیشرکت نورالینک ویدیویی ازبیماری وسواسمناطق خاصی از مغز در جستجتقویت حافظه یا هوش مصنوعهوش مصنوعی از عروسک بازی کلوزاپین داروی ضد جنونمطالبه ی حق خودتاثیر احتمالی عصاره تغلیآیا امکان بازسازی اندامهجاذبهذخیره ی شگفت انگیز اطلاعاگر نعمت فراموشی نبود بسدی متیل فومارات(زادیوا)(از بحث های کنونی در ویروسسفر به مریخ در 39 روزچگونه حافظه را قویتر کنیطبیعت بر اساس هماهنگیبیندیشهوش مصنوعی درخدمت خلق وحمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتمساح حد واسط میان مغز کوکووید نوزده و خطر بیماری مغز چون ابزار هوش است دلیتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا رژیم غذایی گیاهی سلاحقیقت در علم، هرگز نهایی رنگین کمانابزار بقا از نخستین همانمغز انسان برای شادمانی طدانشمندان اولین سلول مصناز تکینگی تا مغز از مغز تسلسله مباحث هوش مصنوعیچاالش ها در تعیین منبع هوعلایم کمبود ویتامین E را باد غرور و سر پر از نخوت وهیچ کس حقیقت را درون مغز منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو با باورهایت کنترل میشکاهش سن بیولوژیکی، تنها تاثیر عصاره تغلیظ شده گیآزادی عقیده، آرمانی که تحد و مرزها توهم ذهن ماستروح رهاییابزار بقا از نخستین همانمغز در تنهایی آسیب میبینداروی جدید برای ای ال اساز تکینگی تا مغز از مغز تسیگار عامل افزایش مرگ ومفاصله ها در مکانیک کوانتنرمش های مفید برای درد زاعسل طبیعی موثر در کنترل ببحثی درباره هوش و تفاوتههزینه سنگین انسان در ازاموجودات مقهور ژنها هستندتوهم فضای خالی یا توهم فضکشف مکانیسم عصبی خوانش پترک امروزافسردگی و اضطراب در بیماحس و ادراک قسمت نوزدهمروشی جدید در درمان سکته مابزار بقای موجود زنده از ابزار بقای موجود زنده از نقش ژنتیک در درمان اختلادر هم تنیدگی مرزها و بی ماز تکامل تا مغز، از مغز تساهچاله ها تبخیر نمیشودقلب و عقلنزاع بین جهل و علم رو به پبرندگان نوبل فیزیک ۲۰۲۱ویتامین بی هفدهما از اینجا نخواهیم رفتتوصیه هایی در مصرف ماهیگیرنده باید سازگار با پیتصویر زیبای اصفهانامروز دانش ژنتیک هیچ ابهحس و ادراک قسمت دوازدهمراه انسان شدن، راه رفتن واثرات فشار روحی شدیدنقش رژیم غذایی در رشد و ادرمان های جدید در بیماری استیفن هاوکینگ در تفسیر سریعترین کامپیوتر موجودقدرت کنترل خودهم نوع خواری در میان پیشیبرخی اصول سلامت کمرواکسن کووید 19 چیزهایی که مبانی ذهنی سیاه و سفیدتکامل داروینی هنوز در حاپوست ساعتی مستقل از مغز دجلوتر را دیدنانسان میوه ی تکاملخلا، خالی نیستزمین در برابر عظمت کیهاناختلالات حرکتی در انسانچند جهانیشنا در ابهای گرم جنوب نیااعتقاد اشتباه، نتیجه ی نلرزش ناشی از اسیب به عصبهندسه زبانِ زمان استبزرگ فکر کنوجود قبل از ناظر هوشمندمداخله ی زیانبار انسانتابوهای ذهنیجهان هوشیارپیشرفت در عقل است یا ظواهدریای خدااولین دروغخانواده پایدارزندگی سلول در بدن، جدای اارتباط چاقی و کاهش قدرت بنوار مغز در تشخیص بیماری شاهکار قرنبه امید روزهای بهترمنابع انرژی از نفت و گاز تفکر قبل از کارهوش مصنوعی از عروسک بازی یاد گرفتن مداوممرز جدید جستجو و اکتشاف، تاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا ما کالا هستیمجهانی که نه با یک رخداد و آملودیپین داروی ضد فشار درگیری اعصاب به علت میتواینترنت بدون فیلتر ماهوادل به دریا بزنارزش خود را چگونه میشناسزبان و بیان نتیجه ساختماچیزی شبیه نور تو نیستشربت ضد خلطبیماری کروتز فیلد جاکوبمنبع هوشیاری کجاست قسمت تقویت سیستم ایمنیهوش مصنوعی از عروسک تا کمکلام و زبان، گنجینه ای بسمطالبی در مورد تشنجتاثیر ترکیبات استاتین (سآیا انسان با مغز بزرگش اخجاذبه و نقش آن در شکلگیریذره ی معین یا ابری از الکاگر با مطالعه فیزیک کواندین، اجباری نیستاز تلسکوپ گالیله تا تلسکسفر تجهیزات ناسا به مریخ نگاه محدود و تک جانبه، مشطعمه ی شبکه های ارتباط اجبیهوش کردن در جراحی و بیمهوش مصنوعی ساخته هوش طبیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتنفس هوازی و میتوکندریکودک هشت ساله لازم است آدمغز چگونه صداها را فیلتر تاثیر درجه حرارت بر عملکآیا راهی برای رفع کم آبی حقیقت راستین انسان علم برهبر حقیقیابزار بقا از نخستین همانمغز انسان رو به کوچک تر شدانشمندان تغییر میدان مغاز تکینگی تا مغز از مغز تسلطان جنگل یا صاحب ملکوتناتوانی از درمان برخی ویعلت خواب آلودگی بعد از خوبار بزرگ ایستادن بر دو پاهیچ اندر هیچمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو باید نیکان را به دست بکایروپاکتیک چیستتاریک ترین بخش شبآسيب میکروواسکولاریا آسحریص نباشروزه داری متناوب، مغز را ابزار بقا از نخستین همانمغز را از روی امواج بشناسداروی جدید برای دیابتاز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله های فضایی منابعفاصله ی همیشگی تصویر سازنرمش های مفید در سرگیجهعشق درونی به یگانگی خلقتبحثی درباره هوش و تفاوتههزاران سال چشم های بینا وموسیقی نوتوهم لیلیپوتی(ریزبینی)کشف مکانیسمی پیچیده در بترکیب آمار و ژنتیکاقلیت خلاقحس و ادراک قسمت هفتمريتوکسيمب در درمان ام اسریه زغالیابزار بقای موجود زنده از نقش گرمایش آب و هوا در همدر هم تنیدگی کوانتومیاز تکامل تا مغز، از مغز تسایه را اصالت دادن، جز فرقلب دروازه ی ارتباطنزاع بین علم و نادانی رو برین نت به جای اینترنتویتامین دی گنجینه ای بزرما اشیا را آنطور که هستندتوضیحی ساده در مورد هوش مگالکانزوماب، دارویی جدیتصویربرداری فضاپیمای آمانفجار و توقف تکاملی نشاحس و ادراک قسمت سومراه بی شکستاثرات مفید قهوهنقش زنجبیل در جلوگیری از درمان های رایج ام اساستخوان های کشف شده، ممکسرگیجه از شایعترین اختلاقدرت انسان در نگاه به ابعهمه چیز در زمان مناسببرخی بیماری ها که در آن بواکسن کرونا و گشودن پنجرمباحث مهم حس و ادراکتکامل داروینی هنوز در حاپوشاندن خود از نورجمجمه انسان های اولیهانسان ها می توانند میدان خلاصه ای از مطالب همایش مزمین زیر خلیج فارس تمدنی اختلالات صحبت کردن در انچند جهانیشناخت و معرفت، و نقش آن داعتماد به خودلرزش عضله یا فاسیکولاسیوهنر حفظ گرهبزرگ شدن مغز محدود به دوروراپامیل در بارداریمدارک ژنتیکی چگونه انسانتاثیر فکر بر سلامتجهان های بسیار دیگرپیشرفت ذهن در خلاقیت استدرک فرد دیگر و رفتارهای ااولین سلول مصنوعیخار و گلزندگی، مدیریت انرژینوار مغزی روشی مهم در تشخشاهکار شش گوشبه بالا بر ستارگان نگاه کمنابع انرژی از نفت و گاز تفکر خلا ق در برابر توهم هوش مصنوعی از عروسک بازی یاد بگیر فراموش کنیمزایای شکلات تلخ برای سلتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا ما تنها موجودات زنده جهانی که از یک منبع، تغذیآموزش نوین زباندرختان اشعار زمینایندرالدلایلی که نشان میدهد ما باز فرد ایستا و متعصب بگذرزبان و بیان، در سایه پیشرنکاتی در مورد تشنجشش مرحله تکامل چشمبیماری گیلن باره و بیمارمنبع هوشیاری کجاست قسمت تلقین اطلاعات و حافظههوش مصنوعی از عروسک تا کمکلرال هیدرات برای خوابانمطالعه ای بیان میکند اهدتاثیر حرکات چشم بر امواج آیا احتمال دارد رویا از آجدایی خطای حسی استذرات کوانتومی زیر اتمی قاگر تلاش انسان امروز برادید تو همیشه محدود به مقداز تلسکوپ گالیله تا تلسکسفر دشوار اکتشافنگاه انسان محدود به ادراظهور امواج مغزی در مغز مصبیهوشی در بیماران دچار اهوش احساسیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتنفس هوازی و میتوکندریکودک ایرانی که هوش او از مغز ناتوان از توجیه پیداتاثیر درجه حرارت بر عملکآیاما مقهور قوانین فیزیکحقیقت غیر فیزیکیروی و منیزیم در تقویت استابزار بقا از نخستین همانمغز انسان رو به کوچکتر شددانشمندان روش هاي جدیدی از تکینگی تا مغز از مغز تسم زنبور ، کلیدی برای وارناتوانی در شناسایی چهره عماد الدین نسیمی قربانی بار سنین ابزار هوشمندی اهیچگاه از فشار و شکست نترمنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو تغییر و تحولیکار با یگانگی و یکپارچگیتاریکی من و تو و گرد و غباآسیب ها ناشی از آلودگی هوحرکت چرخشی و دائمی کیهانروزه داری و بیمار ی ام اس ابزار بقا از نخستین همانمغز زنان جوانتر از مغز مرداروی جدید ضد میگرناز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله ها، دارای پرتو فتون های زیستینرمشهای مهم برای تقویت ععصب حقوق نورولووبحثی درباره هوش و تفاوتههستي مادي ای که ما کوچکترموسیقی هنر مایع استتوهم چیستکشف ارتباط جدیدی از ارتبترکیب حیوان و انسانالکترومغناطیس شنوایی و هحس و ادراک قسمت هفدهمحس و ادراک قسمت هجدهمریواستیگمینابزار بقای موجود زنده از نقش پیش زمینه ها و اراده در هم تنیدگی کوانتومی و پاز روده تا مغزساخت شبکه عصبی مصنوعی با قلب روباتیکنزاع بین علم و جهل رو به پبرای یک زندگی معمولیویروس مصنوعیما به جهان های متفاوت خودتیوتیکسن داروی ضد جنونگام کوچک ولی تاثیرگذارتصور از زمان و مکانانقراض را انتخاب نکنیدحس و ادراک قسمت سی و هشتمرابطه تشنج و اوتیسماثرات مفید روزه دارینقش زبان در سلطه و قدرت ادرمان های علامتی در ام اساستروژن مانند سپر زنان دسرگردانیقدرت ذهنهمه چیز در زمان کنونی استبرخی بیماری های خاص که بدواکسن کرونا از حقیقت تاتمجموعه های پر سلولی بدن متکامل داروینی هنوز در حاپیموزایدجنبه های موجی واقعیتانسان یک کتابخانه استخلاصه ای از درمان های جدیزمان چیستاختلالات عضلانی ژنتیکچند روش ساده برای موفقیتشناخت درون، شناخت بیرون؛اعتماد به خودلزوم سازگاری قانون مجازاهنر رها شدن از وابستگیبزرگ شدن تقریبا ناگهانی ورزش هوازی مرتب خیلی به قمروری بر تشنج و درمان هایتاثیر مشاهده بر واقعیت بجهان هایی در جهان دیگرپیشرفتی مستقل از ابزار هدرک نیازمند شناخت خویش ااوکرلیزوماب داروی جدید شخارق العاده و استثنایی بزونیسومایدنوار عصب و عضلهشاید گوشی و چشمی، آماده شبه بالاتر از ماده بیندیشمنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت مغز انسان و میمون ههوش مصنوعی از عروسک بازی یادگیری مهارت های جدید دمسمومیت دانش آموزان، قماتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا مغز تا بزرگسالی توسعجهانی در ذهنآمارهای ارائه شده در سطح درد باسن و پا به دلیل کاهایا کوچک شدن مغزانسان الدنیای شگفت انگیز کوانتوماز مخالفت بشنوزبان و تکلم برخی بیماریهچگونه مولکول های دی ان ایششمین کنگره بین المللی سبیماری آلزایمر، استیل کومنبع هوشیاری کجاست قسمت تلاش ها برای کشف منابع جدهوش مصنوعی از عروسک تا کمکمردردمعماری، هندسه ی قابل مشاتاثیر دوپامین و سروتونینآیا احتمال دارد رویا از آجریان انرژی در سیستم های ذرات کوانتومی زیر اتمی قاگر خواهان پیروزی هستیدیدن خدا در همه چیزاز تکنیکی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب نگاه از بیرون مجموعهظرف باید پر شود چه با چرک بیوگرافیهوش احساسیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتنفس بدون اکسیژنکودکان میتوانند ناقل بی مغز و اخلاقتاثیر درجه حرارت بر عملکآب زندگی است قسمت چهارمحقیقت غیر قابل شناخترویا و واقعیتابزار بقا از نخستین همانمغز ایندگان چگونه استدانشمندان روشی برای تبدیاز تکینگی تا مغز از مغز تسماگلوتید داروی کاهش دهننادیدنی ها واقعی هستندعوامل موثر در پیدایش زبابارداری بدون رحمهیپرپاراتیروئیدیسممنبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو جهانی هستی که خودش را کاربرد روباتهای ريزنانوتاریکی و نورآشنا پنداریحس چشایی و بویاییروزه داری سلول های بنیادابزار بقا از نخستین همانمغزهای کوچک بی احساسداروی جدید ضد الزایمراز تکینگی تا مغز از مغز تسیاهچاله و تکینگی ابتدایفروتنی و غرورچرا ماشین باید نتایج را پعضلانی که طی سخن گفتن چقدبحثی درباره هوش و تفاوتههستی ما پس از شروعی چگال میهمانهای ناخوانده عامل توهم وجودکشف جمجمه ای درکوه ایرهوترازودونالکتروتاکسی(گرایش و حرکحس و ادراک قسمت هشتمریاضیات یک حس جدید استابزارهای پیشرفته ارتباط نقش آتش در رسیدن انسان بهدر هم تنیدگی کوانتومی و داز سایه بگذرساخت شبکه عصبی با الفبای قلب را نشکننسبت ها در کیهانبرای پیش بینی آینده مغز دویرایش DNA جنین انسان، برما با کمک مغز خود مختاريمتیک و اختلال حرکتیگامی در درمان بیماریهای تصادف یا قوانین ناشناختهانواع سکته های مغزیحس و ادراک قسمت سی و ششمرادیوی مغز و تنظیم فرکاناثرات مضر ماری جوانانقش زبان در سلطه و قدرت ادرمان ژنتیکی برای نوآوریاسرار آفرینش در موجسربازان ما محققا غلبه می قدرت عشقهمه چیز، ثبت می شودبرخی توجهات در ببمار پارواکسن کرونا ساخته شده تومحل درک احساسات روحانیتکامل داروینی هنوز در حاپیموزایدجنسیت و تفاوت های بیناییانسان باشخم شدن فضا-زمانزمان و مکان، ابعاد کیهان اختراع جدید اینترنت کوانچندین ماده غذایی که ماننشناسایی تاریخچه ی تکاملیاعداد بینهایت در دنیای ملزوم سازگاری قانون مجازاهنر، پر کردن است نه فحش دبزرگترین خطایی که مردم مورزش هوازی ، بهترین تمریمرکز هوشیاری، روح یا بدن تاثیر نگاه ناظر هوشیار بجهان یکپارچهپاسخ گیاهان در زمان خورددرک و احساسايندگان چگونه خواهند دیدخبر مهم تلسکوپ هابلارتباط هوش ساختار مغز و ژزونا به وسیله ویروس ابله نوبت کودکانشاید درست نباشدبه خودت مغرور نشومنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت ها و تمایزها کلید بهوش مصنوعی از عروسک بازی یادآوری خواب و رویامسیر دشوار تکامل و ارتقاتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا همه جنایت ها نتیجه بیجهان، تصادفی نیستآن چیزی که ما جریان زمان دردهای سال گذشته فراموش ایا این جمله درست است کسیدنیا، هیچ استاز نخستین همانند سازها تزبان و شناخت حقیقت قسمت چچگونه میتوان با قانون جنصبر بسیار بایدبیماری الزایمرمنبع هوشیاری کجاست قسمت تلاش هایی در بیماران قطع هوش مصنوعی از عروسک تا کمکمردرد ناشی از تنگی کانامعنی روزهتاثیر دپاکین بر بیماری مآیا برای تولید مثل همیشه جریان انرژی در سیستم های ذرات کوانتومی زیر اتمی قاپی ژنتیکدیدگاه نارسای دوگانه ی ماز تکینگی تا مغز و از مغز سفرنامه سفر به بم و جنوب نگاه از دور و نگاه از نزدعقل مجادله گربیوگرافیهوش در طبیعتمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتنها مانع در زندگی موارد کودکان خود را مشابه خود تمغز و اخلاقتاثیر درجه حرارت بر عملکآب زندگی است قسمت هفتمحقایق ممکن و غیر ممکنرویا و کابوسابزار بقا از نخستین همانمغز ابزار بقای برتر مادیدائما بخواناز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم کووید طولانینادانی در قرن بیست و یکم،عوامل ایجاد لغت انسانی و بازگشت از آثار به سوی خداهاوکينگ پیش از مرگش رسالمنبع هوشیاری در کجاست؟ قتو دی ان ای خاص ميتوکندريکاربرد روباتهای ريز، در تاریکی خواهد ترسیدآشنا پنداریحس و ادراک (قسمت اول )روزهای سختابزار بقا از نخستین همانمغزتان را در جوانی سیم کشداروی سل سپتاز تکینگی تا مغز- از مغز سیاهچاله ی تولید کنندهفرگشت و تکامل تصادفی محض چرا مغز انسان سه هزار سالغم بی پایانبحثی درباره هوش و تفاوتهو هر کس تقوای خدا پیشه کنمیوتونیک دیستروفیتوهم وجودکشف جدید تلسکوپ جیمز وبتراشه ی بیولوژِیکالکترودهای کاشتنیتربیت کودکان وظیفه ای مهالگو و عادت را بشکن و در احس و ادراک قسمت پنجمریسدیپلام تنها داروی تایابزارهای بقا از نخستین هنقش انتخاب از طرف محیط، ندر هر سوراخی سر نکناز علم جز اندکی به شما داساختن آیندهقیچی ژنتیکینسبت طلایی، نشانه ای به سبرای اولین بار دانشمندانواقعیت فیزیکی، تابعی از ما بخشی از این جهان مرتبطتیروفیبان موثر در سکته ی گامی در درمان بیماریهای تظاهر خوابیده ی مادهانگشت ماشه ایحس و ادراک قسمت سیزدهمراز تغییراجزای پر سلولی بدن انسان نقش سجده بر عملکرد مغزدرمان پوکی استخواناسرار بازسازی اندام هاسردرد میگرنقطار پیشرفتهمه ی سردردها بی خطر نیستبرخی توصیه ها برای واکسیواکسن ایرانی کرونا تولیدمحل درک احساسات روحانی دتکامل زبانپیچیدگی های مغزمگسجنسیت و تفاوت های بیناییانسان جدید از چه زمانی پاخونریزی مغز در سندرم کووزمان و صبرادامه بحث تکامل چشمنه به اعدامشناسایی سلول های ایمنی ابقای حقیقی در دور ماندن الزوم عدم وابستگی به گوگل هوموارکتوس ها ممکن است دورزش و میگرنمرکز حافظه کجاستتاثیر نگاه و مشاهده ناظر جهان یکپارچهپختگی پس از چهل سالگي به درک کنیم ما همه یکی هستیمايا اراده آزاد توهم است یخدا موجود استارتباط پیوسته ی جهانزیباترین چیز در پیر شدننور درونشب سیاه سحر شودبه دنبال رستگاری باشمنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت ها را به رسمیت بشناهوش مصنوعی از عروسک بازی ژن همه چیز نیستمسئول صیانت از عقیده کیستاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا هوش مصنوعی می تواند نجهش های ژنتیکی مفید در ساآنچه ناشناخته است باید شدردی که سالهاست درمان نشایا ابزار هوشمندی یا مغز دندان ها را مسواک بزنید تاز نخستین همانند سازها تزبان و شناخت حقیقت قسمت اچگونه مغز پیش انسان یا همصرع و درمان های آنبیماری ای شبیه آلزایمر و منبع هوشیاری کجاست قسمت تلاشی برای درمان قطع نخاهوش مصنوعی از عروسک تا کمکمردرد و علل آنمعادله ها فقط بخش خسته کنتاثیر داروهای ضد التهاب آیا بزرگ شدن مغز فقط در دجریان انرژی در سیستم های رفتار مانند بردهابتدا سخت ترین استدژا وو یا اشنا پنداریاز تکینگی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب نگاه از درون مجموعه با نگعقلانیت بدون تغییربیان ژن های اسکیزوفرنی دهوش عاطفی بیشتر در زنانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتنها در برابر جهانکودکان را برای راه آماده مغز و سیر تکامل ان دلیلی تاثیر درجه حرارت بر عملکآب زندگی است قسمت اولحل مشکلرویا و خبر از آیندهابزار بقا از نخستین همانمغز ابزار برتر بقاداروهای مصرفی در ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم گیلن باره به دنبال نازوکلسینعواملی که برای ظهور لغت ابازگشت به ریشه های تکاملهاوکينگ پیش از مرگش رسالمنبع هوشیاری در کجاست؟(قتو در میانه ی جهان نیستی کتاب گران و پرهزینه شد ولتاریخ همه چیز را ثبت کردهآغاز فصل سرما و دوباره تکحس و ادراک (قسمت دوم )روش مقابله مغز با محدودیابزار بقای موجود زنده از مغزتان را در جوانی سیمکشداروی ضد چاقیاز تکینگی تا مغز- از مغز سیاره ی ابلهانفراموش کارها باهوش تر هسچرا مغزهای ما ارتقا یافت غم بی پایانبحثی درباره احساسات متفاوفور و فراوانیمیگرن و پروتئین مرتبط با توهم بی خداییکشتن عقیده ممکن نیستترجمه ای ابتدایی از اسراالگوی بنیادین و هوشیاریحس و ادراک قسمت پنجاهریشه های مشترک حیاتابزارهای بقا ازنخستین همنقش اتصالات بین سلولهای در والنتاین کتاب بدید همازدواج های بین گونه ای، رساختار فراکتال وجود و ذهقیچی ژنتیکی تهدید یا فرصنشانه های گذشته در کیهان برای تمدن سازی، باید در بواقعیت چند سویهما تحت کنترل ژنها هستیم یتکنولوژی جدید که سلول هاگاهی لازم است برای فهم و تظاهری از ماده است که بیدانگشت نگاری مغز نشان میدحس و ادراک قسمت ششمراست دستی و چپ دستیاجزایی ناشناخته در شکل گنقش غذاها و موجودات دريادرمان پوکی استخواناصل بازخوردسردرد میگرن در کودکانلمس کوانتومیهمیشه چشمی مراقب و نگهبابرخی درمان های Spinal Muscular Atواکسن اسپایکوژنمحدودیت چقدر موثر استتکامل زبانپیچیدگی های مغزی در درک زجهل مقدسانسان خطرناکترین موجودخواندن ، یکی از شستشو دهنزمان واقعیت است یا توهماداراوون تنها داروی تایینه جنگ و نه خونریزیشواهدی از نوع جدیدی از حابلندی در ذهن ما درک بلندیمقاومت به عوارض فشار خون هورمون شیرساز یا پرولاکتورزش بهترین درمان بیش فعمرکز حافظه کجاستتاثیر نگاه انسان بر رفتاجهان کنونی و مغز بزرگتریپروژه ی ژنوم انسانیدرک احساسات و تفکرات دیگايا اراده آزاد توهم است یخدای رنگین کمانارتباط انسانی، محدود به زیباترین چیز در افزایش سنورون هاي مصنوعی می توانشبیه سازی میلیون ها جهان به زودی شبکه مغزی به جای منابع انرژی از نفت و گاز تفاوت های بین زن و مرد فقهوش مصنوعی از عروسک بازی ژن همه چیز نیستمسئولیت جدیدتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا هوش مصنوعی زندگی بشرجهش های ژنتیکی غیر تصادفآنچه واقعیت تصور میکنیم درس گرفتن از شکست هاایا بیماری ام اس (مولتیپدو ویژگی انتزاع و قدرت تجاز نخستین همانند سازها تزبان و شناخت حقیقت قسمت دچگونه هموساپينس بر زمین ضرورت زدودن افکاربیماری ای شبیه ام اس مولتمنبع هوشیاری کجاست قسمت تلاشی تازه برای گشودن معهوش مصنوعی از عروسک تا کمکمردرد با پوشیدن کفش منامعجزه های هر روزهتاثیر داروی ضد تشنج سدیم آیا تکامل و تغییرات ژنتیجستجوی متن و تصویر به صوررفتار وابسته به شکلابتدایی که در ذهن دانشمندژاوو یا آشناپنداریاز تکینگی تا مغز از مغز تسفرنامه سفر به بم و جنوب نگاه حقیقی نگاه به درون اعقیده ی بی عملبیان حقیقتهوش عاطفی در زنان بیشتر امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتنبیه چقدر موثر استکوری گذرای ناشی از موبایمغز کوانتومیتاثیر درجه حرارت بر عملکآب زندگی است قسمت دومحلقه های اسرارآمیزرویا بخشی حقیقی از زندگی ابزار بقا از نخستین همانمغز از بسیاری حقایق می گرداروهای ام اساز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم پیریفورمیسفلج نخاعی با الکترودهای نباید صبر کرد آتش را بعد عوارض ازدواج و بچه دار شدبازخورد یا فیدبکهدف یکسان و مسیرهای مختلمنبع خواب و رویاتوقف؛ شکستکتاب زیست شناسی باورتازه های اسکیزوفرنی(جنوآغاز مبهم آفرینشحس و ادراک قسمت 67روش های صرفه جویی در ایجاابزار بقای موجود زنده از مغط یک گیرنده استداروی ضد چاقیاز تکینگی تا مغز- از مغزتسیاره ابلهانفراموشی همیشه هم بد نیستچرا ویروس کرونای دلتا واغیرقابل دیدن کردن مادهبحثی درباره احساساتی غیروقت نهيب هاي غير علمي گذشمیگرن سردردی ژنتیکی که بتوهم تنهاییگل زندگیگلوله ی ساچمه ایترس و آرمان هاالگوبرداری از طبیعتحس و ادراک قسمت پنجاه و یرژیم های غذایی و نقش مهم ابزارهای بقای موجود زندهنقش تیروئید در تکامل مغزدر یک فراکتال هر نقطه مرکاسکار، لگوی هوشمندساختار شبکه های مغزی ثابقانون مندی نقشه ژنتیکی منشانه های پروردگار در جهبرای خودآگاه بودن تو بایواقعیت چیستمانند آب باشتکنولوژی جدید که سلول هاگاهی مغز بزرگ چالش استتعداد کلی ذهن ها در جهان انتقال ماده و انرژیحس و ادراک قسمت شصت و هشترجزخوانی هایی که امروز باحیای بینایی نسبی یک بیمنقش غذاها و موجودات دريادرمان ام اس(مولتیپل اسکلاصل علت و تاثیرسردرد و علتهای آنلوب فرونتال یا پیشانی مغهمیشه اطمینان تو بر خدا ببرخی روش های تربیتی کودکواکسن اسپایکوژن ضد کرونامحدودیت های حافظه و حافظتکامل زبان انسان از پیشیپیوند قلب خوک، به فرد دچاجهان فراکتالانسان عامل توقف رشد مغزخواب سالم عامل سلامتیزمان پلانکادب برخورد با دیگرانچه زیاد است بر من که در ایشواهدی از دنیسوان(شبه نئبلوغ چیستمقابله ی منطقی با اعتراضبزرگترین درد از درون است هوش فوق العاده، هر فرد اسورزش در کمر دردمرکز خنده در کجای مغز استتاثیر نگاه انسان بر رفتاجهان کاملی در اطراف ما پرپروژه ی ژنوم انسانیدرک تصویر و زبان های مخلتای نعمت من در زندگیمخدایی که ساخته ی ذهن بشر ارتباط از بالا به پایین مزیر فشار کووید چه باید کرنورون های ردیاب حافظهشبیه سازی سیستم های کوانبه زیر پای خود نگاه نکن بمنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت های تکاملی در مغز وهوش مصنوعی از عروسک بازی ژن هوش و ساختارهای حیاتی مسئولیت در برابر محیط زیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا هوش ارثی دریافتی از پجهش تمدنی عجیب و شگفت انسآنچه حس می کنیم، نتیجه ی دست آسمانایا بدون زبان میتوانیم تدو بیماری روانی خود بزرگ از نخستین همانند سازها تزبان و شناخت حقیقت قسمت سچگونه هوشیاری خود را توسضررهای مصرف شکر و قند بر بیماری اسپینال ماسکولار منبع هوشیاری کجاست قسمت تلاشی جدید در درمان ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کمکنفرانس تشنج هتل کوثر اصمعجزه ی علمتاثیر درجه حرارت بر مغزآیا جنین انسان، هوشمندی جستجوی هوشیاری در مغز مارفتار اجتماعی انسان، حاصابتذال با شعار دیندگرگونی های نژادی و تغییاز تکینگی تا مغز از مغز تسفری به آغاز کیهاننگاه دوبارهعلم و ادراک فقط مشاهده ی بیست تمرین ساده برای جلوهوش عاطفی در زنان بیشتر امنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتهدیدهای هوش مصنوعیکی غایب شدی تا نیازمند دلتاثیر درجه حرارت بر عملکآب زندگی است قسمت سومحمله ویروس کرونا به مغزرویا تخیل یا واقعیتابزار بقا از نخستین همانمغز به تنهایی برای فرهنگ داروهای تغییر دهنده ی سیاز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم پس از ضربه به سرفلج بل، فلجی ترسناک که آننبرو و انرژی مداومعید نوروز مبارکبازسازي مغز و نخاع چالشی هدف یکسان، در مسیرهای متمنتظر نمان چیزی نور را بهتولید مثل اولین ربات های کتاب طبیعت در قالب هندسهتازه های بیماری پارکینسوإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَحس و ادراک قسمت 74روش هایی برای جلوگیری از ابزار بقای موجود زنده از نقش قهوه در سلامتیداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز، از مغز سیاره ابلهانفرایند پیچیده ی خونرسانیچرا پس از بیدار شدن از خوغرور و علمبخش فراموش شده ی حافظهوقتی فهمیدی خطا کردی برگمیگرن شدید قابل درمان استوهم جدایی و توهم علمگلوئونتسلیم شدن از نورون شروع مالتهاب شریان تمپورالحس و ادراک قسمت پنجاه و درژیم های غذایی و نقش مهم ابزارهای بقای از نخستین نقش حفاظتی مولکول جدید ددر کمتر از چند ماه سوش جداساس انسان اندیشه و باور سازگاری با محیط بین اجزاقانون گذاری و تکاملنظام مثبت زندگیبرای زندگی سالم، یافتن تواقعیت چیستماه رجبتکینگیگذر زمان کاملا وابسته به تعذیه ی ذهناندوه در دنیا استحس و ادراک قسمت شصت و دورحم مصنوعیاحیای بینایی نسبی یک بیمنقش غذاها و موجودات دريادرمان تومورهای مغزی با ااصل عدم قطعیت از کوانتوم سردرد تنشنلوتیراستامهمیشه داناتر از ما وجود دبرخی سلولهای عصبی در تلاواکسن دیگر کرونا ساخته شمخچه فراتر از حفظ تعادلتکامل ساختار رگهای مغزی پیوند مغز و سر و چالشهای انسانیت در هم تنیده و متصخواب سالم عامل سلامتی و یزمان به چه دلیل ایجاد میشادراک ما درک ارتعاشی است نه عدم مطلق بلکه عدم با قشیشه ی بازالتی و سیلیکونبلعیدن ستاره توسط سیاهچامقابله با کرونا با علم اسبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی می تواند بر احوزن حقیقی معرفت و شناختمرگ چیستتاثیر ویتامین دی بر بیماجهان پیوستهپروانه ی آسمانیدرک حقیقت نردبان و مسیری ای آنکه نامش درمان و یادشخسته نباشی باباارتباط بین هوش طبیعی و هوزیرفون داروی ضد ام اسنوروپلاستیسیتی چیستشبکه های مصنوعی مغز به دربوزون هیگز چیستمنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت های زبانی سرمنشا تهوش مصنوعی از عروسک بازی ژن یا نقشه توسعه مغز و نقمستند جهان متصلتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا هوش سریعی که بدون احسجهشهای مفید و ذکاوتی که دآنها نمیخواهند دیگران رادستورالعمل مرکز کنترل بیایا تکامل هدفمند استدو بار در هفته ماهی مصرف از نشانه ها و آثار درک شدزبان جانسوزچگونه واکسن کرونا را توزضررهای شکر بر سلامت مغزبیماری اضطراب عمومیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تمایل زیاد به خوردن بستنهوش مصنوعی به کمک هوش طبیکنگره بین المللی سردرد دمعجزه ی علم در کنترل کرونتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا جهان ذهن و افکار ما محفره در مغزرقیبی قدرتمند در برابر مابداع دی ان ای بزرگترین ددانش قدرت استاز تکینگی تا مغز از مغز تسقوط درون جاذبه ای خاص، چنگاهی بر قدرت بینایی دراعلم و روحبیش از نیمی از موارد انتقهوشمندی کیهانمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتو یک معجزه ایکیهان خود را طراحی میکندتاثیر درجه حرارت بر عملکآب، زندگی است(قسمت پنجم)حمایت از طبیعترویا حقی از طرف خداابزار بقا از نخستین همانمغز بیش از آنچه تصور میشوداروهای ضد بیماری ام اس واز تکینگی تا مغز از مغز تسندرم سردرد به دلیل افت ففلج خوابچت جی پی تیعامل کلیدی در کنترل کارآبحتی علمی درباره تمایل بهدف از تکامل مغزمنحنی که ارتباط بین معرفتولید یا دریافت علمکتاب، سفری به تاریختبدیل پلاستیک به کربن و سافت فشار خون ناگهانی در وحس و ادراک قسمت 75روش هایی ساده برای کاهش اابزار بقای موجود زنده از نقش مهاجرت در توسعه نسل اداروی ضد تشنج با قابليت تاز تکینگی تا مغز، از مغز سیر آفرینش از روح تا مغز فرایند تکامل و دشواری هاچرا ارتعاش بسیار مهم استمقالاتبخش های تنظیمی ژنوموقتی پر از گل شدی خودت را میدان مغناطيسي زمین بشر توهم جسمتوهمات و شناخت حقیقتگمان میکنی جرمی کوچکی در تشنچ پانایوتوپولوس تشنج امیوتروفیک لترال اسکلروحس و ادراک قسمت پنجاه و سرژیم ضد التهابیابزارهای دفاعی و بقای مونقش حیاتی تلومر دی ان آ ددر آرزوهایت مداومت داشتهاستفاده از مغز، وزن را کمستم با شعار قانون بدترین قانون جنگلنظریه ی تکامل در درمان بیبرخی ملاحظات در تشنج های واقعیت های متفاوتماپروتیلینتکامل فردی یا اجتماعیگذشته را دفن کنتغییر الگوی رشد مغزی با زاندوه دردی را دوا نمیکندحس و ادراک قسمت شصت و ششرحم مصنوعیاحساس گذر سریعتر زماننقش غذاها در کاهش دردهای درمان تشنجاصول انجام برخی نرمش ها دسردرد سکه ایلوزالمعده(پانکراس)مصنوعهمیشه راهی هستبرخی سيناپسها طی تکامل و واکسن دیگری ضد کرونا از دمخچه ، فراتر از حفظ تعادلتکامل شناخت انسان با کشفپیوند اندام از حیوانات بانسان، گونه ای پر از تضادخواب عامل دسته بندی و حفطزمان شگفت انگیزادغام میان گونه های مختلنهایت معرفت و شناخت درک عشکل های متفاوت پروتئین هبنی عباس، ننگی بر تاریخملاحظه های اخلاقی دربارهبسیاری از بیماری های جدیهوش مصنوعی و کشف زبان هایوزوز گوشمرگ و میر پنهانتاثیر ویروس کرونا بر مغز جهان پیوستهپرواز از نیویورک تا لوس آدرک دیگرانایمپلانت مغزی کمک میکند خطا در محاسبات چیزی کاملارتباط شگفت مغز انسان و فزیرک ترین مردمنوروز یا روز پایانیشبکیه های مصنوعیبوزون هیگز جهان را از متلمنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت ایستایی و تکاپوهوش مصنوعی از عروسک بازی ژنها نقشه ایجاد ابزار هومشکل از کجاستتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا هشیاری کوانتومی وجودجهشهای مفید و ذکاوتی که دآنان که در قله اند هرگز خدغدغه نتیجه ی نادانی استایجاد احساساتدو برابر شدن خطر مرگ و میاز نظر علم اعصاب یا نرووسزبان ریشه هایی شناختی اسچگونه آن شکری که می خوریمطلوع و حقیقتبیماری بیش فعالیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تمدن قدیمی ای در جنوب ایرهوش مصنوعی به شناسایی کاکنگره بین المللی سردرد دمعجزه در هر لحظه زندگیتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا جهش های ژنتیکی، ویروحق انتخابرموزی از نخستین تمدن بشرابزار هوش در حال ارتقا ازدانش محدود به ابعاد چهاراز تکینگی تا مغز از مغز تسلول های بنیادینگاهی بر توانایی اجزاي بعلم اپی ژنتیک دریچه ای بهبیشتر کمردردها نیازی به هوشیاری و وجودمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتو یک جهان در مغز خودت هسکیهانِ هوشیارِ در حال یاتاثیر درجه حرارت بر عملکآثار باستانی تمدن های قدحوادث روزگار از جمله ویررویاها از مغز است یا ناخوابزار بقا از نخستین همانمغز برای فراموشی بیشتر کداروی فامپیریدین یا نورلاز تکینگی تا مغز از مغز تسوپاپ ها یا ترانزیستورهافلج خواب چیستچت جی پی تیعادت همیشه خوب نیستبحث درباره پیدایش و منشا هدف از خلقت رسیدن به ابزامنشأ اطلاعات و آموخته ها تولید پاک و فراوان انرژیکتابخانهتبدیل تراکت صوتی مصنوعی افت هوشیاری به دنبال کاهحس و ادراک قسمت چهلروش جدید تولید برقابزار بقای موجود زنده از نقش میدان مغناطیسی زمین داروی ضد تشنج توپیراماتاز تکینگی تا مغز، از مغز سیستم تعادلی بدنفرایند حذف برخی اجزای مغچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر ویتامین دی بر بیمابخش بزرگی حس و ادراک ما اوقتی تو از یاد گرفتن باز میدان های مغناطیسی قابل میدان بنیادین اطلاعاتتوپیراماتگنجینه ای به نام ویتامین تشنج چیستامید نیکو داشته باش تا آنحس و ادراک قسمت پنجاه و شرژیم غذایی حاوی تخم مرغ وابعاد و نیازهای تکاملینقش خرچنگ های نعل اسبی دردر آسمان هدیه های نادیدناستفاده از هوش مصنوعی در ستم، بی پاسخ نیستقانون جنگلنظریه ی تکامل در درمان بیبرخی مرزهای اخلاق و علوم واقعیت و مجازماجرای جهل مقدستکامل مادی تا ابزار هوشمگربه شرودینگر و تاثیر مشتغییر زودتر اتصالات مغزیاندوهگین نباش اگر درب یا حس و ادراک سی و هفتمرسم عاشق کُشی و شیوهٔ شهراحساسات کاذبنقشه مغزی هر فرد منحصر بهدرمان جدید ALSاصول توسعه ی یک ذهن کاملسردرد عروقی میگرنلیروپریم داروی ترکیبی ضدهمیشه عسل با موم بخوریمبرداشت مغز ما از گذر زمانواکسن سرطانمخچه ابزاري که وظیفه آن فتکامل، نتیجه ی برنامه ریجهان قابل مشاهده بخش کوچپیوند سر آیا ممکن استدرمان جدید میگرن با انتی انعطاف پذیری مکانیسمی علخودآگاهی و هوشیاريزنجیرها را ما باید پاره کادغام دو حیطه علوم مغز و نهایت در بی نهایتشکل پنجم مادهبه قفس های سیاهت ننازملاحظات بیهوشی قبل از جربشکه ای که ته نداره پر نمهوش مصنوعی گوگل به کمک تشیک پیام منفرد نورون مغزی مرگ و میر بسیار بالای ناشتاثیر ژنها بر اختلالات خجهان پر از چیزهای اسرار آپروتز عصبی برای تکلمدرک درست از خود و هوشیاریایمپلانت نخاعی میتواند دخطا در محاسبات چیزی کاملارتباط شگفت انگیز مغز انزیست شناسی کل در جزء فراکنوشیدن چای برای مغز مفید شباهت مغز و کیهانبی نهایت در میان مرزهامنابع انرژی از نفت و گاز تفاوت ارباب و رهبر حقیقیهوش مصنوعی از عروسک بازی ژنها ، مغز و ارادهمشکلات نخاعیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا واکنش های یاد گرفته وجوانان وطنآنزیم تولید انرژی در سلوذهن ما از در هم شکستن منبایرادهای موجود در خلقت بدو برابر شدن خطر مرگ و میاز نظر علم اعصاب اراده آززبان شناسی مدرن در سطح سلچگونه انتظارات بر ادراک طلای سیاهبیماری تی تی پیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تمدن پیشرفته ی پیشینیانهوش مصنوعی در کامپیوترهاکنترل همجوشی هسته ای با همعرفت و شناختتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجحقیقت قربانی نزاع بین بی رمز و رازهای ارتباط غیر کابزار بقا از نخستین هماندانش بی نهایتاز تکینگی تا مغز از مغز تسلول های بنیادی منابع و انگاهت را بلند کنعلم به ما کمک میکند تا موبا هوش مصنوعی خودکار روبهوشیاری کوانتومیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتو کز محنت دیگران بی غمیکیست هیداتید مغزتاثیر رو ح و روان بر جسمآرامش و دانشحکمت الهی در پس همه چیزرویاهای پر رمز و حیرتی درابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟داروی لیراگلوتیداز تکینگی تا مغز از مغز تسوپاپ ها یا ترانزیستورهافلج دوطرفه عصب 6 چشمنتایج نادانی و جهلعادت کن خوب حرف بزنیبحثي درباره هوش و تفاوتههر چیز با هر چیز دیگر در تمنشاء کوانتومی هوشیاری اتولید سلولهای جنسی از سلکجای مغز مسئول پردازش تجتبدیل سلولهای محافط به سافتخار انسانحس و ادراک قسمت چهل و هفتروش صحبت کردن در حال تکامابزار بقای موجود زنده از نقش محیط زندگی و مهاجرت ددارویی خلط آوراز تکینگی تا مغز، از مغز سیستم دفاعی بدن علیه مغز فراتر از دیوارهای باورچرا حیوانات سخن نمی گوینصفحه اصلیبخش بزرگتر کیهان ناشناختویتنام نوعی کرونا ویروس بخش دیگری در وجود انسان هویتامین E برای فعالیت صحمیدازولام در درمان تشنج توانایی مغز و دیگر اجزای گویید نوزده و ایمنی ساکتتشنج و حرکات شبه تشنجی قاامید نجاتحس و ادراک قسمت بیست و چهرژیم غذایی ضد التهابیابعاد اضافه ی کیهاننقش داروهاي مختلف معروف در آستانه ی موج پنجم کوویاستفاده از انرژی خلاستون فقرات انسان دو پا جلقانونمندی و محدودیت عالمنظریه ی ریسمانبرخی نکات از گاید لاین پرواقعیت و انعکاسماجرای عجیب گالیلهتکامل مداومگزیده ای از وبینار یا کنفتغییر عمودی سر انسان از پاندام حسی، درک از بخش هایحس و ادراک- قسمت پنجاه و رساناها و ابر رساناها و عاخلاق و علوم اعصابنقشه های مغزی جدید با جزیاصول سلامت کمرلیس دگرامفتامین یا ویاسهمجوشی هسته ای، انرژِی ببررسي علل احتمالي تغيير واکسن سرطانمدل همه جانبه نگر ژنرالیتأثیر نگاه انسان بر رفتاجهان موازی و حجاب هاپیوند سر، یکی از راه حلهادرمان جدید کنترل مولتیپلاهرام مصر از شگفتی های جهخودآگاهی و هوشیاريزندگی هوشمند در خارج از زارتقا و تکامل سنت آفرینش نهادینه سازی فرهنگ اختلاشکست حتمیبه مغز خزندگان خودت اجازممانتین یا آلزیکسا یا اببشریت از یک پدر و مادر نیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشیک پیشنهاد خوب برای آسان مرگ انتقال است یا نابود شتاثیر کلام در آیات کلام بجهان پر از چیزهای جادویی پرورش مغز مینیاتوری انسادرک عمیق در حیواناتایمان به رویاخطای ادراک کارماارتباط شگفت انگیز مغز انزیست، مرز افق رویداد هستنوعی سکته مغزی ، وحشتناک شباهت مغز با کیهان مادیبی ذهن و بی روحمنابع انرژی از نفت و گاز تفاوتهای جنسیتی راهی براهوش مصنوعی از عروسک بازی ژنهای مشترک بین انسان و ومشکلات بین دو همسر و برخیتاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا یک، وجود داردجواب دانشمند سوال کننده آینه در اینهذهن چند جانبه نیازمند نگاکسی توسین و تکامل پیش ادو سوی واقعیتاز نظر علم اعصاب اراده آززبان شناسی نوین نیازمند چگونه به سطح بالایی از هوطوفان فقر و گرسنگی و بی سبیماری دویکمنبع هوشیاری کجاست قسمت تمدن بشری و مغز اخلاقیهوش مصنوعی در خدمت خلق وحکنترل جاذبهمغز فکر میکند مرگ برای دیتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا خداباوری محصول تکاملحقیقت آنطور نیست که به نظرمز پیشرفت تواضع است نه طابزار بقا از نخستین هماندانشمندان موفق به بازگرداز تکینگی تا مغز از مغز تسلول های بدن تو پیر نیستنچالش هوشیاری و اینکه چرا علم بدون توقفبا تعمق در اسرار ابدیت و هوش، ژنتیکی است یا محیطیمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتو پیچیده ترین تکنولوژی کیست کلوئید بطن سومتاثیر روده بر مغزآرامش و سکونحافظه میتواند بزرگترین درویای شفافابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ چالش است یا منفعداروی تشنجی دربارداریاز تکینگی تا مغز از مغز تسوپاپ ها یا ترانزیستورهافناوری هوش مصنوعی نحوه خنجات در راستگوییعادت کردن به نعمتبحثی جالب درباره محدودیتهر جا که جات میشه، جات نیمهندسی ژنتیک در حال تلاش تولترودینکرونا چه بر سر مغز می آورتداوم مهم است نه سرعتافراد آغاز حرکت خودشان رحس و ادراک قسمت چهل و هشتروشهای نو در درمان دیسک بابزار بقای موجود زنده از نقش نگاه از پایین یا نگاهداستانها و مفاهیمی اشتبااز تکینگی تا مغز، از مغز سکوت و نیستیفرد حساس از نظر عاطفی و بچرا حجم مغز گونه انسان درسوالات پزشکیبخشیدن دیگران یعنی آرامشویتامین E در چه مواد غذایمکانیک کوانتومی بی معنی توازن مهمتر از فعالیت زیگوشه بیماری اتوزومال رسستشنج عدم توازن بین نورون امید درمان کرونا با همانحس و ادراک قسمت بیست و یکرژیم غذایی ضد دردابعاد بالاترنقش درختان در تکاملدر درمان بیماری مولتیپل استفاده از سلول های بنیاسخن و سکوتقارچ بی مغز در خدمت موجودنظریه تکامل در درمان بیمبرخی نرمش ها برای زانوواقعیت خلا و وجود و درک مماده ی تاریکتکامل چشمگزارش یک مورد جالب لخته وتغییرات منطقه بویایی مغزانرژی بی پایان در درون هرحس و ادراک- قسمت بیست و پرشته نوروایمونولوژی و نقاخلاق پایه تکامل و فرهنگنقص در تشخیص هیجانات عاماضطراب و ترسلا اکراه فی الدینهمراهی نوعی سردرد میگرنیبررسی و اپروچ جدید بر بیمواکسن ضد اعتیادمدل هولوگرافیک ژنرالیزهتئوری تکامل امروز در درمجهان ما میتواند به اندازپیوندی که فراتر از امکاندرمان جدید سرطاناولین مورد PML به دنبال تکخودروهای هیدروژنیزندگی بی دودارتقا یا بازگشت به قبل ازچهار میلیارد سال تکامل بشگفت نیست من عاشق تو باشمبه نقاش بنگرمن کسی در ناکسی دریافتم بعد پنجمهوش مصنوعی الفاگویک آلل ژنتیکی که از نئاندمرگ تصادفیتاثیر کپسول نوروهرب بر نجهان دارای برنامهپرتوهای صادر شده از سیاهدرگیری قلب در بیماری ویراین پیوند نه با مغز بلکه خطای حسارتباط غیرکلامی بین انسازاوسکا درمان گوشرنیکولا تسلاشباهت کیهان و مغزبی شرمیمنابع انرژی از نفت و گاز تقلید مرحله ای نسبتا پیشهوش مصنوعی از عروسک بازی ژنهای هوش ، کدامندمشکلات روانپزشکی پس از ستاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا کیهان می تواند یک شبیجوسازی مدرنآیندهذهن هوشیار در پس ماده ی ماگر فقط مردم میفهمیدند کدولت یا گروهکاز واقعیت امروز تا حقیقتزبان، نشان دهنده ی سخنگو چگونه باغبانی باعث کاهش طوفان زیباییبیماری دیستروفی میوتونیمنبع هوشیاری کجاست قسمت تمدن زیر آبهوش مصنوعی در خدمت خلق وحکندر در بیماریهای التهابمغز قلبتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا دلفین ها می تواند از حقیقت افرادرمز بقای جهش ژنتیکیابزار بقا از نخستین همانمغز آیندگان چگونه است ؟دانشمندان نورون مصنوعی ساز تکینگی تا مغز از مغز تسلول عصبی شاهکار انطباق چالش هوشیاری و اینکه چرا علم در حال توسعهبالاترین هدف از دولتهیچ چیز همیشگی نیستمنبع هوشیاری کجاست؟ قسمتتو آرامش و صلحیکاهش مرگ و میر ناشی از ابتاثیر رژیم گیاه خواری بر آرامش(سکوت) stillness و تکاپوحافظه و اطلاعات در کجاست روان سالمابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ چالشهای پیش روداروی جدید ALSاز تکینگی تا مغز از مغز تسوخت هیدروژنی پاکفیلمی بسیار جالب از تغیینخاع ما تا پایین ستون فقرعادت دادن مغز بر تفکربحثی در مورد نقش ویتامين هر حرکت خمیده می شود و هر مهربانی، شرط موفقیتتومورها و التهاب مغزی عاکریستال هاتداخل مرزها و صفات با بینافراد بی دلیل دوستدار تو حس و ادراک قسمت چهل و دومروشهای شناسایی قدرت شنواابزار بقای موجود زنده از نقش نظام غذایی در تکامل مدخالت در ساختار ژنهااز تکامل تا مغز از مغز تا سکوت، پر از صدافردا را نمیدانیمچرا خشونت و تعصبپیامهای کاربرانچرا در مغز انسان، فرورفتسایتهای دیگربخشش، عقلانی یا غیر عاقلویتامین کامکانیزمهای دفاعی در برابتوسعه هوش مصنوعی قادر اسگوشت خواری یا گیاه خواریتشویق خواندن به کودکانامیدوار باش حتی اگر همه چحس و ادراک قسمت بیست و دوراه فراری نیستاتفاق و تصادفنقش ذهن و شناخت در حوادث در سال حدود 7 میلیون نفر استفاده از سلول های بنیاسخن پاک و ثابتقبل از آغازنظریه تکامل در درمان بیمبرخی نرمش های گردنوالزارتان داروی ضد فشار ماده ی خالیتکامل و ارتقای نگاه تا عمگشایش دروازه جدیدی از طرتغییرات آب و هوایی که به انرژی تاریکحس و ادراک- قسمت شصت و چهرشد مغز فرایندی پیچیده ااختلال خواب فرد را مستعد نقطه بی بازگشتسرعت فکر کردن چگونه استاطلاع رسانی اینترنتیلاموژین داروی ضد اوتیسم؟هندسه ی پایه ایبررسی ژنها در تشخیص بیماواکسن علیه سرطانمدل هولوگرافیک تعمیم یافتئوری تکامل در پیشگیری و جهان مادی، تجلی فضا در ذهپیوستگی همه ی اجزای جهاندرمان سرطان با امواج صوتاولین مورد پیوند سر در انخورشید مصنوعیزندگی در جمع مواردی را برارتوکين تراپی روشی جديد چهار ساعت پس از کشتار خوکشگفت انگیز بودن کیهانبه نقاش بنگرمنابع انرژي پاک سرچشمه حبعد از کروناهوش مصنوعی از عروسک های بیک جهش ممکن است ذهن انسانمرگی وجود نداردتاثیر کپسول نوروهرب بر تجهان در حال نوسان و چرخشآلودگی هوا چالش قرن جدیددرگیری مغز در بیماری کویاین اندوه چیستخطر آلودگی هواارتروز یا خوردگی و التهازبان مشترک ژنتیکی موجودانیاز به آموزش مجازی دیجیشباهت زیاد بین سلول هاي عبی عدالتی در توزیع واکسن منابع انرژی از نفت و گاز تقلید از روی طبیعتهوش مصنوعی از عروسک بازی ژنهای حاکم بر انسان و انسمشکلات روانپزشکی در عقب تاثیر گیاه خواری بر رشد وآیا گذشته، امروز وآینده جامعه ی آسمانیآینده ی انسان در فراتر ازذهن تو همیشه به چیزی اعتقاگر میدانی مصیبت بزرگتر دوچرخه سواری ورزشی سبک و از کجا آمده ام و به کجا میزبان، وسیله شناسایی محیطچگونه تکامل مغزهای کنونیطولانی ترین شببیماری ضعف عضلات نزدیک بمنبع هوشیاری کجاست قسمت تمدنی قدیمی در شمال خلیج کوچ از محیط نامناسبمغز ما کوچکتر از نیم نقطهتاثیر درجه حرارت بر عملکآیا دلفین ها میتوانند باحقیقت اشیارمز جهانابزار بقا از نخستین همانمغز انسان ایا طبیعتا تمادانشمندان یک فرضیه رادیکاز تکینگی تا مغز از مغز تسلولهای ایمنی القا کنندهچالش هوشیاری و اینکه چرا علم راهی برای اندیشیدن اباهوش ترین و با کیفیت تریهیچ وقت خودت را محدود به منبع هوشیاری کجاست؟(قسمتو افق رویداد جهان هستیکاهش التهاب ناشی از بیماتاثیر رژیم گیاه خواری بر آزمون تجربی، راهی برای رحافظه و اطلاعات در کجاست روبات های ریز در درمان بیابزار بقا از نخستین همانمغز بزرگ و فعال یا مغز کوداروی جدید s3 در درمان ام از تکینگی تا مغز از مغز تسودمندی موجودات ابزی بر فیزیک مولکولها و ذرات در نخستین تمدن بشریعارضه جدید ویروس کرونا سبحثی در مورد نقش کلسیم و هرچیز با یک تاب تبدیل به مولتیپل اسکلروز در زنان تومورهای نخاعیکریستال زمان(قسمت اولتروس جریان انرژیافزایش قدرت ادراکات و حسحس و ادراک قسمت چهل و سومروشی برای بهبود هوش عاطفابزار بقای موجود زنده از نقش نظریه تکامل در شناسادر مانهای کمر درداز تکامل تا مغز، از مغز تسکته مغزیفرضیه ای جدید توضیح میده