دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

سیستم تعادلی بدن

بررسی سیستم تعادلی بدن انسان(مخچه(حس و حرکت) ، سیستم تعادلی گوش (حس محیط)، سیستم تعادلی حس عمقی(حس محیط ) و چشم(حس محیط)) . زمین ما در حال چرخش به دور خورشید است و آن هم با سرعتی بسیار زیاد ، همچنین با سرعت زیادی به دور خود می چرخد .فرض کنید روی صندلی چرخ و فلکی نشسته باشید و چرخ و فلک با سرعت زیاد بچرخد ، در ابتدا احساس بدی ندارید ولی اگر جهت چرخش چرخ و فلک تغییر نکند و دائما در یک سمت حرکت کند ، احساس سرگیجه شدیدی رخ خواهد داد و نهایتا فرد هر چه را خورده است، بالا می أورد .

پس انسانی که قدرت تحمل چرخش چرخ و فلک ساده ای را ندارد چگونه در برابر چرخش بسیار سریع و پیچده زمین ، تاب می آورد ؟
تحمل شگفت آور این چرخش سریع زمین ، با مکانیسمهای دفاعی تعادلی خاصی در بدن انسان انجام میشود .در مرحله اول ، باید این چرخشها درک شود که از طریق سیستمهای حسی تعادل هست .
1- مجاری نیمدایره در گوش داخلی که سه عدد هستند و در جهات مختلف در گوش قرار میگیرند و در برابر شتابهای چرخشی واکنش نشان میدهند . این مجاری پر از مایعی به نام اندولنف و پری لنف هستند و ذرات ریزی در این مایعات شناور است . و در انتهای این نیمدایره ها ، سلولهایی مویى شكل هستند که جهت حركت مایع اندولنف را حس میكنند و أطلاعات را به مغز می فرستند و این سیستم جهت حرکت سر را حس میکند .

مجاری نیم دایره ای در تعادل بدن در حركات چرخشی و زاویه ای نقش دارند. مجاری نیم دایره می توانند حتی قبل از آن كه واقعاً عدم تعادل به وجود بیاید پیش بینی كنند كه عدم تعادل می خواهد ایجاد شود. به این ترتیب، لازم نیست كه شخص به هیچ وجه از حال تعادل خارج شود تا مجاری شروع به تصحیح این وضعیت كند.با توجه به قرار گرفتن این سه مجرای نیمدایره در جهتهای مختلف ، حرکات چرخشی بدن میتواند جهتهای مختلفی از حرکت مایع را داخل این مجاری ایجاد کند و سبب ایجاد ایمپالس های عصبی متفاوت در این مجاری وجهت یابی شود .

2- اندامهای تعادلی اوتریکول و ساکول که مشابه مجاری نیمدایره از مایع و ذرات شناور تشکیل شده است .اوتریكول و ساكول هنگامی كه سر در وضع نزدیك به قائم قرار دارد، به طور فوق العاده مؤثری به حفظ تعادل عمل می كنند. در واقع شخص می تواند حتی نیم درجه عدم تعادل هنگام خم شدن بدن از وضعیت قائم را تشخیص دهد. به عبارت دیگر اوتریكول و ساكول در حفظ تعادل سكونی نقش دارند.همچنین این دو كیسه به تشخیص شتاب خطی كمك می كنند. به عنوان مثال وقتی بدن به طور ناگهانی به جلو پرتاب می شود، یعنی هنگامی كه بدن شتاب بر می دارد، اطلاعات مربوط به عدم تعادل، از طرف این دو كیسه به دستگاه عصبی مركزی ارسال می شود و موجب می شود كه شخص احساس كند كه گویی دارد به طرف عقب سقوط می كند

۳- مخچه که ساختاری در قسمت پشت سر هست و جزو سیستم عصبی مرکزی به حساب میاید و با اطلاعاتی که از قسمتهای مختلف بدن دریافت میکند در حفظ تعادل بدن نقش دارد .مخچه، ظاهری شبیه تخم مرغی را دارد که دچار مقداری تغییر شکل شده است، بدین معنی که از بالا به پایین پهن شده و در خط وسط فشرده شده و از طرفی به طرف دیگر کشیده شده است.مخچه وزنی معادل با ۱۵۰ گرم دارد (مردان بزرگسال). در بالغین وزن مخچه یک هشتم و در اطفال یک بیستم وزن مغز را تشکیل میدهد.

مخچه از قدیم یک "ناحیه ساکت مغز" خوانده شده است و این موضوع به طور عمده به این دلیل است که تحریک الکتریکی این ساختار هیچ گونه احساسی تولید نمیکند و به ندرت موجب حرکت میشود. با این وجود حذف یا تخریب و کوچک شدن مخچه واقعاً موجب غیرطبیعی شدن شدید حرکت ما میشود.مخچه به ویژه برای کنترل فعالیتهای عضلانی بسیار سریع از قبیل دویدن، ماشین نویسی، نواختن پیانو و حتی صحبت کردن اهمیت حیاتی دارد. نبود این ناحیه از مغز موجب ناهماهنگ شدن تقریباً کامل این فعالیتها میشود.نبود مخچه موجب فلج شدن هیچ عضله ای نمیشود.

اما چگونه مخچه میتواند تا این حد مهم باشد در حالی که هیچ گونه توانایی مستقیمی برای ایجاد انقباض عضله ندارد؟
پاسخ این است که مخچه به برنامه ریزی متوالی (حرکت پشت سر هم) فعالیتهای حرکتی کمک کرده و هم چنین فعالیتهای حرکتی بدن را به طور مرتب کنترل میکند و آنها را تصحیح میکند تا این حرکات با پیامهایی که از طرف مغز دیکته میشود، مطابقت پیدا کند.مخچه نیز همانند مجاری نیم دایره ای در حركات تعادلی بدن نقش پیش بینی كننده را دارد و جالب این جا است كه انهدام بخش هایی از مخچه (به نام لوب (بخش) های فولكوندولر) از عمل طبیعی مجاری نیمدایره ای نیز جلوگیری می كند.علایم اختلال مخچه عبارتند از: اختلال در تکلم، تلوتلو خوردن هنگام راه رفتن و لرزش در جریان انجام کار ارادی. هم چنین صدمه به مخچه باعث میشود که شخص توانایی انجام حرکات دقیق را نداشته باشد. به عنوان مثال نتواند خط راست بکشد یا با چکش روی میخ بکوبد

۴- ستون پشتی، اطلاعات حس عمقی (پروپریوسپتیو) را که مربوط به تحریک اندامهای داخلی بدن است (به غیر از حس احشاء) به دستگاه عصبی مرکزی گزارش میدهد.این اطلاعات در ستون پشتی نخاع به سمت مغز میروند . اطلاعات حس عمقی مربوط به اطلاعات حاصل از گیرندههای موجود در ماهیچهها ، مفاصل ، رباطها، تاندونها، کپسول مفصلی و فاشیا است که در درک موقعیت و حس حرکت نقش دارند.ستون پشتی نخاع در مقایسه با راه نخاعی-تالاموسی (راه انتقال حسهای درد، حرارت و لمس غیر دقیق)، جدیدتر و تکامل یافته تر است.رشتههای ستون خلفی به علت قطر بیشتر، سرعت بیشتری نسبت به راه نخاعی-تالاموسی در انتقال پیامهای عصبی دارند. در دستگاه نخاعی-تالاموسی، بیشتر احساسها ازنظر شدت فقط در ۱۰ الی ۲۰ نوع قابل تشخیص هستند، ولی برای دستگاه ستون خلفی تا ۱۰۰ نوع هم امکانپذیر است . حس عمقی اطلاعاتی را به سوی اول اهیانه مغز می فرستد ( مسیر اطلاعاتی اگاهانه ) . همچنین اطلاعاتی را به سوی مخچه میبرد - مسیر اطلاعات نا اگاهانه ) و این مسیر نا اگاهانه عامل مهمی در حفظ تعادل هست .

۵- چشمها با دیدن محیط، اطلاعاتی را از اطراف ، به سیستمهای تعادلی می فرستند و به تعادل کمک میکنند . این مطلب برای خیلی از ما قابل درک نیست زیرا سیستم حس عمقی این امکان را میدهد که حتی در فقدان بینایی ، عدم تعادل برجسته إی نداشته باشیم . ولی در فردی که سیستم حس عمقی به خوبی عمل نکند مثلا در یک فرد مبتلا به بیماری قند شدید ، اینجاست که نقش بینایی خیلی برجسته میشود و این بیماران به طور برجسته ای کاهش میزان تعادل را در محیطهای تاریک حس میکنند.پس با سیستمی بسیار پیچیده مواجهیم که بدن ما را آماده مواجهه با چرخشهای پی در پی زمین میکند.

درک خیلی مسائل برای ما خوش آیند نیست . شاید گاهی نادانی و بی اطلاعی از برخی مسائل کمک کند تا انسان دچار پریشانی نشود . بر همین اساس، خلقت، سیستم تعادلی پیچیده ای را برای انسان آماده کرده است ، تا درکش نسبت به چرخش های زمین کم شود و بتواند به مسائل مهم زندگیش بپردازد .بله تصور کنید اگر قرار بود مدام متوجه چرخشهای زمین باشیم ،چه جهنمی برای ما درست میشد . اگر اختلال کوچکی در هر یک از این سیستمها ایجاد شود ، فرد دچار عدم تعادل و سرگیجه و حرکات غیر متوازن عضلات و حتی استفراغ شدید میشود و آن وقت هست که قدر سیستمهای تعادلی پیچیده خود را که باعث بی خیالی او در برابر محیط اطرافش میشود ،می فهمد .خالق بزرگ هستی ،جهان مادی را چنان پیچده و حیرت آور آفریده است که اگر خیلی شگفتی های آن را درک کنیم نتوانیم آسان و راحت زندگی کنیم پس آن مهربان کریم ، مکانیسمهایی را قرار داده است تا بتوانیم ، تنگی ها و محدودیتهای ماده را که چون زندانی، عاقلان را در خود گرفته است ،تحمل کنند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

کامیار [ 1395-09-19 ]
بسیار عالی بود. خیلی کمکم کرد. واقعا ممنون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
زبان و شناخت حقیقت قسمت چآیا آگاهی پس از مرگ از بیاز آغاز خلقت تا نگاه انسانقش رژیم غذایی بر رشد و اتو دی ان ای خاص ميتوکندريخودآگاهی و هوشیاريسودمندی موجودات ابزی بر آیا رژیم غذایی گیاهی سلافرایند تکامل و دشواری هااز تکینگی تا مغز از مغز تنهایت معرفت و شناخت درک عتکامل چشمديدن با چشم بسته در خواب سریعترین کامپیوتر موجودامگا سه عامل مهم سلامتلزوم سازگاری قانون مجازااز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه انتظارات بر ادراک تاثیر کلام در آیات کلام بداروی جدید s3 در درمان ام یک جهش ممکن است ذهن انسانشبیه سازی میلیون ها جهان اوکرلیزوماب داروی جدید شمیدان مغناطيسي زمین بشر بوزون هیگز چیستچرا مغزهای ما ارتقا یافت تاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های علامتی در ام اسکنگره بین المللی سردرد دعلت خواب آلودگی بعد از خواگر تلاش انسان امروز برامدارک ژنتیکی چگونه انسانبیان ژن های اسکیزوفرنی دهفت سین یادگاری از میراث تاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغزی در سندرم کووکجای مغز مسئول پردازش تجسوالات پزشکیابزارهای پیشرفته ارتباط معنی روزهبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی از عروسک تا کمتبدیل تراکت صوتی مصنوعی روزه داری و بیمار ی ام اس گاهی لازم است برای فهم و اختلالات مخچهمغز ابزار بقای برتر مادیبرخی بیماری های خاص که بدهاوکينگ پیش از مرگش رسالجمجمه انسان های اولیهراه های جدید برای قضاوت رپیشرفتی مستقل از ابزار هارتباط شگفت انگیز مغز اننقش میدان مغناطیسی زمین تفاوت مغز انسان و میمون هویرایش DNA جنین انسان، برحافظه و اطلاعات در کجاست زبان و شناخت حقیقت قسمت اآیا امکان بازسازی اندامهاز انفجار بزرگ تا انفجار نقش رژیم غذایی در رشد و اتولید سلولهای جنسی از سلخانواده پایدارسیلی محکم محیط زیست بر انآیا راهی برای رفع کم آبی فرایند حذف برخی اجزای مغاز تکینگی تا مغز از مغز تچهار میلیارد سال تکامل بتکامل ابزار هوش ، راه پر دی متیل فومارات(زادیوا)(سرگیجه از شایعترین اختلاامروز دانش ژنتیک هیچ ابهمقابله با کرونا با علم اساز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه باغبانی باعث کاهش تاثیر کپسول نوروهرب بر نداروی جدید ضد میگرنیکی از علل محدودیت مغز امشبیه سازی سیستم های کوانايندگان چگونه خواهند دیدمکانیزمهای دفاعی در براببی عدالتی در توزیع واکسن چرا پس از بیدار شدن از خوتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان ژنتیکی برای نوآوریکندر در بیماریهای التهابعوامل موثر در پیدایش زباابزار هوش در حال ارتقا ازمروری بر تشنج و درمان هایبیست تمرین ساده برای جلوهم نوع خواری در میان پیشیتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری اعصاب به علت میتوکرونا چه بر سر مغز می آورپیامهای کاربرانابزارهای بقا از نخستین همغز فکر میکند مرگ برای دیبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی به کمک هوش طبیتبدیل سلولهای محافط به سروش مقابله مغز با محدودیگاهی مغز بزرگ چالش استاختلالات حرکتی در انسانمغز ابزار برتر بقابرخی توجهات در ببمار پارهاوکينگ پیش از مرگش رسالجنسیت و تفاوت های بیناییراه پیروزی در زندگی چیستپاسخ گیاهان در زمان خوردارتباط شگفت انگیز مغز اننقش محیط زندگی و مهاجرت دتفاوت های بین زن و مرد فقواکنش های ناخودآگاه و تقحافظه و اطلاعات در کجاستزبان و شناخت حقیقت قسمت دآیا انسان با مغز بزرگش اخاز بحث های کنونی در ویروسنقش زنجبیل در جلوگیری از تومورها و التهاب مغزی عاخارق العاده و استثنایی بسیاهچاله و تکینگی ابتدایآیاما مقهور قوانین فیزیکفرد حساس از نظر عاطفی و باز تکینگی تا مغز از مغز تچهار ساعت پس از کشتار خوکتکامل زباندژا وو یا اشنا پنداریسربازان ما محققا غلبه می انفجار و توقف تکاملی نشاملاحظات بیهوشی قبل از جرازدواج های بین گونه ای، رچگونه تکامل مغزهای کنونیتاثیر کپسول نوروهرب بر تداروی ضد تشنج با قابليت تیافته های نوین علوم پرده شباهت مغز با کیهان مادیايا اراده آزاد توهم است یما انسانها چه اندازه نزدبیمار 101 ساله، مبتلا به سچرا بیماری های تخریبی مغتاثیر گیاهخواری بر رشد و درمان تشنجکوچک شدن مغز از نئاندرتاعوامل ایجاد لغت انسانی و ابزار بقا از نخستین همانمرکز هوشیاری، روح یا بدن بیش از نیمی از موارد انتقهمیشه اطمینان تو بر خدا بتاثیر درجه حرارت بر عملکذهن ما از در هم شکستن منبکشف مکانیسم عصبی خوانش پسایتهای دیگرابزارهای بقا ازنخستین هممغز ما کوچکتر از نیم نقطهبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی در کامپیوترهاتری فلوپرازینروش های صرفه جویی در ایجاگذر زمان کاملا وابسته به اختلالات صحبت کردن در انمغز از بسیاری حقایق می گربرخی روش های تربیتی کودکهدف یکسان، در مسیرهای متجنسیت و تفاوت های بیناییراست دستی و چپ دستیپختگی پس از چهل سالگي به ارتباط غیرکلامی بین انسانقش نظام غذایی در تکامل متفاوت های تکاملی در مغز وواکسن کووید 19 چیزهایی که حس چشایی و بویاییحس و ادراک (قسمت اول )زبان و شناخت حقیقت قسمت سآیا احتمال دارد رویا از آاز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش زبان در سلطه و قدرت اتوهم چیستخدا موجود استسیاره ابلهانآزمون ذهنی گربه شرودینگرفرضیه ای جدید توضیح میدهاز تکینگی تا مغز از مغز تنوآوری ای شگفت انگیز دانتکامل ساختار رگهای مغزی دژاوو یا آشناپنداریواکسن سرطانسردرد میگرن در کودکانانواع سکته های مغزیممانتین یا آلزیکسا یا اباستفاده از هوش مصنوعی در چگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر کپسول نوروهرب بر سداروی ضد تشنج با قابليت تیادگیری مهارت های جدید دشباهت زیاد بین سلول هاي عايا اراده آزاد توهم است یما انسانها چه اندازه نزدبیماری های مغز و اعصاب و چرا حیوانات سخن نمی گوینتاثیر انتخاب از طرف محیط درمان جدید میگرن با انتی کووید نوزده و خطر بیماریعواملی که برای ظهور لغت اابزار بقای موجود زنده از مرکز حافظه کجاستبیشتر کمردردها نیازی به همیشه عسل با موم بخوریمتاثیر درجه حرارت بر عملکذهن چند جانبه نیازمند نگکشف مکانیسمی پیچیده در بابزارهای بقای از نخستین مغز مادران و کودکان در زمبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی در خدمت خلق وحتری فلوپرازینروش هایی ساده برای کاهش اگربه شرودینگر و تاثیر مشادامه بحث تکامل چشممغز به تنهایی برای فرهنگ برخی سلولهای عصبی در تلاهدف از تکامل مغزجهش های ژنتیکی مفید در سارشته نوروایمونولوژی و نقپرورش مغز مینیاتوری انساارتروز یا خوردگی و التهانقش نظریه تکامل در شناساتفاوتهای جنسیتی راهی براواکسن کرونا و گشودن پنجرواکسن کرونا از حقیقت تاتحس و ادراک (قسمت دوم )زبان شناسی نوین نیازمند آیا احتمال دارد رویا از آاز تلسکوپ گالیله تا تلسکنقش زبان در سلطه و قدرت اتوانایی مغز و دیگر اجزای خطا در محاسبات چیزی کاملسیاره ابلهانآسيب میکروواسکولاریا آسقیچی ژنتیکینوار مغزی روشی مهم در تشختکامل شناخت انسان با کشفدگرگونی های نژادی و تغییواکسنی با تاثیر دوگانه اسردرد و علتهای آنانگشت نگاری مغز نشان میدمنابع انرژي پاک سرچشمه حاستفاده از سلول های بنیاچگونه جمعیت های بزرگ شکل تاثیر کپسول نوروهرب بر سداستانها و مفاهیمی اشتبایادآوری خواب و رویاشباهت زیاد بین سلول هاي عای آنکه نامش درمان و یادشما با کمک مغز خود مختاريمبیماری گیلن باره و بیمارچرا حجم مغز گونه انسان درتاثیر احتمالی عصاره تغلیدرمان جدید کنترل مولتیپلکودک ایرانی که هوش او از عوارض ازدواج و بچه دار شدابزار بقای موجود زنده از مرکز خنده در کجای مغز استبا هوش مصنوعی خودکار روبهوموارکتوس ها ممکن است دتاثیر درجه حرارت بر عملکرفتار اجتماعی انسان، حاصکشف ارتباط جدیدی از ارتبابزارهای دفاعی و بقای مومغز چون ابزار هوش است دلیبحثی درباره هوش و تفاوتههوش مصنوعی در خدمت خلق وحتسلیم شدن از نورون شروع مروش صحبت کردن در حال تکامگزیده ای از وبینار یا کنفاداراوون تنها داروی تاییمغز برای فراموشی بیشتر کبرخی سيناپسها طی تکامل و هدف از خلقت رسیدن به ابزاجهش های ژنتیکی غیر تصادفرشد مغز علت تمایل انسان بآلودگی هوا و ویروس کروناارزش حقیقی زبان قسمت اولنقش هورمون های تیروئید دتقلید مرحله ای نسبتا پیشواکسن کرونا ساخته شده توحس و ادراک قسمت چهارمزبان، وسیله شناسایی محیطآیا برای تولید مثل همیشه از تکنیکی تا مغز از مغز تنقش سجده بر عملکرد مغزتوازن مهمتر از فعالیت زیخطا در محاسبات چیزی کاملسیر آفرینش از روح تا مغز إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَقانون مندی نقشه ژنتیکی ماز تکینگی تا مغز از مغز تنورون هاي مصنوعی می توانتئوری تکامل امروز در درمدانشمندان موفق به بازگردواسطه ها د رمسیر ایجاد مغسردرد تنشناندوهگین نباش اگر درب یا منبع خواب و رویااستیفن هاوکینگ در مورد هچگونه حافظه را قویتر کنیتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر مانهای کمر دردژن هوش و ساختارهای حیاتی شش مرحله تکامل چشماینکه به خاطرخودت زندگی ما تحت کنترل ژنها هستیم یبیماری ای شبیه آلزایمر و چرا خشونت و تعصبتاثیر ترکیبات استاتین (سدرمانهای بیماری پارکینسکودکان میتوانند ناقل بی عید نوروز مبارکابزار بقای موجود زنده از مرگ انتقال است یا نابود شبار سنین ابزار هوشمندی اهوش مصنوعی می تواند بر احتاثیر درجه حرارت بر عملکرقیبی قدرتمند در برابر مکشف جمجمه ای درکوه ایرهواثر مضر مصرف طولانی مدت رمغز چگونه صداها را فیلتر بحثی درباره احساسات متفاهوش مصنوعی درمانگر کامپیتشنج چیستروشهای نو در درمان دیسک بگزارش یک مورد جالب لخته وادغام میان گونه های مختلمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟بررسي علل احتمالي تغيير هزینه ای که برای اندیشیدجهشهای مفید و ذکاوتی که دزمین زیر خلیج فارس تمدنی آلزایمرارزش حقیقی زبان قسمت دومنقش هورمون زنانه استروژنتلقین اطلاعات و حافظهواکسن دیگر کرونا ساخته شحس و ادراک قسمت پنجمسفر نامه سفر به بم و جنوب آیا بزرگ شدن مغز فقط در داز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات درياتوسعه هوش مصنوعی قادر اسسیستم تعادلی بدنافت فشار خون ناگهانی در وقانون جنگلاز تکینگی تا مغز از مغز تنورون های ردیاب حافظهتئوری تکامل در پیشگیری و دانشمندان یک فرضیه رادیکوبینار اساتید نورولوژی دسردرد سکه ایانسان قدیم در شبه جزیره عمنحنی که ارتباط بین معرفاستیفن هاوکینگ در تفسیر نگاه محدود و تک جانبه، مشتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر محل کار ارزش خودت را بژن یا نقشه توسعه مغز و نقششمین کنگره بین المللی سایندرالماه رجببیماری ای شبیه ام اس مولتچرا در مغز انسان، فرورفتتاثیر دوپامین و سروتونیندرک فرد دیگر و رفتارهای اکودکان خود را مشابه خود تعامل کلیدی در کنترل کارآابزار بقای موجود زنده از مراحل ارتقای پله پله کیهبارداری بدون رحمهوش مصنوعی و کشف زبان هایتاثیر درجه حرارت بر عملکرموزی از نخستین تمدن بشرگمان میکنی جرمی کوچکی در اثرات فشار روحی شدیدمغز ناتوان از توجیه پیدابحثی درباره احساساتی غیرهوش مصنوعی درخدمت خلق وحتشنج و حرکات شبه تشنجی قاروشهای شناسایی قدرت شنواگشایش دروازه جدیدی از طرادغام دو حیطه علوم مغز و مغز بزرگ چالش است یا منفعبررسی و اپروچ جدید بر بیمهزینه سنگین انسان در ازاجهشهای مفید و ذکاوتی که دزندگی هوشمند در خارج از زآمارهای ارائه شده در سطح ارزش حقیقی زبان قسمت سومنقش ژنتیک در درمان اختلاتلاش هایی در بیماران قطع تلاشی برای درمان قطع نخاواکسن دیگری ضد کرونا از دحس و ادراک قسمت سومسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا تکامل و تغییرات ژنتیفلج بل، فلجی ترسناک که آناز تکینگی تا مغز و از مغز نقش غذاها و موجودات درياتوسعه برخی شغل ها با هوش خطرات هوش مصنوعیسیستم دفاعی بدن علیه مغز افراد آغاز حرکت خودشان رقانونمندی و محدودیت عالماز تکینگی تا مغز از مغز تنوروپلاستیسیتی چیستتا 20 سال آینده مغز شما به دانشمندان ژنی از مغز انسوراپامیل در بارداریسرعت فکر کردن چگونه استانسان ها می توانند میدان منشأ اطلاعات و آموخته ها استخوان های کشف شده، ممکنگاه انسان محدود به ادراتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر چه مرحله ای از خواب ، رژنها نقشه ایجاد ابزار هوصرع و درمان های آنایا کوچک شدن مغزانسان الماپروتیلینبیماری اضطراب عمومیچراروياها را به یاد نمی آتاثیر دپاکین بر بیماری مدرک و احساسکوری گذرای ناشی از موبایعادت کردن به نعمتابزار بقای موجود زنده از مرز مرگ و زندگی کجاستبازگشت از آثار به سوی خداهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملکرمز و رازهای ارتباط غیر کگنجینه ای به نام ویتامین اثرات مفید قهوهمغز و سیر تکامل ان دلیلی بخش دیگری در وجود انسان ههوش مصنوعی ساخته هوش طبیتشنج عدم توازن بین نورون روشی برای بهبود هوش عاطفپمبرولیزوماب در بیماری چارتقا و تکامل سنت آفرینش مغز بزرگ چالشهای پیش روبررسی سیستم تعادلی بدن اهزاران سال چشم های بینا وجواب دانشمند سوال کننده زونا به وسیله ویروس ابله آن چیزی که ما جریان زمان ارزش خود را چگونه میشناسنقش آتش در رسیدن انسان بهنقش انتخاب از طرف محیط، نتلاشی تازه برای گشودن معحساسیت روانی متفاوتسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا جهان ذهن و افکار ما مفلج خواباز تکینگی تا مغز از مغز تنقش غذاها و موجودات درياتوصیه های سازمان بهداشت دفاع در برابر تغییر ساختسکته مغزیافزایش قدرت ادراکات و حسقارچ بی مغز در خدمت موجوداز تکینگی تا مغز از مغز تنوشیدن چای برای مغز مفید تاثیر مشاهده بر واقعیت بدانشمندان روش هاي جدیدی ورزش هوازی مرتب خیلی به قشلیک فراموشیانسان جدید از چه زمانی پامهندسی ژنتیک در حال تلاش استروژن مانند سپر زنان دنگاهی بر قدرت بینایی دراتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر هم تنیدگی کوانتومی و پژنها ، مغز و ارادهضررهای مصرف شکر و قند بر ایا این جمله درست است کسیمبانی ذهنی سیاه و سفیدبیماری بیش فعالیچراروياها را به یاد نمی آتاثیر داروهای ضد التهاب درک احساسات و تفکرات دیگکی غایب شدی تا نیازمند دلعارضه جدید ویروس کرونا سابزار بقای موجود زنده از مرز بین انسان و حیوان کجابازگشت به ریشه های تکاملهوش مصنوعی گوگل به کمک تشتاثیر درجه حرارت بر عملکرویا و خبر از آیندهگویید نوزده و ایمنی ساکتاثرات مضر ماری جوانامغز آیندگان چگونه است ؟برنامه و ساختار پیچیده مهوش احساسیتصویربرداری فضاپیمای آمروشی جدید در درمان قطع نخپنج اکتشاف شگفت آور در موارتوکين تراپی روشی جديد مغز بزرگ و فعال یا مغز کوبررسی علل کمر درد در میانهستي مادي ای که ما کوچکترجاذبه و نقش آن در شکلگیریزیباترین چیز در افزایش سآیا ممکن است موش کور بی ماز نخستین همانند سازها تنقش اتصالات بین سلولهای تلاشی جدید در درمان ام اسخلاصه ای از مطالب همایش مسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا جهش های ژنتیکی، ویروفلج خواب چیستاز تکینگی تا مغز از مغز تنقشه مغزی هر فرد منحصر بهتوصیه های غیر دارویی در سدقیق ترین تصاویر از مغز اسانسور از روی قصد بسیاری افزایش مرگ و میر سندرم کوقبل از انفجار بزرگاز تکینگی تا مغز از مغز تنوعی سکته مغزی ، وحشتناک تاثیر نگاه ناظر هوشیار بدانشمندان روشی برای تبدیورزش هوازی ، بهترین تمریشلیک فراموشیانسان عامل توقف رشد مغزمولتیپل اسکلروز در زنان اصول سلامت کمرنگاهی بر توانایی اجزاي بتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر هم تنیدگی کوانتومی و دژنهای مشترک بین انسان و وضررهای شکر بر سلامت مغزایا ابزار هوشمندی یا مغز مجموعه های پر سلولی بدن مبیماری تی تی پینزاع بین جهل و علم رو به پتاثیر داروی ضد تشنج سدیم درک تصویر و زبان های مخلتکیست کلوئید بطن سومعدم توقف تکامل در یک انداابزار بقای موجود زنده از مزایای شکلات تلخ برای سلبازسازي مغز و نخاع چالشی هوش مصنوعی الفاگوتاثیر رو ح و روان بر جسمرویا بخشی حقیقی از زندگی گوشه بیماری اتوزومال رسساجزای پر سلولی بدن انسان مغز انسان ایا طبیعتا تمابرین نت به جای اینترنتهوش احساسیتغییر الگوی رشد مغزی با زروشی جدید در درمان سکته مپوست ساعتی مستقل از مغز دارتباط میکروب روده و پارمغز حریص برای خون، کلید تبزرگ شدن مغز محدود به دورهستی ما پس از شروعی چگال حقیقت قربانی نزاع بین بی زیرفون داروی ضد ام اسآیا ما تنها موجودات زنده از نخستین همانند سازها تاز نخستین همانند سازها تنقش حفاظتی مولکول جدید دتمایل زیاد به خوردن بستنخونریزی مغز در سندرم کووسفرنامه سفر به بم و جنوب آیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجفلج دوطرفه عصب 6 چشماز تکینگی تا مغز از مغز تنقص در تشخیص هیجانات عامتوصیه هایی در مصرف ماهیدلایلی که نشان میدهد ما بسانسور بر بسیاری از حقایافسردگی و اضطراب در بیماقدم زدن و حرکت دید را تغیاز تکینگی تا مغز از مغز تنیاز به آموزش مجازی دیجیتاثیر نگاه و مشاهده ناظر داروهای مصرفی در ام اسورزش و میگرنشنا در ابهای گرم جنوب نیانعطاف پذیری مکانیسمی علمواد کوانتومی جدید، ممکناضطراب و ترسناتوانی از درمان برخی ویتاثیر گیاه خواری بر رشد ودر کمتر از چند ماه سوش جدژنهای هوش ، کدامندطوفان فقر و گرسنگی و بی سایا بیماری ام اس (مولتیپمحل درک احساسات روحانیبیماری دویکنزاع بین علم و نادانی رو تاثیر درجه حرارت بر عملکدرک حقیقت نردبان و مسیری کاهش مرگ و میر ناشی از ابعسل طبیعی موثر در کنترل بابزار بقای موجود زنده از مسیر دشوار تکامل و ارتقابحتی علمی درباره تمایل بهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاه خواری بر رویا تخیل یا واقعیتگوشت خواری یا گیاه خواریاجزایی ناشناخته در شکل گمغز انسان برای ایجاد تمدبرای پیش بینی آینده مغز دهوش عاطفی بیشتر در زنانتغییر زودتر اتصالات مغزیريتوکسيمب در درمان ام اسپیموزایدارتباط چاقی و کاهش قدرت بمغز زنان جوانتر از مغز مربزرگ شدن تقریبا ناگهانی و هر کس تقوای خدا پیشه کنحقیقت تنها چیزی است که شازبان مشترک ژنتیکی موجوداآیا مغز تا بزرگسالی توسعاز نخستین همانند سازها تنقش حیاتی تلومر دی ان آ دتمدن قدیمی ای در جنوب ایرخواندن ، یکی از شستشو دهنسفری به آغاز کیهانآیا خداباوری محصول تکاملفیلمی بسیار جالب از تغییاز تکینگی تا مغز از مغز تنقطه بی بازگشتتوضیحی ساده در مورد هوش مدنیای شگفت انگیز کوانتومساخت شبکه عصبی با الفبایالکتروتاکسی(گرایش و حرکقدرت انسان در نگاه به ابعاز تکینگی تا مغز از مغز تچیزی خارج از مغزهای ما نیتاثیر نگاه انسان بر رفتاداروهای ام اسورزش بهترین درمان بیش فعشناخت و معرفت، و نقش آن داولین هیبرید بین انسان وموجود بی مغزی که می توانداطلاعاتی عمومی در مورد مناتوانی در شناسایی چهره تاثیر گیاه خواری بر رشد ودر درمان بیماری مولتیپل کلرال هیدرات برای خوابانطی یکصد هزار سال اخیر هرچایا بدون زبان میتوانیم تمحل درک احساسات روحانی دبیماری ضعف عضلات نزدیک بنزاع بین علم و جهل رو به پتاثیر درجه حرارت بر عملکدرک عمیق در حیواناتکاهش التهاب ناشی از بیماعصب حقوق نورولووابزار بقای موجود زنده از مشکلات نخاعیبحث درباره پیدایش و منشاهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاه خواری بر رویاها از مغز است یا ناخوگیلگمش باستانی کیستاحساس گذر سریعتر زمانمغز انسان برای شادمانی طبرخی ملاحظات در تشنج های هوش عاطفی در زنان بیشتر اتغییر عمودی سر انسان از پریواستیگمینپیچیدگی های مغزی در درک زارتباط هوش ساختار مغز و ژمغزهای کوچک بی احساسبزرگترین خطایی که مردم موقت نهيب هاي غير علمي گذشحقیقت خواب و رویازبان چهار حرفی حیات زمینآیا همه جنایت ها نتیجه بیاز نشانه ها و آثار درک شدنقش خرچنگ های نعل اسبی درتمدن بشری و مغز اخلاقیخواب سالم عامل سلامتیسلول های بنیادی منابع و اآیا دلفین ها می تواند از فیزیکدانان ماشینی برای تاز تکینگی تا مغز از مغز تچند نرمش مفید برای کمردرتکنولوژی جدید که سلول‌هدندان ها را مسواک بزنید تساخت شبکه عصبی مصنوعی با التهاب شریان تمپوراللوب فرونتال یا پیشانی مغاز تکینگی تا مغز- از مغز چگونه مغز پیش انسان یا همتاثیر نگاه انسان بر رفتاداروهای ضد بیماری ام اس وورزش در کمر دردشناسایی سلول های ایمنی ااولین مورد PML به دنبال تکموجودات مقهور ژنها هستنداطلاعاتی عمومی در مورد منخاع ما تا پایین ستون فقرتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های بیماری آلزایمرکمردرد و علل آنظهور امواج مغزی در مغز مصایا تکامل هدفمند استمحدودیت های حافظه و حافظبیماریهای تحلیل عضلانی انشانه های گذشته در کیهان تاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری قلب در بیماری ویرکاهش دوپامین عامل بیماریعضلانی که طی سخن گفتن چقدابزار بقای موجود زنده از مشکلات بین دو همسر و برخیبحثی در مورد نقش ویتامينهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاه خواری بر رویاهای پر رمز و حیرتی درگیاه خواری و گوشت خوار کداخلاق و علوم اعصابمغز انسان برای شادمانی طبرخی نکات از گاید لاین پرهوش عاطفی در زنان بیشتر اتغییرات منطقه بویایی مغزریسدیپلام تنها داروی تایپیوند مغز و سر و چالشهای ارتباط انسانی، محدود به مغزتان را در جوانی سیم کشبسیاری از بیماری های جدیوقتی فهمیدی خطا کردی برگحقیقت راستین انسان علم بزبان و کلمه حتی برای کسانآیا هوش ارثی دریافتی از پاز نظر علم اعصاب یا نرووسنقش داروهاي مختلف معروف تمساح حد واسط میان مغز کوخواب سالم عامل سلامتی و یسلولهای بنیادی مصنوعی درآیا دلفین ها میتوانند بافرگشت و تکامل تصادفی محض از تکینگی تا مغز از مغز تچند جهانیتکنولوژی جدید که سلول‌هدو ویژگی انتزاع و قدرت تجساختار شبکه های مغزی ثابامیوتروفیک لترال اسکلرولبخند بزن شاید صبح فردا زاز تکینگی تا مغز- از مغز چگونه هموساپينس بر زمین تاثیر ویتامین دی بر بیماداروی فامپیریدین یا نورلوزوز گوششواهدی از دنیسوان(شبه نئاولین مورد پیوند سر در انمیهمانهای ناخوانده عامل بلندی در ذهن ما درک بلندینخستین تصویر از سیاهچالهتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های جدید میگرنکمردرد با پوشیدن کفش مناعلم به ما کمک میکند تا موایرادهای موجود در خلقت بمخچه فراتر از حفظ تعادلبیهوش کردن در جراحی و بیمنظام مثبت زندگیتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغز در بیماری کویکایروپاکتیک چیستمقالاتابزار بقای موجود زنده از مشکلات روانپزشکی پس از سبحثی جالب درباره محدودیتهوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر رژیم گیاهخواری بر رویای شفافگالکانزوماب، دارویی جدیاخلاق پایه تکامل و فرهنگمغز انسان رو به کوچک تر شبرخی اثرات مضر ویتامین دهوشیاری کوانتومیتغییرات آب و هوایی که به رژیم های غذایی و نقش مهم پیوند سر آیا ممکن استارتباط از بالا به پایین ممغزتان را در جوانی سیمکشبعد از کروناویتامین E برای فعالیت صححمله ویروس کرونا به مغززبان و بیان نتیجه ساختماآیا هوش سریعی که بدون احسآیا هشیاری کوانتومی وجوداز نظر علم اعصاب اراده آزنقش ذهن و شناخت در حوادث تنفس هوازی و میتوکندریخواب عامل دسته بندی و حفطسلسله مباحث هوش مصنوعیآیا دست مصنوعی به زودی قافراموش کارها باهوش تر هساز تکینگی تا مغز از مغز تچندین ماده غذایی که ماننتکامل مادی تا ابزار هوشمدو برابر شدن خطر مرگ و میسازگاری با محیط بین اجزاامید نیکو داشته باش تا آنلرزش ناشی از اسیب به عصباز تکینگی تا مغز- از مغزتچگونه واکسن کرونا را توزتاثیر ویروس کرونا بر مغز داروی لیراگلوتیدیک پیشنهاد خوب برای آسان شگفتی های زنبور عسلاولین تصویر در تاریخ از سمیگرن سردردی ژنتیکی که ببه خودت مغرور نشونرمش های مفید در سرگیجهتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های جدید در بیماری کنفرانس تشنج هتل کوثر اصعلایم کمبود ویتامین E را اگر نعمت فراموشی نبود بسمخچه ، فراتر از حفظ تعادلبیوگرافینظریه تکامل در درمان بیمتاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغز در بیماران مبکاربرد روباتهای ريزنانوتاثیر ویتامین دی بر بیماابزار بقای موجود زنده از مشکلات روانپزشکی در عقب بحثی در مورد نقش کلسیم و هوش مصنوعی از عروسک تا کتاثیر عصاره تغلیظ شده گیروبات های ریز در درمان بیگامی در درمان بیماریهای اختلال در شناسایی حروف و مغز انسان رو به کوچکتر شدبرخی اختلالات عصبی مثانههوش، ژنتیکی است یا محیطیتغییرات تکاملی سر انسان رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وپیوند سر، یکی از راه حلهاارتباط بین هوش طبیعی و هونقش قهوه در سلامتیبعد از کروناویتامین E در چه مواد غذایحوادث روزگار از جمله ویرزبان و بیان، در سایه پیشرآیا واکنش های یاد گرفته واز نظر علم اعصاب اراده آزنقش روزه داری در سالم و جتنفس هوازی و میتوکندریخودآگاهی و هوشیاريسم زنبور ، کلیدی برای وارآیا رژیم غذایی گیاهی سلافراموشی همیشه هم بد نیستاز تکینگی تا مغز از مغز تچه زیاد است بر من که در ایتکامل مداومدو برابر شدن خطر مرگ و میسخن پاک و ثابتامید درمان کرونا با همانلزوم سازگاری قانون مجازااز تکینگی تا مغز، از مغز چگونه آن شکری که می خوریمتاثیر ژنها بر اختلالات خداروی تشنجی درباردارییک آلل ژنتیکی که از نئاندشاهکار قرناولین سلول مصنوعیمیگرن شدید قابل درمان اسبه زودی شبکه مغزی به جای نرمشهای مهم برای تقویت عتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرمان های رایج ام اسکنگره بین المللی سردرد دعلایم کمبود ویتامین E را اگر نعمت فراموشی نبود بسمخچه ابزاري که وظیفه آن فبیوگرافیهفت چیز که عملکرد مغز تو تاثیر درجه حرارت بر عملکدرگیری مغزی در سندرم کووکاربرد روباتهای ريز، در صفحه اصلیابزارهای بقای موجود زندمشاهده آینده از روی مشاهبحثی در مورد عملکرد لوب فهوش مصنوعی از عروسک تا کمتاریخ همه چیز را ثبت کردهروح رهاییگامی در درمان بیماریهای اختلال در شناسایی حروف و مغز ایندگان چگونه استبرخی بیماری ها که در آن بهیچگاه از فشار و شکست نترثبت امواج الکتریکی در عصراه های جدید برای قضاوت رپیشینیان انسان از هفت میارتباط شگفت مغز انسان و فنقش مهاجرت در توسعه نسل ابعد از کرونا دلخوشی بیهوویتامین دی گنجینه ای بزرحافظه و اطلاعات در کجاست زبان و تکلم برخی بیماریه