دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

آیا امکان بازسازی اندامهای خودمان را در آینده خواهیم داشت

امکان بازسازی اندامهای خودمان را در آینده خواهیم داشت؟! بررسی بیشتر این مطلب که در سایت نوروسافاري امده است در ادامه مطلب

نوروسافاری | کرم بلوط (acorn worm) که از دسته بی­ مهرگان محسوب می­شود، به­ صورت غیر قابل باوری توانایی بازسازی دارد. انسان­ها و کرم بلوط ژن­های مشترک فراوانی دارند و دانشمندان با امید به این که روزی قادر به بازسازی در انسان­ها باشند، کرم بلوط را مورد بررسی قرار می­دهند.

صنعت رشد مجدد انسان؟
توانایی بازسازی اندام­های بدن همیشه رویکردی جذاب بوده­ است که الهام ­بخش شخصیت­هایی مانند ولورین بوده، کسی که قادر بود مستقیماً خود را التیام بخشد و اندام­هایی را که از دست داده ­بود، بازسازی کند.
به گزارش نوروسافاری به نقل از بخش خبری دانشگاه واشنگتن، در حال حاضر، رویکرد بازسازی اندام­ها الهام­ بخش تحقیقات علمی شده ­است. بسیاری از گونه ­ها در قلمرو حیوانات قادر به بازسازی هستند: بندپایان (مانند عقرب­ها) قادر به بازسازی زوائد بدن خود هستند، برخی حلقویان (مانند کرم­ها) قادرند تنها از بخش کوچکی از بدن خود بازسازی کامل خود را انجام دهند، خارپوستان (مانند ستاره دریایی) قادرند هم بخشی از بدن خود را جدا کرده و هم بازسازی کنند، دوزیستان (مانند نوعی مارمولک و سمندرهای آبی) قادر به بازسازی یک اندام ظرف مدت یک ماه بوده و برخی از خزندگان می­توانند دم خود را بازسازی کنند.
کرم بلوط آبزی، یکی از ساکنان کوچک صخره­ های مرجانی که در زیر شن و ماسه پنهان می­ شود، نزدیکترین بی­ مهره به انسان­ها بوده و قادر به بازسازی هر بخشی از بدن خود که قطع شده و حتی سیستم عصبی و سر خود می­باشد. دو نیمه کردن یک کرم بلوط به­ سادگی در طول پانزده روز منجر به تولید دو کرم بلوط جدید و کاملاً مشابه می­شود. آن­ها به ­لحاظ ساختار بدنی نیز مشابه انسان هستند.
محققان با این پرسش رو به ­رو هستند: از آنجایی که انسان­ها بیشترین تعداد ژن­های مشابه را دارا هستند، آیا نباید قادر به انجام کارهای مشابهی نیز باشند؟
برای مطالعه متن کامل مقاله به لینک زیر رجوع کنید:
goo.gl/J2DDWX
به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب نوروسافاری ملحق شوید:
https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

بحث درباره مقاله بالا👆👆👆

موجوداتی که درجه بسیار ابتدایی در تکامل دارند، مانند کرمها یا دیگر خزندگان، انرژی دریافتی را برای ابتدایی ترین ابزارهای حیاتی مانند قلب بسیار ساده و یا دستگاه گوارش ابتدایی یا مغز بسیار کوچک- که فقط برای حیات حیوانی و کنترل سوراخهای بدن آنها سودمند است- مصرف می کنند.

مثلا کرم آنقدر در مرتبه ارتقا پایین است که زندگی در زیر خروارها خاک را به نور خورشید ترجيح میدهد و از زیباییهای دنیا و کل عوالم، به سه سوراخ خوردن و دفع و رابطه جنسی اکتفا ميکند. انرژی دریافتی چنین موجود ابتدایی و ساده ای لازم نیست، زیاد باشد و همین- که ساده ترین نیازهای خود را بر آورده کند- کافی است .

نه برای فرار از دشمن نیاز به دویدن آن چناني دارد، نه ذهن فعالی دارد که با آن بخواهد به صورت پیشرفته ای ببیند و نه بخواهد محاسبات ریاضی کند و یا تجربیات زیاد را به حافظه بسپارد. و بالاتر از اینها روح بلندی هم ندارد که با آن بخواهد فراتر و بالاتر از همه فعالیتها و اقدامات حیوانی، با انرژی ای هنگفت- که در هیچ حیوانی سابقه ندارد و فقط در انسان دیده میشود- ایثار یا از خود گذشتگي نشان دهد!

مصرف انرژی او برای رفع نیازهای سه سوراخ بدن او کافی است(سوراخی برای خوردن، سوراخی برای دفع کردن و سوراخی برای رابطه جنسي)و دستگاههای منتهی به این سه سوراخ هم در کرم، آنقدر ابتدایی هستند که انرژی چندانی صرف نمی کنند.

قدری بالاتر به روی زمين که بیاییم دیگر با این ظلمت دوستهای ساده مواجه نیستیم. اولا با توسعه ابزارهای حسی به خصوص بینایی، بخش بزرگ از انرژی مصرفی باید صرف سلولهای فراوان چشم و به خصوص سلولهای درک رنگ در شبکیه شود. پس هماهنگ کننده بین احساسات فرد يعنی مغز باید به ناچار بزرگتر شود و هر توسعه مغز، با افزایش تصاعدی سلولهای پرخور و حريص مغزی همراه است که بخش بزرگی از انرژی دریافتی فرد را صرف نیازهای خود می کنند (برای بررسی بیشتر این مطلب به مباحث گذشته در مورد مصرف انرژی فراوان سلولهای مغزی در اين کانال از جمله مقاله بهای فکر کردن مراجعه شود).

حیوانی ماننده سگ و گربه با مغزی که چندین برابر مغز خزندگان و نرم تنان است اگر غذایی بخورد، اکثر انرژی دریافتی را صرف این سلولهای پرخور مغزي میکند

و به علاوه تولید مثل جنسی و ماه ها نگه داشتن جنين در شکم مادر هم بار اضافه ای را بر دوش اين حیوانات میگذارد. این حیوان با مغز بزرگ برای آنکه بتواند اندامهایش رادهمانند سازی کند مثلا وقتی دست او قطع میشود دست جدیدی از نو ساخته شود- همانطور که در برخی نرم تنان دیده میشود- نیازمند انرژی هنگفتی است که سیر تکامل موجودات، چنینی اجازه ای را به او نداده است. اگر این کار ممکن بود، همانطور که در مورد نرم تنان، سیر تکامل، این امکان را فراهم کرده است در طی میلیاردها سال پس از نرم تنان هم این کار ممکن میشد. در حالی که چنین فرایندی و چنین ابزار بقایی در طبیعت حفظ نشده است.

انرژی دریافتی و توزيع اين انرژی در یک نرم تن بی مغز مانند ستاره دریایی، هرگز مانند توزیع انرژی دریافتی در حیوان پر مغز نیست.

این در مورد حیوان کم مغزی مانند گربه است، ولی در مورد انسان با مغز بزرگ و پیشرفته اش چه میتوان گفت؟

سیر خلقت انسان نشان میدهد که پیش از ما موجوداتي با مغزی بزرگتر وجود داشتند. نئوندرتال ها مغزشان از هموساپينسهاي امروز بزرگتر بود، آنها مانند دیگر حیوانات، تولید مثل جنسی داشتند و همانند سازی اندام هم مانند کرمها نمی کردند. با این حال، حتی بدون همانند سازي، انرژی و امکانات آنها و خواسته ها و تمایلات مغز بزرگ آنها، اجازه ادامه بقا را به آنها نداد. میزان مصرف انرژی در همانند سازي اندام در یک موجود، بسیار زیاد است(فرض کنید میخواهید همه اعصاب و عروق و عضلات و استخوانها و پوست و رگهای خونی چه سیاه رگ چه سرخرگ با همه عصبهای موجود در این عروق و پوست و رگها و همه عصبهاي موجود در پوست را که مثلا در لبها و یا چشم به میلیونها سلول میرسد بازسازی کنيد. این فقط، ساختن خود این اندامهاست.

انرژی فراوانی که باید صرف مرتب کردن این اجزا در اندامها شود- به خصوص اندامهای بدن انسان- که نظم قرار گیری اجزای آن سالهاست سازندگان رباتهاي مصنوعی را به حیرت افکنده است- خود این ترتیب و نظم عظیم، نیازمند انرژی ای بسیار بسیار هنگفت است.)

آن انرژی فراوان باید برای تولید اندام قطع شده، مثلا دست یا پا یا چشم قطع شده، فراهم گردد. وقتی قرار است 25% انرژی دریافتی را صرفا صرف مغز کنید، انرژی فراهم شده حتی برای قلب و دستگاه گوارش و دیگر اندامهای بدن فقط و فقط چیزی حدود 75% انرژی دریافتی است. در حالی که نسبت حجم مغز در برابر کل بدن انسان بسیار کمتر است.

@salmanfatemi

مثلا در هوموساپينس (انسان اولیه )وزن مغز حدود دو تا سه درصد وزن بدن است, ولی حین استراحت( توجه کنید فقط در زمان استراحت و نه در زمان فعالیت و دويدن!!) حدود 25% نیروی بدن را مصرف میکند .

این در حالی است که مغز شامپانزه فقط، 8% انرژی بدن را در هنگام استراحت مصرف ميکند .

در این صورت انرژی زیادی برای تولید اندام مجدد، باقی نیست. و به همين دلیل، وقتی ذکاوت موجود در عالم هستی، از میان اندامهای بقا، مغز را برگزید و آن را توسعه داد، نباید انتظار داشت، وقتی دست کسی قطع شد، بدن موجود زنده اکثر انرژی دریافتی را صرف تولید دست کند.

بله امروز مغز در انسان، توانسته است، با استفاده از سلولهای بنیادی و انرژی ای خارج از بدن موجود زنده، دست به فرصیه های ارزشمندی برای همانند سازی اندامها و حتی فرضیه هایی براي همانند سازی خود انسان مرده از طریق مهندسي ژنتیک و با استفاده از سلولهای بنیادی کند و رسیدن به چنین پيشرفتي، هرگز در آینده نزديک، دور از انتظار نیست.

این همانند سازی با استفاده از مهندسی ژنتیک، انسانها را از انرژی مصرفی مغز، محروم نمی کند، با این حال، امکان همانند سازی اندامها و حتي خود فرد مرده را فراهم ميکند.

خدایا دست بندگان تو از هر کم و زیاد خالی است!

خدایا نگاه محرومان از نور به غیبت وادار شده تو، سالهای سال است که خالی است.

کوری و نابینایی ما را بر آن نور ازلی و ابدی بگشاي یا ارحم الراحمين!


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سلمان فاطمی [ 1398-09-01 ]
خدایا دست بندگان تو از هر کم و زیاد خالی است خدایا نگاه محرومان از نور به غیبت وادار شده تو، سالهای سال است که خالی است کوری و نابینایی ما را بر آن نور ازلی و ابدی بگشاي یا ارحم الراحمين

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ما تحت کنترل ژنها هستیم یعضلانی که طی سخن گفتن چقدویتامین دی گنجینه ای بزراضطراب و ترسجمجمه انسان های اولیهدرمان جدید میگرن با انتی مغز بزرگ چالش است یا منفعکاهش التهاب ناشی از بیمابحثی درباره هوش و تفاوتهزمین زیر خلیج فارس تمدنی چیزی خارج از مغزهای ما نیاگر نعمت فراموشی نبود بسآیا ما تنها موجودات زنده تولید سلولهای جنسی از سلسریعترین کامپیوتر موجودهوش مصنوعی گوگل به کمک تشارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر گیاه خواری بر رشد وخواب عامل دسته بندی و حفطماه رجبمقالاتواکنش های ناخودآگاه و تقاطلاعاتی عمومی در مورد مجنسیت و تفاوت های بیناییدرمانهای بیماری پارکینسمغز بزرگ چالشهای پیش روافراد آغاز حرکت خودشان رکایروپاکتیک چیستبحثی درباره احساسات متفازندگی هوشمند در خارج از زچگونه مغز پیش انسان یا هماگر تلاش انسان امروز براآیا مغز تا بزرگسالی توسعتوانایی مغز و دیگر اجزای فلج بل، فلجی ترسناک که آنسرگیجه از شایعترین اختلاهوش مصنوعی گوگل به کمک تشارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر انتخاب از طرف محیط خودآگاهی و هوشیاريماپروتیلینتاثیر ویتامین دی بر بیماواکسن سرطاناطلاعاتی عمومی در مورد مجنسیت و تفاوت های بیناییدرک فرد دیگر و رفتارهای امغز حریص برای خون، کلید تافزایش قدرت ادراکات و حسکاربرد روباتهای ريزنانوبحثی درباره احساساتی غیرزیباترین چیز در افزایش سچگونه هموساپينس بر زمین ابزار هوش در حال ارتقا ازآیا هوش ارثی دریافتی از پتوازن مهمتر از فعالیت زیفلج خوابسردرد و علتهای آنهوش مصنوعی الفاگواز نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر ترکیبات استاتین (سخودآگاهی و هوشیاريمبانی ذهنی سیاه و سفیدصفحه اصلیواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبلندی در ذهن ما درک بلندیجهش های ژنتیکی مفید در سادرک و احساسمغز زنان جوانتر از مغز مرالکتروتاکسی(گرایش و حرککاربرد روباتهای ريز، در بخش دیگری در وجود انسان هزیرفون داروی ضد ام اسچگونه آن شکری که می خوریمابزارهای بقای موجود زندآیا هوش سریعی که بدون احستوسعه برخی شغل ها با هوش فلج خواب چیستسردرد تنشنهوش مصنوعی از عروسک تا کاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر دپاکین بر بیماری مخطا در محاسبات چیزی کاملمجموعه های پر سلولی بدن مسوالات پزشکیوراپامیل در بارداریبه زودی شبکه مغزی به جای جهش های ژنتیکی غیر تصادفدرک احساسات و تفکرات دیگمغزهای کوچک بی احساسالتهاب شریان تمپورالکجای مغز مسئول پردازش تجبرنامه و ساختار پیچیده مزبان چهار حرفی حیات زمینچگونه انتظارات بر ادراک ابزارهای پیشرفته ارتباط آیا هشیاری کوانتومی وجودتوصیه های غیر دارویی در سفیلمی بسیار جالب از تغییسردرد سکه ایهوش مصنوعی از عروسک تا کاز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر داروهای ضد التهاب خطا در محاسبات چیزی کاملمحل درک احساسات روحانیپیامهای کاربرانورزش هوازی مرتب خیلی به قبوزون هیگز چیستجهشهای مفید و ذکاوتی که ددرک تصویر و زبان های مخلتمغزتان را در جوانی سیمکشامیوتروفیک لترال اسکلروکشف مکانیسم عصبی خوانش پبرین نت به جای اینترنتزبان و بیان، در سایه پیشرچگونه باغبانی باعث کاهش ابزارهای دفاعی و بقای موآیا واکنش های یاد گرفته وتوصیه هایی در مصرف ماهیفیزیکدانان ماشینی برای تسرعت فکر کردن چگونه استهوش مصنوعی از عروسک تا کاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر داروی ضد تشنج سدیم دفاع در برابر تغییر ساختمحل درک احساسات روحانی دسایتهای دیگرورزش هوازی ، بهترین تمریبیماری گیلن باره و بیمارجهشهای مفید و ذکاوتی که ددرک عمیق در حیواناتنقش قهوه در سلامتیامگا سه عامل مهم سلامتکشف مکانیسمی پیچیده در ببرای پیش بینی آینده مغز دزبان و تکلم برخی بیماریهچگونه جمعیت های بزرگ شکل اثر مضر مصرف طولانی مدت رآیا آگاهی پس از مرگ از بیتوضیحی ساده در مورد هوش مفرگشت و تکامل تصادفی محض شلیک فراموشیهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر درجه حرارت بر عملکدقیق ترین تصاویر از مغز امحدودیت های حافظه و حافظورزش و میگرنبیماری ای شبیه ام اس مولتجاذبه و نقش آن در شکلگیریدرگیری اعصاب به علت میتونقش مهاجرت در توسعه نسل اامروز دانش ژنتیک هیچ ابهکشف ارتباط جدیدی از ارتببرخی نکات از گاید لاین پرزبان و شناخت حقیقت قسمت چچگونه جمعیت های بزرگ شکل اثرات مفید قهوهآیا امکان بازسازی اندامهتکامل چشمفراموش کارها باهوش تر هسشنا در ابهای گرم جنوب نیهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدلایلی که نشان میدهد ما بمخچه ، فراتر از حفظ تعادلورزش بهترین درمان بیش فعبیماری بیش فعالیحافظه و اطلاعات در کجاست رقیبی قدرتمند در برابر منقش هورمون های تیروئید دانفجار و توقف تکاملی نشاکشف جمجمه ای درکوه ایرهوبرخی اثرات مضر ویتامین دزبان و شناخت حقیقت قسمت اچگونه حافظه را قویتر کنیاثرات مضر ماری جواناآیا انسان با مغز بزرگش اختکامل ابزار هوش ، راه پر فراموشی همیشه هم بد نیستشناخت و معرفت، و نقش آن دهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدو ویژگی انتزاع و قدرت تجمخچه ابزاري که وظیفه آن فورزش در کمر دردبیماری تی تی پیحافظه و اطلاعات در کجاست رموزی از نخستین تمدن بشرنقش ژنتیک در درمان اختلاانگشت نگاری مغز نشان میدگنجینه ای به نام ویتامین برخی اختلالات عصبی مثانهزبان و شناخت حقیقت قسمت دنگاهی بر قدرت بینایی درااجزای پر سلولی بدن انسان آیا احتمال دارد رویا از آتکامل زبانفرایند حذف برخی اجزای مغشناسایی سلول های ایمنی اهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر درجه حرارت بر عملکديدن با چشم بسته در خواب مدارک ژنتیکی چگونه انسانوزوز گوشبیماری ضعف عضلات نزدیک بحافظه و اطلاعات در کجاسترمز و رازهای ارتباط غیر کنقش انتخاب از طرف محیط، ناندوهگین نباش اگر درب یا گیاه خواری و گوشت خوار کدبرخی بیماری ها که در آن بزبان و شناخت حقیقت قسمت سنگاهی بر توانایی اجزاي باجزایی ناشناخته در شکل گآیا احتمال دارد رویا از آتکامل ساختار رگهای مغزی فرد حساس از نظر عاطفی و بشواهدی از دنیسوان(شبه نئهوش مصنوعی در کامپیوترهااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدی متیل فومارات(زادیوا)(مروری بر تشنج و درمان هاییک پیشنهاد خوب برای آسان بیماریهای تحلیل عضلانی احس چشایی و بویاییرویای شفافنقش اتصالات بین سلولهای انسان قدیم در شبه جزیره عگالکانزوماب، دارویی جدیبرخی توجهات در ببمار پارزبان، وسیله شناسایی محیطناتوانی از درمان برخی ویاحساس گذر سریعتر زمانآیا برای تولید مثل همیشه تکامل شناخت انسان با کشفقانون مندی نقشه ژنتیکی مشاهکار قرنهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدژا وو یا اشنا پنداریمرکز خنده در کجای مغز استیکی از علل محدودیت مغز امبیهوش کردن در جراحی و بیمحس و ادراک (قسمت اول )روبات های ریز در درمان بینقش حفاظتی مولکول جدید دانسان جدید از چه زمانی پاگامی در درمان بیماریهای برخی سيناپسها طی تکامل و سفر نامه سفر به بم و جنوب ناتوانی در شناسایی چهره اخلاق و علوم اعصابآیا بزرگ شدن مغز فقط در دتئوری تکامل امروز در درمقارچ بی مغز در خدمت موجودشبیه سازی میلیون ها جهان هوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدژاوو یا آشناپنداریمرگ انتقال است یا نابود شیادگیری مهارت های جدید دبیوگرافیحس و ادراک (قسمت دوم )روح رهایینقش حیاتی تلومر دی ان آ دانسان عامل توقف رشد مغزگاهی لازم است برای فهم و بررسي علل احتمالي تغيير سفرنامه سفر به بم و جنوب نخاع ما تا پایین ستون فقراختلال در شناسایی حروف و آیا تکامل و تغییرات ژنتیتئوری تکامل در پیشگیری و قدرت انسان در نگاه به ابعشبیه سازی سیستم های کوانهوش مصنوعی درمانگر کامپیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدانشمندان ژنی از مغز انسمراحل ارتقای پله پله کیهیادآوری خواب و رویابیوگرافیحس و ادراک قسمت چهارمروزه داری و بیمار ی ام اس نقش داروهاي مختلف معروف انعطاف پذیری مکانیسمی علگاهی مغز بزرگ چالش استبررسی و اپروچ جدید بر بیمسفرنامه سفر به بم و جنوب نخستین تصویر از سیاهچالهاختلالات مخچهآیا خداباوری محصول تکاملتا 20 سال آینده مغز شما به لوب فرونتال یا پیشانی مغشباهت زیاد بین سلول هاي عهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدانشمندان روش هاي جدیدی مزایای شکلات تلخ برای سلژن هوش و ساختارهای حیاتی بیان ژن های اسکیزوفرنی دحس و ادراک قسمت پنجمروش مقابله مغز با محدودینقش روزه داری در سالم و جاولین هیبرید بین انسان وگذر زمان کاملا وابسته به بررسی سیستم تعادلی بدن اسفرنامه سفر به بم و جنوب نرمش های مفید در سرگیجهاختلالات حرکتی در انسانآیا دلفین ها می تواند از تاثیر مشاهده بر واقعیت بلبخند بزن شاید صبح فردا زشباهت زیاد بین سلول هاي عهوش مصنوعی ساخته هوش طبیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکدانشمندان روشی برای تبدیمسیر دشوار تکامل و ارتقاژن یا نقشه توسعه مغز و نقبیست تمرین ساده برای جلوحس و ادراک قسمت سومروش های صرفه جویی در ایجانقش رژیم غذایی در رشد و ااولین مورد پیوند سر در انگربه شرودینگر و تاثیر مشبررسی علل کمر درد در میانسفرنامه سفر به بم و جنوب نرمشهای مهم برای تقویت عاختلالات صحبت کردن در انآیا دست مصنوعی به زودی قاتاثیر نگاه انسان بر رفتالرزش ناشی از اسیب به عصبشش مرحله تکامل چشمهوش احساسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رو ح و روان بر جسمداروهای مصرفی در ام اسمشکلات نخاعیژنها نقشه ایجاد ابزار هوبیشتر کمردردها نیازی به حساسیت روانی متفاوتروش هایی ساده برای کاهش انقش زبان در سلطه و قدرت ااولین تصویر در تاریخ از سگزیده ای از وبینار یا کنفبزرگ شدن مغز محدود به دورسلولهای بنیادی مصنوعی درچرا مغزهای ما ارتقا یافت ادامه بحث تکامل چشمآیا رژیم غذایی گیاهی سلاتاثیر نگاه انسان بر رفتالزوم سازگاری قانون مجازاششمین کنگره بین المللی سهوش احساسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر داروهای ضد بیماری ام اس ومشاهده آینده از روی مشاهژنها ، مغز و ارادهبا هوش مصنوعی خودکار روبخلاصه ای از مطالب همایش مروش صحبت کردن در حال تکامنقش زبان در سلطه و قدرت ااولین سلول مصنوعیگزارش یک مورد جالب لخته وبسیاری از بیماری های جدیسلسله مباحث هوش مصنوعیچرا حیوانات سخن نمی گوینادغام میان گونه های مختلآیا راهی برای رفع کم آبی تاثیر ویتامین دی بر بیمالزوم سازگاری قانون مجازاصرع و درمان های آنهوش عاطفی بیشتر در زناناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر داروی فامپیریدین یا نورلمغز ما کوچکتر از نیم نقطهژنهای هوش ، کدامندبارداری بدون رحمخواندن ، یکی از شستشو دهنروشهای نو در درمان دیسک بنقش غذاها و موجودات دريااوکرلیزوماب داروی جدید شگشایش دروازه جدیدی از طرتفاوت مغز انسان و میمون هسم زنبور ، کلیدی برای وارچرا حجم مغز گونه انسان درادغام دو حیطه علوم مغز و آیاما مقهور قوانین فیزیکتاثیر ژنها بر اختلالات خممانتین یا آلزیکسا یا ابضررهای مصرف شکر و قند بر هوش عاطفی در زنان بیشتر ااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر رژیم گیاه خواری بر تاثیر رژیم گیاهخواری بر داروی تشنجی دربارداریمغز چون ابزار هوش است دلیکلرال هیدرات برای خوابانبازگشت از آثار به سوی خداخواب سالم عامل سلامتیروشهای شناسایی قدرت شنوانقش غذاها و موجودات درياايندگان چگونه خواهند دیدپمبرولیزوماب در بیماری چتفاوتهای جنسیتی راهی براسودمندی موجودات ابزی بر چرا در مغز انسان، فرورفتارتقا و تکامل سنت آفرینش آزمون ذهنی گربه شرودینگرتاثیر کپسول نوروهرب بر نمنابع انرژي پاک سرچشمه حضررهای شکر بر سلامت مغزهوشیاری کوانتومیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر عصاره تغلیظ شده گیداروی جدید s3 در درمان ام مغز چگونه صداها را فیلتر کمردرد و علل آنبازسازي مغز و نخاع چالشی خواب سالم عامل سلامتی و یروشی برای بهبود هوش عاطفنقش غذاها و موجودات درياايا اراده آزاد توهم است یپنج اکتشاف شگفت آور در موتقلید مرحله ای نسبتا پیشسیاهچاله و تکینگی ابتدایچراروياها را به یاد نمی آارتوکين تراپی روشی جديد إِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَتاثیر کپسول نوروهرب بر تمولتیپل اسکلروز در زنان طی یکصد هزار سال اخیر هرچهوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تکینگی تا مغز از مغز تاز تکینگی تا مغز- از مغز تبدیل تراکت صوتی مصنوعی داروی جدید ضد میگرنمغز آیندگان چگونه است ؟کمردرد با پوشیدن کفش منابحتی علمی درباره تمایل بروشی جدید در درمان قطع نخنقشه مغزی هر فرد منحصر بهايا اراده آزاد توهم است یپیموزایدتلقین اطلاعات و حافظهسیاره ابلهانچراروياها را به یاد نمی آارتباط میکروب روده و پارتاثیر کپسول نوروهرب بر سمواد کوانتومی جدید، ممکنظهور امواج مغزی در مغز مصهیچگاه از فشار و شکست نترهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز- از مغز تبدیل سلولهای محافط به سداروی ضد تشنج با قابليت تمغز انسان ایا طبیعتا تماکنفرانس تشنج هتل کوثر اصبحث درباره پیدایش و منشاروشی جدید در درمان سکته مچند جهانیای آنکه نامش درمان و یادشپیچیدگی های مغزی در درک زتلاش هایی در بیماران قطع سیاره ابلهاننزاع بین جهل و علم رو به پارتباط چاقی و کاهش قدرت بتاثیر کپسول نوروهرب بر سموجود بی مغزی که می تواندعلم به ما کمک میکند تا موعلایم کمبود ویتامین E را هاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز- از مغزتتری فلوپرازینداروی ضد تشنج با قابليت تمغز انسان برای شادمانی طکنگره بین المللی سردرد دبحثی در مورد نقش ویتامينريتوکسيمب در درمان ام اسچندین ماده غذایی که ماننایندرالپیوند مغز و سر و چالشهای تلاشی برای درمان قطع نخاسیر آفرینش از روح تا مغز نزاع بین علم و نادانی رو ارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر گیاه خواری بر رشد وموجودات مقهور ژنها هستندمیهمانهای ناخوانده عامل علایم کمبود ویتامین E را هدف از تکامل مغزاز تکینگی تا مغز، از مغز تری فلوپرازینداستانها و مفاهیمی اشتبامغز انسان برای شادمانی طکنگره بین المللی سردرد دبحثی جالب درباره محدودیتریواستیگمینچه زیاد است بر من که در ایایا کوچک شدن مغزانسان الپیوند سر، یکی از راه حلهاتلاشی جدید در درمان ام اسسیستم تعادلی بدننزاع بین علم و جهل رو به پارتباط انسانی، محدود به تاثیر گیاه خواری بر رشد ومیگرن سردردی ژنتیکی که بعلت خواب آلودگی بعد از خوهزینه ای که برای اندیشیدازدواج های بین گونه ای، رتسلیم شدن از نورون شروع مدر مانهای کمر دردمغز انسان رو به کوچک تر شکندر در بیماریهای التهاببحثی در مورد نقش کلسیم و رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وچهار میلیارد سال تکامل بایا ابزار هوشمندی یا مغز پیشینیان انسان از هفت میتمایل زیاد به خوردن بستنسیستم دفاعی بدن علیه مغز نظریه تکامل در درمان بیمارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیدان مغناطيسي زمین بشر عوارض ازدواج و بچه دار شدهستي مادي ای که ما کوچکتراستفاده از هوش مصنوعی در تشنج چیستدر چه مرحله ای از خواب ، رمغز انسان رو به کوچکتر شدکوچک شدن مغز از نئاندرتابحثی در مورد عملکرد لوب فراه های جدید برای قضاوت رچهار ساعت پس از کشتار خوکایا بیماری ام اس (مولتیپپیشرفتی مستقل از ابزار هتمدن قدیمی ای در جنوب ایرسکته مغزیهفت چیز که عملکرد مغز تو ارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر گیاه خواری بر رشد ومکانیزمهای دفاعی در برابعید نوروز مبارکهستی ما پس از شروعی چگال استیفن هاوکینگ در مورد هتغییر الگوی رشد مغزی با زدر هم تنیدگی کوانتومی و پمغز ایندگان چگونه استکودک ایرانی که هوش او از بحثی درباره هوش و تفاوتهراه های جدید برای قضاوت رنوار مغزی روشی مهم در تشخایا بدون زبان میتوانیم تپاسخ گیاهان در زمان خوردتمساح حد واسط میان مغز کوساخت شبکه عصبی با الفبایهفت سین یادگاری از میراث ارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدعامل کلیدی در کنترل کارآو هر کس تقوای خدا پیشه کناستیفن هاوکینگ در تفسیر تغییر زودتر اتصالات مغزیدرمان های بیماری آلزایمرمغز ابزار برتر بقاکودکان خود را مشابه خود تبحثی درباره هوش و تفاوتهراه پیروزی در زندگی چیستنورون هاي مصنوعی می توانایا تکامل هدفمند استپختگی پس از چهل سالگي به تنفس هوازی و میتوکندریساخت شبکه عصبی مصنوعی با همیشه عسل با موم بخوریمارتباط غیرکلامی بین انساتاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدعسل طبیعی موثر در کنترل بویتامین E برای فعالیت صحاستخوان های کشف شده، ممکتغییر عمودی سر انسان از پدرمان های جدید میگرنمغز برای فراموشی بیشتر ککوری گذرای ناشی از موبایبحثی درباره هوش و تفاوتهرشته نوروایمونولوژی و نقنوروپلاستیسیتی چیستایرادهای موجود در خلقت بپرورش مغز مینیاتوری انساتنفس هوازی و میتوکندریساختار شبکه های مغزی ثابهوموارکتوس ها ممکن است دارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر گیاه خواری بر رشد وما با کمک مغز خود مختاريمعصب حقوق نورولووویتامین E در چه مواد غذایاصول سلامت کمرثبت امواج الکتریکی در عصدرمان های رایج ام اسمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟کی غایب شدی تا نیازمند دلبحثی درباره هوش و تفاوتهرشد مغز علت تمایل انسان بنوشیدن چای برای مغز مفید اگر نعمت فراموشی نبود بسآلزایمرتو دی ان ای خاص ميتوکندريسخن پاک و ثابتهوش مصنوعی می تواند بر احارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر گیاه خواری بر رشد و