دکتر سید سلمان فاطمی

متخصص داخلی مغز و اعصاب


کانال تلگرام دکتر فاطمی

آدرس مطب دکتر سلمان فاطم

آدرس دکتر زهره ابوطالبی

ابزارهای بقای از نخستین همانند سازها تا مغز از مغز تا کرونا قسمت چهاردهم

ابزارهای بقای موجود زنده از نخستین همانند سازها تا مغز، از مغز تا ابزارهای بقای ویروس کرونا (قسمت چهاردهم)

کرونا؛ هوش مصنوعی به جبهه نبرد، می‌پیوندد!
آمارهای مبتلایان به بیماری کرونا این روزها نگران کننده است. اعلام مرگ و میری در حدود هشت تا نه درصد در کشورهایی- که آمار مرگ و میر های پنهان، بسیار زیاد بوده است و بسیار کم اعلام می شود- واقعا مایه نگرانی است.

مرگ و میر و میزان ابتلا، بسیار بالا است به طوری که تا کنون در حدود یک ماه در کشور آمریکا حدود 40 هزار نفر به خاطر این بیماری مرده اند و کشورهای هم مرز کشور ما بالاترین آمار مبتلایان را در آسیا از آن خود کرده اند.

پیدا کردن یک دارو برای درمان این بیماری مهلک، به درازا کشیده است ولی استفاده از چنددارو در برخی مطالعات سودمند بوده است. استفاده از داروی قدیمی کلروکین و ترکیب آن با برخی داروهایی ضد ویروس و یا آنتی بادی هایی- که میتواند عیله بخشی از ویروس یا سیستم ایمنی فرد واکنش داشته باشد- تا حدی توانسته است در برخی بیماران سودمند باشد و این سودمندی هرچند امیدبخش است ولی اینها ابتدای پژوهش های علمی است؛ به خصوص در زمانی که بسیاری از بیماران بدون دریافت دارو هم بهبود پیدا می کنند، شاید نتوان علت صد در صد بهبود را این دارها دانست.

عوارض این داروها چگونه است؟ از عوارض کوتاه مدت که بگذریم عوارض درازمدت، قطعا به سال ها تحقیق نیازمند است.

برای بررسی های عمیق تر و آمارهای پیشرفته میتوان از هوش مصنوعی بهره برد. عصر پرس و جو در میان کتاب خانه های سنتی به سر آمده است و امروز با کمک سیستم های هوش مصنوعی گوگل میتوان جدیدترین و پر حجم ترین مطالعات و پژوهش ها را دید و نیز با کمک روش های پیشرفته تحلیل در هوش مصنوعی میتوان دقیق ترین نتیجه گیری های آماری را انجام داد.

بروز یک اپیدمی وسیع کشنده، در زمان حاضر نیاز ما به این پژوهش های عمیق را آشکارتر می کند.
در زمان ما که دستان بشری در کشف بسیاری از حقایق علمی بسته نیست، کوتاهی کردن در استفاده از پیشرفته ترین منابع به دست آوردن اطلاعات و بسنده کردن به روش های غیر علمی، نه تنها عواقب ناگوار فراوانی را به بار می آورد بلکه مسئولیت سنگین کسانی- که با دلخوش کردن به این روش های غیر علمی باعث فریب مردم میشوند- قابل کتمان نیست.

امروز هوش مصنوعی میتواند میلیون ها مقاله را در زمانی کوتاه مرور کند و در شرایط کنونی با توجه به کم بودن زمان، در مواجهه با ویروس جهش یافته و تکامل یافته- که در هر رویارویی با سیستم ایمنی میتواند خودش را دگرگون کند- بسیار ضروری است.

آیا هوش مصنوعی می‌تواند به یافتن درمان کرونا کمک کند؟
به نظر می‌رسد برای مهار همه‌گیری جهانی کرونا که جان بسیاری را می‌گیرد، به تلاشی فوق بشری نیاز است. هوش مصنوعی کارایی خود را در پزشکی به اثبات رسانده اما آیا می‌توان برای درمان این بیماری، از یادگیری ماشین کمک گرفت.

شرکت‌های زیادی در پی راه حل این معضل هستند. شرکت اکساینشیا در آکسفورد، اولین شرکتی است که دارویی را برای آزمایش روی انسان پیشنهاد کرد که هوش مصنوعی یافته بود. در حال حاضر این شرکت در میان ۱۵ هزار داروی موجود در موسسه تحقیقاتی اسکریپز در کالیفرنیا جستجو می‌کند.

شرکت هیلکس در کمبریج- که دکتر دیوید براون آن را بنیان گذاشته- یکی از مبدعان ویاگراست. این شرکت در سیستم هوش مصنوعی خود که برای یافتن درمان بیماری‌های نادر طراحی شده بود تغییر کاربری داده است.

هر داروی احتمالی بدقت در آزمایشگاه بررسی می‌شود

این هوش مصنوعی سه کار می‌کند:
--همه متون علمی موجود در این زمینه را بررسی می‌کند
--دی‌ان‌ای و ساختار ویروس را مطالعه می‌کند
--فایده داروهای موجود را بررسی می‌کند

(در نزاع تکاملی میان ژنهای ویروس و دیگر موجودات زنده، آشنایی با ساختار ژنومی ویروس دارای اهمیت بسیار زیادی است. ویروس های کرونا طی زمان، دارای ساختار ژنتیکی خاص در ويروس SARS-COV2 شده اند که به صورت آر ان ای بزرگ مثبت است و قابلیت بیماری زایی بسیار بالایی دارد و می تواند از میانبرهای بسیار، بر میزبان خود حمله ببرد و زندگی انگلی خود را توسعه دهد.

مقابله با این ویروس- که بر اساس برخی مقالات فعلا به حدود 8 گونه ویروسی دیگر تکامل پیدا کرده است- نیازمند آشنایی کامل و تحلیل دقیق ساختار ژنومی و دگرگونی های آن، طی تاریخ تکامل ویروس ها در گذشته و امروز است و امروز در سایه پیشرفت تکنولوژیک و هوش مصنوعی میتوان میلیون ها داده را از گذشته تا امروز و از آزمایشگاه های مختلف سرتاسر جهان به طور بسیار دقیق، تحلیل و پیش بینی کرد.)
کشف دارو معمولا زمان‌بر است. دکتر براون به بی‌بی‌سی گفت: ۴۵ سال است که در این زمینه فعالیت می‌کنم و فقط سه دارو، وارد بازار کرده‌ام.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [20.04.20 09:28]
اما به نظر می‌رسد هوش مصنوعی بسیار سریع‌تر است. دکتر بروان می‌گوید: فقط چند هفته طول کشید تا هوش مصنوعی اطلاعات مورد نیاز ما را جمع آوری کند و در چند روز گذشته حتی اطلاعات جدیدی هم به ما داده است. در حال حاضر ما در مرحله‌ای هستیم که می‌توانیم کارمان را شروع کنیم. الگوریتم‌های ما در عید پاک بارها اجرا شدند و هفته آینده نتیجه سه شیوه مختلف را خواهیم داشت.

شرکت هیلکس امیدوار است تا ماه دیگر یک لیست از داروهای بالقوه داشته باشد و برای استفاده از این پیش‌بینی‌ها در کارآزمایی‌های بالینی مذاکراتی را شروع کرده است.

در کشف داروی کرونا با کمک هوش مصنوعی دو گزینه وجود دارد:

--ساخت یک داروی کاملا جدید که دو سالی طول می‌کشد تا تایید شود
--تغییر کاربری داروهای موجود
دکتر براون می‌گوید بعید به نظر می‌رسد فقط یک دارو بتواند این کار را انجام دهد.

به نظر می‌رسد برای درمان کرونا احتیاج به ترکیب چند دارو نیاز باشد.
این برای هلیکس یعنی تجزیه و تحلیل دقیق ۸ میلیون درمان دودارویی و ۱۰.۵ میلیارد درمان سه‌دارویی از بین ۴ هزار داروی تایید شده موجود.(تحلیل تاثیر داروها روی اجزای مختلف؛ چه ویروس یا سیستم ایمنی میزبان بسیار مهم است. وقتی به بیش از یک دارو نیاز باشد، واکنش های این دو دارو با هم، باید به طور دقیق تحلیل شود همچنین کم کردن یا افزایش تاثیر داروها در کنار هم به خصوص داروهای جدیدی- که علیه ویروس استفاده میشود- کار را دشوارتر میشود زیرا بسیاری از این تاثیرات اصلا شناخته شده نیست. جمع کردن همه این داده ها و اطلاعات، از داروهای گذشته تا امروز، کار بسیار پیچیده ای است به خصوص وقتی بدانیم از قدیمی ترین داروهای موجود(هیدروکسی کلروکین) تا جدیدترین داروهای ساخته شده(رمدیسیویر و یا جدیدترین آنتی بادی های منوکلونال مانند باری‌سیتی‌نیب) میتواند روی ویروس کرونا موثر باشد.)

پرفسور آرا درزی، رئیس موسسه نوآوری‌های سلامت جهانی در امپریال کالج لندن به بی‌بی‌سی گفت: هوش مصنوعی یکی از قوی‌ترین روش‌ها برای یافتن یک راه حل ملموس است. در اصل ما به داده‌هایی عظیم، باکیفیت و پالوده نیاز داریم. بسیاری از این اطلاعات پیش از این در شرکت‌های دارویی بزرگ، خاک می‌خورد یا تکلیف مالکیت معنوی آنها روشن نبود یا در آزمایشگاه‌های قدیمی دانشگاه‌ها به فراموشی سپرده شده بود. اکنون بیش از هر زمانی به تجمیع اطلاعات پراکنده احتیاج داریم تا محققان هوش مصنوعی با استفاده از تکنیک‌های جدید یادگیری ماشین، بسرعت درمانی برای کرونا پیدا کنند.

یافته‌های شگفت‌انگیز
در آمریکا، آزمایشگاه باراباسی دانشگاه نورث ایسترن، دانشکده پزشکی هاروارد، موسسه علوم شبکه استنفورد و شرکت بیوتکنولوژی تازه تاسیس شیفر مدیسنز با همکاری هم، در پی تغییر سریع کاربری داروهای موجود برای درمان کرونا هستند.

الیف صالح، مدیر اجرایی شرکت شیفر می‌گوید معمولا فقط همین هماهنگی به یک سال کاغذبازی احتیاج دارد ولی کنفرانس تلفنی با اپلیکیشن زوم و عزم جزم عده‌ای- که اکنون وقت زیادی دارند- سرعت کار را زیاد کرده است: کار سه هفته اخیر ما معمولا شش ماه طول می‌کشد. همه، دیگر کارهایشان را کاملا تعطیل کرده‌اند.

در حال حاضر نتیجه این تحقیقات شگفت‌انگیز بوده است:

این احتمال مطرح شده که ویروس ممکن است به بافت مغز حمله کند و این شاید دلیل از دست رفتن حس چشایی و بویایی در بعضی باشد
این پیش بینی مطرح شده که ویروس کرونا ممکن است به دستگاه تولید مثل مردان و زنان حمله ‌کند
شرکت شیفر مدیسنز هوش مصنوعی را با روشی تلفیق کرده که به آن داروی شبکه می‌گوید. این شیوه بیماری را به چشم واکنش‌های پیچیده اجزای مولکولی نگاه می‌کند.

آقای صالح می گوید: فنوتیپ (رخنمود) بیماری بندرت به دلیل ناکارآمدی فقط یک ژن یا یک پروتئین است. طبیعت، ساده نیست و نتیجه شبکه واکنش‌های زنجیره‌ای چندین پروتئین است.

استفاده از داروی شبکه، هوش مصنوعی و تلفیق این دو به شناسایی ۸۱ داروی احتمالی منجر شده است.

پرفسور آلبرت لاسلو باراباسی می‌گوید: عملکرد هوش مصنوعی می‌تواند کمی بهتر باشد یعنی فقط دنبال همبستگی‌های درجه بالا نباشد و ریزداده‌های مستقلی را پیدا کند که ممکن است داروی شبکه سنتی نادیده گرفته باشد.

بعضی از شرکت‌های هوش مصنوعی ادعا می‌کنند که دارویی را پیدا کرده‌اند که می‌تواند کارآمد باشد.

شرکت هوش مصنوعی بنولنت داروی باری‌سیتی‌نیب را که برای درمان آرتریت روماتوئید تایید شده به عنوان یک درمان احتمالی برای جلوگیری از آلودگی سلول‌های ریوی به ویروس کرونا مطرح کرده است. این دارو در حال حاضر در موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا در مرحله کارآزمایی کنترل شده است.

دکتر سید سلمان فاطمی . نورولوژیست, [20.04.20 09:31]
شرکت چینی علی بابا می‌گوید یک تست هوش مصنوعی ساخته که می‌تواند ویروس کرونا را بادقت شناسایی کند.
در کره جنوبی و آمریکا برای بررسی احتمال کارآمدی داروهای ضدویروس موجود از یادگیری عمیق استفاده و داروی آتازاناویر را که در درمان ایدز به کار می‌رود به عنوان یک گزینه احتمالی پیشنهاد کرده‌اند.

شرکت‌های دیگر از هوش مصنوعی برای هدف متفاوتی استفاده می‌کنند؛ تجزیه و تحلیل تصویربرداری‌های پزشکی برای کمک به رادیولوژیست‌ها در پیش‌بینی اینکه کدام بیماران به احتمال زیاد به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج خواهند داشت. به عنوان مثال، شرکت بزرگ علی بابا اعلام کرده الگوریتمی یافته که در ۲۰ ثانیه با دقت ۹۶ درصد، این بیماری را تشخیص می‌دهد.

اما بعضی از کارشناسان هشدار می‌دهند که احتمال زیادی دارد سیستم‌های هوش مصنوعی در زمینه عفونت‌های پیشرفته، تعلیم دیده باشند و برای تشخیص علائم اولیه عفونت مناسب نباشند.

پرفسور درزی می‌گوید باید سیاست‌گذاری جهانی در جهت متقاعد کردن شرکت‌های دارویی بزرگ به همکاری با منابع کوچکتر اطلاعات دارویی باشد مثل دانشگاه‌ها و موسسه‌های خیریه تحقیقاتی: هیچگاه زمان اینقدر مهم نبوده که در مقابله با کرونا اسرار اطلاعات دارویی هر چه زودتر در اختیار هوش مصنوعی قرار گیرد.
https://www.thelancet.com/pdfs/journals/landig/PIIS2589-7500(20)30054-6.pdf

https://www.bbc.com/persian/science-52323107
@salmanfatemi


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، روبروی داروخانه سپاهان ، مجتمع اطبا ، طبقه اول
تلفن : 32223328 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
کشف مکانیسم عصبی خوانش پنورون هاي مصنوعی می تواناختلال در شناسایی حروف و تلاشی تازه برای گشودن معخارق العاده و استثنایی بقارچ بی مغز در خدمت موجودسردرد سکه ایگربه شرودینگر و تاثیر مشنگاه انسان محدود به ادراارتباط شگفت انگیز مغز انتوصیه هایی در مصرف ماهیدانشمندان روش هاي جدیدی مواد کوانتومی جدید، ممکنضررهای شکر بر سلامت مغزپرورش مغز مینیاتوری انساچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ویتامین دی بر بیمادرمان های جدید میگرنمحل درک احساسات روحانیعدم توقف تکامل در یک انداآیا برای تولید مثل همیشه هوش مصنوعی الفاگواز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری اعصاب به علت میتومشکلات بین دو همسر و برخیافزایش مرگ و میر سندرم کوهوش عاطفی بیشتر در زنانبلندی در ذهن ما درک بلندیتاثیر درجه حرارت بر عملکروش هایی ساده برای کاهش امغز انسان برای شادمانی طاولین هیبرید بین انسان وو هر کس تقوای خدا پیشه کنبیشتر کمردردها نیازی به تاثیر عصاره تغلیظ شده گیراست دستی و چپ دستینقش قهوه در سلامتیایرادهای موجود در خلقت بورزش هوازی مرتب خیلی به قبحثی درباره هوش و تفاوتهجمجمه انسان های اولیهزبان و شناخت حقیقت قسمت دکندر در بیماریهای التهابنقش رژیم غذایی در رشد و اابزار بقای موجود زنده از ژنهای هوش ، کدامندبرخی سيناپسها طی تکامل و حس چشایی و بویاییسیر آفرینش از روح تا مغز سیستم تعادلی بدنکشف مکانیسمی پیچیده در بنورون های ردیاب حافظهاختلالات مخچهتلاشی جدید در درمان ام اسخدا موجود استقبل از انفجار بزرگسرعت فکر کردن چگونه استگزیده ای از وبینار یا کنفنگاهی بر قدرت بینایی دراارتباط غیرکلامی بین انساتوضیحی ساده در مورد هوش مدانشمندان روشی برای تبدیموجود بی مغزی که می تواندطوفان فقر و گرسنگی و بی سآلودگی هوا و ویروس کروناچراروياها را به یاد نمی آاز تکینگی تا مغز و از مغز تاثیر ویروس کرونا بر مغز درمان های جدید در بیماری محل درک احساسات روحانی دعسل طبیعی موثر در کنترل بآیا بزرگ شدن مغز فقط در دهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد وذهن چند جانبه نیازمند نگمشکلات روانپزشکی پس از سافسردگی و اضطراب در بیماهوش عاطفی در زنان بیشتر ابه زودی شبکه مغزی به جای تاثیر درجه حرارت بر عملکروش صحبت کردن در حال تکاممغز انسان رو به کوچک تر شاولین مورد پیوند سر در انوقت نهيب هاي غير علمي گذشبا هوش مصنوعی خودکار روبتاریخ همه چیز را ثبت کردهرشته نوروایمونولوژی و نقنقش مهاجرت در توسعه نسل ااگر نعمت فراموشی نبود بسورزش هوازی ، بهترین تمریبحثی درباره هوش و تفاوتهجنسیت و تفاوت های بیناییزبان و شناخت حقیقت قسمت سکوچک شدن مغز از نئاندرتانقش زبان در سلطه و قدرت اابزارهای بقای موجود زندکلرال هیدرات برای خوابانبررسي علل احتمالي تغيير حس و ادراک (قسمت اول )فلج بل، فلجی ترسناک که آنفلج خوابسیستم دفاعی بدن علیه مغز کشف ارتباط جدیدی از ارتبنوروپلاستیسیتی چیستاختلالات حرکتی در انسانتمایل زیاد به خوردن بستنخطا در محاسبات چیزی کاملقدم زدن و حرکت دید را تغیشلیک فراموشیگزارش یک مورد جالب لخته ونگاهی بر توانایی اجزاي بارتروز یا خوردگی و التهاتکنولوژی جدید که سلول‌هداروهای مصرفی در ام اسموجودات مقهور ژنها هستندطی یکصد هزار سال اخیر هرچآلزایمرنزاع بین جهل و علم رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر ژنها بر اختلالات خدرمان های رایج ام اسمحدودیت های حافظه و حافظعصب حقوق نورولووآیا تکامل و تغییرات ژنتیهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ورقیبی قدرتمند در برابر ممشکلات روانپزشکی در عقب الکتروتاکسی(گرایش و حرکهوش عاطفی در زنان بیشتر ابوزون هیگز چیستتاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای نو در درمان دیسک بمغز انسان رو به کوچکتر شداولین تصویر در تاریخ از سوقتی فهمیدی خطا کردی برگبار سنین ابزار هوشمندی اتبدیل تراکت صوتی مصنوعی رشد مغز علت تمایل انسان بنقش محیط زندگی و مهاجرت داگر نعمت فراموشی نبود بسورزش و میگرنبحثی درباره احساسات متفاجنسیت و تفاوت های بیناییزبان، وسیله شناسایی محیطکووید نوزده و خطر بیمارینقش زبان در سلطه و قدرت اابزارهای پیشرفته ارتباط بررسی و اپروچ جدید بر بیمحس و ادراک (قسمت دوم )فلج خواب چیستسکته مغزیکشف جمجمه ای درکوه ایرهونوشیدن چای برای مغز مفید اختلالات صحبت کردن در انتمدن قدیمی ای در جنوب ایرخطا در محاسبات چیزی کاملقدرت انسان در نگاه به ابعشنا در ابهای گرم جنوب نیگشایش دروازه جدیدی از طرناتوانی از درمان برخی ویارزش حقیقی زبان قسمت اولتکامل مداومداروهای ضد بیماری ام اس ومیهمانهای ناخوانده عامل ظهور امواج مغزی در مغز مصآیا ممکن است موش کور بی منزاع بین علم و نادانی رو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کلام در آیات کلام بدرمان های علامتی در ام اسمخچه فراتر از حفظ تعادلعضلانی که طی سخن گفتن چقدآیا جهش های ژنتیکی، ویروهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز- از مغز تاثیر گیاه خواری بر رشد ورموزی از نخستین تمدن بشرمشاهده آینده از روی مشاهالتهاب شریان تمپورالهوشیاری کوانتومیبیماری های مغز و اعصاب و تاثیر درجه حرارت بر عملکروشهای شناسایی قدرت شنوامغز ایندگان چگونه استاولین سلول مصنوعیویتامین E برای فعالیت صحبارداری بدون رحمتبدیل سلولهای محافط به سزمین زیر خلیج فارس تمدنی نقش نظام غذایی در تکامل ماگر تلاش انسان امروز براورزش بهترین درمان بیش فعبحثی درباره احساساتی غیرجهش های ژنتیکی مفید در ساسفر نامه سفر به بم و جنوب کودک ایرانی که هوش او از نقش سجده بر عملکرد مغزابزارهای بقا از نخستین هبررسی سیستم تعادلی بدن احس و ادراک قسمت چهارمحس و ادراک قسمت پنجمفیلمی بسیار جالب از تغییسانسور از روی قصد بسیاری گنجینه ای به نام ویتامین نوعی سکته مغزی ، وحشتناک ادامه بحث تکامل چشمتمدن بشری و مغز اخلاقیخطرات هوش مصنوعیلوب فرونتال یا پیشانی مغشناخت و معرفت، و نقش آن دپمبرولیزوماب در بیماری چناتوانی در شناسایی چهره ارزش حقیقی زبان قسمت دومتکامل چشمداروی فامپیریدین یا نورلمیگرن سردردی ژنتیکی که بعلم به ما کمک میکند تا موآیا ما تنها موجودات زنده نزاع بین علم و جهل رو به پاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر ندرمان ژنتیکی برای نوآوریمخچه ، فراتر از حفظ تعادلمقالاتآیا جهش ژنتیکی و تنظیم اجهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز- از مغزتتاثیر گیاه خواری بر رشد ورمز و رازهای ارتباط غیر کمعنی روزهامیوتروفیک لترال اسکلروهوش، ژنتیکی است یا محیطیبیماری گیلن باره و بیمارتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی برای بهبود هوش عاطفمغز ابزار برتر بقااوکرلیزوماب داروی جدید شویتامین E در چه مواد غذایبازگشت از آثار به سوی خداتری فلوپرازینزندگی هوشمند در خارج از زنقش هورمون های تیروئید دابزار هوش در حال ارتقا ازورزش در کمر دردبخش دیگری در وجود انسان هجهش های ژنتیکی غیر تصادفسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان میتوانند ناقل بی نقش غذاها و موجودات درياابزارهای بقا ازنخستین همبررسی علل کمر درد در میانحس و ادراک قسمت سومفیزیکدانان ماشینی برای تسانسور بر بسیاری از حقایگویید نوزده و ایمنی ساکتچیزی خارج از مغزهای ما نیاداراوون تنها داروی تاییتمساح حد واسط میان مغز کودفاع در برابر تغییر ساختلبخند بزن شاید صبح فردا زشناسایی سلول های ایمنی اپنج اکتشاف شگفت آور در مونخاع ما تا پایین ستون فقرارزش حقیقی زبان قسمت سومتکامل ابزار هوش ، راه پر داروی تشنجی دربارداریمیگرن شدید قابل درمان اسعلایم کمبود ویتامین E را آیا مغز تا بزرگسالی توسعنظام مثبت زندگیاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر تدرمان جدید میگرن با انتی مخچه ابزاري که وظیفه آن فتاثیر ویتامین دی بر بیماآیا خداباوری محصول تکاملهوش مصنوعی از عروسک تا کاز تکینگی تا مغز، از مغز تاثیر گیاهخواری بر رشد و رویا و خبر از آیندهمغز فکر میکند مرگ برای دیامید درمان کرونا با همانهیچگاه از فشار و شکست نتربیماری ای شبیه آلزایمر و تاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان قطع نخمغز از بسیاری حقایق می گرايندگان چگونه خواهند دیدویتامین دی گنجینه ای بزربازسازي مغز و نخاع چالشی تری فلوپرازینزونا به وسیله ویروس ابله نقش هورمون زنانه استروژنابزار بقای موجود زنده از وزوز گوشبرنامه و ساختار پیچیده مجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کودکان خود را مشابه خود تنقش غذاها و موجودات درياابزارهای بقای از نخستین بزرگ شدن مغز محدود به دورحساسیت روانی متفاوتفرگشت و تکامل تصادفی محض ساخت شبکه عصبی با الفبایگوشه بیماری اتوزومال رسسچگونه مغز پیش انسان یا همادغام میان گونه های مختلتنفس هوازی و میتوکندریدقیق ترین تصاویر از مغز الرزش ناشی از اسیب به عصبشواهدی از دنیسوان(شبه نئپوست ساعتی مستقل از مغز دنخستین تصویر از سیاهچالهارزش خود را چگونه میشناستکامل زبانداروی جدید s3 در درمان ام میدان مغناطيسي زمین بشر علایم کمبود ویتامین E را آیا همه جنایت ها نتیجه بینظریه تکامل در درمان بیماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرمانهای بیماری پارکینسمدارک ژنتیکی چگونه انسانصفحه اصلیآیا دلفین ها می تواند از هوش مصنوعی از عروسک تا کمازدواج های بین گونه ای، رتاثیر انتخاب از طرف محیط رویا بخشی حقیقی از زندگی مغز ما کوچکتر از نیم نقطهامگا سه عامل مهم سلامتهاوکينگ پیش از مرگش رسالبیماری ای شبیه ام اس مولتتاثیر درجه حرارت بر عملکروشی جدید در درمان سکته ممغز به تنهایی برای فرهنگ ايا اراده آزاد توهم است یواکنش های ناخودآگاه و تقبحتی علمی درباره تمایل بتسلیم شدن از نورون شروع مزیباترین چیز در افزایش سنقش ژنتیک در درمان اختلاابزار بقای موجود زنده از یک پیشنهاد خوب برای آسان برین نت به جای اینترنتجهشهای مفید و ذکاوتی که دسفرنامه سفر به بم و جنوب کوری گذرای ناشی از موباینقش غذاها و موجودات درياابزارهای دفاعی و بقای موبزرگ شدن تقریبا ناگهانی خلاصه ای از مطالب همایش مفراموش کارها باهوش تر هسساخت شبکه عصبی مصنوعی با گوشت خواری یا گیاه خواریچگونه هموساپينس بر زمین ادغام دو حیطه علوم مغز و تنفس هوازی و میتوکندریدلایلی که نشان میدهد ما بلزوم سازگاری قانون مجازاشاهکار قرنپیموزایدنرمش های مفید در سرگیجهاز نشانه ها و آثار درک شدتکامل ساختار رگهای مغزی داروی جدید ضد میگرنمکانیزمهای دفاعی در برابعلت خواب آلودگی بعد از خوآیا هوش ارثی دریافتی از پهفت چیز که عملکرد مغز تو از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر کپسول نوروهرب بر سدرک فرد دیگر و رفتارهای امروری بر تشنج و درمان هایسوالات پزشکیآیا دست مصنوعی به زودی قاهوش مصنوعی از عروسک تا کماستفاده از هوش مصنوعی در تاثیر احتمالی عصاره تغلیرویا تخیل یا واقعیتمغز مادران و کودکان در زمامروز دانش ژنتیک هیچ ابههاوکينگ پیش از مرگش رسالبیماری بیش فعالیتاثیر درجه حرارت بر عملکريتوکسيمب در درمان ام اسمغز برای فراموشی بیشتر کايا اراده آزاد توهم است یواکسن کرونا از حقیقت تاتبحث درباره پیدایش و منشاتشنج چیستزیرفون داروی ضد ام اسنقش آتش در رسیدن انسان بهابزار بقای موجود زنده از یکی از علل محدودیت مغز امبرای پیش بینی آینده مغز دجاذبه و نقش آن در شکلگیریسفرنامه سفر به بم و جنوب کی غایب شدی تا نیازمند دلنقشه مغزی هر فرد منحصر بهاثر مضر مصرف طولانی مدت ربسیاری از بیماری های جدیبعد از کروناخونریزی مغز در سندرم کووفراموشی همیشه هم بد نیستساختار شبکه های مغزی ثابگیلگمش باستانی کیستچگونه آن شکری که می خوریمارتقا و تکامل سنت آفرینش تو دی ان ای خاص ميتوکندريدندان ها را مسواک بزنید تلزوم سازگاری قانون مجازاشبیه سازی میلیون ها جهان پیچیدگی های مغزی در درک زنرمشهای مهم برای تقویت عاز نظر علم اعصاب یا نرووستکامل شناخت انسان با کشفداروی ضد تشنج با قابليت تما انسانها چه اندازه نزدعوامل موثر در پیدایش زباآیا هوش سریعی که بدون احسهفت سین یادگاری از میراث از تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک و احساسمرکز هوشیاری، روح یا بدن پیامهای کاربرانآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی در کامپیوترهااستیفن هاوکینگ در مورد هتاثیر ترکیبات استاتین (سرویاها از مغز است یا ناخومغز چون ابزار هوش است دلیانفجار و توقف تکاملی نشاهدف یکسان، در مسیرهای متبیماری تی تی پیتاثیر درجه حرارت بر عملکریواستیگمینمغز بزرگ چقدر مفید هست ؟ای آنکه نامش درمان و یادشواکسن کرونا ساخته شده توبحثی در مورد نقش ویتامينتشنج و حرکات شبه تشنجی قازبان مشترک ژنتیکی موجودانقش انتخاب از طرف محیط، نابزار بقای موجود زنده از یافته های نوین علوم پرده برخی نکات از گاید لاین پرحقیقت قربانی نزاع بین بی سفری به آغاز کیهانکیست کلوئید بطن سومنقص در تشخیص هیجانات عاماثرات فشار روحی شدیدتفاوت مغز انسان و میمون هخواندن ، یکی از شستشو دهنفرایند تکامل و دشواری هاسازگاری با محیط بین اجزاگیاه خواری و گوشت خوار کدچگونه انتظارات بر ادراک ارتوکين تراپی روشی جديد تولید سلولهای جنسی از سلدو ویژگی انتزاع و قدرت تجممانتین یا آلزیکسا یا ابشبیه سازی سیستم های کوانپیوند مغز و سر و چالشهای چرا مغزهای ما ارتقا یافت از نظر علم اعصاب اراده آزتئوری تکامل امروز در درمداروی ضد تشنج با قابليت تما انسانها چه اندازه نزدعوامل ایجاد لغت انسانی و آیا هشیاری کوانتومی وجودهمیشه اطمینان تو بر خدا باز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک احساسات و تفکرات دیگمرکز حافظه کجاستسایتهای دیگرآیا رژیم غذایی گیاهی سلاهوش مصنوعی در خدمت خلق وحاستیفن هاوکینگ در تفسیر تاثیر دپاکین بر بیماری مرویاهای پر رمز و حیرتی درمغز چگونه صداها را فیلتر انواع سکته های مغزیهدف از تکامل مغزبیماری ضعف عضلات نزدیک بتاثیر درجه حرارت بر عملکریسدیپلام تنها داروی تایمغز بزرگ چالش است یا منفعایندرالواکسن دیگر کرونا ساخته شبحثی جالب درباره محدودیتتشنج عدم توازن بین نورون زبان چهار حرفی حیات زمیننقش اتصالات بین سلولهای ابزار بقای موجود زنده از یادگیری مهارت های جدید دبرخی اثرات مضر ویتامین دحقیقت خواب و رویاسلولهای بنیادی مصنوعی درکاهش التهاب ناشی از بیمانقطه بی بازگشتاثرات مفید قهوهتفاوت های بین زن و مرد فقخواب سالم عامل سلامتیفرایند حذف برخی اجزای مغسخن پاک و ثابتگالکانزوماب، دارویی جدیچگونه باغبانی باعث کاهش ارتباط میکروب روده و پارتومورها و التهاب مغزی عادو برابر شدن خطر مرگ و میمنابع انرژي پاک سرچشمه حشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر آیا ممکن استچرا پس از بیدار شدن از خواز نظر علم اعصاب اراده آزتئوری تکامل در پیشگیری و داستانها و مفاهیمی اشتباما با کمک مغز خود مختاريمعواملی که برای ظهور لغت اآیا واکنش های یاد گرفته وهمیشه عسل با موم بخوریماز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک تصویر و زبان های مخلتمرکز خنده در کجای مغز استآیا راهی برای رفع کم آبی هوش مصنوعی در خدمت خلق وحاستخوان های کشف شده، ممکتاثیر داروهای ضد التهاب رویای شفافمغز ناتوان از توجیه پیداانگشت نگاری مغز نشان میدهدف از خلقت رسیدن به ابزابیماریهای تحلیل عضلانی اتاثیر درجه حرارت بر عملکرژیم های غذایی و نقش مهم مغز بزرگ چالشهای پیش روایا کوچک شدن مغزانسان الواکسن دیگری ضد کرونا از دبحثی در مورد نقش کلسیم و تغییر الگوی رشد مغزی با ززبان و کلمه حتی برای کساننقش حفاظتی مولکول جدید دابزار بقای موجود زنده از یادآوری خواب و رویابرخی اختلالات عصبی مثانهحقیقت راستین انسان علم بسلسله مباحث هوش مصنوعیکاهش دوپامین عامل بیماریچند جهانیاثرات مضر ماری جوانااجزای پر سلولی بدن انسان تفاوتهای جنسیتی راهی براخواب سالم عامل سلامتی و یفرد حساس از نظر عاطفی و بسریعترین کامپیوتر موجودگامی در درمان بیماریهای چگونه تکامل مغزهای کنونیارتباط چاقی و کاهش قدرت بتوانایی مغز و دیگر اجزای ديدن با چشم بسته در خواب منبع خواب و رویاشباهت زیاد بین سلول هاي عپیوند سر، یکی از راه حلهاچرا بیماری های تخریبی مغاز آغاز خلقت تا نگاه انساتا 20 سال آینده مغز شما به در مانهای کمر دردما تحت کنترل ژنها هستیم یعوارض ازدواج و بچه دار شدآیا آگاهی پس از مرگ از بیهوموارکتوس ها ممکن است داز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرک عمیق در حیواناتمرگ انتقال است یا نابود شآیاما مقهور قوانین فیزیکهوش مصنوعی درمانگر کامپیاستروژن مانند سپر زنان دتاثیر داروی ضد تشنج سدیم روبات های ریز در درمان بیمغز و سیر تکامل ان دلیلی اندوهگین نباش اگر درب یا هزینه ای که برای اندیشیدبیهوش کردن در جراحی و بیمتاثیر رو ح و روان بر جسمرژیم غذایی حاوی تخم مرغ ومغز بزرگ و فعال یا مغز کوایا این جمله درست است کسیواکسن سرطانبحثی در مورد عملکرد لوب فتغییر زودتر اتصالات مغزیزبان و بیان نتیجه ساختماکمردرد و علل آننقش حیاتی تلومر دی ان آ دابزار بقای موجود زنده از ژن هوش و ساختارهای حیاتی برخی بیماری ها که در آن بحمله ویروس کرونا به مغزسم زنبور ، کلیدی برای وارکایروپاکتیک چیستچندین ماده غذایی که مانناجزایی ناشناخته در شکل گتقلید مرحله ای نسبتا پیشخواب عامل دسته بندی و حفطقیچی ژنتیکیسرگیجه از شایعترین اختلاگامی در درمان بیماریهای چگونه جمعیت های بزرگ شکل ارتباط هوش ساختار مغز و ژتوازن مهمتر از فعالیت زیدی متیل فومارات(زادیوا)(منحنی که ارتباط بین معرفشش مرحله تکامل چشمپیشینیان انسان از هفت میچرا حیوانات سخن نمی گویناز انفجار بزرگ تا انفجار تاثیر مشاهده بر واقعیت بدر محل کار ارزش خودت را بماه رجبعید نوروز مبارکآیا امکان بازسازی اندامههوش مصنوعی می تواند بر احاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری قلب در بیماری ویرمراحل ارتقای پله پله کیهآزمون ذهنی گربه شرودینگرهوش مصنوعی درخدمت خلق وحاصول سلامت کمرتاثیر درجه حرارت بر عملکروح رهاییمغز آیندگان چگونه است ؟انسان قدیم در شبه جزیره عهزینه سنگین انسان در ازابیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رمغز حریص برای خون، کلید تایا ابزار هوشمندی یا مغز واکسنی با تاثیر دوگانه اتغییر عمودی سر انسان از پزبان و بیان، در سایه پیشرکمردرد با پوشیدن کفش منانقش خرچنگ های نعل اسبی درابزار بقای موجود زنده از ژن یا نقشه توسعه مغز و نقبرخی بیماری های خاص که بدحوادث روزگار از جمله ویرسودمندی موجودات ابزی بر کاربرد روباتهای ريزنانوچه زیاد است بر من که در ایاحساس گذر سریعتر زمانتلقین اطلاعات و حافظهخودآگاهی و هوشیاريقانون مندی نقشه ژنتیکی مسردرد میگرن در کودکانگاهی لازم است برای فهم و چگونه جمعیت های بزرگ شکل ارتباط انسانی، محدود به توسعه هوش مصنوعی قادر اسدژا وو یا اشنا پنداریمنشأ اطلاعات و آموخته ها ششمین کنگره بین المللی سپیشرفتی مستقل از ابزار هچرا حجم مغز گونه انسان دراز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر نگاه ناظر هوشیار بدر چه مرحله ای از خواب ، رماپروتیلینعامل کلیدی در کنترل کارآآیا انسان با مغز بزرگش اخهوش مصنوعی و کشف زبان هایاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماری کویمزایای شکلات تلخ برای سلإِلَهِي هَبْ لِي كَمَالَهوش مصنوعی ساخته هوش طبیاضطراب و ترستاثیر درجه حرارت بر عملکروزه داری و بیمار ی ام اس مغز انسان ایا طبیعتا تماانسان جدید از چه زمانی پاهزاران سال چشم های بینا وبیوگرافیتاثیر رژیم گیاه خواری بر راه های جدید برای قضاوت رمغز زنان جوانتر از مغز مرایا بیماری ام اس (مولتیپواسطه ها د رمسیر ایجاد مغبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات منطقه بویایی مغززبان و تکلم برخی بیماریهکنفرانس تشنج هتل کوثر اصنقش داروهاي مختلف معروف ابزار بقای موجود زنده از ژنها نقشه ایجاد ابزار هوبرخی توجهات در ببمار پارحافظه و اطلاعات در کجاست سیاهچاله و تکینگی ابتدایکاربرد روباتهای ريز، در چهار میلیارد سال تکامل بچهار ساعت پس از کشتار خوکاخلاق و علوم اعصابتلاش هایی در بیماران قطع خودآگاهی و هوشیاريقانون جنگلسردرد و علتهای آنگاهی مغز بزرگ چالش استچگونه حافظه را قویتر کنیارتباط شگفت مغز انسان و فتوسعه برخی شغل ها با هوش دژاوو یا آشناپنداریمهندسی ژنتیک در حال تلاش صرع و درمان های آنپاسخ گیاهان در زمان خوردچرا خشونت و تعصباز تلسکوپ گالیله تا تلسکتاثیر نگاه انسان بر رفتادر هم تنیدگی کوانتومی و پمبانی ذهنی سیاه و سفیدعادت کردن به نعمتآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغز در بیماران مبمسیر دشوار تکامل و ارتقاافراد آغاز حرکت خودشان رهوش احساسیاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر درجه حرارت بر عملکروش مقابله مغز با محدودیمغز انسان برای ایجاد تمدانسان عامل توقف رشد مغزهستي مادي ای که ما کوچکتربیان ژن های اسکیزوفرنی دتاثیر رژیم گیاه خواری بر مغزهای کوچک بی احساسایا بدون زبان میتوانیم توبینار اساتید نورولوژی دبحثی درباره هوش و تفاوتهتغییرات تکاملی سر انسان زبان و شناخت حقیقت قسمت چکنگره بین المللی سردرد دنقش روزه داری در سالم و جابزار بقای موجود زنده از ژنها ، مغز و ارادهبرخی روش های تربیتی کودکحافظه و اطلاعات در کجاست سیاره ابلهانکجای مغز مسئول پردازش تجکرونا چه بر سر مغز می آورنوار مغزی روشی مهم در تشخاخلاق پایه تکامل و فرهنگتلاشی برای درمان قطع نخاخانواده پایدارقانونمندی و محدودیت عالمسردرد تنشنگذر زمان کاملا وابسته به نگاه محدود و تک جانبه، مشارتباط شگفت انگیز مغز انتوصیه های غیر دارویی در سدانشمندان ژنی از مغز انسمولتیپل اسکلروز در زنان ضررهای مصرف شکر و قند بر پختگی پس از چهل سالگي به چرا در مغز انسان، فرورفتاز تکنیکی تا مغز از مغز تتاثیر نگاه انسان بر رفتادرمان های بیماری آلزایمرمجموعه های پر سلولی بدن معارضه جدید ویروس کرونا سآیا احتمال دارد رویا از آهوش مصنوعی گوگل به کمک تشاز تکینگی تا مغز از مغز تتاثیر گیاه خواری بر رشد ودرگیری مغزی در سندرم کوومشکلات نخاعیافزایش قدرت ادراکات و حسهوش احساسیاطلاعاتی عمومی در مورد متاثیر درجه حرارت بر عملکروش های صرفه جویی در ایجامغز انسان برای شادمانی طانعطاف پذیری مکانیسمی علهستی ما پس از شروعی چگال بیست تمرین ساده برای جلوتاثیر رژیم گیاهخواری بر راه پیروزی در زندگی چیستمغزتان را در جوانی سیمکشایا تکامل هدفمند استوراپامیل در بارداریبحثی درباره هوش و تفاوتهثبت امواج الکتریکی در عصزبان و شناخت حقیقت قسمت اکنگره بین المللی سردرد دنقش رژیم غذایی بر رشد و اابزار بقای موجود زنده از ژنهای مشترک بین انسان و وبرخی سلولهای عصبی در تلاحافظه و اطلاعات در کجاستسیاره ابلهان