دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

آیا امکان بازسازی اندامهای خودمان را در آینده خواهیم داشت

امکان بازسازی اندامهای خودمان را در آینده خواهیم داشت؟! بررسی بیشتر این مطلب که در سایت نوروسافاري امده است در ادامه مطلب

نوروسافاری | کرم بلوط (acorn worm) که از دسته بی­ مهرگان محسوب می­شود، به­ صورت غیر قابل باوری توانایی بازسازی دارد. انسان­ها و کرم بلوط ژن­های مشترک فراوانی دارند و دانشمندان با امید به این که روزی قادر به بازسازی در انسان­ها باشند، کرم بلوط را مورد بررسی قرار می­دهند.

صنعت رشد مجدد انسان؟
توانایی بازسازی اندام­های بدن همیشه رویکردی جذاب بوده­ است که الهام ­بخش شخصیت­هایی مانند ولورین بوده، کسی که قادر بود مستقیماً خود را التیام بخشد و اندام­هایی را که از دست داده ­بود، بازسازی کند.
به گزارش نوروسافاری به نقل از بخش خبری دانشگاه واشنگتن، در حال حاضر، رویکرد بازسازی اندام­ها الهام­ بخش تحقیقات علمی شده ­است. بسیاری از گونه ­ها در قلمرو حیوانات قادر به بازسازی هستند: بندپایان (مانند عقرب­ها) قادر به بازسازی زوائد بدن خود هستند، برخی حلقویان (مانند کرم­ها) قادرند تنها از بخش کوچکی از بدن خود بازسازی کامل خود را انجام دهند، خارپوستان (مانند ستاره دریایی) قادرند هم بخشی از بدن خود را جدا کرده و هم بازسازی کنند، دوزیستان (مانند نوعی مارمولک و سمندرهای آبی) قادر به بازسازی یک اندام ظرف مدت یک ماه بوده و برخی از خزندگان می­توانند دم خود را بازسازی کنند.
کرم بلوط آبزی، یکی از ساکنان کوچک صخره­ های مرجانی که در زیر شن و ماسه پنهان می­ شود، نزدیکترین بی­ مهره به انسان­ها بوده و قادر به بازسازی هر بخشی از بدن خود که قطع شده و حتی سیستم عصبی و سر خود می­باشد. دو نیمه کردن یک کرم بلوط به­ سادگی در طول پانزده روز منجر به تولید دو کرم بلوط جدید و کاملاً مشابه می­شود. آن­ها به ­لحاظ ساختار بدنی نیز مشابه انسان هستند.
محققان با این پرسش رو به ­رو هستند: از آنجایی که انسان­ها بیشترین تعداد ژن­های مشابه را دارا هستند، آیا نباید قادر به انجام کارهای مشابهی نیز باشند؟
برای مطالعه متن کامل مقاله به لینک زیر رجوع کنید:
goo.gl/J2DDWX
به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب نوروسافاری ملحق شوید:
https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

بحث درباره مقاله بالا👆👆👆

موجوداتی که درجه بسیار ابتدایی در تکامل دارند، مانند کرمها یا دیگر خزندگان، انرژی دریافتی را برای ابتدایی ترین ابزارهای حیاتی مانند قلب بسیار ساده و یا دستگاه گوارش ابتدایی یا مغز بسیار کوچک- که فقط برای حیات حیوانی و کنترل سوراخهای بدن آنها سودمند است- مصرف می کنند.

مثلا کرم آنقدر در مرتبه ارتقا پایین است که زندگی در زیر خروارها خاک را به نور خورشید ترجيح میدهد و از زیباییهای دنیا و کل عوالم، به سه سوراخ خوردن و دفع و رابطه جنسی اکتفا ميکند. انرژی دریافتی چنین موجود ابتدایی و ساده ای لازم نیست، زیاد باشد و همین- که ساده ترین نیازهای خود را بر آورده کند- کافی است .

نه برای فرار از دشمن نیاز به دویدن آن چناني دارد، نه ذهن فعالی دارد که با آن بخواهد به صورت پیشرفته ای ببیند و نه بخواهد محاسبات ریاضی کند و یا تجربیات زیاد را به حافظه بسپارد. و بالاتر از اینها روح بلندی هم ندارد که با آن بخواهد فراتر و بالاتر از همه فعالیتها و اقدامات حیوانی، با انرژی ای هنگفت- که در هیچ حیوانی سابقه ندارد و فقط در انسان دیده میشود- ایثار یا از خود گذشتگي نشان دهد!

مصرف انرژی او برای رفع نیازهای سه سوراخ بدن او کافی است(سوراخی برای خوردن، سوراخی برای دفع کردن و سوراخی برای رابطه جنسي)و دستگاههای منتهی به این سه سوراخ هم در کرم، آنقدر ابتدایی هستند که انرژی چندانی صرف نمی کنند.

قدری بالاتر به روی زمين که بیاییم دیگر با این ظلمت دوستهای ساده مواجه نیستیم. اولا با توسعه ابزارهای حسی به خصوص بینایی، بخش بزرگ از انرژی مصرفی باید صرف سلولهای فراوان چشم و به خصوص سلولهای درک رنگ در شبکیه شود. پس هماهنگ کننده بین احساسات فرد يعنی مغز باید به ناچار بزرگتر شود و هر توسعه مغز، با افزایش تصاعدی سلولهای پرخور و حريص مغزی همراه است که بخش بزرگی از انرژی دریافتی فرد را صرف نیازهای خود می کنند (برای بررسی بیشتر این مطلب به مباحث گذشته در مورد مصرف انرژی فراوان سلولهای مغزی در اين کانال از جمله مقاله بهای فکر کردن مراجعه شود).

حیوانی ماننده سگ و گربه با مغزی که چندین برابر مغز خزندگان و نرم تنان است اگر غذایی بخورد، اکثر انرژی دریافتی را صرف این سلولهای پرخور مغزي میکند

و به علاوه تولید مثل جنسی و ماه ها نگه داشتن جنين در شکم مادر هم بار اضافه ای را بر دوش اين حیوانات میگذارد. این حیوان با مغز بزرگ برای آنکه بتواند اندامهایش رادهمانند سازی کند مثلا وقتی دست او قطع میشود دست جدیدی از نو ساخته شود- همانطور که در برخی نرم تنان دیده میشود- نیازمند انرژی هنگفتی است که سیر تکامل موجودات، چنینی اجازه ای را به او نداده است. اگر این کار ممکن بود، همانطور که در مورد نرم تنان، سیر تکامل، این امکان را فراهم کرده است در طی میلیاردها سال پس از نرم تنان هم این کار ممکن میشد. در حالی که چنین فرایندی و چنین ابزار بقایی در طبیعت حفظ نشده است.

انرژی دریافتی و توزيع اين انرژی در یک نرم تن بی مغز مانند ستاره دریایی، هرگز مانند توزیع انرژی دریافتی در حیوان پر مغز نیست.

این در مورد حیوان کم مغزی مانند گربه است، ولی در مورد انسان با مغز بزرگ و پیشرفته اش چه میتوان گفت؟

سیر خلقت انسان نشان میدهد که پیش از ما موجوداتي با مغزی بزرگتر وجود داشتند. نئوندرتال ها مغزشان از هموساپينسهاي امروز بزرگتر بود، آنها مانند دیگر حیوانات، تولید مثل جنسی داشتند و همانند سازی اندام هم مانند کرمها نمی کردند. با این حال، حتی بدون همانند سازي، انرژی و امکانات آنها و خواسته ها و تمایلات مغز بزرگ آنها، اجازه ادامه بقا را به آنها نداد. میزان مصرف انرژی در همانند سازي اندام در یک موجود، بسیار زیاد است(فرض کنید میخواهید همه اعصاب و عروق و عضلات و استخوانها و پوست و رگهای خونی چه سیاه رگ چه سرخرگ با همه عصبهای موجود در این عروق و پوست و رگها و همه عصبهاي موجود در پوست را که مثلا در لبها و یا چشم به میلیونها سلول میرسد بازسازی کنيد. این فقط، ساختن خود این اندامهاست.

انرژی فراوانی که باید صرف مرتب کردن این اجزا در اندامها شود- به خصوص اندامهای بدن انسان- که نظم قرار گیری اجزای آن سالهاست سازندگان رباتهاي مصنوعی را به حیرت افکنده است- خود این ترتیب و نظم عظیم، نیازمند انرژی ای بسیار بسیار هنگفت است.)

آن انرژی فراوان باید برای تولید اندام قطع شده، مثلا دست یا پا یا چشم قطع شده، فراهم گردد. وقتی قرار است 25% انرژی دریافتی را صرفا صرف مغز کنید، انرژی فراهم شده حتی برای قلب و دستگاه گوارش و دیگر اندامهای بدن فقط و فقط چیزی حدود 75% انرژی دریافتی است. در حالی که نسبت حجم مغز در برابر کل بدن انسان بسیار کمتر است.

@salmanfatemi

مثلا در هوموساپينس (انسان اولیه )وزن مغز حدود دو تا سه درصد وزن بدن است, ولی حین استراحت( توجه کنید فقط در زمان استراحت و نه در زمان فعالیت و دويدن!!) حدود 25% نیروی بدن را مصرف میکند .

این در حالی است که مغز شامپانزه فقط، 8% انرژی بدن را در هنگام استراحت مصرف ميکند .

در این صورت انرژی زیادی برای تولید اندام مجدد، باقی نیست. و به همين دلیل، وقتی ذکاوت موجود در عالم هستی، از میان اندامهای بقا، مغز را برگزید و آن را توسعه داد، نباید انتظار داشت، وقتی دست کسی قطع شد، بدن موجود زنده اکثر انرژی دریافتی را صرف تولید دست کند.

بله امروز مغز در انسان، توانسته است، با استفاده از سلولهای بنیادی و انرژی ای خارج از بدن موجود زنده، دست به فرصیه های ارزشمندی برای همانند سازی اندامها و حتی فرضیه هایی براي همانند سازی خود انسان مرده از طریق مهندسي ژنتیک و با استفاده از سلولهای بنیادی کند و رسیدن به چنین پيشرفتي، هرگز در آینده نزديک، دور از انتظار نیست.

این همانند سازی با استفاده از مهندسی ژنتیک، انسانها را از انرژی مصرفی مغز، محروم نمی کند، با این حال، امکان همانند سازی اندامها و حتي خود فرد مرده را فراهم ميکند.

خدایا دست بندگان تو از هر کم و زیاد خالی است!

خدایا نگاه محرومان از نور به غیبت وادار شده تو، سالهای سال است که خالی است.

کوری و نابینایی ما را بر آن نور ازلی و ابدی بگشاي یا ارحم الراحمين!


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سلمان فاطمی [ 1398-09-01 ]
خدایا دست بندگان تو از هر کم و زیاد خالی است خدایا نگاه محرومان از نور به غیبت وادار شده تو، سالهای سال است که خالی است کوری و نابینایی ما را بر آن نور ازلی و ابدی بگشاي یا ارحم الراحمين

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ارزش حقیقی زبان قسمت اولتاثیر کپسول نوروهرب بر تممانتین یا آلزیکسا یا ابریواستیگمینهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروی ضد تشنج سدیم مبانی ذهنی سیاه و سفیدزبان و شناخت حقیقت قسمت اهدف از تکامل مغزازدواج های بین گونه ای، رتاثیر رژیم گیاهخواری بر معنی روزهسیاره ابلهانورزش در کمر دردآیا رژیم غذایی گیاهی سلابیماری تی تی پیجهش های ژنتیکی مفید در سامغز برای فراموشی بیشتر کشنا در ابهای گرم جنوب نیکنگره بین المللی سردرد دانسان قدیم در شبه جزیره عبحثی جالب درباره محدودیتخلاصه ای از مطالب همایش منقش داروهاي مختلف معروف علم به ما کمک میکند تا موگنجینه ای به نام ویتامین ایا بیماری ام اس (مولتیپبرخی اختلالات عصبی مثانهدی متیل فومارات(زادیوا)(نوار مغزی روشی مهم در تشخپیوند مغز و سر و چالشهای ابزار بقای موجود زنده از تلاش هایی در بیماران قطع در چه مرحله ای از خواب ، رنگاهی بر توانایی اجزاي باختلالات حرکتی در انسانتوضیحی ساده در مورد هوش مفیلمی بسیار جالب از تغییرموزی از نخستین تمدن بشرنظام مثبت زندگیارزش حقیقی زبان قسمت دومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمنابع انرژي پاک سرچشمه حرژیم های غذایی و نقش مهم هوش مصنوعی در کامپیوترهااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمجموعه های پر سلولی بدن مزبان و شناخت حقیقت قسمت دهزینه ای که برای اندیشیداستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر عصاره تغلیظ شده گیمغز فکر میکند مرگ برای دیسیر آفرینش از روح تا مغز وزوز گوشآیا راهی برای رفع کم آبی بیماری ضعف عضلات نزدیک بجهش های ژنتیکی غیر تصادفمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟شناخت و معرفت، و نقش آن دکندر در بیماریهای التهابانسان جدید از چه زمانی پابحثی در مورد نقش کلسیم و خواندن ، یکی از شستشو دهننقش روزه داری در سالم و جعلایم کمبود ویتامین E را گیاه خواری و گوشت خوار کدایا بدون زبان میتوانیم تبرخی بیماری ها که در آن بدژا وو یا اشنا پندارینورون هاي مصنوعی می توانپیوند سر، یکی از راه حلهاابزار بقای موجود زنده از تلاشی برای درمان قطع نخادر هم تنیدگی کوانتومی و پناتوانی از درمان برخی ویاختلالات صحبت کردن در انتکامل چشمفیزیکدانان ماشینی برای ترمز و رازهای ارتباط غیر کنظریه تکامل در درمان بیمارزش حقیقی زبان قسمت سومتاثیر کپسول نوروهرب بر سمولتیپل اسکلروز در زنان رژیم غذایی حاوی تخم مرغ وهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمحل درک احساسات روحانیزبان و شناخت حقیقت قسمت سهستي مادي ای که ما کوچکتراستیفن هاوکینگ در مورد هتاریخ همه چیز را ثبت کردهمغز ما کوچکتر از نیم نقطهسیستم تعادلی بدنیک پیشنهاد خوب برای آسان آیاما مقهور قوانین فیزیکبیماریهای تحلیل عضلانی اجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغز بزرگ چالش است یا منفعشناسایی سلول های ایمنی اکوچک شدن مغز از نئاندرتاانسان عامل توقف رشد مغزبحثی در مورد عملکرد لوب فخواب سالم عامل سلامتینقش رژیم غذایی در رشد و اعلایم کمبود ویتامین E را گالکانزوماب، دارویی جدیایا تکامل هدفمند استبرخی بیماری های خاص که بددژاوو یا آشناپندارینورون های ردیاب حافظهپیشینیان انسان از هفت میابزار بقای موجود زنده از تلاشی جدید در درمان ام اسدرمان های بیماری آلزایمرناتوانی در شناسایی چهره ادامه بحث تکامل چشمتکامل ابزار هوش ، راه پر فرگشت و تکامل تصادفی محض رویای شفافهفت چیز که عملکرد مغز تو از نظر علم اعصاب یا نرووستاثیر گیاه خواری بر رشد ومواد کوانتومی جدید، ممکنراه های جدید برای قضاوت رهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمحل درک احساسات روحانی دزبان، وسیله شناسایی محیطهستی ما پس از شروعی چگال استیفن هاوکینگ در تفسیر تبدیل تراکت صوتی مصنوعی مغز مادران و کودکان در زمسیستم دفاعی بدن علیه مغز یکی از علل محدودیت مغز امآزمون ذهنی گربه شرودینگربیهوش کردن در جراحی و بیمجهشهای مفید و ذکاوتی که دمغز بزرگ چالشهای پیش روشواهدی از دنیسوان(شبه نئکودک ایرانی که هوش او از انعطاف پذیری مکانیسمی علبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب سالم عامل سلامتی و ینقش زبان در سلطه و قدرت اعلت خواب آلودگی بعد از خوگامی در درمان بیماریهای ایرادهای موجود در خلقت ببرخی توجهات در ببمار پاردانشمندان ژنی از مغز انسنوروپلاستیسیتی چیستپیشرفتی مستقل از ابزار هابزار بقای موجود زنده از تمایل زیاد به خوردن بستندرمان های جدید میگرننخاع ما تا پایین ستون فقرادغام میان گونه های مختلتکامل زبانفراموش کارها باهوش تر هسروبات های ریز در درمان بیهفت سین یادگاری از میراث همیشه عسل با موم بخوریماز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وموجود بی مغزی که می تواندراه های جدید برای قضاوت رهوش مصنوعی درمانگر کامپیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمحدودیت های حافظه و حافظسفر نامه سفر به بم و جنوب و هر کس تقوای خدا پیشه کنآیا واکنش های یاد گرفته واستخوان های کشف شده، ممکتبدیل سلولهای محافط به سمغز چون ابزار هوش است دلیسکته مغزییادگیری مهارت های جدید دإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَبیوگرافیجاذبه و نقش آن در شکلگیریمغز حریص برای خون، کلید تشاهکار قرنکودکان خود را مشابه خود تاولین هیبرید بین انسان وبحثی درباره هوش و تفاوتهخواب عامل دسته بندی و حفطنقش زبان در سلطه و قدرت اعوارض ازدواج و بچه دار شدگاهی لازم است برای فهم و اگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سلولهای عصبی در تلادانشمندان روش هاي جدیدی نوشیدن چای برای مغز مفید پاسخ گیاهان در زمان خوردابزارهای بقای موجود زندتمدن قدیمی ای در جنوب ایردرمان های رایج ام اسنخستین تصویر از سیاهچالهادغام دو حیطه علوم مغز و تکامل ساختار رگهای مغزی فراموشی همیشه هم بد نیستروح رهاییهوموارکتوس ها ممکن است داز نظر علم اعصاب اراده آزتاثیر گیاه خواری بر رشد وموجودات مقهور ژنها هستندراه پیروزی در زندگی چیستهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاز تکینگی تا مغز از مغز تمخچه ، فراتر از حفظ تعادلسفرنامه سفر به بم و جنوب ویتامین E برای فعالیت صحآیا آگاهی پس از مرگ از بیاصول سلامت کمرتری فلوپرازینمغز چگونه صداها را فیلتر ساخت شبکه عصبی با الفباییادآوری خواب و رویاافراد آغاز حرکت خودشان ربیوگرافیحقیقت راستین انسان علم بمغز زنان جوانتر از مغز مرشبیه سازی میلیون ها جهان کوری گذرای ناشی از موبایاولین مورد پیوند سر در انبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیارينقش سجده بر عملکرد مغزعید نوروز مبارکگاهی مغز بزرگ چالش استاگر نعمت فراموشی نبود بسبرخی سيناپسها طی تکامل و دانشمندان روشی برای تبدینوعی سکته مغزی ، وحشتناک پختگی پس از چهل سالگي به ابزارهای پیشرفته ارتباط تمدن بشری و مغز اخلاقیدرمان ژنتیکی برای نوآورینرمش های مفید در سرگیجهارتقا و تکامل سنت آفرینش تکامل شناخت انسان با کشففرایند حذف برخی اجزای مغروزه داری و بیمار ی ام اس هوش مصنوعی می تواند بر احاز آغاز خلقت تا نگاه انساتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیهمانهای ناخوانده عامل رشته نوروایمونولوژی و نقهوش مصنوعی ساخته هوش طبیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمخچه ابزاري که وظیفه آن فسفرنامه سفر به بم و جنوب ویتامین E در چه مواد غذایآیا امکان بازسازی اندامهاضطراب و ترستری فلوپرازینمغز آیندگان چگونه است ؟ساخت شبکه عصبی مصنوعی با ژن هوش و ساختارهای حیاتی افزایش قدرت ادراکات و حسبیان ژن های اسکیزوفرنی دحافظه و اطلاعات در کجاست مغزهای کوچک بی احساسشبیه سازی سیستم های کوانکی غایب شدی تا نیازمند دلاولین تصویر در تاریخ از سبحثی درباره هوش و تفاوتهخودآگاهی و هوشیارينقش غذاها و موجودات درياعامل کلیدی در کنترل کارآگذر زمان کاملا وابسته به اگر تلاش انسان امروز برابررسي علل احتمالي تغيير داروهای مصرفی در ام اسچیزی خارج از مغزهای ما نیپرورش مغز مینیاتوری انساابزارهای دفاعی و بقای موتمساح حد واسط میان مغز کودرمان جدید میگرن با انتی نرمشهای مهم برای تقویت عارتوکين تراپی روشی جديد تئوری تکامل امروز در درمفرد حساس از نظر عاطفی و بروش مقابله مغز با محدودیهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیگرن سردردی ژنتیکی که برشد مغز علت تمایل انسان بهوش احساسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمدارک ژنتیکی چگونه انسانسفرنامه سفر به بم و جنوب ویتامین دی گنجینه ای بزرآیا انسان با مغز بزرگش اخاطلاعاتی عمومی در مورد متسلیم شدن از نورون شروع ممغز انسان ایا طبیعتا تماساختار شبکه های مغزی ثابژن یا نقشه توسعه مغز و نقافسردگی و اضطراب در بیمابیست تمرین ساده برای جلوحافظه و اطلاعات در کجاست مغزتان را در جوانی سیمکششباهت زیاد بین سلول هاي عکاهش التهاب ناشی از بیمااولین سلول مصنوعیبحثی درباره هوش و تفاوتهخانواده پایدارنقش غذاها و موجودات درياعسل طبیعی موثر در کنترل بگربه شرودینگر و تاثیر مشابزار هوش در حال ارتقا ازبررسی و اپروچ جدید بر بیمداروهای ضد بیماری ام اس وچگونه مغز پیش انسان یا همآلزایمراثر مضر مصرف طولانی مدت رتنفس هوازی و میتوکندریدرمانهای بیماری پارکینسچرا مغزهای ما ارتقا یافت ارتباط میکروب روده و پارتئوری تکامل در پیشگیری و قانون مندی نقشه ژنتیکی مروش های صرفه جویی در ایجاقارچ بی مغز در خدمت موجودروش هایی ساده برای کاهش اهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر گیاه خواری بر رشد ومیدان مغناطيسي زمین بشر زمین زیر خلیج فارس تمدنی هوش احساسیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمروری بر تشنج و درمان هایسفرنامه سفر به بم و جنوب واکنش های ناخودآگاه و تقآیا احتمال دارد رویا از آاطلاعاتی عمومی در مورد متشنج چیستمغز انسان برای ایجاد تمدسخن پاک و ثابتژنها نقشه ایجاد ابزار هوالکتروتاکسی(گرایش و حرکبیشتر کمردردها نیازی به حافظه و اطلاعات در کجاستنقش قهوه در سلامتیشباهت زیاد بین سلول هاي عکایروپاکتیک چیستاوکرلیزوماب داروی جدید شبحثی درباره احساسات متفاخطا در محاسبات چیزی کاملنقش غذاها و موجودات درياعصب حقوق نورولووگزیده ای از وبینار یا کنفابزار بقای موجود زنده از بررسی سیستم تعادلی بدن اداروی فامپیریدین یا نورلچگونه هموساپينس بر زمین آیا ما تنها موجودات زنده اثرات مفید قهوهتنفس هوازی و میتوکندریدرک فرد دیگر و رفتارهای اچرا حیوانات سخن نمی گوینارتباط چاقی و کاهش قدرت بتا 20 سال آینده مغز شما به قدم زدن و حرکت دید را تغیروش صحبت کردن در حال تکامهوش مصنوعی الفاگواز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ومکانیزمهای دفاعی در برابزندگی هوشمند در خارج از زهوش عاطفی بیشتر در زناناز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمرکز خنده در کجای مغز استسفری به آغاز کیهانواکسن سرطانآیا احتمال دارد رویا از آبلندی در ذهن ما درک بلندیتغییر الگوی رشد مغزی با زمغز انسان برای شادمانی طسریعترین کامپیوتر موجودژنها ، مغز و ارادهالتهاب شریان تمپورالبا هوش مصنوعی خودکار روبحس چشایی و بویایینقش مهاجرت در توسعه نسل اشش مرحله تکامل چشمکاربرد روباتهای ريزنانوايندگان چگونه خواهند دیدبحثی درباره احساساتی غیرخطا در محاسبات چیزی کاملنقشه مغزی هر فرد منحصر بهعضلانی که طی سخن گفتن چقدگزارش یک مورد جالب لخته وابزار بقای موجود زنده از بررسی علل کمر درد در میانداروی تشنجی دربارداریچگونه آن شکری که می خوریمآیا مغز تا بزرگسالی توسعاثرات مضر ماری جواناتو دی ان ای خاص ميتوکندريدرک و احساسچرا حجم مغز گونه انسان درارتباط هوش ساختار مغز و ژتاثیر مشاهده بر واقعیت بقدرت انسان در نگاه به ابعروشهای نو در درمان دیسک بهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدزیباترین چیز در افزایش سهوش عاطفی در زنان بیشتر ااز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمرگ انتقال است یا نابود شسلولهای بنیادی مصنوعی درواسطه ها د رمسیر ایجاد مغآیا برای تولید مثل همیشه به زودی شبکه مغزی به جای تغییر زودتر اتصالات مغزیمغز انسان برای شادمانی طسرگیجه از شایعترین اختلاژنهای هوش ، کدامندامیوتروفیک لترال اسکلروبارداری بدون رحمحس و ادراک (قسمت اول )نقش هورمون های تیروئید دششمین کنگره بین المللی سکاربرد روباتهای ريز، در ايا اراده آزاد توهم است یبخش دیگری در وجود انسان هدفاع در برابر تغییر ساختنقص در تشخیص هیجانات عاممقالاتگشایش دروازه جدیدی از طرابزار بقای موجود زنده از بزرگ شدن مغز محدود به دورداروی جدید s3 در درمان ام چگونه انتظارات بر ادراک آیا همه جنایت ها نتیجه بیاجزای پر سلولی بدن انسان تولید سلولهای جنسی از سلدرک احساسات و تفکرات دیگچرا در مغز انسان، فرورفتارتباط انسانی، محدود به تاثیر نگاه ناظر هوشیار بتاثیر نگاه انسان بر رفتالوب فرونتال یا پیشانی مغروشهای شناسایی قدرت شنواهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد وما انسانها چه اندازه نزدزیرفون داروی ضد ام اسهوشیاری کوانتومیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر درجه حرارت بر عملکمراحل ارتقای پله پله کیهسلسله مباحث هوش مصنوعیوراپامیل در بارداریآیا بزرگ شدن مغز فقط در دبوزون هیگز چیستتغییر عمودی سر انسان از پمغز انسان رو به کوچک تر شسردرد و علتهای آنکلرال هیدرات برای خوابانامگا سه عامل مهم سلامتبازگشت از آثار به سوی خداحس و ادراک (قسمت دوم )نقش ژنتیک در درمان اختلاصرع و درمان های آنکجای مغز مسئول پردازش تجايا اراده آزاد توهم است یبرنامه و ساختار پیچیده مدقیق ترین تصاویر از مغز اچند جهانیتاثیر ویتامین دی بر بیماپمبرولیزوماب در بیماری چابزار بقای موجود زنده از بسیاری از بیماری های جدیداروی جدید ضد میگرنچگونه باغبانی باعث کاهش آیا هوش ارثی دریافتی از پاجزایی ناشناخته در شکل گتوانایی مغز و دیگر اجزای درک تصویر و زبان های مخلتچراروياها را به یاد نمی آارتباط شگفت مغز انسان و فتاثیر نگاه انسان بر رفتالبخند بزن شاید صبح فردا زروشی برای بهبود هوش عاطفهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر انتخاب از طرف محیط ما با کمک مغز خود مختاريمزبان چهار حرفی حیات زمینهوش، ژنتیکی است یا محیطیاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رو ح و روان بر جسممزایای شکلات تلخ برای سلسم زنبور ، کلیدی برای وارورزش هوازی مرتب خیلی به قآیا تکامل و تغییرات ژنتیبیماری گیلن باره و بیمارثبت امواج الکتریکی در عصمغز انسان رو به کوچکتر شدسردرد تنشنکمردرد و علل آنامروز دانش ژنتیک هیچ ابهبازسازي مغز و نخاع چالشی حس و ادراک قسمت چهارمنقش انتخاب از طرف محیط، نضررهای مصرف شکر و قند بر کشف مکانیسم عصبی خوانش پای آنکه نامش درمان و یادشبرین نت به جای اینترنتدلایلی که نشان میدهد ما بچندین ماده غذایی که ماننصفحه اصلیپنج اکتشاف شگفت آور در موابزار بقای موجود زنده از تفاوت مغز انسان و میمون هداروی ضد تشنج با قابليت تچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هوش سریعی که بدون احساحساس گذر سریعتر زمانتوازن مهمتر از فعالیت زیدرک عمیق در حیواناتچراروياها را به یاد نمی آارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ویتامین دی بر بیمالرزش ناشی از اسیب به عصبروشی جدید در درمان قطع نخهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ترکیبات استاتین (سما تحت کنترل ژنها هستیم یزبان و بیان، در سایه پیشرهیچگاه از فشار و شکست نتراز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مسیر دشوار تکامل و ارتقاسودمندی موجودات ابزی بر ورزش هوازی ، بهترین تمریآیا خداباوری محصول تکاملبیماری ای شبیه آلزایمر و جمجمه انسان های اولیهمغز ایندگان چگونه استسردرد سکه ایکمردرد با پوشیدن کفش مناانفجار و توقف تکاملی نشابحتی علمی درباره تمایل بحس و ادراک قسمت پنجمنقش اتصالات بین سلولهای ضررهای شکر بر سلامت مغزکشف مکانیسمی پیچیده در بایندرالبرای پیش بینی آینده مغز ددندان ها را مسواک بزنید تچه زیاد است بر من که در ایسوالات پزشکیپوست ساعتی مستقل از مغز دابزار بقای موجود زنده از تفاوتهای جنسیتی راهی براداروی ضد تشنج با قابليت تچگونه جمعیت های بزرگ شکل آیا هشیاری کوانتومی وجوداخلاق و علوم اعصابتوسعه برخی شغل ها با هوش فلج بل، فلجی ترسناک که آندرگیری قلب در بیماری ویرنزاع بین جهل و علم رو به پارتباط شگفت انگیز مغز انتاثیر ژنها بر اختلالات خلزوم سازگاری قانون مجازاروشی جدید در درمان سکته مهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر دپاکین بر بیماری مماه رجبزبان و تکلم برخی بیماریههاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر رژیم گیاه خواری بر مشکلات نخاعیسیاهچاله و تکینگی ابتدایورزش و میگرنآیا دلفین ها می تواند از بیماری ای شبیه ام اس مولتجنسیت و تفاوت های بیناییمغز ابزار برتر بقاسرعت فکر کردن چگونه استکنفرانس تشنج هتل کوثر اصانگشت نگاری مغز نشان میدبحث درباره پیدایش و منشاحس و ادراک قسمت سومنقش حفاظتی مولکول جدید دطی یکصد هزار سال اخیر هرچکشف ارتباط جدیدی از ارتبایا کوچک شدن مغزانسان البرخی نکات از گاید لاین پردو ویژگی انتزاع و قدرت تجچهار میلیارد سال تکامل بپیامهای کاربرانپیموزایدابزار بقای موجود زنده از تقلید مرحله ای نسبتا پیشداستانها و مفاهیمی اشتباچگونه حافظه را قویتر کنیاختلال در شناسایی حروف و توصیه های غیر دارویی در سفلج خوابدرگیری اعصاب به علت میتونزاع بین علم و نادانی رو ارتباط غیرکلامی بین انساارتروز یا خوردگی و التهاتاثیر کپسول نوروهرب بر نلزوم سازگاری قانون مجازاريتوکسيمب در درمان ام اسهوش مصنوعی از عروسک تا کماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر داروهای ضد التهاب ماپروتیلینزبان و شناخت حقیقت قسمت چهاوکينگ پیش از مرگش رسالاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر رژیم گیاه خواری بر مشاهده آینده از روی مشاهسیاره ابلهانورزش بهترین درمان بیش فعآیا دست مصنوعی به زودی قابیماری بیش فعالیجنسیت و تفاوت های بیناییمغز از بسیاری حقایق می گرشلیک فراموشیکنگره بین المللی سردرد داندوهگین نباش اگر درب یا بحثی در مورد نقش ویتامينحساسیت روانی متفاوتنقش حیاتی تلومر دی ان آ دظهور امواج مغزی در مغز مصکشف جمجمه ای درکوه ایرهوایا ابزار هوشمندی یا مغز برخی اثرات مضر ویتامین دديدن با چشم بسته در خواب چهار ساعت پس از کشتار خوکسایتهای دیگرپیچیدگی های مغزی در درک زابزار بقای موجود زنده از تلقین اطلاعات و حافظهدر مانهای کمر دردنگاهی بر قدرت بینایی درااختلالات مخچهتوصیه هایی در مصرف ماهیفلج خواب چیسترقیبی قدرتمند در برابر منزاع بین علم و جهل رو به پ